Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

editah222
18. nov 2010

Jinak já jsem měla těhu cukrovku v minulém těhu jen na dietě, ale je fakt, že moje hodnoty diabetoložku nikdy nezajimaly a držela jsem naprosto šílenou dietu (sama od sebe, protože kdybych tak nedělala tak mi glykemie skákaly jak divé, jedla jsem max. 100g sacharidu denně) a samo, že jsem pak měla ketony v moči a to hodně.

Na OGTT jsem byla ve 24tt a dopadl DOBŘE! Ale mi to nedalo a začala jsem se doma kontrolovat glukometrem a ve 25tt jsem už mělá ráno po standartní snídani vyšší hodnoty. Dnes jsem si dala k snídai předepsaných 40g sacharidů a měla jsem 10,5. Včera jsem zkusila snidani rozdělit, ale ani to nepomohlo, měla jsem 8,1 jen po 15g sacharidů.

No a o tom, že mám zase veké množství ketonů v moči (ráno) se už vůbec nezminuju.

No, v dia poradně (jinde než v prním těhu) jsem byla prvně v úterý a jdu zas příští týden, podle doktorky jsem na ranní inzulín zralá.

TAkže to je asi tak všehno o mě 🙂

barchee
18. nov 2010

@editah222 jem samozrejme aj sacharidy, veď oni sú skoro vo všetkom 🙂 ale niektorým potravinám sa musím naozaj vyhýbať, alebo ich môžem len úúúplne troška. napríklad dám si polievkovú lyžicu ryže k mäsu alebo rizota, alebo dám si pár zemiačkov ako prílohu - ale málokrát sa to stáva, cestoviny si dám tiež ako prílohu k mäsu na šťave ale len polievkovú lyžicu - množstvo - viac mi moc dvihne glykémiu. Čo sa týka chleba a bieleho pečiva - to nejem vôbec, namiesto toho jem knäckebrot, aj ten obsahuje sacharidy ale oveľa oveľa menej 😉 keď si meriaš glykémie pred a po jedle, zistíš, čo a v akom množstve ti dvíha glykémiu. Ja mám wešte aj intoleranciu laktózy už od detsva, takže mám riadne zúžený jedálniček 😔 ale dá sa to zvládnuť 🙂 aj ovocie môžem papať len decentne - kvôli vysokému obsahu cukrov - dám si samozrejme jablko, mandarinku - ale menšie musia byť a nemôžem zjesť napríklad 3 mandarinky naraz 😝 ja už presne viem čo a aké množstvo mi sparví akú glykémiu a viem aj, kedy si musím pichnúť o 1-2 jednotky viac inzulínu, aby som mala nižšiu glykémiu po jedle 😉 to sa treba odsledovať, nič iné 🙂

editah222
18. nov 2010

@barchee já vím, že sacharidy obsahuje skoro všechno 🙂 Já jsem takovou dietu jako máš ted ty držela v minulém těhu a nebyla to žádná hitparáda. Bylo mi řečeno, že opravdu musím dodržovat množství sacharidů nebo se aspon přiblížit. To znamená, že k obědu mám v klidu 200g brambor (no, tolik nesním, takže já jen 150g a tak) a zatim mám hodnoty v pořádku. Mám a měla jsem vždycky problém jen ráno ☹
A ty nemáš problém s ketony když jiš tak málo sacharidů? Já je mám v moči každé ráno a to se fakt snažím sníst těch 250g saharidů denně. Díky nim mám tak blbé hodnoty ráno ☹

mimina321
18. nov 2010

@barchee jemine moja tak s tvojou dietou by som asi zomrela od hladu 😒 chuda moje a to tu ja vyskuviňavam 😅
no celozrnne pečivo nemôžem vôbec po tom mám gl.ovela horšiu ako po obyčajnom tak mi dr. povedala že nech jem radšej normálne,lebo celozrnné nejaký chytráci dofarbujú karamelom 🙄 🙄 🙄
inak mi povedali ,že môžem aj zemiaky aj ryžu aj cestovinu ale pravdaže v množstve kt. mám povolené a mlieko a mliečne tiež ved bábo vápnik potrebuje a ja tiež......tak môžem byť ešte rada zdaleka to nemám tak príne ako ty 😔
@editah222 ja to mám zlé len po raňajkách obed a večera ok,tiež mám naordinovaný jedálniček ako ty 😉
no a po raňajkách je to vraj najhoršie lebo vtedy sa z placenty vylučuje to čo nám spôsobuje ten diabetes 😝 ospravedlňujem sa za opis 😅 ale nezapamätala som si to 😅

imzadi
18. nov 2010

tak ja se snazim take dodrzovat ty pocty sacharidu..k snidani maly celozrny rohlik s lucinou, svacina bily jogurt a jablko, obed normalni ale mensi porce, hlavne u priloh, svacina bud mliko s cerealiemi nebo treba jabko a mandarinka, vecer zase maly celozrnny rohlik s lucinou a sunkou a k tomu vzdy zelenina....no snad to neni tak hrozny...

jinak co jsou to ty ketony? 😕

mimina321
18. nov 2010

@imzadi neviem presne,ale kontroluje sa to moči
ja som to teraz mala ked som schudla tie 3kg za 10dní.....

mimina321
18. nov 2010

@imzadi potom mi dr. hovorila aby som to s tou dietou nepreháňala..........

imzadi
18. nov 2010

@mimina321 aha...tak to nekontroluji...

barchee
18. nov 2010

@editah222 moč mám v poriadku 😉 ono sa to len zdá, ale ja tých sacharidov až tak málo nejem...nerátam si to presne, nestresujem sa tým, ale snažím sa samozrejme jesť tak, aby som mala v tej ktorej porcii všetko čo potrebujem 😉 keď mám na obed mäso so zelenoninou, tak si k tomu dám menšie jabĺčko, alebo nejaké malé ovocie, nech doplním cukry. ja jem aj ryžu, zemiaky aj cestoviny - ale v malom množstve a nie príliš často. Knäckebroty mi miesto chleba a pečiva vystačia 😉 Dám si aj knedlu ako prílohu, ale viem, že môžem max.2 stredné kusy, a dám si aj horalku alebo nejaký keksík alebo sladkosť tak raz do týždňa a predtým si dopichnem vhodnú dávku inzulínu, aby som mala ok glykémiu 😉 ja sa nestresujem, neriešim to príliš, som už zvyknutá, malý prospieva, pekne rastie, je úplne v poriadku, ja som zatiaľ pribrala 5kg, je mi fajn, žiadne ťažkosti, neopúcham, krvný obraz ok, takže neriešim 😉 diabetologička mi vravela, že sa tým nemám príliš zapodievať, mám jesť tak, aby som mala glykémie v norme, nestresovať sa gramážami a sacharidovými jednotkami. Viem čo môžem a v akom množstve fungujem tak už od 15 tt, za necelé dva mesiace rodím, tak to už snáď vydržím 🙂

mharia
18. nov 2010

Dnes som bola na kontrole a cukor je v poriadku 🙂 len sme dostali rozkaz aby sme viacej papali a mame dovolene aj nejake tie maskrty 😀 pretoze ho mame dost nizky cukor....ale inak vsetko je ok 😀

jitina
18. nov 2010

Ahoj holky,tak me taky zjistiily tehu cukrovku,je to asi tyden,moje hodnoty byly 0 min 4,51, 60 min 10,14, 120 min 6,25!no,byla jsem na konzultaci u diabetolozky,ktera mi to teda vubec nevysvetlila,dala mi nejake tabulky s jidlem!Potom jsem na doma vyfasovala 7 zkumavek a nekterej den si odeberu krev 7x a zanesu do labiny,ci mate s tim nektera zkusenost,ze jak si odebrat,pred jidlem,po jidle!mam to od 6:30 az do 23 hod odebirat a nevim,jak s jidlem?!no s tou dr.jsem se dohadala,jelikoz proste ona byla nervozni,ze tam mela hodne pacientu a kdyz jsem se ji na neco zeptala,tak mi jenom rekla,ze ji zdrzuju,tak jsem z toho byla paf!
No a pak by me zajimalo,ci tmave pecivo je lepsi nez svetle,ci ma tech sacharidu min,pac v tech tabulkach jsem nic o tom nenacetla 😒 !Dekuji 😉

jitina
18. nov 2010

Jo holky,a jeste by me zajimalo,co jsou ty ketony?hodne o tom tady pisete,na co to ma vliv a kdyz vyjdou,co to znamena?diky 🙂

imzadi
18. nov 2010

@jitina koukam prijemna doktorka 😝 to me normalne i prestava mrzet, ze ja jsem tu svou jeste nepotkala...

ohledne peciva, ja myslim, ze je to vcelku jedno, oboji bude mit dost, ale zas celorzrne je prospesne jinak, takze ja se cpu celozrnym... no cpu 😀

imzadi
19. nov 2010

tak jsem dnes byla na kontrole, vysledky z meho OGTT byli 4,6 - 9,4 - 8,0 ... ketony negativni, a v moci 0 - 41,6 - 48,6 ... nevim, co to ale znamena:( za 14 dnu jdu na dalsi odbery, jestli se to zlepsi...

kazdopadne malej ma 1,8 kg 😀

mimina321
19. nov 2010

@jitina no to teda máš dr. 😠 😠 😠 ja jedávam svetlé lebo tmavé mi ovela viac dvíhalo gl. 😉 vlastne je to tak pol na pol nieje ani tmavé ani svetlé u nás to volajú vyrážkový chlieb,má to divný názov 😀
krv si neberiem dostala som glukometer a kontrolujem sa sama-podla mňa je to ovela lepšie hned vieš na čom si a ked treba tak inzulín dopichneš,neviem prečo to u vás kontrolujú takto 😕

luckaa
19. nov 2010

@imzadi No,tak nevím co ta moč,to mi při OGTT nebrali..jinak teda gratuluju ke kontrole,my v tu dobu byli menší 😉

imzadi
19. nov 2010

@luckaa trosku se toho bojim 😕

luckaa
19. nov 2010

@imzadi Kolik jsi dneska přesně týdnů a dnů?Neboj,budou určitě ještě dělat odhady a já první dceru měla taky 4kg a bylo to fakt v pohodě 😉

imzadi
19. nov 2010

@luckaa dle PM jsem teprve 29+4, dle UTZ ve 20 tt jsem 30+4 a dle dnesniho utz to vypada na 31+4 🙂

luckaa
19. nov 2010

@imzadi No,tak já přesně ve 32+0 měla odhad 1655g....teď jsme to docela dobře dohnali a ve 38+0 máme odhad 2852g
Stejně pokud by hrozilo nějaké větší miminko,tak by Ti spíš udělali císaře nebo vyvolali třeba už ve 38.týdnu...záleží jestli třeba budeš na inzulínu
A na druhou stranu jsou to jen odhady 😉

imzadi
19. nov 2010

holky smi se vino pri cukrovce? myslim jako alkohol 😀 jako jedna sklenicka 😵

jitina
19. nov 2010

Holky,a muzete me rict co jsou ty ketony????

makinecka
19. nov 2010

@luckaa to je krásnej odhad,bude mimnko tak akorát
já měla odhad v 31tt 1495g a v 38+0 2850g a ten den se Maxim narodil 😵

luckaa
19. nov 2010

@makinecka Jééé,tak to máme spolu stejnej odhad,no já jdu v úterý naposled do poradny a pak mě pošle do nemocnice....

@imzadi No alkohol by se neměl,ale přiznám se,že jsem si občas od manžela na chuť cucla,ale bylo to fakt tak třeba 2x cucnout za večer a jen sem tam 😉 nebylo to nikdy ani půl skleničky,opravdu jen spravit chuť 😉

imzadi
19. nov 2010

@luckaa zitra cekame milou navstevu a manzel dnes nakoupil super vino a ja dostala taaakovou chut 😀

luckaa
19. nov 2010

@imzadi No,to věřím....je to děs tohle omezování ☹

ratatooy
19. nov 2010

ahoj holky jdu vás pozdravit,vydržte už to máte plno z vás za pár,že luckaa 😀 jinak to hrozně letí od porodu jsem se nestihla ani otočit a malýmu už byl měsíc,jinak jsem se v porodnici celkem pobavila když mi dávali jídlo tak vždycky s vážnou tváří že mám dietu že mi dají jiný jídlo a to jiný jídlo bylo vždycky ůplně stejný a za tři dny se na to vyprdli.

ratatooy
19. nov 2010

jo a jak jsem dietu dodržovala tak nějak od oka tak všechno bylo ůplně v pořádku a malej měl 3,45kg takže žádnej obr a to mě den před porodem odhadovali kolem 4kg

imzadi
19. nov 2010

@ratatooy velka gratulace...malej je uzasnej 😵

luckaa
19. nov 2010

@ratatooy Gratulka 😵 no,já už slyšela od několika holek jak zachází s náma dietářkama v nemocnicích,jsem zvědavá,jak to bude u nás,i když s mýma hodnotama si asi taky hlavu lámat nebudou 😉
No,mám to za pár,v úterý poslední poradna a pak šup do nemocnice

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre