Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

drinka
12. jan 2012

@maxkatka Tak to je nanic, ze niekedy s tym clovek nevie nic urobit a telo si aj tak robi co chce... ale podla datumu uz finisujes, tak drzim palceky!

drinka
12. jan 2012

Dievcence ste zlate! Mali by ste prednasat 🙂

mmaarrkkeettkkaaaa
12. jan 2012

@werumka hmm tak po obědě bez inzulínu 8,5 ☹ takže já nevím, asi si ty 2J nechám, co myslíš?

gianni
12. jan 2012

@werumka
no ved práve že ja jem nepravidelne ako mi to vychádza a hlavne kedy vstanem a podla toho to už ide,možno ked budem chodiť do práce(chcem tak cca o rok) to bude pravidelnejšie,len dúfam že mi to pichanie budú v robote akceptovať aj s tým jedlom je to na prd,ked som bola ešte tehu tak som si nosila v obedári,lebo v tej kuchyni zatrepávali hádam všetky jedlá a zvyšoval sa mi cukor po tej strave
počkám možno mi poradia ešte v tej Lubochni a uvidím ako sa rozhodnem za tú pumpu,môžem aj vyskúšať a ked nebude vyhovovať tak môžem znova pichať?
no tak s tými očami asi budem musieť ísť na očné že čo to,lebo len teraz mám také videnie,možno to súvisí aj s niečím iným(alebo že by som už slepla? 😉 )

boka79
12. jan 2012

@maxkatka

pri takom rannom cukre je zatazovy test uz kontraindikovany, mas pravdu..

No ked tak citam, mozem byt rada, ze som na tom tak ako som...

Drzim palce
nech to dobre dopadne..ten porod,

ja tiez neznasam zubara, a nic bolestive, ale kto asi hej,....

maxkatka
12. jan 2012

@boka79 víš jak se to říká? Nikdy není tak špatně, aby nemohlo být ještě hůř... 😀 No u mě to platí dvojnásob... ale snažím se to brát s humorem... jinak bych se zbláznila... 😨

gianni
12. jan 2012

ešte sa chcem spýtať ked si mám odmerať aj pred jedlom to znamená ešte pred vpichnutím inzulínu alebo až po, tesne ked idem jesť?

werumka
12. jan 2012

@mmaarrkkeettkkaaaa Klidně je tam dej, jestli Tě to uklidní, ale první den bych zatím nebrala v potaz, ještě to zkus zítra. 8,5 není žádná tragédie 🙂

@gianni Ta pumpa se nasazuje tehdy, když s injkecema není ta kompenzace dostačující. Vzhledem k tomu, že je to drahá záležitost, tak k tomu musí být oficiální diagnostický důvod. Zatím nikdy se nestalo, že by někdo dobrovolně šel z pumpy na inzulínové injekce 🙂 Poraď se - třeba tam potkáš i lidi, kteří pumpu mají a budeš si to moct obhlídnout 🙂 Jinak měření před jídlem znamená před tím, než si píchneš inzulín.

elisisse
12. jan 2012

@maxkatka ja som si myslela ze ak sa potrdi ze hodnoty su v norme tak tam uz nebudem musiet chodit. ale predpokladala som to ze aspon do porodu tam budem musiet chodit. ☹ no zbohom tak to sa toho tak skoro nezbavim. 🙂

elisisse
12. jan 2012

@mmaarrkkeettkkaaaa praveze ja som sa uz vykaslala na dietu a tie hodnoty boli taketo, podla mna tam nemam co robit ale vysvetlis im to, asi nie. jedine co som obmedzila boli sladene vody. a cez vianoce som si dopriala vsetko. tak neviem. mozno to robi aj to ze si mam brat krv az dve hodky po jedle, no neviem.

maxkatka
12. jan 2012

Tak k večeři jsem zhřešila... po skoro dvou měsících jsem si dala krajíc chleba... normální šumavu... chleba.... to je strašný CO člověku chybí.... a teda k tomu tvarůžky... takže játra dostanou trošku více na zadek.... ale to se jinak nedá... teď ještě čekám jak na to zareaguje cukrovka... 😨

boka79
12. jan 2012

@maxkatka

Ahoj zasa, ty sa s tym vyznas. Nechapem tom ale jedla som na oberd tu istu polievku ryzovu - a vcera som k tomu mala chleba a dnes zemlu - vraj celozrnnu

a dnesne hodnoty boli zle, po hod 7,4 po dvoch az 8, nechapme to, vcera boli super, je mi z toho zle, ako to je mozne, dnes som dokonca som poobede bola vonku.. A najzaujimavejsie je, ze tri hodiny po jedle som mala 4,3,,,

maxkatka
12. jan 2012

@elisisse hele, po tom opakovaném testu po porodu pokud to bude OK, tak tě už zvát nebudou a nebo max. jednou ročně.... ale u Tebe mi příjde, že máš spíše inzulinu moc (vlastního) a to taky není dobře, protože se tím slinivka brzo může vyčerpat.... 😖 Prostě dle mého jdeš taky prostě do extrému....

maxkatka
12. jan 2012

@boka79 no já se v tom tak nevyznám jako @werumka... ta je mezi námi profík.... ale bohužel celozrnné pečivo bývá dobarvované karamelem... což je cukr... takže to může být tím.... a mimo to, každá z nás reaguje jinak na různé potraviny... takže třeba na chleba reagovat nebudeš zvýšeným cukrem, ale na celozrnné pečivo ano... to je co si musíš vysledovat... a věřím, že jsi z toho rozhozená... já byla taky... a hodně... ale právě @werumka mi tady hodně pomohla spoustu věcí upravit a nebo neřešit... 😀 😉

boka79
12. jan 2012

@maxkatka

diky, snazim sa na to nemysliet, idem nieco robit na odreagovanie...po propade sa jej ozvem, chcela som si dat s meranim pauzu, ale takto si asi nedam...

mimys
13. jan 2012

@werumka @gianni presne tak, k veceri dva rohlíky... ja si ted oblibila chleba s rybí pomazánkou to zbouchám dva chleby a půl litru čaje s citronem.. nejake rajče... žádnej hlad... a glykemka po tom 6,5... druhou večeři už potom nedavam... to jen, kdyz mam večer mensi glykemii..

mimys
13. jan 2012

@gianni TY oči souvisejí určitě s vysokou glykemií, řekni to sve doktorce... já než se odhodlala po porodu jit znova na diabetologii, tak mě pravě ty oči donutily... Přestávala jsem vidět. Bylo to hrozný a už jsem si myslela, že slepnu. Normálně všecko bylo rozmazaný. Už jsem nebyla schopná na deset metrů přečíst dopravní značku s číslem 80, nebo tak.
pak jsem zmerila tu glykemii a byla vysoká... tak jsem sla k dr. a ona rikala, ze je to na 100% tim cukrem, že až zacnu znova inzulin brat, že se to srovná. At urcite nechodim ted k očnímu, protože by plašili s dioptriema a dali by brýle, který bych za měsíc mohla vyhodit. Měla pravdu... od te doby co mam glykemii +- 6, tak se oči zlepsily... ne najednou, ale tak behem mesice se to vratilo do původního stavu. Já nevím, kolik ted glykemii máš, ale jestli je nad 10, tak ty oči jsou na 100% z toho. Ona mi to doktorka vysvetlovala, ze je to reakce na ten cukr, ale je to vratný jev. Neni to jako ta slepota tech neléčených cukrovkářů po 30 letech...
Budeš muset zvýšit dávku inzulínu, myslim... ale jak rikam.. porad se s mudrou....

mimys
13. jan 2012

@gianni jo ještě k té pumpě... moje ségra si jí taky nemůže vynachválit, už by bez ní být nechtěla... jen má problém, že se jí často zanicují ty místa, kde ma tu kanylu... ale to je asi běžný. Moje sestřenice jí má taky, a taky spokojenost. Mě jí ještě nikdo nenabídl, tak to zatím neřeším...

maxkatka
13. jan 2012

Ahoj, jsem ze své glykemie zase "rozhozená"... 🙄

Na lačno 5,2 (po jen 10j ač mám předepsáno 12j, ale v peru bylo už jen 10 a nechtělo se mi dopichávat, tak jsem to prubla), takže to je v pohodě... po snídani, kdy jsem píchla dneska 13j (předepsáno teda 17j) a glykemie teda 8,5 (včera po 12j byla 8) a dvě hodiny po snídani mám jen 6,5... a to jsem teda cítila takový divný "sešup"... jak kdyby byl pokles tlaku či tak tak proto jsem znovu měřila... zatočila se mi hlava a bylo mi divně...

No jsem zvědavá, JAK budu doktorce vysvětlovat moje změny dávek inzulínu... co na to řekne, že si v podstatě dělám co chci.... 🙂

boka79
13. jan 2012

@maxkatka

Ahoj dobre ranko.

No musi to akzeptovat, nemozes sa predsa dostat do hypoglykemie, radsej menej pichat, ako privela....
Drzim palce u lekarky. U mna je to dnes ok, vsetko dobre - hodnoty..
Som sa ukludnila..

mmaarrkkeettkkaaaa
13. jan 2012

@maxkatka tak koukám že čím více inzulínu tím hůře co?
@werumka tak mám kontrolu za sebou a jsem doma 😀 jaká to úleva...primářka hrozně milá a řekla, že můžu rodit u nich 😉 takže samé dobré zprávy. Nicméně mám přijít příští středu a uvidí se...nicméně hraniční den nástupu je pondělí (ten týden kdy mám termín), takže kdyby bylo vše v pohodě tak bych tam ležela 4dny před termínem (což už přežiji) 😉 a váhový odhad máme 2900g, uvidíme jaká bude realita...S tím obědem jsem se rozhodla tak, že pokud budu mít nějaké jídlo, po kterém budu vědět, že by to mohlo být vyšší, tak si píchnu, jinak to nechám jen k té večeři.
@mimys já ve středu taky měla problémy s viděním. Nikdy se mi to nestalo, ale chvíli jsem vůbec neviděla do strany a nedokázala zaostřit, měla jsem ten pohled rozmazanej...úplně mě to vyděsilo, ale po chvíli to přešlo. Nicméně po změření cukru bylo 4,8 takže z vysokého cukru to nebylo...nevím co to mělo znamenat 😕

mimys
13. jan 2012

@mmaarrkkeettkkaaaa ahoj to videní mohlo být taky z neceho jinýho.. páč jsi těhule.. třeba tlak.. nevím.. nebo taky vidim často rozmazaně, když mi glykemie rychle klesne, tak třeba jestli ti neklasla rychle... tím by to být mohlo... nebo to mám při hypu.. včera jsem měla 2,3 a viděla jsem jak přes hrbatý sklo...

mmaarrkkeettkkaaaa
13. jan 2012

@mimys no tlak si nemyslím, ale je možné jak píšeš, když třeba rychleji klesne cukr, nevím no...jsem si právě řikala, tak bud je cukr vysokej nebo nízkej a ani jedno...Ale bylo to tedy fakt nepříjemný 😠 jejda 2,3 no to je fakt malinko. hlavně že to na sobě poznáš a stihneš zareagovat...Babička právě při 1,9 dostala záchvat až jsme ji museli volat záchranku. Píchá si od 20ti let a tohle se jí stalo prvně. Já u toho tedy nebyla ale prý to bylo příšerný...Tak at nic takového nikdy nezažiješ 😵

sylvka
13. jan 2012

ahojky,tajně jsem doufala že toto těhu se k vám nepřipojím a bohužel mám opět těhotenskou cukrovku.na první diaporadnu jdu 27,1 2012,tak jsem zvědavá.dietně tak ňák tuším co bych měla a co ne,ale stejně mám docela problém složit si jídelníček...jo,chci se zeptat při prvním synovi jsem dostala takovej rozpis a musela jsem si jídlo vážit,máte to také všechny?

elisisse
13. jan 2012

@maxkatka No tak to som teda zvedava ako to bude so mnou pokracovat.... a ty ako si natom???

werumka
13. jan 2012

@mimys Já měla zrovna včera 2,7 a vůbec jsem o tom nevěděla. Naopak jsem neměla chuť k jídlu, tak jsem se změřila a bylo 😀 Ale ani jsem neviděla špatně, nic z hypo příznaků... to je holt daň za nízkej glykovanej hemoglobin 🙂 Rybičkovou pomazánku mám k večeři hrozně ráda - a když je z tvarohu, tak skvěle zasytí.
To je dobrá informace s tím zhoršeným viděním při vysoké glykémii.

@mmaarrkkeettkkaaaa No vidíš, tak to jsou skvělý zprávy 🙂 Oni ty 4 dny před termínem využijou k vyšetřením, třeba Ti ještě udělají zátěžový oxytocinový test a za chvilku bude malá venku. To uteče jak voda 🙂 To rozmazané vidění skutečně bývá při rychlém poklesu glykémie...

@maxkatka Když máš víc inzulínu, než tělo potřebuje, tak to právě po jídle udělá takovýhle zvláštní sešup. Asi bych se vrátila zpátky k 12 jednotkám. Teď už není důvod ty dávky zvyšovat. Spíš se pak lépe organismus adaptuje po porodu.

gianni
13. jan 2012

@mimys
kojíš? lebo ja sa trochu toho citrónu obávam,sem tam si dám trošku do zel.šalátu
no s tými očami,práve dnes som sa už objednala k očnej,tak len naozaj dúfam že je to z cukru a že neslepnem,hlavne ráno vidím rozmazane a potom cez den na blízko ked píšem.....
do teraz som mala cukor od 10-18 a dnes už na lačno 3,5 , 4, 4,2 a po večeri uvidím , pichám si 7-4-4-6
ty si kolko picháš?

mimys
13. jan 2012

@gianni ahoj mě právě doktorka říkala, abych na oční nechodila, dokud se mi to neusadí. Prý budou plašit zbytečně. Mě se to opravdu zlepšilo přesně, jak říkala. Když jsem pak měla cca 2 týdny glykemii nižší, oči se samy upravily. To špatné vidění mi začalo, když jsem měla také glykemii 10-19
Teď si píchám 6,7,6 a 6

Já kojím pořád a citon vubec nevadí. dokonce jim mandarinky a grepy

mimys
13. jan 2012

@werumka ahoj no já tech 2,3 taky nejdřív necítila. Ležela jsem a kojila. Pak jsem vstala a šla jsem vytírat schody. Natočila vodu a vzala mop.. a najednou koukám, že balancuju nad tema schodama a ty schody maji nejak prapodivnej tvar 🙂 a tak nejak divne plavaly... nejhorsi je, ze se mi vzdycky vubec nejak nechce verit, ze to hypo mám... pokazdy, jako by byl mozek linej si to uvedomit... jako že vim, ze je to hypo, ale nechce se mi v te chvili s tim nic delat.. a cim nizsi tu glykemku mam, tim jsem jakoby linejsi a pomaleji na to reaguju, ikdyž o tom vim......... tak jsem vytrela polovic a uz se mi zacala tocit hlava a tak jsem s tim sekla a sla jsem si udelat glykemii.. no a byla takhle nízká. taky me prekvapilo, ze jsem to ucitila tak pozde.
Vubec jsem nemela hlad a dokud jsem lezela, tak by me vubec nenapadlo, ze bude hypo...
Rybič. pomazánku dělám většinou s nějakym tavenakem, nebo žervé... tvaroh nekdy taky.. proste co je doma... dobrota velká!!

gianni
13. jan 2012

@mimys no to ja som taká aktívna k tej očnej bo som sa zlakla,ked som to spomínala na dia tak mi povedal že to potom poriešime očné pozadie aj štítnu zlazu
dnes som mala dosť nízke hodnoty,ale pred večerou mi to vyskočilo na 12 a to som zjedla pol jogurtu s jablkom ,ale 2X som zahryzla do rozka s makom tak asi z toho alebo čo
minule som v noci aj ja cítila hypo ked som kojila tak som si dala kus čokolády

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre