Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

boka79
11. jan 2012

@gianni

Ahoj a merala si si cukor po tom jedle?

llluckaaa
11. jan 2012

@boka79 V ČR to se to měří různě, někdo po hodině, někdo po hodině a půl a jiný po dvou hodinách. Já měla mít po hodině do 7,2.
To máš hodně hraniční, v kterém týdnu ti to měřili?

boka79
11. jan 2012

@llluckaaa

30 t.
to uz bola kontrola,pri prvom som mala po hod. 8,5 a po dvoch 7,2...

elisisse
11. jan 2012

@mmaarrkkeettkkaaaa ano to su hodnoty z celeho dna R-O-V ja si musim vzdy den pred vysetrenim odoberat vzorky krvi lebo nemam glukometer. a to je zle?

llluckaaa
11. jan 2012

@boka79 Máš to opravdu těsné. Ale já myslím, že ti bude dieta stačit. Těch, co musí píchat inzulín, je poměrně málo... Teď se tím zbytečně nestresuj, asi by se to už projevilo na výsledcích tvých měření, kdybys ho potřebovala.

werumka
11. jan 2012

@gianni Zeleninu můžeš bez omezení - když si například k večeři uděláš salát a k tomu dva krajíce chleba, tak je to plnohodnotná večeře a sacharidově ok. Místo těch francouzských brambor bych třeba dala jen rýži - té můžeš 240g a to už je docela dost. K tomu maso (které se nepočítá, pakliže to není s omáčkou, která je zahuštěná moukou) a zelenina. Polévka jako třeba vývar, zeleninová apod., ty mají strašně malinko sacharidů, takže té můžeš také hodně. Co ubereš na přílohách, můžeš nahrant právě na polévce, zelenině, dát si víc masa...

werumka
11. jan 2012

@gianni Jinak v tomto článku je taková tabulka (když sjedeš dolů) a tam je přehled různého pečiva (i sladkého) a je to rozpočítané na jednotky. http://www.dia-info.cz/?p=891

boka79
11. jan 2012

@llluckaaa

Dakujem, uvidime, budem sa snazit.....

gianni
11. jan 2012

@boka79 nemerala lebo doktor povedal že si mám dať teraz 2-3 dni pauzu od merania

@werumka popozerám,dík

werumka
11. jan 2012

@gianni Neboj se, ten inzulín Ti lékař bude zvedat dokud nebudou glykémie dobré, ale také do té doby, dokud nebudeš sytá. Já jsem si třeba teď dala k obědu maso se zelím a knedlíkem, k tomu kousek čokolády, parádně jsem se najedla a po jídle mám 5,4. Musí se to vyladit a bude dobře 🙂

maxkatka
11. jan 2012

@boka79 já mám stanovené měřit 1,5 hodiny PO jídle... a hranici 7,2.... ale s tímto se právě tady dost lišíme... každá to má úplně jinak nastavený....

mmaarrkkeettkkaaaa
11. jan 2012

@werumka Ahoj Veru, tak po skoro celodenním lítání po dr. jsem se toho moc nedozvěděla. Nicméně výsledek je takový, že ráno diabetologie v pohodě...hodnoty na lačno a po snídani v pořádku, glykovaný méně než 3. jenže dr. že mi zprávu napíše až po 1. hodině takže jsme musela čekat. Zašla jsem na monitor a ko na gyndu CS 4-5, takže zase po týdnu lepší hodnoty. Nakonec jsem obdržela zprávu jak z gyndy, tak od dia...Nakonec mi i řekla, že ten glykovanej je zase nízkej, tak at si před obědem nepíchám a nechám to jen na večeři. Do zprávy napsala pacientka stabilizovaná, doporučuje jen monitorizaci glykemie s přídavkem glukosy s či bez inzulinu (prý podle zátěže organismu) a sledování glykemie novorozence. Jenže po příchodu do porodnice mi bylo řečeno, že dr. už tam není at se stavím v pátek 😒 a prý si sebou vezmu pro jistotu tašku. Pevně doufám že si mě tam nenechají ☹ 14dní je dlouhá doba ☹ takže asi tak...

mmaarrkkeettkkaaaa
11. jan 2012

@elisisse jj to je v pořádku a hodnoty máš super 😀 co bychom za takové daly...

maxkatka
11. jan 2012

@mmaarrkkeettkkaaaa ty brďo... mě řekli, že při porodu se prostě inzulin vysadí a šlus... žádné podávání glukosy či toho inzulinu... že bych musela být jiný typ cukrovkáře.... mě žádné zprávy nikdo pro nikoho nedává.... a CS Ti pěkně postupuje.... a vypadá to, že budeš rodit dříve ty než já 😖 Jestli je to tím, žes psala, že jsi na dia byla hlídaná už dřív... jinak si to nedovedu vysvětlit......

maxkatka
11. jan 2012

@mmaarrkkeettkkaaaa jo na dia jsem z dr. vyrazila akorát to, že být podle nich, tak by už u mě indikovali vyvolání porodu... ale že oni toto nerozhodují.... toto, že je v kompetenci jen gynekologa a porodnice... 🙄

maxkatka
11. jan 2012

@elisisse mě se ty Tvoje hodnoty stále zdají nějaké divné.... pokud jsou to hodnoty PO jídle, tak jsou prostě nízké... před jídlem by byly OK, ale PO jídle si myslím, že ne-e....

mmaarrkkeettkkaaaa
11. jan 2012

@maxkatka hele těžko říct, sestra mi řekla, že když si píchám inzulín, tak chce prostě z diabetologie zprávu 😒 myslím že pokud bych si píchala jako ty, tak by mě třeba vůbec v Táboře rodit nenechali, takhle pořád doufám že se dr. umoudří a povolí mi to. Zřejmě to má každá nemocnice jinak... Nicméně myslím, že by tě měli taky hlídat...

elisisse
11. jan 2012

@maxkatka no vsetky hodnoty boli po jedle dve hodinky, tak ja uz neviem.

mmaarrkkeettkkaaaa
11. jan 2012

@maxkatka no jestli mě nechají od pátku už v nemocnici, tak předpokládám že se určitě vyvolávání nevyhnu...Minule dr. řikala že mi udělá utz a nic ☹ tak vůbec netuším kolik bude malá vážit....hlavně aby to vyvolávání netrvalo několik dní 😔

mmaarrkkeettkkaaaa
11. jan 2012

@elisisse taky mi ty hodnoty přijdou nižší, ale tak po dvou hodinách...já měřím po 1 hodině...nicméně mi to přijdou výsledky zdravého člověka. Buď ráda, že to takhle zvládáš ...

elisisse
11. jan 2012

@mmaarrkkeettkkaaaa ja si tiez myslim ze ked som tam bola prvy krat tak si ma tam museli z niekym pomylit .... lebo take hodnoty som uz potom nikdy nemala, a to do kedy tam budem musiet chodit??? ja som rada ale zbytocne musim chodit do nemocnince ked sa ma to v podstate vobec netyka...

maxkatka
11. jan 2012

@mmaarrkkeettkkaaaa no já se vyvolávání taky nevyhnu... si teda myslím.... páč i u malé jsem měla "špatně" vypočítaný TP... teda jako u prvního jsem věděla skoro na den KDY jsem otěhotněla... a doktoři mi to dali o deset dní dříve... mě prostě vycházel den 21. červen a doktorům 11. červen a malá je nakonec vytažená 29.květen (císařem). Měla jsem vždy daleko delší menstruační cyklus a plodné dny až bůh ví kdy.... navíc dny, kdy mi u malé označili později jako dny otěhotnění jsem těhule nebyla, protože jsem zrovna podstupovala ovulační ultrazvuky (nemohla jsem docela dlouho otěhotnět) a doktor mi dokonce řekl, že ten měsíc na 100% neotěhotním... no otěhotněla jsem do týdne od tohoto verdiktu... no a o toto druhé jsme se snažili úplně stejně dlouho... jediné v čem byla změna, že jsem nemusela chodit na injekce na vyvolání menstruace... ale můj cyklus je tak kolem 34dní, ale má být 28... takže předpokládám, že jsem prostě otěhotněla později než si myslí a tudíž i TP se odsouvá... a tudíž přichází v podtaz ta varianta, že porod bude vyvolán....

maxkatka
11. jan 2012

@elisisse na DIA budeš chodit až do konce těhu... to Ti nikdo už "neodpáře".... a dokonce i budeš "muset" po porodu znovu podstoupit OGTT... jako kontrolní test... o tom KDY ho podstoupíš zase rozhodne tvá DIA.... já to budu mít cca 3 měsíce po porodu....

mmaarrkkeettkkaaaa
11. jan 2012

@elisisse tak se schválně vyzkoušej změřit po normálním jídle, nezávisle na nějaké dietě. I když vlastně ty jsi psala že nemáš glukometr...tak jedině zkusit při měření sníst klasické jídlo a uvidíš jaké budou hodnoty...docela by mě to zajímalo...jestli je máš jen díky dietě nebo i normálně...to věřím že je to otravné, pokud je vše v normě...

mmaarrkkeettkkaaaa
11. jan 2012

@maxkatka no to je tedy pěkný, takže jsi rodila cca 3týdny před tím než jsi zřejmě měla termín. 😕 U mě tedy byl před otěhotněním podobný problém a to, že bez injekce jsem to nedostala. Potom jsem to přestala řešit, at se tělo nějak srovná, takže u mě vůbec neřešili termín podle poslední MS ale jen dle UTZ. Jinak bych už měla dávno porod za sebou 😀

werumka
11. jan 2012

@mmaarrkkeettkkaaaa Ahoj! Já myslím, že nenechají. Pokud Ti tohle řekla sestra, tak si s tím hlavu vůbec nelámej. Není důvod Ti zatím vyvolávat. Podle mě Tě nechají do termínu, pokud neporodíš sama, a kdyžtak Ti porod vyvolají. Ty hodnoty máš víc než dobrý a myslím, že udělala správně, když Ti tu jednu dávku sebrala.

mmaarrkkeettkkaaaa
11. jan 2012

@werumka no ona nemluvila o vyvolávání, ale o tom, že by mě tam nechali na sledování ☹ ale mně jinak naprosto nic není, bych se tam zbláznila. Ještě mi ani nepotvrdili Tábor a už mě straší tím, že by mě tam nechala. Neřeknu ten týden před termínem, ale 14mi přijde naprosto zbytečné. Věřím, že dr. to bude vidět rozumněji.
no jsem ráda, že mi nechala jen ten večer, ale takhle jsem si zase i k obědu mohla dát větší porci 😀

maxkatka
11. jan 2012

@mmaarrkkeettkkaaaa hele, ty máš "krásný" hodnoty i bez inzulinu... teda nemáš je tak šílený jako já... takže v klidu...

maxkatka
11. jan 2012

Holky, proč se v těhotenství nesmí máta peprná? Miluji čaj.... dneska jsem teda měla už 3 hrnky... ale před tím minimálně dva měsíce ne-e....

werumka
11. jan 2012

@mmaarrkkeettkkaaaa Já nevím, ale u nás v pražské poradně pro diabetičky se 14 dní před termínem na sledování hospitalizovaly jen diabetičky 1. typu... nebo ty, co měly komplikace. Ale jinak s těma ostatníma se necrcali 🙂 Dali doporučení rodit na termín, ale hospitalizace nee....

@maxkatka Hu, máta?! To vůbec nevim, já ji pila...

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre