Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

petka035
5. sep 2012

@llluckaaa dakujem 😵 , mrknem na to,lebo teraz mám pocit,že budem len a len hladná 😅

hanka208
6. sep 2012

děkuji za rady, pro jistotu si raději ještě dnes zavolám do laboratoře, ale jestli mi tu žádanku dal už teď tak asi chce abych šla teď třeba má nějaké podezření které mi neřekl :(

petka035
6. sep 2012

Kočky, ja som zajtra teda objednaná na diabetologiu- mám prísť nalačno,ale zabudla som sa opýtať či sa smiem ráno napiť vody. Neviete či sa piť smie?

mm_mm
6. sep 2012

Tak dneska několikátej den po sobě hodnota na lačno 5,6. Mám uvedeno na kartičce, že vyšší to být po ránu nesmí...tak jsem zvědavá, kam se to bude hejbat... ☹

katarina822
6. sep 2012

@petka035 nemala by si pit rano od 18hod. vecer pred testom nejest. napit saa najest az po 3odberoch krvi jeden nalacno 2po hod. a 3odber po 2hod.

katarina822
6. sep 2012

@mm_mm hodntota 5,6 je este ok nalacno ....

petka035
6. sep 2012

@katarina822 dakujem za vysvetlenie 😉

petka035
6. sep 2012

@katarina822 ale večer po 18tej ešte kludne môžem piť?

katarina822
6. sep 2012

@petka035 pit mozes do polnoci v pohode ale cistu vodu. a hodnty su ok pri teste zo 75gr.glukozy nalacno do 5,6 po hod do 8,8 po 2hod. 7,6. ak viac nebudes mat nemas tehu cukrovku.

katarina822
6. sep 2012

@petka035 a kedy cakate druhe babo....

petka035
6. sep 2012

@katarina822 dakujem 🙂 25.11 mám termín.

mm_mm
6. sep 2012

@katarina822 Doktorka mi tam napsala, že na lačno nesmím mít víc než 5,6. Tak snad už to nahoru nepůjde...Pravda je, že jsem měla v moči ketony, tak jsem se poslední dobou víc cpala, aby zmizely, a tohle je asi výsledek...

maxkatka
6. sep 2012

@mm_mm ranní cukr neovlivníš dietou.... já s ním bojovala celé těhotenství... 😢 i přes píchaný inzulín... vysvětlovali mi to tak, že mezi 3-4 hodinou ranní placenta vylučuje jakýsi hormon, který toto způsobuje... bohužel... záleží teď na diabetologovi jak posoudí vývoj miminka (na základě informací od gynekologa) a pokud bude miminko mimo tabulky (váhově), tak Tě čeká inzulín... ale nezoufej!!!! Nebudeš ani první a ani poslední!!!! Píchání inzulínu bolí daleko méně než odběr na měření... Jinak já to teda obrečela a byla naprosto zoufalá... asi je to normální reakce... ale srovnala jsem se s tím

mm_mm
6. sep 2012

@maxkatka Já jdu na diabetologii ještě dvakrát - za 11 dní a potom za dalších 14 dní a dál už se u nás nechodí. Tak bych byla strašně ráda, kdybych to ještě doklepala bez inzulínu. Přeci jenom to vnímám jako velkej zásah do těla, i když vím, že se to přes placentu nedostává. Myslím, že trošku tu lačnou hodnotu ovlivnit můžeš, ale já teda netuším jak. Možná si dát menší véču nebo naopak něco zakousnout v noci. No, v neděli mám měřící den, tak bych byla ráda, aby se ta ranní vešla do limitu. To, co si měřím poslední dny pro sebe, o tom doktorka nemá ani páru. Na gyndu jdu zítra, tak uvidíme, jestli se pořád držíme tabulek... Před 14 dny to bylo ještě v pohodě. Mám nahoře 4,5kg, takže dělám vážně co můžu...Chjo...

maxkatka
6. sep 2012

@mm_mm opravdu to tou dietou neovlivníš... zkoušela jsem to všema směrama... nejde to a dia mi to jen potvrdili! Já k porodu šla o kilo lehčí než jsem otěhotněla!!!! Po porodu 11kg v mínusu!!!! Jinak Ti inzulín samo nepřejí!!! Ale děti v posledních pár dnech před porodem přibírají právě nejvíce! A ten inzulín je důležitý i pro miminko! Ono se samo totiž brání tím, že samo produkuje hodně inzulínu, aby nemělo samo vysoký cukr a tudíž po porodu se může dostat do hypoglykemie! protože než klesne produkce na jeho potřebu, tak to chvíli trvá...

mm_mm
7. sep 2012

@maxkatka Dneska jsem udělala pokus, Změřila jsem cukr ve 4 ráno a potom v 7. Mezitím jsem se nenajedla. A výsledek? Ve 4 to bylo 4,7 a v 7 5,4. Navíc ráno keton v moči. Takže moje teorie zní: Tělu nestačí druhá večeře, takže si pak už ráno vyrábí svůj cukr a proto to stoupá. Hraje mi pro to i ten keton - sacharidy nejsou, tělo spaluje tuk. Kéž by to tak bylo. Nebylo by nic jednoduššího, než zvětšit druhou večeři a nechat si na nočním stolku něco, co zakousnu, když jdu v noci na záchod. Taky můžu bejt úplně vedle jak ta jedle... No, zítra budu chytřejší... 🙂 Dneska jdu na kontrolu na gyndu, tak budu doufat, že se pořád držíme tabulek...

petka035
7. sep 2012

Ahojte, tak ja mám za sebou tú diabetologiu, hodnoty teda nič moc, pred vypitím glukozy nalačno nejakých 4,1čo je v pohode,ale po hodine už 9,2 a po dvoch hodinách dokonca 9,3. Nejak som už rezignovala na kontrolu mám prísť až 25.9 čo sa mi zdá dosť neskoro-vtedy budú aj výsledky krvi čo mi brali zo žily. Dovtedy mi teda nedal žiadne obmedzenia,ale musím niečo vygoogliť, lebo však tie hodnoty boli dosť zlé a neviem čo na tom zmení tá hodnota z krvi branej nalačno A idem sa konečne najesť,od včera od tej 18tej som nejedla-ku podivu ani hladná nie som aj tak neviem čo si mám dať-sacharidy sú všade,jedine tak kus mäsa a ten ani nemáme

petka035
7. sep 2012

Inak ked som sa išla konečne najesť, tak sa mi normálne ruky klepali a trvalo to dlho a hlad neskutočný-taký pocit doteraz nepoznám 😕

xsuzzi
7. sep 2012

Maminky chtěla bych se zeptat, je tu některá, která moc nedodržovala z nějakého důvodu dietu? Chtěla bych vědět, jestli má někdo tu zkušenost, že opravdu to bral na lehkou váhu a miminko měl nějakým způsobem poznamenané po porodu. Já měla cukrovku poprvé i teď, rozdíl je v tom, že poprvé jsem striktně vše dodržovala, dietu a vše, až sem hubla, ale tohle těhotenství nic nestíhám, ani píchat profili, vstávat na 7 kvuli snídani a z toho se odvíjí, že nestíhám ani dodržovat 3 hodiny max rozestup a tak to docela flákám. Vím, že to není správné, sama jsem z toho nešťastná, bohužel se mi nedaří hnout z místa a tak bych chtěla vědět, jestli to pro miminko může mít nějaké fatální následky. Jaké může samozřejmě vim, ale chtěla bych vědět jestli někdo tu zkušenost už má, stalo se mu to, že to po porodu zanechalo na miminku následky. Děkuji.

katarina822
7. sep 2012

@xsuzzi na jednej strane kolko zien ani nevie ze ma tehu cukrovku a porodia. co sa moze stat pozri http://www.tehotenskacukrovka.cz/porod-s-tehote... a http://www.tehotenskacukrovka.cz/nelecena_tehot... skus dodrziavat aspon 2 alebo 2 pol hod. rozostup medzi jedlami snaz sa aspon raz za tyz. si spravit profil aby si vedela ako tvoje telo reaguje

petka035
7. sep 2012

@katarina822 kati a prosím ťa od akej hodnoty sa nasadzuje inzulín? lebo teda ja som mala dnes tie hodnoty 9,2 po hodine a 9,3po dvoch,ale na kontrolu mám prísť až 25.9 čo mi príde dosť dlhá doba a zatial mi liečbu nedal,že sa uvidí podla výsledkov z krvi-ale mne to príde divné,tak neviem či len obmedziť sladké alebo čo 😕

katarina822
7. sep 2012

@petka035 keby si si skontrolovala cukor cez glukomer isto by si mala menej ako 3,7. ked sa ti ruky triasli. pravdepodobne pri tych hodnotach mas tehu cukrovku odber zo zili teda glykovany hemoglobin myslim norma do /4,5 percent/ ukaze kolko cukru mas za poslednych 6tyz az 3mes. skus sa stravovat takto http://www.tehotenskacukrovka.cz/ukazky-z-jidel... vynechat biele sladke pecivo pozor ako budes reagovat na chlieb na mlieko mliecne vyrobky a dolezite je pohyb tekutiny a jest min. po 2 alebo az po 3hod. a aj druhu veceru. keby nieco opytaj sa

petka035
7. sep 2012

@katarina822 aha ,ja som bola v tom,že z tej krvi sa zvýšený cukor nezistí,kedže z kapilárnej krvi bola hodnota na lačno ok a ten odber zo žily bol tiež nalačno-ale už chápem 😉 a dakujem za link, preštudujem si to. Mne teda hlavne bude robiť asi problémy to rátanie sacharidov a gramov 😝

katarina822
7. sep 2012

@petka035 hned ti neda inzulin najprv sa dava dieta zapozicaju ti pristroj glukomer raz tyz mozes aj castejsie si budes sama kontrolovat cukor rano ked vstanes hodnota do 5,6 po ranajkach zalezi akeho mas diabetologa ale vacsinou je to 1 a pol hod. po jedle ja mam az po 2hod. potom pred obedom hod. apol po obede pred vecerou hod. a pol po veceri pred spanim a 3hod. v noci. idealne su hodnoty po jedle hod. apol do 7,6. ak budes mat 9 a viac a viackrat aj po uprave stravy vtedy sa nasadi inzulin alebo aj vtedy ak ti zoberu odber zo zili na ten glzkovany hemoglobin a budes mat vysoku hodnotu.

petka035
7. sep 2012

@katarina822 aha, dakujem,tak uvidím na tej kontrole čo mi bude kázať ten lekár

maxkatka
7. sep 2012

@xsuzzi hele, zodpovědná matka si času udělá... nezodpovědná Ti to nenapíše... takže asi takto... Já taky musela kvůli snídani vstávat o půl hodiny dřív než jsem byla zvyklá než jsem šla vzbudit malou do školky... musela jsem se změřit, píchnout inzulín, snídat a jít do školky... to samé pak se svačinou... stihnout v určený čas... jak jsem to neudělala, tak se mi rozhodil cukr ještě víc než normálně...Nevím jaký máš důvod nestíhat... ale byly tu i holčiny co s cukrovkou chodily do práce a taky to zvládaly - musely... pokud to nebudeš dodržovat, ale diabetologovi to neřekneš a hodnoty napíšeš jiný, tak Ti nic nemůže... ani Tě nepokárá, ale ani Ti případně nepomůže... glykovaný hemoglobin Tě teď "nepráskne", protože je to obraz za delší dobu... rizika pro dítě znáš... děti diabetiček jsou větší a rodí se dřív a můžou mít problémy s dýcháním a s hypoglykemií... Je to na Tvé zodpovědnosti jak s tím vším naložíš... nikdo Tě nemůže nutit... tak jako můžeš odmítnout už samotné vyšetření OGTT - není povinné... Ty jsi matka a ty máš zodpovědnost za své dítě a vše je na Tvém rozhodnutí....

maxkatka
7. sep 2012

@petka035 není to přímo dané od jaké výše se nasazuje inzulin... záleží jak to diabetolog zhodnotí na základě informací od gynekologa... gynekolog provádí častější vyšetření ultrazvukem a "převažuje" miminko a pokud jeho váha přesahuje gestační stáří, tak v souvislosti s vyšší glykemií Ti dají inzulín, aby dítě tolik nepřibývalo na váze....

maxkatka
7. sep 2012

@mm_mm pokud máš ketony v moči, tak musíš přidat na celkové dávce sacharidů... zkus si měřit i přes den ketony (nárazově)... přidat si v noci večeři mi někdy pomohlo, ale někdy taky ne-e... z toho jsem něco zobla a cukr byl lepší a z toho zase vyletěl byť po tom samém co mi před tím cukr snížilo... ale pokud máš ty ketony, tak držíš tu dietu moc přísně (málo sacharidů za den - rozložit to na celý den). Mě v nemocnici dali tak málo sacharidů (co jsem zhruba spočítala tak nějakých 150-170g na den), že jsem pak cítila strašnou pachuť v puse! (jsem to nazvala jak kdyby mi v puse chcípla myš). Byla jsem plná ketonů a cukr mi vylítával hodně vysoko (a musela jsem píchat inzulín 3x denně!) a za týden jsme tam v nějakém 31tt zhubla 2kg!!!! 🙄 Takže to taky nebylo dobře... k tomu jsem měla v kapačce, pak v injekcích a nakonec v silných lécích podporu na játra, které měly sklon k selhání....

maxkatka
7. sep 2012

@petka035 hele, uteče to rychle... máš to za cca dva týdny (kontrolu)... v této fázi jsi měla vysoký hodnoty po zátěžovém testu, ale třeba po jídle je ještě vysoké mít nemusíš... teď děťátku žádné riziko ještě nehrozí...cukrovka se rozvíjí delší dobu - teda předpokládám, že jsi mezi 24-28tt....

luly13
7. sep 2012

@maxkatka nase babo az do zistenia diabetes vzdy zodpovedalo. Odkedy drzim dietu, tak zacal zaostavat cca o tyzden. Aj teraz je stale mensi. Sice ja ten ultrazvuk beriem dost s rezervou. Preto sme sa dohodli, ze ho nebudeme durit nejak skor a pockame este par dni. No tento tyzden vraj uz porodim.
Inak nie je to tak, ze ku koncu,ked uz placenta tak nefunguje, tak prejdu aj nejake prehresky? Vcera som neodolala a dala som si to malilinke monte 😅 . Ale nejak vela sacharidov to nema 😅

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre