Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

maxkatka
21. nov 2011

@eyael Wau, 4,5 tisíce??? Na jejich stránkách ten nový nabízí za 1000 😉

http://www.accu-chek.cz/eshop-1-82.html

zaregistruj se tam a pak navštiv jejich e-shop... budeš překvapená... mě málem vypadly oči z ďůlku 😀

llluckaaa
21. nov 2011

@k_emma Co jsem slyšela, tak se všeobecně ze zdravotnictví v UK velká věda nedělá. A z vyprávění Češek, které tam rodily, mi běhá mráz po zádech. V ČR jsme na tom mnohem líp, o tom jsem přesvědčená!

werumka
21. nov 2011

@maxkatka Ono to nebude tak drahý, když mi vždycky dávají jako "dárek" nový glukometr zcela zdarma 😀

llluckaaa
21. nov 2011

@maxkatka Fakt? Já ho taky našla všude za cca 4,5 tisíce. Neuvěřitelné...

llluckaaa
21. nov 2011

@werumka Já těm číslům moc nerozumím, mně glykovaný hemoglobin nikdy nedělali a spokojili se s tím, co jsem jim řekla. A chválili, že vše dělám dobře 🙂 To asi taky není úplně ideální, ale tak zase já jsem byla fakt poctivá a když se mi nevedlo, tak jsem to na sebe napráskala. Ono hrozně záleží na tom, jak vypadají oba rodiče (výška a váha) a co máš v genech. Jak se mám snažit víc, když dodržuji jejich dietu a ta mi nezabírá (z jejich pohledu)? Cos jim na to řekla? Manžel se taky narodil jako obřík a já jsem v těhu hodně přibírala, ale miminka jsem měla malá (obě cca 3 kila, jedno s cukrovkou a dietou a to druhé bez).

mimys
21. nov 2011

@werumka No to jsem teda zvedava, na ten prubeh.. jestli taky vyskocim o 10 kg.. to bude pri mych 160 cm docela des bes!! ☹
asi je to vsecko dohromady... inzulin, hormony... ale jist vic jsem nezacala, to ne.. spis bych rekla, ze jim min, protoze pred tim jsem vlastne nevedela, ze mam ty hladiny tak vysoky, tak jsem se s chutí nadlábla, ikdyž bez cukru, ale dosyta... ted si to uz zase víc hlídám, než těsně po těhu.. to jsem mela pořád hlad, jako by to tělo chtělo nutně nabrat sílu. Spíš mě napadá, že jsem na tu původní váhu zhubla spíš proto, že jsem měla vlastně v te době nelecenou cukrovku a hubla jsem proto..- ( sestrenice zhubla o 10 kg za 3 mesice, nez prisla na cukrovku). a ted se jakoby vraci to, co jsem zhubla pri te nelecene cukrovce... a ja se blahove domnivala, ze jsem tak dobrá, že mam zpatky vahu jako pred těhu sama od sebe.

Stava se mi taky, že rano mam trebao 2 kg min, nez vecer... vecer treba behem dvou hodin uplne natecu ... a vypadám jako koule. Do ničeho se nevejdu a pak to zase přejde postupne treba za dva dny. pripadám si jako napitá houba. prostě nějak nasáknu vodu.. Ještě jsem to doktorce neříkala... nevim, jestli je to s cukrovkou, nebo hormanama, nebo jak píšeš štítnou žlázou...... nebo jeste neco jinýho... jj, nic nemuze byt jednoduchý.
A to přibrání o tech 10 kg pak se vratilo zpatky, nebo jsi to musela pracně hudnout, nebo to už zůstalo ?? 😕

eyael
21. nov 2011

@maxkatka - hele, tak jsem asi zmatená těhule, páč ted jsem taky našla za ceny co ty píšeš 😒 😉 mám AC performa a viděla jsem právě tenhle inzerát http://www.zpflorence.cz/pomucky-pro-diabetiky/...
tak jakto že jinde to mají o tolik levnější? 😕

werumka
21. nov 2011

@llluckaaa Já si právě myslím, že holkám, co mají těhotenskou cukrovku, nemá smysl ten glykovaný hemoglobin dělat (tj. dlouhodobý cukr, u diabetiček je výborná kompenzace do hodnoty 4,5). Vzhledem k tomu, že moje zkušenosti s cukrovkou jsou delší, než u většiny mých ošetřujících lékařů (včetně paní doktorky na diabetologii 🙂 ), tak jsem v celku věděla, co je normální, nad čím je potřeba zbystřit. Když byl "den glykemických úletů", tak jsem ho nepsala a jelo se dál...inzulín jsem se přidávala a ubírala taky sama, jak jsem byla vždcky zvyklá. Nepotřebovala jsem, aby mě někdo chválil. Mně stačilo, když mlčeli 😀 Ale špatně jsem napsala o tom "víc se snažit" - to říkali lékaři nediabetologové... a nereagovala jsem na to nijak. Případně jsem poznamenala, ať se podívají na výsledky z diabetologie a uvidí, že je vše v pořádku.

maxkatka
21. nov 2011

@eyael no jak to? Úplně jednoduše... protože když se to napíše jako kompenzační pomůcka přes pojišťovnu, tak ta to hradí max. do výše 5000! Takže proč by výrobce/dovozce nezinkasoval 5000 když může, že? 😖 No a když si to zaplatíš sama, tak jen za tento konkrétní necelých 800... Jo hold je to o "okrádání" 🙄

werumka
21. nov 2011

@mimys To máš pravdu - tím to asi bude. Tím, že jsi teď léčená, tak jsi zpátky trochu přibrala... ona vysoká glykémie (+ případné ketony) způsobuje, že se hubne... ale na tu štítnou žlázu bych se asi poptala...
Popisuješ to úplně přesně - ráno o dvě kila míň, večer o dvě kila víc a nateklost. Ale může to být fakt hormonama celkově...
Já Tě asi moc nepotěším 😀 Ale ta váha mi přes veškerý snahy zůstala... doktoři si s tím moc neví rady - někteří mají názor, že to může být tím, že se stále nepodařilo úplně zastavit laktaci, ačkoli jsem nekojila. Váhu mi srazila jen pětidenní střevní chřipka 😀 Ale za dva dny byla vesele zase nahoře. Kdykoli se mi podařilo něco zhubnout, tak do týdne to bylo zpátky... Takže se už teď radši nevážím, protože si rádi s manželem večer povídáme i o jiných věcech, než o mojí váze 😀

werumka
21. nov 2011

Jinak BMI mám stále v normě, ale hrozně mě to štve z principu 🙂

llluckaaa
21. nov 2011

@werumka Aha, ono je to jiné, když máš DM I nebo II a nebo tě pak v těhotenství potká gestační. To je pak šok a uvěříš skoro všemu, protože o tom nic nevíš (tedy aspoň já jsem věděla jen to, že se ve 24tt chodí na testy a ani ve snu by mě nenapadlo, že mi ji naměří). Vadí mi, že, že to doktoři léči jinak, předepisují různé množství sacharidů a někdy i říkají něco jiného. Ale aspoň že se to hlídá víc než dřív a většině opravdu stačí jen ta dieta a předejde se tak možným komplikacím.
Já myslím, že na gynekologii o tom vědí prd, jak se objeví GDM, tak hned přesouvají léčbu na dia a neřeší to (u mě to tak bylo).

llluckaaa
21. nov 2011

Holky, je tu některá, která měla při OGTT hodnotu po 2 hodinách v normě, ale po 1 hodině vysokou? Ptám se proto, že mě napadlo, jestli hrozí riziko, že někde tu GDM testem neodhalí (tam kde se dělá jen po 2 hodinách).

mimys
21. nov 2011

@werumka no to já právě taky radši řeším něco jinýho, no :-/ ale ted me to fakt štve.. protože doma občas slyším.. co je to za špek udelas s tim neco??? ted mam jeste bmi v "normal" ale je to uz ted na hranici, jestli jeste nakynu, budu jak paňmáma ve vodníkách v čechách 🙂
Právě si nějak dost dobře nedovedu predstavit, jak se pri cukrovce má zhubnout... kdyz si vezmu mín jidla, zase si musim min pichnout, ale zase se to vsecko rozhází...
pamatuju si, ze segra skoro nic nejedla a pribirala taky vesela dál... a v nemocnici ji rikali.. no proste si das misto 4 knedliku jen dva..... pritom ona nevedela ani, co je to knedlík... a kdyz ji vzali do nemocnice na hubnouci dietu, pribrala po ni za tyden 4 kg... neverili ji, ze ji nekdo do nemocnice nenosi jidlo :-/
ted uz po letech je zase hubena az moc, ale je to tema vsema vedlejsima nemocema co casem pochytila.

werumka
21. nov 2011

@llluckaaa To je pravda, chybí ta jednota v léčbě... Někdy mě překvapuje, že na diabetologii neřeknou zcela elementární věc (viz. ranní vysoké hodnoty jako následek nedostatečné druhé večeře). A internet je v tomhle zhouba (ostatně jako téměř ve všem, co se týká jakéhokoli problému v těhotenství 😀).

werumka
21. nov 2011

@mimys Já se to snažím dělat tak, že jsem snížila příjem tuků na minimum (ale sacharidy dodržuju). Sladký bohužel vynechat úplně nemůžu - když má člověk hypo, tak to bez sladkýho holt nejde 🙂 Pak je důležitý pravidelně jíst, abych nepřibírala z hladovění, což dělám taky...takže nějak nevím, co dál 🙂

maxkatka
21. nov 2011

Takže v půl osmé ráno 5,8(na lačno), v devět 7,1 (stále ještě na lačno) a hodinu a půl po jídle 7,5... Tak je to docela OK...

werumka
21. nov 2011

@mimys Jinak si taky říkám, jestli se vlivem mých nemocí neobjevil nějaký "jojo efekt" - mně před lety pozdě diagnostikovali tu štítnou žlázu a než se tak stalo, zhubla jsem asi 12 kilo (a to už jsem před tím měla dost nízký BMI). Byla jsem fakt vychrtlina. Potom jsem zase něco zpátky přibrala. A pak když jsem otěhotněla, tak jsem do porodu přibrala asi 10 kilo. Což jsem zase po porodu měla dole a pak to takhle následně strašně vylítlo. Mám stejnou váhu jako před porodem, akorát bez dítěte v břiše 😀

werumka
21. nov 2011

@maxkatka To máš v pohodě - na těch 7,1 nekoukej - to je z toho, že ses nenasnídala.

llluckaaa
21. nov 2011

@mimys Tak tu čtu, jak zkoušíte/nezkoušíte zhubnout. Já se do toho taky pustila, ale naštěstí mi nebrání žádný zdravotní problém. Ale stejně si dávám pozor a nepouštím se do nějakých hubnoucích experimentů ála dělená strava nebo Atkonsonova dieta. Zabírá mi naštěstí omezování tuků a tučných výrobků a raciální strava doplněná pravidelný pohybem 🙂

werumka
21. nov 2011

@llluckaaa Přesně tak, ten pravidelný pohyb je důležitý. Taky bych nechtěla zkoušet žádný experimenty...

eyael
21. nov 2011

@maxkatka hele, ty stránky resp. registrace mi nejde 😒 a na pojišťovnu se to dá napsat jen když si pícháš inzulín, tj. v mém případě nee 😒

cecil36
21. nov 2011

@maxkatka tak som si vecer dala ten chcebik a cukor bol ok, ale tie ketony v moci stale na ++. Dnes mi dr hodku po jedne lamerala 6,3, co je ok, dostala som glukomer na velky profil, ale stale ma chce kvoli tomu acetonu poslat do nemocky 😒 Myslis, ze tie ketony malinkemu moc skodia? Inak gyndo povedal, ze ak ma tam aj naozaj posle, oni so mnou nemaju co spravit 😠

mimys
21. nov 2011

@llluckaaa @werumka ja taky nebudu nejak experimentovat. to se dlouhodobe fakt nevyplatí. Jen mě ted dost rozladilo takovýto záhadný přibrání, kdy člověk kyne a je to jaksi bez přičinění... proste jen kouká a nabejvá, jako když nafukuješ míč. :-/ kilo týdně, pri stejnem jidle i stejnem pohybu ... :-/
@werumka jak stareho prcka vlastně máš ?

werumka
21. nov 2011

@eyael Já odebírám pomůcky odtud - ale je to tu taky dražší než na kmenových stránkách Accu-cheku. http://www.medatron.cz/objednavka/?menu=glukometry

werumka
21. nov 2011

@mimys Ale ona je na tom nejhorší ta "nateklost" - ta když mi zmizela, tak mi najednou lidi říkali, jestli jsem nezhubla. A to jsem měla pořád stejnou váhu. Ale ty otoky zmizely až po nějaké době, co se zase ustálila štítná žláza. Mám pocit, že tak po půl roce 😀 Synkovi budou v lednu dva roky.

eyael
21. nov 2011

@werumka - díky, mrknu

mimys
21. nov 2011

@werumka no, ta nateklost je snad horší, no... to mi pripadá, když si na sebe sáhnu, že to tělo je cizí. takovej divnej pocit.
Dva roky... tak to máš pohybu dost 🙂 to doufám, že se mi pak podari neco shodit, az budu behat za mrnousem.

janicka88
21. nov 2011

Ahojky holky mohu mezi vas??sice netrpim cukrovkou,ale rada bych pokecala...

werumka
21. nov 2011

@mimys A jsi nateklá i v obličeji? To jsem byla hodně...
Dneska jsme zrovna doma, protože syn je nemocný. Ale jinak běhám jak závodní kobyla 😀 A těch 13 kilo v kočárku už je taky dobrý posilování. Nehledě na tahání toho kočáru do třetího patra 😀

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre