Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

mm_mm
12. sep 2012

@werumka OK, díky. Tak to mám pěkně línej a nevypočítatelnej inzulín, když mu to takhle trvá...

werumka
12. sep 2012

@mm_mm Nemyslím si. Musí se ho tvořit mnohem víc, než za normálních okolností a když do toho zasahují hormony placenty, tak trvá, než ten účinek je znát. Pak to bývá takhle trochu náraz - vypovídá to o tom, že se ho tvoří hodně a když pak zaúčinkuje, tak to rychle spadne...

vocko3
12. sep 2012

Ahojte,
chcem sa len uistit. V prvom tehotenstve som mala tehotensku cukrovku. Teraz som znovu tehotna, robili mi glukozovy test a vysiel dobre. Stale mam pocit, ze tomu neverim, ze test sa pomylil. Ja som sa totiz od zaciatku tehu pripravovala na to, ze sa to zopakuje (docitala som sa, ze je vysoka pravdepodobnost, ze sa to zopakuje) a preventivne som nejedla sladke apod. Myslite, ze mam verit testu?

tanicka1976
12. sep 2012

@vocko3 daj si ho spravit neskor o mesiac trebars....tehu cukrovka sa este moze vyvinut

tanicka1976
12. sep 2012

@mm_mm podla mna chyba v glukomeri, neverim že by tie glykemie tak skakali po par min.. 😉

llluckaaa
12. sep 2012

@vocko3 A ve kterém týdnu ti test dělali? V ČR se dělá (při těhu cukrovce v předchozím těhotenství) v prvním trimestru, pak ve 24 tt a nakonec ještě ve 30 tt, aby se cukrovka opravdu vychytala...

didulka85
12. sep 2012

@vocko3 v kolkatom tyzdni ti ho robili? Ja som mala tehu cukrovku pri dcere a teraz mi povedal gynekolog, ze sa este poradi, co so mnou a kedy sa da najskor robit test.
Ale mam sa spravat ako diabetik...

mm_mm
12. sep 2012

@tanicka1976 Já právě vůbec nevím, co si mám myslet...

mravcica
13. sep 2012

@mm_mm ja mavam bezne pred jedlom vyssiu glykemiu, alebo rovnaku ako po jedle. a tiez si uz picham. presne ako ti pise werumka, skus sa na to neprihliadat, kolko mas pred jedlom. ja mam pocit, ze ked som hladna, tak mi glykemia stupa a ked sa najem, tak je to potom v pohode. ta cukrovka je fakt zvlastna .... ☹

mm_mm
13. sep 2012

@mravcica Jj, souhlasím, je to nevypočítatelná potvora....TAky už jsem zažila, že když jsem měla hlad, začlo si tělo samo vyrábět cukr. Pořád jsem čekala, až ta hladina spadne a ona pořád stoupala. Včera jsem se po dlouhý době pořádně najedla a bylo mi fakt blaze - měla jsem 200g tuňáka, k tomu ředkvičky, salátovku a 3 knäckebroty (porce jak pro otesánka), strašně jsem si pochutnala, nacpala se tak, že bych klidně ještě teď nemusela jíst a hodnota jen 5,9. No ale pak se třeba stane, že si vezmu bílej jogurt s jedním knäckebrotem a mám 8,2. Na diabetologii mě budou kontrolovat ještě 2,5 týdne (36+0 se u nás končí s kontrolama), pak odevzdám glukometra do konce těhotenství nebudu nic vědět, tak třeba mi bude líp...

petka035
13. sep 2012

@llluckaaa a vždy sa musia kombinovať sacharidy s bielkovinami? pri každom jedle? teda napr.nemôžem si dať len čistý biely jogurt,je tam potrebný aj nejaký knackebrot k tomu?

erzulik
13. sep 2012

Ahojte, mate zaujem o pruzky do glukomeru Optium plus? Mam 3 balenia. Predam 1 balenie 50 pruzkov za 10 eur.

mm_mm
13. sep 2012

@petka035 I v bílým jogurtu se najde nějakej ten gram cukru, ale to podle mě není ten dlouhej sacharid, kterej potřebuješ...ale nevím, jsem laik... 🙂

katarina822
13. sep 2012

@erzulik prusky do glukomery co ja viem dava diabetologicka 2balenia 100ks za doplatok 0,50 eur. a da podla potreby pre tehotne co maju tehu cukrovku. ostatny cukrovkari maju tiez taky doplatok ale maju limitovane asi 2balenie na 3mes.

@petka035 mozes si dat len cisty biely jogur ale nieje to idealne na ranajky trebars na olovrant a mozes si dat tam aj trochu ovocia ked budes mat glukomer zmerias a zistis ako tvoje telo reaguje najhorsie telo reaguje od 25tyz. 27 a 28tyz. aspon u mna to bolo teraz ked som v 30tyz. viac mozem zjest a mam mensie hodnoty musim poklopat.....

petka035
13. sep 2012

@katarina822 dakujem, no ano to viem,že na ranajky by sa mliečne výrobky nemali. Ja som vlastne v tom týždni ako ty a teda tehu cukrovku mi zistili až v 29tt 😝 čo ma dosť štve,lebo dovtedy som sa napchávala sladkým, a teda keby len sladkosti ale taká krupica s grankom a maslom 😅 proste strašné množstvo sacharidov,,kedže bielkovinový typ nie som. Zajtra idem na sono, tak snád bude drobec ok

katarina822
13. sep 2012

@petka035 prave som ti chcela napist ze na sono zisti co a ako ake velke je babo aj ked aspon u nas je to dost orientacne. a nemala si problemy s tym napr. cukor v moci ketony v moci smad tak by sa to mohlo prejavit ked si mala vela cukru v tele. a uvidis ako ti dopadne ten odber zo zili tam ti ukaze ten cukor dlhodoby od 3tyz. az 6mes. ak bude dobry tak je to dobre nemusis sa trapit ze si doteraz nevedela a nedodrziavala dietu. inak aj my sme strasne na krupicu s grankom a maslom alebo skoricou 😉

petka035
13. sep 2012

@katarina822 no práveže ja som nemala žiadne príznaky, ešte aj ked som bola u diabetologa teraz, tak povedal,že si myslí,že to bude ok-ale to ma vyšetroval ešte predtým ako mi sestrička robila kapilárny odber po prvej a druhej hodine .takže ten výsledok nevidel,len ten s ktorým ma za ním poslal gynekolog.
No a teda v moči žiadny cukor,ani ketony, žiadne opuchy,ani unava, ani smäd(aj ked pijem dosť,ale to som tak naučená,takže to nie je od pocitu)ani potenie nadmerné..... A ani samotne vypitie tých 75g glukozy so mnou ani nezatriaslo. Ale tak uvidím teda na tej kontrole,aj ked to je ešte niečo cez týžden 😒

petka035
13. sep 2012

@katarina822 Kati a nevieš prosím Ťa či môžem užívať melasu?

katarina822
13. sep 2012

@petka035 to neviem ale asi nie.

vvia
13. sep 2012

@petka035 melasa asi tiez nie :(

petka035
13. sep 2012

@katarina822
@vvia no pozerala som kolko to má sacharidov a teda tá odporúčaná denná dávka by dala asi dosť zabrať24,96g 😝

erzulik
13. sep 2012

@katarina822 mas pravdu predpisuje ich diabetologicka 2 balenia na mesiac viac nemoze aspon moja mi predpisovala, lenze mne to nestacilo ja som si ich musela aj kupit pretoze mi vravela ze nemam narok na viac ako 2 balenia mesacne a to som si merala kazdy den 7 krat

llluckaaa
13. sep 2012

@petka035 Nemusí se vždy kombinovat sacharidy s bílkovinama, ale na hlavní jídla určitě ano. K dopolední svačině většinou moc bílkovin nebývá (ovoce), odpoledne už víc (třeba kefír nebo jogurt plus malinko pečiva). Jak píše @mm_mm, v jogurtu pár (rychlých) sacharidů je, naopak ve chlebu je zase pár bílkovin 😉
Ne, melasu bohužel ne. A ani různé ty obilné slady, co se prodávají ve zdravé výživě (ikdyž vám třeba bude prodavačka jako mě do očí tvrdit, že je jako těhu diabetik smím 😠 ) A ani med, ani javorový sirup, ani agávový sirup (ikdyž ten je na bázi fruktózy, takže to zas není takový děs a nemuselo by to v malé dávce dělat zle...). Přemýšlím, co znám ještě za přírodní sladidlo... Asi už žádné 😉 Možná ta stévie, ale ne ve větším množství a ne často.

petka035
13. sep 2012

@llluckaaa dakujem za vysvetlenie 😵 a na tú druhú večeru sa čo také zvykne? Ja ani nebývam pred spaním hladná a mlieko mi nerobí moc dobre 😖

llluckaaa
13. sep 2012

@petka035 Co třeba sníst kousek sýru nebo plátek knackebrotu se sýrem? A nebo kousek zeleniny.

miika
13. sep 2012

baby, mala som cukrovku v tretom tehotenstve a keby som vedela to co dnes... skuste si nastudovat stranku www.chudnutie-ako.sk, Miro Vesely tam popisuje ako funguju potraviny, glykemicky index a pod. a ako riesit to ze je clovek hladny a pod.
Pri kazdom jedle sa snazim zjest zaleninu a fakt to funguje. Zjem cca pol kila zeleniny denne (lepsie by bolo kilo zeleniny) , staci ak si dam vzdy 100-200g k ranajkam, desiate, obedu, veceri a nie som hladna a hlavne nemam vobec chut na sladke.
100g nie je vela - jedna bezna rajcina vazi 100-150g, uhorka 200g, kalerab aj 500g.
ak mate radi kalerab, to je vseobecne velmi vhodna zeleninka - clovek toho zje vela, chrumka si aj pri telke, pri praci a popritom si naplni zaludok a nie je hladny.

zacala som si kupovat kneckebroty a na to si davam natierky od Alfabio - sojove (francuzska je super), alebo aj tofu - napr. udene tofu podla mna zje aj ten, kto tofu nema rad...
zacala som si piect celozrnny chlieb a chuti aj detom, bavi ma pocitat si bielkoviny, sacharidy a tuky a to som sa toho bala ako cert kriza, myslela som si ze to je hroooozna veda a ze to nedokazem a je to fakt lahke. Staci ak si napr. jeden tyzden budete vazit vsetko co zjete, nahodite si to do tabuliek pre kontrolu a potom to budete robit uz po spamati a bez vazenia, proste chce to len cvik.

a napr. moje zistenie z cukrovky - ked som sa dobre najedla - a po jedle si dala malu sladkost - predsalen tehotenske chute su hrozne - tak som si vacsinou po sladkosti zjedenej po obede ci veceri nenamerala ziadny vysoky cukor. Dnes by som to urobila tak ze by som si dala zeleninu a chut na sladke by som asi nemala vobec. Ale to som vtedy nevedela.

drzim vsetkym palce

petka035
14. sep 2012

No kočky tak som sa dnes konečne dovolala na diabetologiu, lebo objednaná som až na 25ho a dovtedy mi nedal žiadne opatrenia aj ked ja sa snažím,lebo tá hodnota pri oGTT po dvoch hodkách bola dosť vysoká-9,2. Tak výsledky zo žilovej krvi sú ževraj fajn,aj štítna žlaza,aj pečenové testy,len mám zvýšený cholesterol,ale že to má skoro každá tehulka.A že aj ten glykovaný hemoglobín bol dobrý a glýkemiu som mala dokonca nižšiu,len teda tá hodnota po záťažovom je zlá-tak,že mám dnes na sone povedať že je to také hraničné.Že mi nasadí dietu takú slabšiu,tak možno mi ani ten glukometer nedajú 😖 no neviem, uvidím o týžden. Každopádne tomu nechápem 😅

luly13
14. sep 2012

@llluckaaa
@werumka
@mm_mm tak baby, na slovensku sa nekontroluje po narodeni srdiecko, ale kvoli tym hypoglykemiam sa mame hlasit na endokrinologii do troch mesiacov. S tym ste sa stretli?

llluckaaa
14. sep 2012

@luly13 Já ne 😒

werumka
14. sep 2012

@luly13 Já taky ne. Ale moje dětská doktorka je endokrinoložka. Ale pokud jde o nějaké speciální endokrinologické vyšetření, tak to nedělala (žádný rozbor krve apod.), prostě se synem zacházela jako s každým jiným novorozencem.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre