Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

mimma17
28. nov 2011

@bosoriak aj keby dodrzim postup mojho dr tak je uplne iny ako si ty napisala kazal mi rano o pol 7 vypit nalacno doma ten pracok ktory som si kupila v lekarni a o dve hodiny teda o pol 9 mam prist do ambulancie a sestricka mi vezme krv z prsta a hotovo ziadne predtym nalacno a po vypiti a uz vobec nie zo zily tak ja nechapem

werumka
28. nov 2011

@mimma17 Ahoj, tak v tom případě bych na ten test nechodila vůbec, protože v takovém provedení je to víceméně ztráta času...

mimma17
28. nov 2011

@werumka to vazne....no to si ma teda potesila...:(

werumka
28. nov 2011

@mimma17 Bohužel... ty rozdíly mezi žilní a kapilární krví (která se bere z prstu) jsou třeba až 25%. Což může být v případě hraničního výsledku dost. Pokud teď nemáš jinou možnost, asi bych si od někoho zapůjčila glukometr a udělala bych namátkový test - změřit ráno, dát si hodně sladkou snídani a pak změřit znova po hodině a po dvou. Kdyby i tak byly ty hodnoty hraniční (i bez přičtení 20%), tak bych si vydupala klasický ogtt.

llluckaaa
28. nov 2011

@mimma17 A ty sis koupila v lékárně tu glukózu? Někde jsem četla, že se to dá normálně koupit a doma vypít a pak se otestovat. A jinak u nás v laborce taky berou z prstu.

mimma17
28. nov 2011

@llluckaaa ano kupila som si to v lekarni stoji to 70 centov a mam to vypit doma a potom prist na gyndu och teraz neviem ci to ma vobec vyznam to kazdmeu beru inak jednemu z prsta druhemu zo zily???

llluckaaa
28. nov 2011

@mimma17 Lepší něco než nic, myslím já. Mně takto cukrovku odhalili.

maxkatka
28. nov 2011

Tak uz vim krevni testy na ty jatra. A bohuzel uz bez dalsiho zazraku. Pry zlepseni jen o chlup a to je malo. Leky navysili uz rano a pridali, takze zase dalsi cekani na dalsi odbery ve stredu a pak zase cekat na vysledky. Se z toho cekani tady zcvoknu.

macka.m
28. nov 2011

@llluckaaa No, ja som vazila pred otehotnenim 65, pribrala som na 75 v 28.tt a po 2t diety som schudla na 72,5kg. Na zaklade toho mi zdvihla dietologicka dietu z 225 na 275, tak som zvedava co to spravi...
Hlavne ked pri prvom tehu som bez diety pribrala 17kg, tak doterajsich 7,5 je pre mna zatial rekord... No ale ved to sa este vyrazne zmeni podla mna... 🙂

maxkatka
28. nov 2011

@werumka No mam obavy,ze ted je kazda rada draha. Co muzu u jedne diety nemuzu u druhe-hlavne pecivo. To je problem. Jinam po obede i veceri hodnoty dobry- 6,7 a 6,8. No na noc zvysuji inzulin na 8 jednotek. Rano budu chytrejsi. Evidentne jsou ted jatra prednejsi nez cukrovka,ktera se da kompenzovat inzulinem. Chjo.

macka.m
28. nov 2011

@maxkatka No vidis, a mne sa moja diabetolog. straaaaasne cudovala, ze ako je to mozne... este nerodila, takze asi nepozna tehotenske chute, ze to s racio stravou zvacsa nema nic spolocne :D teda u mna 🙂 Vsetci mi hovoria ze aspon nebudem musiet potom chudnut, len skoda ze som tehu cez Vianoce :(((

werumka
28. nov 2011

@maxkatka To chápu - je pravda, že inzulín můžou zvyšovat a přidávat, ale u těch jater to tak jednoduchý není... a výsledky z těch jater budeš mít taky ve středu?

maxkatka
28. nov 2011

@werumka no ve stredu budou dalsi odbery. Ma je delane pred 17ti dny, v sobotu, dneska a dalsi je streda. Proste ted po dvou dnech. Tak uvidim.

maxkatka
29. nov 2011

Tak po 8mi jednotkach rano 5,7 a hned mi to zvedla na 10j. A dala denni 3j.ke snidani-Novorapid a mam merit zitra pry prijde zase. Tak u teto dr to jde rychle. Neceka na zazraky.

katusskaa
29. nov 2011

@maxkatka chcem ta povzbudit, paci sa mi tento akcny pristup pani dr. 5,7 je celkom pekne cislo a zajtra bude este krajsie🙂

llluckaaa
29. nov 2011

@macka.m To mi přijde rozumné, že ti to trochu zvedla. Už jsme to tu řešily - nechápeme, proč se všude předepisuje rozdílně, někdy to dělá i 100g a to už mi přijde dost. To jsi neměla počáteční váhu moc vysokou, takže přibírat určitě budeš. Já přibrala při prvním dítěti bez diety z 59 kg o 18 kg a při druhém s dietou z 59 kg o 14 kg, to není zas takový rozdíl... A o tom hubnutí - mně se váha po porodu zastavila v obou případech na 66 kg a pak jsem ji těžko sundavala dolů.

katusskaa
29. nov 2011

ja by som ale chcela poznat vas nazor - je tu este niekto kto ma ranne hodnoty nalacno vysoke a dr to neriesi? lebo ja mam stale nad 5,5, aj 6,2 som uz mala a inzulin mi dr nedala, ani uz nemam prist na kontrolu, rodit mozno budem uz tento tyzden. ale stve ma to, lebo cez den sa v pohode zmestim do limitov.

katusskaa
29. nov 2011

a aj glykovany mam dobry - 3,6

werumka
29. nov 2011

@maxkatka Luxuus, takhle se to má dělat 🙂

llluckaaa
29. nov 2011

@maxkatka Přeci jen jsi na dietě dlouho a zkoušela leccos. S tou první ranní hodnotou po jídle jsi taky často přesahovala, ne? V té nemocnici ti stravu nemůžou tolik přizpůsobit, takže zvolí účinné řešení. Oni si tě pohlídají a dají, co bude nejlepší. A jinak se starají dobře?

werumka
29. nov 2011

@llluckaaa
@maxkatka Přesně tak, oni v té nemocnici nemají čas řešit profili do detailu. A u těhotných to většinou ani není potřeba. V tuhle chvíli bude mít největší efekt přidat inzulín - když už na něm jsi - a ne se bezvýsledně hrabat v jednotlivých jídlech...

maxkatka
29. nov 2011

@werumka No toto neni ma dia doktorka. Je to z vedlesi ordinace. Jo a hodnota po hodine a pul po jednom rohliku s maslem a mandarince a bile kave mam 9,3!!! A to jsem k tomu dostala jeste marmeladu! Se na to vyseru fakt. At zije inzulin. No zmerim se jeste za pul hodiny jestli to jde dolu.

llluckaaa
29. nov 2011

@maxkatka Tak to je síla. Ale ta mandarinka je myšlena na sváču, ne? Nebo ti nosí ještě jiné jídlo mezi snídaní a obědem? Marmeládu bych tedy nečekala, už ničemu nerozumím ☹

werumka
29. nov 2011

@maxkatka Nestresuj se tím, to je teď jejich boj, ne Tvůj. Ať se snaží 🙂 Já nevím, jak je to možný, ale mně třeba bílá káva vždycky zametla s glykémií. Nevím proč - vím, že v Caru jsou normálně sacharidy a když se k tomu asi přidá ještě mlíko, tak to možná bude tím.

llluckaaa
29. nov 2011

@werumka v Caru toho ale moc není, ne? A v meltě nebude snad skoro nic... Bych to viděla spíš na to mlíko. A nebo že by to doslazovali...

llluckaaa
29. nov 2011

Když už jsme u té nemocniční stravy, tak mě v porodnici živili teda taky příšerně. Pořád chtěly, aby hodně pila a k dispozici byl jen slazený čaj (a prý... my to moc nesladíme, jen dvě lžíce do 1,5 litru... no fuj, bylo to strašně sladké), tak jsem chodila pravidelně prudit chudinku kuchařku, aby mi připravila neslazený. A jedno jídlo k obědu bylo tak hnusné a sladké - zrovna když mi měřili glykemku, po půl hodině jsem měla přes 8 ☹

werumka
29. nov 2011

@llluckaaa Právě, že mi připadalo, že čekanka skutečně je na sacharidy dost slabá. Ale asi ta kombinace s mlíkem byla vražedná. Nevím... nám diabetikům to sice nikdy nedoslazovali, ale taky nám nedávali marmeládu 😀 Takže je možný, že tam ten cukr byl.

werumka
29. nov 2011

@llluckaaa Je to zajímavý - echt diabetickou dietu jsem měla jen na diabetologii. Když jsem ležela v porodnici, tak tam sice taky byla "dieta", ale když jsem to srovnávala s jídlem, co měli ostatní, tak to zas žádný rozdíl moc nebyl...ale já to řešit nemusela, anžto sladký můžu.

llluckaaa
29. nov 2011

@werumka Ono je v těch meltách a Carech i nějaké obilí, či co. Myslím že ječmen (jsem líná se jít podívat, hlavně že mám oboje doma...). Ale stejně tam toho musí být strašně málo, já bych spíš věřila tomu, že pokud vařili z melty, tak to trochu dosladili. Ono je to samotné docela hořké (ale já to tak třeba ráda 🙂 ) Marmošku teda fakt nemusím, leda na palačinkách a pak na to musím hodit ještě kysanou smetanu, abych to sladké nějak vyrovnala 🙂 Úplně jsem na to dostala chuť, asi jich pár udělám k večeři, už se na to dlouho chystám 🙂

werumka
29. nov 2011

@llluckaaa Tohle jsi mi neměla říkat 😀 Hned jsem na to dostala chuť taky...hmmm zakysaná smetana... Já obecně, když si dám marmeládu - tak to musí být marmeláda poctivá - ne to želé bez chuti, které dávají v těch kelímkách v nemocnici 🙂
Jo, je tam určitě ječmen a myslím že i žito...

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre