Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

petapete
27. aug 2011

@micicka - s tím měřením - oni totiž po dvou hodinách se standardně měří klasičtí diabetici, mají v té době hladinu cukru v krvi nejvyšší. U těhu cukrovky je to malinko jiný tím, že cukr odebírá a odbourává i mimino, takže ta hodnota jde dolů potom rychleji (vlastně se na jejím odbourání podílí produkcí inzulinu dva systémy - tvoje slinivka i slinivka miminka), takže u těch těhulí bývá nejvyšší hodnota (a to je to, co při měření zajímá) nejvyšší právě po té ca hodině od jídla...S jídlem - Lidlová šunka má myslím 0,9 nebo 1g cukru ve 100g, tak je ok, není máchaná v těch glukozových sirupech, ani v sobě nemá nějak moc škrobu - má 96% masa, takže tam už není moc prostoru pro nastavení🙂). Ten sýr sice normálně vpodstatě má nulovou sacharidovou hodnotu, může se např. použít i během dne na chutě, aniž by se musel započítávat, ale ráno je to prostě mléčný výrobek a může dělat zle, to máslo to stejné - někdo to tu má i dokonce vyzkoušené na sobě, teď si nevzpomenu kdo to psal, ale výrazně nižší hodnoty při stejné snídani jen s vynecháním pomazání máslem...Ono i když si vezmeš třeba jogurt nebo mlíko do kávy, tak je tam toho troška a někomu to tu glykémii prostě zvedne hodně neúměrně (prý až 85% těhulí prostě po ránu s tím mléčným výrobkem má problém). Rajčata patří k zelenině, která se musí započítat - mají až kolem 5g sacharidů na 100g, což je srovnatelný např. s červeným melounem, takže to není zas tak málo...A ještě je prý rozdíl, jestli je to velký rajče, nebo cherry, ty jsou ještě sladší

micicka
27. aug 2011

@petapete veď preto si ja pre seba meriam aj po hodine, aby som vedela ako sa hodnota pohybuje, aj si to značím do knižky, tak som zvedavá na reakciu diabetologa!
no vyskúšam najskôr vynechať rohlík a ostatné všetko nechať a uvidíme, čo to spraví, nech viem kde je problém. inak to asi nejde ako vidím.
tak šunka má nejaké také hodnoty a aj veľa % mäsa, takže to by malo byť fakt ok.

petapete
27. aug 2011

@micicka - jj, to je nejlepší, zkoušet to vynechat postupně - a nebo pak ještě naopak - vynechat vše podezřelé, zjistit, jak to potom vypadá (tzn. na tu snídani třeba ty knackebroty + šunku + nějakou nesladkou zeleninu - papriku, okurku, neslazený čaj) a podle hodnot (když to bude ok), tak zkusit přidat plátek toho sýra, pokud projde, tak zkusit to máslo...a takhle zjistit, co tam vadilo (já bych asi raději postupovala takhle, ať se vyhnu zbytečně častým vysokým glykémiím😉)

micicka
27. aug 2011

@petapete to máš pravdu. asi urobím kompromis - najbližšie vynechám rohlík a ak by bola vysoká hodnota, prejdem na opačný postup 😉
ale celé to tehu tak strašne rýchlo ubieha, že asi ani nestihnem prísť na to, čo mi škodí a čo nie 😀 teda aspoň mne to tak letí a teraz už iba 10 týždňov 😨

petapete
27. aug 2011

A já mám dnes udělaný glyk. profil a teda tak krásný hodnoty jsem ještě neměla, až mě to zas straší, jestli je v pořádku placenta a je dost hormonů...: ráno 4,4, po snídani 4,7 (dva polystyreny s uzeným, paprika), po dopolední svačině (chtěla jsem změřit, jak mi to zvedá obyč. bílý rohlík - měla jsem půl rohlíku s máslem a slabý nescafé se šlehačkou) 5,2, po obědě (hovězí "ražniči", hranolky) - 5,4 a teď po večeři (dvě nožky grilovací klobásy z Globusu - převážně složená z masa, žádný cukr... a jeden rohlík) - 5,1. Jsem dnes jedla schválně takový "rizikový" jídla (uzený - ale kvalitní - hranolky, tu grilovací klobásu) a takový krásný hodnoty 😵. Jsem si říkala, že budu muset zkusit sníst kus nějaké čokolády a změřit po ní, co to udělá😀

petapete
27. aug 2011

@micicka - mě to povídej, já už jen pět, šest týdnů maximálně (spíš míň, protože přenášet mě nenechají určitě a minule v poradně jsem měla CS 2, tak doufám, že se to rozjede samo před termínem), počítám spíš už jen s měsícem, což je strašně krátko🙂

Navíc Lukášek si včera domluvil s bráchou, že mu - jak se narodí - jako dárek donese velkou pyramidu od Playmobil, tak už jsem ji objednala, abych ji měla v porodnici, až přijde na první návštěvu🙂, ale od toho včerejška jsem slyšela asi desetkrát, kdy už bude podzim (že se narodí brácha) a jestli by se nemohl narodit dřív, aby donesl tu pyramidu...😀. Takže už jen z těch dotazů asi porodím dřív😀

micicka
27. aug 2011

@petapete 😀 😀 jaj detičky, toto bude naše prvé, ale mám neterku - 10rokov ale poviem ti, keby je to moje dieťa a som stále s ňou, tak by ma asi porazilo. stále otázky okolo bábätka, kedy máš termín, koľko bude merať a vážiť keď sa narodí, čo všetko ešte musíme dokúpiť, či kope atď a stále dokola 😀
mne tiež doki povedal, že nás cukríčky nenechajú prenášať. mne dokonca povedal, že vzhľadom na môj vek a cukrovku mám právo na sekciu, ale že môžem! vyskúšať aj prirodzene.... tak najbližšie to s ním musím prebrať detailne!
inak CS2 som mala ja ešte v 20tt, doki mi vtedy ani nič nepovedal, ani ma od vtedy nepozeral, teraz by som mala ísť niekedy konečne zase na poradňu a malo by byť aj sono aj vyšetrenie, tak som zvedavá čo povie.
a ten čas neuveriteľne letí, teda aspoň u mňa, ja fakt nestíham tie týždne sledovať a neuveriteľne rýchlo sa to blíži!

petapete
27. aug 2011

@micicka - no Lukáš to děsně "žere", on má taky v bříšku miminko, když jde čurat, tak heká jak já, že musí na záchod, že mu tam miminko tak tlačí, že musí jít čurat, odpoledne si tu lehnul a začal břichu povídat: "Ty nekopej tam, nebo ti nepošlu žádný jídlo!"😀 a pořád, že on má v bříšku taky bráchu, ale ten u něj se jmenuje Domeček a nikdy se nenarodí, zůstane napořád v bříšku,..😀. Já právě třeba u Lukáše v prvním těhu se vůbec k porodu nechystala - ještě v den porodu jsem měla CS 1, takže teď ta dvojka v 34.tt byla a je docela úspěch🙂, nicméně od příštího týdne začínám pít maliník a jíst pupalku, ať to popostrčím a chystá se to tam🙂

gianni
27. aug 2011

@micicka tak ako som písala po 2 hodinách mám medzi 6-7,ty máš potom pekné hodnoty ked po 2 hodinách máš 4,4
dnes má ukážkové hodnoty 5,6 , 6,3 , 5,3 ale na návšteve som si večer už po odmeraní dala ten zákusok že piškoty,smotana,ovocie,pravdaže tam bol aj cukor ani neviem prečo som to zjedla celé čo som nikdy také neurobila,tak som merala po hodine bo mi nedalo a mala som vyše 9 a potom po 1,5 hodine 8,3 😒

enrikad
27. aug 2011

@mimys : ahoj, ja si pichám zatiaľ len trikrát denne, ale musím dodržiavať prísnu diétu,... a to sa teraz len učím,... ráno po raňajkách som mala vyše 10, a vynechala som mlieko... teraz viem, že budem musieť vynechať aj čierne pečivo... už neviem, čo si dať na raňajky, aby mi tie hodnoty nestúpli... lebo si nechcem zvýšiť dávku inzulínu... mne dr. zakázala pichať si do brucha, tak si to pichám do stehien a môžem aj do ramena....

lucy56
28. aug 2011

@petapete ja mam s maslom tu hodnotu po ranajkach 6,3 a bez masla 5,5 takze mne to robi riadny rozdiel vlastne pomaly na ranajky ked vstanem davam len tie knakebroty a po hodine a pol si uz mozem zaradit aj nieco mliecne tak jem tak akokeby dvoje ranajky a hodnoty su ok

petapete
28. aug 2011

@lucy56 - jj, tak ty to jsi...já právě věděla, že to tu někdo psal, že to dělá skoro celou jednotku rozdíl😉. Já včera měla ten profil moc krásný, tak mi to dnes nedalo a zkusila jsem "brutus" snídani - přesně těch 40g sacharidů - rohlík (klasický bílý) s máslem a marmeládou (tou Schwartau Diat, co je vhodná pro diabetiky, má jen fruktozu) a po hodině jsem měla 6,7, tak myslím, že je to fajn, je to vyšší než po těch polystyrenech, tak mě to uklidnilo, že ta hladina cukru se hejbe, jak by měla a přitom se s 40g sacharidů pěkně vlezu do normy🙂. Teď jdu pomalu ulovit něco na svačinu, ale moc nevím, co😖

gianni
28. aug 2011

tak dnes som začala velmi zle,včera ukážkovo a dnes 😒 ,na lačno 7 a po ranajkách(lečo a 1 rolka v ryzovom liste) 7,8 proste raz dobre ,raz zle a na to všetko sa mi zhoršuje aj zlatá žila,

enrikad
28. aug 2011

baby poraďte mi čo si dať na raňajky?
@lucy56 : tvoju radu - dať si tie knackebroty miesto akéhokoľvek pečiva, zabrali, cukor mi klesol... ale neviem, čo ešte môžem jesť, hlavne na raňajky a večeru, lebo si nechcem zvyšovať dávky inzulínu, radšej budem dietovať...

mimys
28. aug 2011

@enrikad to je zvlaštni, ze se nesmis pichat do břicha.... mě naopak řekli, že denni inzulin se ma pchat jen do bricha a ten nočni do stehen, že ze stehen se pomaleji vstrebava a to je u nocniho inzulinu dobre.Jak vidim, tak taky co doktor, to nazor..... do ramena... jak to deláš? to si nejak nedovdu představit....
s tema snidanema je to tezky, no.... to tmave pečivo opravdu vynech, to nevis, co v tom je....
me se osvedcil obycejny chleba, nebo polistyren.... taky graham rohlik z intersparu..... nesmi byt z hypernovy( alberta) to je jiny druh a ten ma v sobe ten karamel....
Taky se mi osvedcil chleba s pravym maslem a treba uvareny vajicko... kdyz je jeste teply, tak je to mňamka, pekne posoleny... a treba rajce k tomu...... se snidanema bojujeme vsecky .....
dobra zmena je taky chleba s maslem a malicko natreny dia džemem.... musis se mrknout co v tom dzmu je....
ja koupila nemecky Dia džem bez umelych sladidel, jen s fruktozou..... když si das pul cajove lžicky, je to jako by sis kousla do jablka.... vubec mi to glykošku nezveda a clovek ma pocit, že si dopřeje neco jinýho, zase...

mimys
28. aug 2011

@enrikad ted koukam, ze se tu o tom dzemu pred chvilkou psalo.. tak jsem opakovala......
taky jsem zkusila na snidani štrůdl bez cukru a tri kousky bez problemu prošly..... mnam....

abig
28. aug 2011

Dneska jsem risknula zelňačku "co dům dal" .. (zelí, uzené kosti, klobása, brambor, žampiony, zakysaná smetana) a hle po hodině 5,7 a za dvě hodiny 4,9.
Kolikrát koukám, po čem ten cukr doslova "neleze" ... a po čem "leze"

ilonne
28. aug 2011

Tak já dneska zkusila na večeři krupicovou kaši, co mi udělal manžel, tak uvidíme za hoďku. Zkusím to změřit.

hanka99
28. aug 2011

Ahojky,
holky včera byla kosa 😒 brrrr
@ilonne - krupicová kaše ňááám tak to musíš napsat co na to glukometr 😉

@mimys - jój, čerstvej chleba s máslíčkem a teplé vájo 😵 😵 😵

lucy56
28. aug 2011

@enrikad ja mam na striedscku vyskusane ze robi dobre akurat cokolvek s vajicok, takze nejaka omeleta so sampionmi, varene vajicka, volske oko, prazenica, to mi tiez nedviha rano, inak nic,ale pisala tu giani ze aj polievka teda vyvar je dobry a nieco na sposob leca, ale ja leco nelubim

ilonne
28. aug 2011

@hanka99 Tak glukometr na to - 7,1, takže tak tak, ale prošla jsem. Snědla jsem asi půlku hlubokého talíře, nevážila jsem, odhadla jsem.

lucy56
29. aug 2011

ja som dnes skusila na ranajky knakebrot s tym dia dzemom a celkom pekne hodnota,5,2 bola po tom,takze konecne nejaka zmena na ranajky a hlavne strasne dobre to chutilo, tak jemne sladkasto, predtym som bola na sladke ranajky zvyknuta takze super nahrada, cim dlhsie som na diete tym zaujimavejsie kombinacie sa mi dari zaradovat,ale to aj vdaka vasim radam

hanka99
29. aug 2011

Ahojky
@ilonne - tak to bylo o chlup 😉 ale prošla 😵
@lucy56 - to je dobrá zpráva,že můžeš mlsat s čistým svědomím 🙂

lucy56
29. aug 2011

@hanka99 no hlavne je to spestrenie jedalnicka,lebo jest stale knakebroty so zeleniniu uz dva mesiace bolo dost unavne,takze teraz budem chvilu dzemikovat ale uz to mam za par tak hadam po porode to bude ok

hanka99
29. aug 2011

@lucy56 - po porodu to bude určitě dobré 😉 kolik jsi přibrala ?

lucy56
29. aug 2011

@hanka99 10kg zatial,dufam ze tento posledny mesiac to uz viac ako o kilo nepojde, bola ma dost aj pred tehu a chcela by som sa dostat na vahu aku som mala ked som sa vydavala, to by bolo akurat

petapete
29. aug 2011

@ilonne - já mám krupici odzkoušenou v porci: 250ml mléka, 25g krupice do toho a to mi prochází v pohodě🙂. Mě se teda ale ty hodnoty horšily nejvíc do toho 34.tt, teď to mám krásný - ten sobotní profil jsem psala, dnes jsem na dopolední svačinu zkusila čokoládový závitek (croissantové těsto, v tom dva proužky čokolády) a půl hrníčku kafe se šlehačkou (druhou půlku jsem si shodila, rozbila hrnek a kafe vylila😀) a po hodině 6,2. Ale mě přijde, že mi docela dost pomohl k dobrým hodnotám rooibos čaj (má snižovat glykémii a co ho piju, tak jsou ty hodnoty fakt o kus lepší).

@abig - zelí by zrovna mělo patřit k potravinám, které právě snižují glykémii😉. Stejně tak fazolkové lusky, česnek...takže ty by bylo asi fajn zařazovat co nejčastěji🙂

@lucy56 - já si suchar s máslem a tím malinovým džemem Schwartau dávala právě na odpolední svačinu a taky mi krásně "vlezl" do hodnot...Já právě předevčírem zkusila ten džem normálně na klasický bílý rohlík s máslem (vyšlo mi k jednomu rohlíku celých 30g džemu, že se vlezu do 40g sacharidů) a byla po tom super hodnota - po hodině nějak přes šest a půl, takže v pohodě do tolerance a byla jsem z toho teda spíš úplně přeslazená, bylo tam té marmelády až skoro moc😀

petapete
29. aug 2011

@hanka99 - já mám zatím nahoře cca 6kilo, možná teď už spíš k sedmi, ale myslím, že víc jak deset za celý těhu "nestihnu"😀

micicka
29. aug 2011

@petapete no dnes som dala na raňajky namiesto grahamového rohlíku polystyrén, inak som nič nevynechala, takže s maslom, šunkou, syrom, uhorkou a rajčinou... a pekne, po hoďke 6,8, po dvoch 5,7 😉 tak myslím, že sme ok, takže ráno asi žiaden grahamový rohlík....

ja som podľa posledného váženia po týždni diéty schudla o cca1 kg, to znamená, že som zatiaľ pribrala len 2kg, ale ja som ešte len v 30tt, tak uvidíme 😀

džemík to aký máte? už ste to tu písali myslím - Schwartau diät? musím pozrieť a sem tam si urobím sladké raňajky, ja som milovala vianočku s maslom a malinovým džemom, mňam, som dokázala zjesť pol vianočky 😝

hanka99
29. aug 2011

@lucy56 - 😀 já jsem taky prostorově výrazná 😀 @petapete - a pŕibrala jsem 4,5 kg ,dneska jsem mluvila se švagrovou, ta bříbrala 25kg a málem jí kleplo 😅 když jsem jí to ŕikala. myslím,že taky nad 10kg nedostanu 😎

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre