Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

stvura
25. feb 2012

@rejocka no ja som mala pred mesiacom 35 🙂...tiez tretie tehu, doteraz nic, ja vyslovene sladke nemam rada, nejem nejake kaloricke ani mastne jedla ani nic podobneho - som byvaly vegetarian, takze moja strava je i po tom co som zacala jest maso (len hydinu a ryby) velmi dietna...ja mam nalacno hodnoty 3-3.5 a po jedle okolo 5.2-max 6.2...babatko je tiez podla 4D tiez uplne v norme (moje dve predchadzajuce su a boli i pri porode mensie ako priemer)

werumka
25. feb 2012

@boka79 Ahoj, ono by bylo zvláštní, kdyby Ti za celou dobu ty hodnoty vůbec nahoru nešly. Je to normální vývoj. Glukometr má určité odchylky a také je možné, že jeden den bys měla třeba 5 mmol/l a jeden den 4 mmol/l. Ty desetiny se u glukometru musí brát s rezervou...

boka79
25. feb 2012

@werumka

Ahoj, ale to 4 bolo venozne v labaku a 5 bolo na dalsi den na glukomeri, skoda ze som si neodmerala na glukomeri v ten den ako to robili v labaku..

A keby to malo tak kolo 5 ostat, , cisto teoreticky, davaju aj v poslednych tyzdnoch inzulin?
Aj ked mas o tri tyzdne termin?

werumka
25. feb 2012

@boka79 Jojo, tak jsem to pochopila. S jistotou víš, že ty 4 jsi měla určitě. Těch 5 je prostě nějakým způsobem zkreslené odchylkou, takže se řiď tím, co vyšlo v laborce.
V tomhle případě nemůže být o inzulínu řeč - jednak už po 35. týdnu v normálním případě ke zhoršování nedochází a druhak inzulín je třeba když se lačné hodnoty šplhají na 7.

boka79
26. feb 2012

@werumka

ok dakujem, uvidime, ako bude po porode. Uz sa to blizi 🙂

Peknu nedelu

moniccca
27. feb 2012

Ahojte baby. mne dnes prisiel papier z nemoc. ze mam zvyseny cukor, presne hodnoty neviem, lebo som ten list este nevidela, ale chcela by som od vas poradit, ako ten cukor znizit? staci ak vynecham sladkosti? je vela cukru aj v ovoci?

maxkatka
27. feb 2012

@moniccca Cukr se snižuje pomocí diety (jako první). Sníží se příjem sacharidů (nejde jen přímo o cukry, ale celkově o sacharidy) a pokud jen dieta nepomáhá, tak se nasazuje případně inzulín... Jako základ je racionální strava bez volných cukrů a pravidelnost v jídle... Bohužel ovoce obsahuje hodně sacharidů... může se jíst, ale musí se počítat do denního příjmu... denní příjem sacharidů Ti stanový diabetolog... je to od 200-325g sacharidů na den - záleží přímo na diabetologovi co ti stanový....

maxkatka
27. feb 2012

Jinak dámy, minulý čtvrtek jsem se konečně "dokopala" na kontrolní odběry krve kvůli játrům... měla jsem jít již týden po tom co mě pustili domů z porodnice... ale shon a únava udělaly své a tak jsem se tam dostala až minulý týden a dneska jsem si volala na výsledky a je to skoro OK 🙂 Mám radost.... Játra jako taková by měla být OK... cholesterol v těhotenství přes 9 a necelých 6 týdnů po porodu 5,2, po porodu hemoglobin jen 94 a teď 115 (norma je 120) a teda zvýšené CRP, ale to je dlouhodobého charakteru, takže to mě nerozhazuje.... jinak mi hodnoty doktor nechtěl říct... že jsem prý nějak moc zvědavá, že mi musí stačit to, že je to OK... 🙄 no ale nakonec jsem z něj dostala, že buď ALT či AST mám 0,4 (těsně po porodu jsem měla AST 1,35 a ALT 2,57 - u obouch je maximum 1 a v době hospitalizace jsem jeden 4 a jeden přes 6), takže super... Takže končím jaterní dietu 😅 a těším se na chleba a zeleninu... jak málo stačí ke štěstí... 😵

moniccca
27. feb 2012

@maxkatka a jogurty a jablká obsahujú veľa cukru?toho sa momentálne teraz dosť veľa najem.budem musieť držať tu diétu až do konca teho,či len kým sa cukor neupraví?

maxkatka
27. feb 2012

Jinak rodinná situace... Chtěla jsem skončit s kojením, ale chlap mě ukecal, že ještě ne-e... takže se ještě snažím, ale nekojím přímo, ale odsávám, abych viděla kolik toho malý vypije... páč už byl u nás opět masakr a malej nejen že spal se mnou v postýlce zatím asi dvě noci (včera měl 6 týdnů), protože jsem neměla sílu k němu v noci vstávat kvůli čemukoliv.... ale jinak dokrmujeme s UM.... Teď teda střídáme různé, abychom našli to UM, které bude nejvíce sedět... po Bebě mi docela blinká... po Hipp to bylo lepší... změnili jsme lahev z Aventu na Mam... ale i tak to v sobotu "dospělo" do fáze, že jsme do bytu dotáhli kočár a malého uspávám v kočárku a spí tam i v noci a najednou zase dá 4,5 hodiny mezi jídly v noci, což je naprostý luxus... Toto mi někdo jen naznačit u prvního dítěte, tak ho pošlu hodně daleko a hluboko, ale teď jsme tak zoufalý, že uděláme cokoliv jen aby malej mlčel... 😕 ale nemůžu ho furt jen chovat a chovat a to ve dne v noci... si taky musím odpočinout a doma něco málo udělat...

maxkatka
27. feb 2012

@moniccca dietu budeš už držet do konce těhotenství... protože čím dýl budeš těhu, tím více se pravděpodobně bude cukrovka zhoršovat... placenta vytváří v našem těle jakýsi hormon, který způsobuje špatnou vnímavost našich buněk vůči inzulinu.... to znamená, že sice naše tělo produkuje dost inzulinu, ale buňky si s ním neporadí... tento hormon se vyplavuje nejvíce do 35tt a potom může klesat, ale taky nemusí (mě zrovna neklesl). Koukni na stránky www.tehotenskacukrovka.cz kde je i tabulka obsahu sacharidů... bílý jogurt obsahuje cca 6g sacharidů ve 100g, což není moc, ale jablka obsahují skoro 15g sacharidů ve 100g...

http://www.tehotenskacukrovka.cz/tabulka-sacharidu

moniccca
27. feb 2012

@maxkatka dakujem za pomoc, pre babatko cokolvek, hadam sa mi podari znizit ten obsah

katarina104
28. feb 2012

ahojte, čo poviete na toto je to veľmi zlé,,,? bola som na tehot.cukor, výsledok v moči ok, len krv je posledný odber 8,22 , už som objednaná do diabet.ambul. ďakujem mali ste to niektorá?

ilonne
28. feb 2012

@katarina104 Myslíš po OGTT? To je pohoda, já měla všechny tři hodnoty vyšší (5,6-9,2-9,4) a zvládla jsem to jen na dietě. Rodila jsem 5 dní po termínu a Anežka vážila 3130g, takže krásná váha.

boka79
28. feb 2012

@katarina104

Ahoj ja som mala po dvoch hod. 7,7 hranicne, ale tiez s dietou v pohode, aky si mala nalacno?

90 percent zien to zvlada s dietou...

katarina104
28. feb 2012

@boka79 ahoj, no myslím po dvoch hodinách som mala 8,22, tie predtým boli 5,03 a 7,42, takže tak no,,,

boka79
28. feb 2012

@katarina104

ok, takze najlepsia je dietka -- pozri na www.tehotenskacukrovka.cz

je to dobre stranka, je tam vsetko a ja sa dobre drzim zatial. U diabetologa asi dostanes glukomer a budes merat po jedle... Ale to zvladas
...

katarina104
28. feb 2012

@boka79 ďakujem, už mi zakázali sladkosti, no nejako prežijeme,,,

boka79
28. feb 2012

@katarina104

sladkosit nie su vsetko , bohuzial... nie je to az take jednoduche, ale za tyzden si zvyknes, musis davat pozor na viacej veci, biele pecivo a tak... Ved si to precitaj tu stranku, uvidis... 🙂 Ale naozaj to nie je tazke... Niekedy ma sice clovek chut zhresit a aj ja som zhresila, ale jeden dva krat vyssi cukor babatku neuskodi..
Ktory si tyzden?

maxkatka
28. feb 2012

@katarina104 určitě to zvládneš... pro miminko uděláme cokoliv... ač to mám za sebou a jsem za to ráda... teď ještě čekám na kontrolní OGTT (docela se bojím, že výjde blbě - mám hodně dispozic k minimálně glukozové intoleranci).

katarina104
28. feb 2012

@boka79 no už som niečo o tom čítala, ach jaj som 28 týždeň,,,
@maxkatka mala si aj predtým problémy, ale je to len teraz?

boka79
28. feb 2012

@maxkatka

Este som ti ani nestihla pogratulovat k zdravej peceni, myslim, ze je dolezite, aby si mohla zasa normalnejsie jest, aj pre Tvoje psychicke pohodlie, normalne dostavam strach, ako to zvladnem, ked bude maly taky ako ten tvoj, moja dcerka je mom. tiez v horsej faze, ze ma vie vytocit do nepricetna.. maly provokater..

Drzim aj palce na oGTT Kedy ides?

boka79
28. feb 2012

@katarina104

Tak fajn, ked budes mat otazky, napis ... Ja uz o tri tyzdne dufam rodim, takze si moze m povedat,ze som v tej svojej dietke profik... 🙂

katarina104
28. feb 2012

@boka79 držím palčeky aby ti to dobre dopadlo,,,a ďakujem ešte raz 🙂

kacenka1111
28. feb 2012

Ahoj, prosim, poradite mi, za jak dlouho jsou vysledky hotove? 16. jdu na ko, mela bych mit uz vysledky. Kdy je nejzassi termin pro objednani na vysetreni na cukrovku? Abych to neprosvihla, ale ted to nestiham. Moc dekuju.

maxkatka
28. feb 2012

@katarina104 měla jsem jen v těhotenství... ale musela jsem si píchat docela dost inzulínu.... 😢

@boka79 děkuji... taky jsem ráda, že je alespoň něco v pořádku... a tak jak jsem si myslela, že s malým hůř být už nemůže, tak může... 😢 na včera jsem spala 5,5 hodiny v noci, ale tím, že jsem byla "vyspalá" z víkendu (pomáhal mi chlap), tak to bylo OK, ale na dnešek jsem spala jen 4,5 hodiny a to už byl teda masakr... malej mi 2,5 hodiny prořval... od dvou do třech a od půl páté do šesti... síla... od půl šesté už jsem brečela i já... protože do toho se ještě vzbudila malá a taky brečela a chlap co??? Nic... vůbec se nezvedl... tak jak o víkendu pomáhal, tak teď vůbec... a dneska jde v podvečer pryč a vrátí se v noci (mají zasedání zastupitelstva), tak to bude zase masakr.... Chtěla jsem jít s malou na cvičení, ale nedám to... točí se mi úplně únavou hlava... jo a malej toho moc nenaspal ani přes den... před hodinou se opět uřval v kočáře... jenže já se už potřebovala najíst... ☹

maxkatka
28. feb 2012

@kacenka1111 nejlepší je jít mezi 24-28tt a gynekolog by Ti měl dát doporučení... a toto není o tom jestli máš čas... ale jestli nechceš nic zanedbat v těhotenství...

maxkatka
28. feb 2012

@boka79 jo a na kontrolní OGTT bych měla jít tři měsíce od porodu (u nás si to takto diabetologie objednává - ale je to rozdílné jako ve všem jiném), takže půlka dubna...

kacenka1111
28. feb 2012

@maxkatka ahoj, dekuju..ja vim, zadanku mam 😀 asi jsem se spatne vyjadrila. slo mi o tom, jestli vysledky trvaji tyden nebo tri..jestli muzu it treba az v pondeli, s tim, ze vysledky k dr dorazi v poradku do 16., nebo uz musim zitra rychle, abych to stihla 🙂 ale presto dekuju...rozhodne v tehu nic nezanedbavam, naopak🙂

boka79
28. feb 2012

@maxkatka

viem si predstavit, ako sa citis, ja sa tiez bojim najviac tej unavy, lebo mne tu tiez nema abs. kto pomoct...

mala tiez nespi dobre, ma nocne mory a chodi k nam spat do postele, a ja tak neviem spat. Bude to zaujimave... Je to velmi malo 4,5 hod. a ked vstane mala, nemoze sa o nu postarat oco a ty si znova s malym evtl. lahnes? Ona chodi do skolky, nie?

Stari rodicia 1000 km, moj muz, no on mi asi nepomoze, ked ja budem kojit a budem musiet vstavat, neivem, ci sa mam na to tesit, mom. moje tehot. hormony so mnou dost lamu....Vzdy si poviem nejako bolo nejako bude..

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre