Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

meinkonka
23. sep 2009

tak to ti zavidim mirip, ja idem v piatok na test z prsta po jedle tak dufam, ze to bude tiez ok. nerada by som isla na tu pisnu 275g sacharidovu dietu

mirip
23. sep 2009

inak ked sa to tak vezme ja som si aj sladké dávala ked som mala chuť občas ale málo a potom hned som to zapila vyžmýkaným grepom, teda 100% šťavou a cukro nevybehol, lebo grep cukro sťahuje, ale slakdé ozaj len občas a grep si dávan stále večer aspon jeden odšťavený, v tehotenstve sa može som sa pýtala Dr. a vobec neobsahuje chinín ako sa píše aj tu kdesi na koni, ale naopak je to vitamínová bomba medzi ovocím, má najviac vitamínov zo všetkého ovocia a aj cukro sťahuje akurát po porode sa nemože ked sa kojí tak ako všetko citrusové ovocie

lienka79
23. sep 2009

TAK TO pocujem 1x..ze grep.cukor stahuje
Pokial viem,je to fruktoza...cize ovocny cukor....takze zdravsi, ako klasicky repny..ale stale je to cukor..takze s ovocim bacha

siwike25
23. sep 2009

Awojky baby aj ja som mala tehotensku cukrovku .
Mirip ma pravdu,grep stahuje cukor ale viac by som doporučila čerstvy grep papat,skutočne to pomaha,doporučila my to moja diabetologička.
A naozaj si davajte pozor na sladke,lebo babenko stoho mac rastie v brušku a dopadnete ako ja ,porodila som maleho mamutika 4 650g. 😀 😀 😀 😀 😀 .DRžIM PALCE. 😉 😉

mirip
23. sep 2009

hej to mi potvrdila aj diabetologička grep, jahody a aj trochu menej melon znižujú cukor

mirip
23. sep 2009

Našťastie mnohé potraviny majú schopnosť znižovať zvýšenú hladinu cukru v krvi a tým napomáhajú zdravšiemu životu ľudí s cukrovkou. A dokonca poznáme aj mnohé rastliny, ktoré majú túto schopnosť. Nuž nielen umelé dodávanie inzulínu, ale skúste aj:

Z rastlín napomáhajú ľubovník bodkovaný, baza čierna, plod jalovca, koreň púpavy, semeno ostropestreca mariánskeho, koreň nátržníka, plody feniklu, listy čučoriedok či nálev z orechových listov. Ale najlepšie je použiť zmesi týchto byliniek pripravené skúsenou bylinkárkou podľa typu a závažnosti vášho problému. Žerucha ako posýpka v polievke, či na nátierkách - odporúčaná 1 čajová lyžička denne - výborná vec!

Ovocie - ideálom je grapefruit či jahody. A taktiež melón, slivky, banány. Napríklad tiež sušené brusnice alebo čučoriedky sú plody, schopné znižovať cukor v krvi.

Zelenina - baklažán, uhorka, hlávkový šalát, tekvica, cukina a pravidelná konzumácia surovej či kyselej kapusty dokáže veľmi napomáhať. Cibuľa a cesnak ako tradičné liečebné prostriedky nesklamú ani pri cukrovke.

Strukoviny, ktoré majú schopnosť pomaly uvoľňovať živiny. Napríklad sója či sójové produkty ako tofu syry, nátierky, šošovica.

Obilniny taktiež pomaly uvoľňujú energiu, čiže sú vhodné. Napríklad ovos a vločky z neho.

Potraviny: ryža natural, celozrnné potraviny - obsahujú veľa vlákniny, tá spomaľuje vstrebávanie cukrov, čiže potrebujete zvýšiť príjem vlákniny. Jablčná vláknina je tiež vhodná.

Koreniny: kurkuma, škorica, klinček, bobkový list. Používajte kari, indickú zmes korenia, je výborná pri cukrovke.

mirip
23. sep 2009

siwike ved ja hovorím o čerstvom grepe, si ho len teda čerstvý grep odšťavím a mám teda maximálne 100% šťavu z neho nemyslela som džúsy 😵

siwike25
23. sep 2009

Miriq jaaaaaaaaaj,ja som to tak pochopila,heheeh 😀 😉

mirip
23. sep 2009

nevadí, ja som to možno blbo napísala, ale mangel mi vždy každý večer odšťaví dva velké čerstvé grepy a pravdupovediac viac ma zasýti teda nesmadí ma až tak ako ked si dám obyč. vodu

siwike25
23. sep 2009

Ja som ho vždy pila ked som išla na kontrolu 😀 😀 .Ja som mala od začiatku strašnu chut na melon 😀 v decembri mi ho zhanali všade,možno aj preto som mala zvišeni cukor 😀 😀

mirip
23. sep 2009

ja som zase do cca 8 mesiaca išla strašne po broskyniach ale nie už takých makkých a sladkých ale strašne tvrdých a kyslých 😀 😀 a teraz mi nejak zachutil grep biely až potom som sa dozvedela že je dobrý na zníženie cukru 😵

deni26
24. sep 2009

Ahojte dievcata. My sme doma z porodnice a tak ako ma vsetci strasili, ze ake velke budem mat dietatko, tak to tak nie je. Nedrzala som sa velmi tej diety a hlavne nie na konci a aj tak som porodila 2680 g dietatko. Mal velmi nizky cukor, takze bol cely den na infuzii glukozy a teraz mame problem s papanim, lebo taky drobnucky nevladze tahat. Tak dokrmujeme. Neberte to tak vazne, su maminy, ktore tehu cukrovku nemaju a porodia velke deti. Predtym sa to tak nekontrolovalo a bolo vsetko v pohode. Teraz sme vystresovane, a robime zle sebe aj malickym.
Davajte si pozor a vsetko s mierou. Iba tak budeme mat zdrave deticky.

saronka
24. sep 2009

Deni gratuluju k Filípkovi 🙂)
jinak máš pravdu..ted nás prostě hlídají dost dříve se to neřešilo..já si tu a tam sladké dám a zhřeším vím že cukr se mi díky měření drží a malá není žádný obřík tak se tím nechci stresovat..

lienka79
24. sep 2009

nesuhlasim s poslednym prispevkom...meno nepamatam..lebo velke babo len je jeden z moznych problemov..nepodcenovala by som to
Ja som to brala nazoaj velmi vazne..drzala poctivo dietu..jedla kazde 2-*3 hodky a pichala inzulin a babenko., nas syn.mal idealne miery...49 cm a 3320g..Diabetolozka ma pochvalila,ze sme to pekne ustriehli 😀

saronka
24. sep 2009

lienka to jsi myslela jako mě? že s tím nesouhlasíš??

lienka79
24. sep 2009

nie..myslela som deni26...nezapamata som si ju..
My sme posielali prispevok asi v rovnakom case 🙂

editah222
24. sep 2009

Lienka - já s tebou souhasím, taky se mi nelíbí, že se tu navzájem navádíme k nedodržování diety, protože velké dítko je jen jedno z rizik. Asi je zbytečné se nervovat každou mírně zvýšenou hodnotou, ale ignorovat je s tím, že druhá měla normálně veliké dítě mi přijde jako nezoodpovědné.

Moje malá měla po porodu velmi nizké glykemii a taky musela být dokrmovaná hned po porodu glukozou a trochou mateřského mléka.
Navíc to, že má tak silnou žloutenku souvisí i s těhu cukrovkou. Žádné z vás bych nepřála to co proživám já, na dítě s kapačkou v hlavičce je dost hrozný pohled. Ale už k ji aspoň můžu každé 2 hodiny kojit a tak s ní aspoň trochu jsem.

Já dodržuju dietu i po porodu, trošku i nedobrovolně nemocničním jídlem - dostala jsem dietu jako diabetik a to jídlo je prostě hnus. Sladké jsem si dala jen včera, trošku, měla jsem opravdu nervy v kyblu a čokoška mi trošku pomohla.

saronka
24. sep 2009

souhlas holky..ale mě doktorka řekla že jsem na tom dobře a že můžu tu a tam si sladkost dát.. jinak souhlasím s tím že to není jenom o tom jak velké dítě bude...
jinak jak se pak žijištuje glykemie u dětí?? Edit to mě moc mrzí s malou..držte se ..

jespera
24. sep 2009

Ahojte Tehulky,
ja som v 25 tt, a moja doktorka ma neposlala na glukozu - lebo ona tymto vysetrenim svoje pacientky netrapi..."Avsak mna to trapi - co ked...a vsade citam ze priznaky nemusia byt ziadne... a ze je to povinne vysetrenie..
A tak rozmyslam ci sa neda ten test aspon ako ta urobit doma - aby som bola kludnejsia, nedaju sa nahodou v lekarni alebo nejako cez net objednat nejake testy, alebo nieco....dakujem za rady...

editah222
24. sep 2009

Saronka - stejně jak u nás glukometrem 🙂

Jespera - já bych si to vyšetření od ni vyžádala, máš na to nárok a žádné trápení o není. Myslim si, že mnohem horší je neobjevená těhu cukrovka.

jitie
25. sep 2009

ahoj holky,
tak sem vás poctivě dočetla. Mě taky každý říká, že když sem měla zvýšenou jen tu jednu hodnotu, tak to nemám řešit, ale já mám strach, takže se vyhýbám sladkému a snažím se jíst pravidelně..jediné co mě štve je váha, většina jste zhubla aspoň kilčo a mě se drží pořád stejně 😀

jitie
25. sep 2009

dneska sem začala měřit glukometrem a nalačno jsem měla 4,5 a po snídani 5,4...

editah222
25. sep 2009

Jitie - i když jsi měla zvýšenou jednu hodnoto, znamená to, že máš těhu cukrovku. Takže dieta je na místě, ale neboj není to tak hrozné 😉
Nevadí, že nehubneš, každé tělo je jiné!

mapris
25. sep 2009

sorry, nestiham nejak psat... vodim malou do skolky :o))

meinkonka,
no, ja som dostala v stredu od sestry v poradni sprdung, ze nedodrzujem casy jedel. Lebo som jej davala hodnoty z glukometra napisane na listku a pisala som si tam casy.... Vraj 3 hodiny sa presne dodrzavat nemaju... takze neviem... A k tomu jablku - ja to mam podobne... Tak si k tomu dam vzdycky kusok peciva alebo nieco... Ja ranajkujem vacsinou makovky alebo lupaky s maslom...

saronka,
s tim merenim - mne rekla sestricka, ze profil mam delat po dvou hodinach po jidle, taky jsem ze zacatku jezdila na krev do porodnice, ted mi nechali glukometr, akorat co si budu v pondeli delat profil, tak si mam udelat i rano na lacno.

jespera,
ja bych si to vysetreni vyzadala... Nic za to nedas... Maximalne ti bude blbe po tom glukozovym piti, ale prezili jsme to vsechny 😉 a navic budes klidnejsi...

Tady procitam ty vase debaty - holky, trosku klidu.... Ja vim, ze jste prvorodicky a vydesene, ja jsem taky byla vydesena, kdyz mi doktor rekl, ze budu drzet dietu, protoze jsem si nedokazala predstavit skloubit obed pro dite s obedem pro mne, myslela jsem si, ze budu muset varit extra... ale ne.. Dam si normalni jidlo, akorat si davam polovicni porce... Sladke jsem uplne vypustila - cukr a tak... Kdyz mam chut, tak si dam ty racio jazycky...
A co se tyce velkeho ditete - moje sestra cukrovku nemela a i tak porodila 4 kg klucinu. A ja jsem v prvnim tehotenstvi cukrovku vubec nemela, ani zvysene hodnoty a dcera mela 3,7 kg... Podle mne je to take dano genove... Mne zas pri prvnim tehu v nemocnici (kde jsem v 5 mesici skoncila kvuli tvrdnuti bricha) zas jedna sestricka rekla, ze velke deti se rodi po vitaminech, co v tehu bereme... a taky to neni pravda. To mi zas vyvratila druha sestra, ktera brala vitaminy cele obe tehotenstvi a kluk byl vetsi a silnejsi nez druha holka, ktera je i ted tintitko... Podle mne je to genovy a nemuzeme to ovlivnit...
Tim nenabadam nikoho k nedodrzovani diety - ja se ji snazim docela prisne dodrzovat a proste jsem si to sladne odpustila, dokonce jsem se naucila pit kafe s mlekem bez cukru 😀 😀 😀 , ale pro prcka to udelam, protoze se taky trochu bojim... A na internet se radsi nekoukam.. Je toho tam moc a zbytecne bych se stresovala jeste vic...

Tak drzim vsem palce... 😀 😉

editah222,
to ji pichli do prsticku??? To je mi lito, drz se... A to si muzes sama vyzadat, aby ji ten test udelali???

jitie
25. sep 2009

editah, já jsem taky toho názoru, ale to víš, každý dělá chytrýho 😉 už jsem si za ten týden docela zvykla, že se vyhýbám sladkému a jím dle diety, ty 2 měsíce utečou jako voda 😉

editah222
25. sep 2009

Mapris - ano, glykemii ji kontrolují vpichem do prstíku, ale už je to OK. Glykemii má normální, žádat jsem o ten test nemusela, dělají to automaticky všem cukrovkářským dětem. Editka řvala u píchání do prstu víc než když ji mudra dávala jehlu do hlavičky 🙂 No a kapačku si sama ukončila o dnešní půlnoci, zlomila ji 😀 Zaplat Pan Buh už ji nepotřebuje!!!!! Od dneška ji zase mám na pokoji, teda s těma přestávkama na fototerapii, ale lepší než drátem do oka 😉

Jitie - přesně, 2 měsíce utečou hned a navíc to má super výhodu, nepřibereš 😀 😀 Já se sice ještě nevážila, ale podle oblečení mám mín než před otěhotněním 🙂

saronka
25. sep 2009

Edit to je super že u ji nepotřebujete.. a kdy vás pustí domů???
Jinak musím říct že jsem ráda že jsem se naučila jíst pravidelně..doufám že mi to vydrží i po porodu.. já jsem vždycky měla problém jíst pravidelně..různě jsem přes den hladověla a jedla kdy byl čas..trochu řádu v jídle mi fakt neuškodilo...
Holky..zítra jedu na svatbu..to bude peklo ..kolem sebe samé dobroty.. 😠

jitie
25. sep 2009

editah, chudinka malá, takhle ji trápit, ale hlavně že už ji nepotřebuje 🙂
saronko, moc si svatbu užij a ty dobroty kolem ti nezávidím, je to hrozné se držet a nevzít si..já to teď taky budu mít krušný, začne nám období narozenin,takže také samé dobrotky 🙄

saronka
25. sep 2009

jit budu vše hezky odsouvat jinam..nejhorší je, že tam budu jediná těhule takhle ke konci ..takže mi každý bude podstrojovat.. 🙂 no manžel bude jíst za mě 🙂))

meinkonka
25. sep 2009

saronka ved vsade sa pise, ze jednorazove zvysenie cukru neskodi babatku pokial to nieje opakovane za sebou. ja by som si urcite par kolacikov dala 😕

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre