Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

werumka
12. dec 2011

@maxkatka To jo, on je to takový podvědomý "reflex" 🙂 Ale u DM1 je to fakt jedno. Dřív se na diabeticích prvního typu zkoušelo leccos - jedení jen některých potravin, nejezení vůbec a stejně to mělo stejný efekt. Mamka dokonce říkala, že když už jsem na tom byla hůř, tak naopak nejedení pomohlo. Ale to už bylo jen stéblo, kterého se chytal tonoucí 🙂 Nejlepší bude, až se nasadí ten inzulín. Tohle je zatím opravdu jen provizorní systém, který se nedá udržet déle než třeba ty dva tři týdny maximálně.

sysula11
12. dec 2011

ahojte mam ist na buduci tyzden na glukozu teda tehu cukrovku ako sa prejavuje v tehu viete mi povedat niektora?mavam stale chut na sladke je to tym?diky za odpoved.

sachmetttt
12. dec 2011

Ahojte dievčatá mám otázku kedy je večšia hodnota cukru po jedle ked si zmerám po pol hodinke alebo po hodine aj pol po jedle?

sachmetttt
12. dec 2011

@sysula11 tým to nebude viem že sa to prejavuje cukrom v moči,smädom.a častejším močením..Ale nemusíš mat žiadne príznaky ani ja som nemala..

maxkatka
13. dec 2011

@sachmetttt cukr v moči neznamená cukrovku...

maxkatka
13. dec 2011

@sysula11 můžou být nějaké příznaky, ale taky nemusí... jde o to, že jsi teprve v týdnu, kdy se při vysokých dávkách glukózy "projeví".... ale bez tak vysoké dávky ne-e.... proto se dělá ten test... protože do toho cca 35tt se zvyšuje hladina hormonů, které mají velký vliv na tvorbu a spotřebu inzulinu...

denousek
13. dec 2011

ahoj holky..ve čtvrtek jdu na OGTT muzu se pretimm doma napit čiste vody?me jinak bude zle ... .-( a krev taky nepotece

maxkatka
13. dec 2011

@denousek myslím, že už jsi se ptala, ne? Já se napila... ale jen lehce... a říkala jsem jim to před odběrem...nevadilo jim to... ale po vypití té glukózy už pít nesmíš...

denousek
13. dec 2011

@maxkatka no me se szda ze jsem se ptala ale nebla jsem si jista 😀 ja se doma napist proste musim... a rikat jim to nebudu 😝 pak uz ni to je jasne .. ☹ chjo..fuj..

llluckaaa
13. dec 2011

@sachmetttt Já jsem hodnotu půl hodiny po jídle nikde neviděla. Holky měří hodinu, hodinu a půl, dvě hodiny po jídle. Kdo ti řekl, že máš měřit už po půlhodině? Jinak hodnoty od té hodiny by měly klesat.

sachmetttt
13. dec 2011

@maxkatka mne doktor vravel že ano že to može a nemusí byt jeden z príznakov..

sachmetttt
13. dec 2011

@llluckaaa ja len tak to zvedavosti..Tiež meriam po hodine aj pol..A to mám večšinou 4,6 - 4,2 mol..

llluckaaa
13. dec 2011

@sachmetttt Tak to jo 🙂 Už jsem si říkala, že je nějaký doktor opravdu hodně originální 😀 Tak to máš pěkné hodnoty.

sachmetttt
13. dec 2011

@llluckaaa dakujem... 😉 ja som strašne zvedaví človek... 😉

werumka
13. dec 2011

Dobré ránko 😀 Rozhodla jsem se napsat slabikář pro děti diabetiků. Bude se začínat stejně jako u normálních slabikářů, jen se trochu změní slovní zásoba. "Máma - má - hypo" a pokračujeme "Máma - je - mimo" ... Načež se bude přecházet k tátovi a pak užitečné věty při telefonování s lékařem 😀

llluckaaa
13. dec 2011

@werumka Jejda, vy to máte doma nějaké dramatické ...

werumka
13. dec 2011

@llluckaaa To nemáme. Zatím jsem nikdy odbornou pomoc při hypu nepotřebovala. Syn je uvědomělý a vždycky si prohlíží v posteli knížky, dokud u mě hypo neodejde 🙂 Ale spíš mě to napadlo v souvislosti, že až půjde do školky, tak možná dojde k několika vtipným situacím, až bude kamarádům povídat, že maminka si píchá injekce a někdy je trochu mimo 😀

maxkatka
13. dec 2011

@sachmetttt cukr v moči může, ale rozhodně neznamená cukrovku... v těhotenství je dokonce daleko častější výskyt cukru v moči, ale cukrovku mít těhulky nemusí... dokonce i zdravý člověk může mít ten cukr... zjišťuje se proč tam je, ale pokud je cukrovka vyloučena, tak se to diagnostikuje jako normální... takže toto není určitě orientační bod....

maxkatka
13. dec 2011

@werumka hele, ty děti se s tím vypořádávají lépe než si myslíme... a vnímají ještě víc než si myslíme... mě malá taky "šokuje", ale zatím pozitivně...

werumka
13. dec 2011

@maxkatka Právě, mám pocit, že leccos sám vycítí. Samozřejmě, že z toho všeho ještě nemůže mít rozum, ale instinktivně asi jedná.

werumka
13. dec 2011

@maxkatka A co svědění? Zlepšilo se to?

llluckaaa
13. dec 2011

@werumka U nás je to každý den nějaká vtipná průpovídka, do té doby co začal chodit do školky.

maxkatka
13. dec 2011

@werumka Jo dá se říct, že zase jo... tak nevím CO to bylo... přitom ty hodnoty nijak nevybočily... Jako to co bylo v sobotu jsem myslela, že nepřežiju... ale je to zase OK... teda podrbu se... a asi více než ostatní, ale není to brutalita...

A teď jsem tu měla na návštěvě tchýni... a povídala mi zase o babičce (její máma)... a chce se mi brečet, protože babička se "zabejčila" a nechce skoro jíst... strašně ji vylýtává cukr... tak raději nejí 😖 a samo, že je to horší a horší... 🙄 a nenechají si říct, že MUSÍ jíst!!! Si ke snídani píchá prý 30j a sní ČTVRT krajíčku chleba a víc prý jí nejde!!! To samé k dopolední svačině!!! Jsem tady do tchýně tlačila, že JÍST MUSÍ!!! U té edukační sestry byly... ale vůbec nic si z toho "nevzaly"... 😢

maxkatka
13. dec 2011

@werumka Pak si teda dá oběd... (teď si nejsem jistá jak si píchá k obědu) a dneska dvě hodiny po jídle prý 21! Tak prý volali do nemocnice a ti jim snad řekli, že má pít jen vodu a bez svačiny! Což se mi zdá divný... ☹ Ale prý celkově babička odpolední svačiny nejí... takže jí v poledne a pak až večeři... a to taky jen trošičku... 😖

llluckaaa
13. dec 2011

@maxkatka To je hrozné. Některým starším lidem to opravdu nevysvětlíš. Odpoledne bez svačiny je pro diabetika fakt dost divné, moc se mi nechce věřit, že jí to poradili v nemocnici.

maxkatka
13. dec 2011

I když dneska se nedivím, že jí to tak vyletělo... byla na mamografu... a má tam nález.,.. v úterý hned jde na biopsii... tak to by odpovídalo i tomu vysokému cukru... je vystresovaná... 😢 v neděli oslavila 78 let... sice má furt takové ty řeči, že by raději umřela atd., ale jak příjde problém, tak se tělo mobilizuje, že...

werumka
13. dec 2011

@maxkatka Já jsem se drbala hrozně a žádný vyšší jaterní testy jsem neměla, to asi ke konci pak může být z čehokoliv... No a proč si nedá míň inzulínu, když třeba snídá tak málo? To je pravda, že těch 21 mohla být reakce. Ale jinak to je standardní postup - pokud je takto vysoká glykémie, tak se vždycky přidal inzulín a vynechala svačina, aby to líp klesalo. "Problém" nastane, když ta vysoká glykémie je z důvodu, že se "přechodilo" hypo apod. Tam to pak nezabralo. Tak snad biopsie dobře dopadne! Nevím, mám někdy pocit, že by bylo lepší starší lidi, pokud je to jejich přání, už takhle na tyto nemoci nevyšetřovat... mojí prababičce se v devadesáti letech týden před smrtí rozhodli doktoři zacelovat žaludeční vředy. Hodně trpěla.

@llluckaaa Syn už začal teď trochu povídat a je to strašná sranda. Ale zároveň metla na nás, protože on fakt zopakuje skoro všechno 😀 Jinak jsem o víkendu udělala sachrové kostičky a jsou moc dobrý. Dala jsem do nich trochu míň cukru - zdálo se mi, že je toho v receptu dost na to, že se to má ještě omáčet v čokoládě. A vůbec to tomu neublížilo 🙂

maxkatka
13. dec 2011

@werumka hele, tak jsem byla s malou na cvičení od školky... poprosila jsem paní učitelku, aby se malé věnovala místo mě, ale i tak jsem chvílema za malou šla, protože tam nemá jen moje dítě, ale celé to vede... a míním se totálně udrbat!!! Takže už chápu princip!!! Když dodržuji nejen jídlo, ale i klidový režim, tak je to OK, ale jak je více pohybu, tak je to všechno špatně!!! Taky mě tam úplně políval pot a dělalo se mi zle (po svačině jsem byla)... Takže toto už opakovat nebudu... prostě musím mít hold klid... 🙄

maxkatka
13. dec 2011

@werumka no mám obavu, že tím, že nejí tak se dostává do hypo... 😖 tchýně totiž tvrdí, že někdy má po jídle i jen kolem 5!!! Tak já nevím.... blbý je, že tchýně o tom ví prd... a nezjišťuje si nic a ty rady od DIA sestry si taky moc k srdci nevzaly... jsem ji ukazovala ten papír kdy a kolik sacharidů... a ona mi odpověděla, že babička taky něco takového dostala, ale že to nestudovala... 🤐 To berou na lehkou váhu a pak se strašně diví!!!

werumka
13. dec 2011

@maxkatka Tak oni na to už staří lidé často rezignujou, protože jim tak velká změna životního stylu za to nestojí... ono je to fakt jiné, když člověk dostane cukrovku ve dvaceti letech a ještě takovou, že prostě bez inzulínu by umřel. Ta DM2 víceméně do ničeho moc nenutí - když si ten inzulín nedá, tak jí sice glykémie vyletí, ale pořád má nějaký inzulín svůj, takže jí nejde bezprostředně o život...
To je pravda - kdykoli mi bylo víc teplo a potila jsem se, tak se to svědění dost zhoršilo.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre