Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

kacule85
6. apr 2014

@ynett Tak kaše se povedla,mňaaaam byla 🙂 A zasytí,mám ji ráda teplou,opravdu výborná 🙂 Akorát já nedávám ty semínka a kokos,ale vločky když se nasáknou mlékem to je pak dobrotka 🙂

ynett
6. apr 2014

@kacule85 tak som rada🙂 ja ju mám tiež rada ešte takú teplú🙂
človek tam môže dať čokoľvek, podľa chuti - škoricu, oriešky, ovocie🙂

kacule85
6. apr 2014

@ynett Jo jo ,na skořici jsem zapoměla,ta tomu dodá hezkou vůni 😉 Já si ji dávám na svačinku většinou a někdy i před spaním trochu,hezky nám zahřeje břísko 😝

ynett
6. apr 2014

@kacule85 ja si ju dávam ako mám chuť, bud na ranajky alebo olovrant🙂 je to moja sladká náhrada za všetky tie čokolády čo som predtým jedávala🙂

kacule85
6. apr 2014

@ynett přesně tak,mám taky pocit že konečně jím něco sladkýho 🙂

ynett
6. apr 2014

@kacule85 tak som rada, že som pomohla🙂

kacule85
6. apr 2014

@ynett skělý 🙂 Kujuuuu 😉

m.artina
6. apr 2014

Ahoj holky, přeju pěkné nedělní odpoledne. U nás prší, já popíjím kafíčko a sním o tatrance 😀
@annyk @ynett Díky za odpovědi holky. Štve mě, že mě do té poradny neobjendali dříve, že tím, že jsem zatím bez glukoměru, tak vlastně nevím, jak můj organismus na které potraviny reaguje. Ale každopádně věřím, že i touhle úpravou jídelníčku (byť asi zatím není ideální), miminku příliš neubližuju.
@ynett Těmi živočišnými tukami jsi mě překvapila...všude právě čtu, že se mají spíše vynechat rostlinné tuky a nahradit to pravým máslem, což je živočišný tuk.

m.artina
6. apr 2014

Holky a stévie se může? Právě jsem četla, že se musí vynechat všechna sladidla, včetně těch přírodních (med, agávový sirup).....

ynett
6. apr 2014

@m.artina ani mi nehovor, z toho som aj ja bola prekvapená. Nerozumiem že prečo. ale nejako to extrémne neriešim. jediné čo som urobila je že som maslo vymenila za rastlinú nátierku Flora. Mlieko to pijem polotučné. Plnotučné som nikdy nemala rada, takže pohoda. Syr si kupujem aj 40% aj 20% ako kedy majú. akurát nejem ho na kila, vždy na chleba tak 2-3 plátky, takže si nemyslím, že tých pár tukov mi ublíži. no a ešte jogurt som vymenila za nízkotučný. i ked uvažujem že skúsim kúpiť dobrý kvalitný smotanový a uvidím čo mi to spraví s cukrom. 🙂 ked mi lyžička Nutelly v ovsenej kaši cukor nedvíha tak myslím že jogurt bude v pohode😀

ynett
6. apr 2014

@m.artina no ja som stéviu skúšala, ale nechutila mi. Má pachuť. ale to môže by aj tým, že to bola kupovaná v obchode takže tam môže byť niečo pridaného. Myslím, že tu baby písali, že v lekárni majú čistú steviu a že tá sa môže. Ja kedže som zistila že kúsok Nutelly mi neškodí tak už neriešim Steviu😀

mzp
6. apr 2014

Holky, je nějaký "recept" na snížení hodnot na lačno a po snídani? Ostatní za den jsou do limitu. Jen na lačno a po snídani vyšší a to snídám i míň, než bych mohla. Ani mlékem to není (někdo psal, že ráno mléčné výrobky to zvyšují). Dík 🙂

lena80
6. apr 2014

@mzp myslíš na lačno po probuzení? Mě pomáhá dát si večer do čaje víc citronu a jako druhou večeři hrst ořechů. Cukr se mi tak rychle dostal pod hranici

mzp
6. apr 2014

@lena80 ano na lačno myslím po probuzení, než si jdu dělat snídani (jak má být do 5,5). Čaj si děláš než jdeš spát? Jaké ořechy myslíš? Sice je moc nemusím, ale zkusím to. Můžu i mandle?

lena80
6. apr 2014

@mzp čaj s víc citronem si dám před spaním. Někdy i před tím k večeři, ale než jdu spát, tak když už ne čaj, tak aspoň trošku citronu do vody. Dávám raděj víc, na tu chuť se dá zvyknout. Hrozil mi inzulín už začátkem těhotenství a tímto se mi to povedlo srazit tak, že jsem zůstala na dietě. Do porodu už mám tři týdny. na druhu ořechů asi nezáleží, jen nesmí být ochucené. Takže mandle (už je pomalu nemůžu ani cítit), pistácie nebo lískový ořechy. Jen tím, že jsem v Německu a cukr měřím na jiné jednotky (miligram cukru na decilitr krve), pak se v těch co měříš ty neorientuju. V každým případě to vyzkoušej. Ale tím, že jsem jednou ten citron na tři dny vynechala, hned mi cukr vyletěl nahoru. Tak něco na tom bude 😉

mzp
6. apr 2014

@lena80 jj, zkusím, dík moc 🙂

m.artina
6. apr 2014

@mzp Oříšky se můžou jakékoliv, já třeba ujíždím na nesolenýcj kešu, zaženou mi vždycky chuť na sladké,protože jsou nasládlé. Ale obsahují 27 g sacharidů na 100 g, takže s nimi opatrně.

chelonka
6. apr 2014

ahojte baby ak mážem tiež sa ku vám pridám,moje hodnoty boli na lačno 5,2, po prvej hodine 10,1, po druhej hodine 4,7.
Dosť striktnú dietu my dala Dr. tiež sa snažím jest každé 3 hodky, ale ja som furt hladná čo mám robiť? už mi zelenina a všetko čo možem, začína pekne liezť na nervyyyy aaaaaa. Z ovocia možem bud len 1 jablko, alebo grep, alebo pomaranč. Možem len jedno pečivo na ranajky a večeru, samozrejme prílohy ked tak zemiaky, alebo celozurnnu ryžu v objeme 4 polievkové lyžice, jediné čo možem v akomkolvek množstve je maso a zelenia a tu samozrejme tiež nie všetku. Ale mne to už lezeee krkoooom a vôbec mi nestačí naranajky to čo mi nariadila a už vôbec neviem čo mám znovu jesť o ďalšie 2 - 3 hodky.

AKo ste na tom vy, ako to riešite?

ynett
7. apr 2014

@chelonka ahoj, to máš dosť prísne. Ja som mala hodnotu 8,4 po dvoch hodinách a nemám tak prísnu dietu.

chelonka
7. apr 2014

@ynett no hej, len ja mám ešte aj atopický ekzém a velmi silnú skríženú potravinovú alergiu s peľovou a to nesmiem ani kopu zeleniny ani to jedno jablko nemožem a ani jedno z tých ovocí čo som napísala, bo z kyslých ma ekzém potom veelmi svrbí a zas z jablka ma dusí. Ja fakt neviem čo mám jesť, teda viem, ale je toho strašne málo, už mi to leze na nervi a som hladná - to je asi to najhoršie

ynett
7. apr 2014

@chelonka júj tak to je nanič 😒 no ale vydrž, však už len mesiac a bude po cukrovke🙂

veriaca
8. apr 2014

baby, škoricu tehotné len na špic noža-môže vyvolať sťahy maternice

mia_31
8. apr 2014

Baby prave dnes mi na gluko teste vysli zle hodnoty. Mam sa objednat diabetologicke, drzat dietu. Zatial sa s tym len zoznamuhem co mozem a co nie. Nikde som ale nenasla cim mozem sladit napr kavu alebo caj, mozem vobec niecim?

m.artina
8. apr 2014

Ahoj holky! Tak jdu za vámi čerstvými zprávami, byla jsem dnes dopoledne v poradně na gyndě a pak jsem hned valila na první návštěvu do diabet. poradny. Na gyndě na UTZ doktorka zjistila, že je miminko o 2 týdny větší než by mělo a přičítá to právě těhu cukrovce. Takže mě strašila, že pokud opravdu nebudu dodržovat dietu, bude mimčo růst a růst. Potřebovala jsem to slyšet, protože moje motivace je jak na houpačce...
V dia poradně jsem vyfasovala glukometr a jídelníček s tím, že musíme hlídat velikost miminka, pokud bdue stále váhově a velikostně napřed, asi vyfasuju malé dávky inzulinu. Ale uvidíme, co dieta.
Co se týče diety, tak mi přijde, že co doktor, to názor. Já se dosud řídila stránkami tehotenskacukrovka.cz, teď jsem zase dostala jiné pokyny: Shrnutě: z pečiva smím pouze chleba a to ideálně na snídani. Na snídani smím pouze šunku nebo sýř, případně tvaroh, jinak nic, ani vajíčka. Z ovoce smím pouze jablko, kiwia a citrusy, ze zeleniny nesmím mrkev, kukuřici, hrášek, červenou řepu a celer. Na druhou večeři (ve 21-22 hod) smím pouze mléko nebo bílý jogurt (což mě zabije, s prázdným žaludkem nedokážu usnout). Každopádně co mě zarazilo, tak v materiálech mám napsáno, že můžu umělá sladidla. Řekla bych, že jsem dostala pokyny pro normální přísný diabetes, protože umělá sladidla těhotné nesmí. Takže ode dneška začínám dietu přísně dodržovat, ale budu se spíše řídit glukometrem, než těmi papíry. Začala jsem teď obědem, glykemie 5,2 nalačno, tak za hodinku jsem zvědavá, co na mě vykoukne...

m.artina
8. apr 2014

@mia_31 Ahoj, vítej! Bohužel Tě nepotěším, ale sladit se nesmí ničím, žádné cukry, žádné přírodní nahrážky (ani med, agávový sirup, fruktóza), žadná umělá sladidla. Někomu prý nevadí stévie, ale je to individuální, takže je třeba to vyzkoušet a zjistit, co to udělá. Kafe se může max. s mlíkem nebo smetanou, ale pokud piješ kávu ráno, tak bez mléka, s mlékem spíše až po obědě a odpoledne...

ynett
8. apr 2014

@m.artina ahoj, no to máš teda prísne a asi naozaj podľa štandardných cukrovkárov, lebo ja som s špeciálne pýtala na dia výrobky a umelé sladidlá a diabetologička mi to hned zamietla, že to tehotné nesmú. že ked potrebujem tak trošku si môžem dať ale normálneho sladkého, ak mi teda náslendne nevyskočí cukor.
uvidíš ako budeš na jednotlivé jedlá reagovať, s glukomerom to ide lepšie.
ja som bola pred týždnom na kontrole u lekára, a ten spokojne škontatoval, že dieťa nie je veľké (ja si myslím, že je skôr malé) takže cukrovku máme pod kontrolou. dieta zaberá🙂 pre mna bolo zdravie malého tiež obrovská motivácia🙂

ynett
8. apr 2014

@mia_31 nie nesmieš sladiť, žial. ja som dva mesiaca bola uplne bez cukru. pred pár dnami som zistila, že na malé množstvá cukru s jedlom nereagujem, cukor mám oka, takže si teraz raz denne dám. ale vždy preventívne raz za čas po takom jedle skontrolujem hodnotu cukru glukomerom. zatiaľ všetko v poriadku, klop klop klop.

m.artina
8. apr 2014

@ynett No já jsem z Brna, velkoměsto, dia poradna nacpaná k prasknutí, kdybych nebyla těhotná, tak by mě asi ani nevzali. Takže mi přišlo, že se s námi nepářou, dostala jsem papíry, glukometr a nashledanou...Ale právě mi pomáhá, že mám dost načteno, takže si myslím, že už se v tom orientuju. Budu prostě zkoušet. Každopádně prosím Tě, jako zkušenější se chci zeptat - když mi třeba povolili jenom tři druhy ovoce a já budu chtít vyzkoušet například, co se mnou udělá 50 g jahod, můžu? Je to o tom, jaké hodnoty ukáže glukometr nebo o tom, že prostě když jahody zakážou, tak to platí, i když by byla glykemie v normě? Jestli mi teda rozumíš, snad to nepíšu moc kostrbatě 🙂

A je super, že se držíš, už jenom chvíli a bude po dietě! A mimčo váhově v pohodě?

werumka
8. apr 2014

@m.artina Ahoj! Nejdůležitější jsou výsledky glykémie - když ty budou v normě, můžeš jíst "co chceš" - vyzkoušej jahody, borůvky, cokoli.. a pak se změř. Když to bude v klidu, tak to klidně jez.
Dítě může být větší z tisíce různých důvodů (a nejčastěji je to genetická výbava). Pokud budeš mít výsledky v pořádku, tak Tě růst dítěte absolutně nemusí vzrušovat, protože to s cukrovkou nebude mít nic společného 🙂

ynett
8. apr 2014

@m.artina no ja to robím takto. ak mám chuť na niečo čo by som nemala napr v tvojom prípade jahody, tak si dám kúsok, napr. tých 50 gramov, počkám hodinu a skontrolujem cukor. Ak je oka, tak si dám znovu, ale len v menších množstvách a radšej častejšie za sebou aby bol ten cukor či sacharid dávkovaný v menších množstvách a postupne🙂 napr. včera som upiekla krkovičku a spravila ryžu čo nie je najzdravšie a najvhodnejšie jedlo pre mna, dala som si teda menej ako štandardne. po hodine zmerala cukor, bol 5.7 takže pohodka. tak som si znovu nabrala opäť samozrejme menej ako štandardne. no takže takto to praktizujem prakticky stále, jem cca každé 2 hodiny alebo každú hodinu🙂 čo som na tejto dia diete tak som stále na tej istej váhe. nepriberám nič.

no mimčo je podľa lekára oka, ale podľa mna je menšie. ale nie nejako patologicky🙂 ani ja ani partner sme sa nenarodili ako valibuci, takže ak naberie ešte kilo do pôrodu tak budem spokojná. to mám ešte mesiac a týžden pred sebou🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre