Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

gabii83
22. okt 2008

ahojte tehulky, no tak mam cukor v poriadku, tak som si aj dala pikao, ten cokoladovy, ale samozrejme budem davat pozor so sladkostami, lebo priberam velmi na vahu, a to nechcem velmi vela. dobrru noc vsetky

gabii83
22. okt 2008

meggietn tebe zelam vsetko dobreho a dost sil na porod, a daj nam veediet ako ti je potoom, uz mozes hocikedy isttt, jujujjjj

meggietn
23. okt 2008

tinakul, gabii83 dakujem za podporu, mala by som rodiť 26.10. podla prvých pohybov, uvidíme 😀
A ked nie , hádam ma nenechajú prenášať 😕

evulinkab
23. okt 2008

Holky, tak jsem právě dorazila z toho testu na cukrovku.Jsem promzlá a unavená.Co jsem se Vás ale chtěla zeptat-všechny píšete, že berou krev, vypije se ta sladká voda, pak se čeká...Ale nikde jsem tu nenašla, že by jste některá psala, jestli vám i během těch dvou hodin brali i moč.Protože nám tam dali během tech dvou hodin dvakrát skleničku na moč...no a stím souvisí i muj dotaz=celých 7 měsíců jsem měla moč čistou a dnes po tom vypití té vody jsem si všimla, že ta moč čistáá není, že tam jakoby viditelně ten cukr je 😒 Jako nevím, jestli to možný je, abych to pouhým okem viděla, ale opravdu jsem si všimla, že v té zkumavce klesalo ke dnu "něco", co opravdu připomíná cukr.Výsledky budu vědět zítra, ale už ted jsem z toho nervozní.Nemám žádné příznaky cukrovky, ani nepatřím do rizikové skupiny.Tak jsem se vás chtěla zeptat, jestli máte s tímhle taky zkušenost...

meggietn
23. okt 2008

evulinkab: ked som vypila tú tekutinu, tiež som mala v moči cukor, ten moč bol taký tmavší ako obyčajne, tiež nepatrím do rizikovej skupiny, ani nikdy predtým som nemala cukor v moči, ani teraz ho nemám, nikto v rodine nemá cukrovku a mne zistili teho-cukrovku. 😢
Ved uvidíš zajtra čo ti povedia. Dúfam že dobré správy. 😀

evulinkab
23. okt 2008

No já tu moč neměla nijak tmavší, ale prostě jsem tam viděla klesat ke dnu takové bílé cosi...na spodu se to usadilo a vypadalo to vážně jak cukr.Tak právě nevím, co si mám o tom myslet.Trpím na záněty močáku, trochu jsem se nachladila, tak mám už i obavy, aby z toho nebyl zánět.Proto se ptám, ejstli s tím máte někdo zkušenosti nebo jen já jsem divná 😒 🙂

pajmis
24. okt 2008

evu - tak já sem to měla taky... vypadalo to jako kal nebo něco... a v poradně mi řekli, že mi z krve vyšla ta cukrovka a navíc sem ještě v moči měla něco, ale nevím, jak se tomu říká... prostě nějaké sajrajty a tak že mám tu cukrovku... ted přesně nevím, jak se tomu kalnému říká... a jak si dopadla???

evulinkab
24. okt 2008

pajmis- doktorka mi dnes říkala, at zavolám až v pondělí, protože výsledky budou až v pondělí, takže jsem opravdu zvědavá.No tak nějak jak popisuješ....jako kal, nevěděla jsem přesně, jak to nazvat nebo popsat.Mám z toho strach, protože sladký miluju a tak by ta dieta pro mě byla asi krutá...ale co bych pro malýho neudělala.Tak já dám v pondělí vědět, jak jsem dopadla.

pajmis
27. okt 2008

evu - tak jak si dopadla??? vše v pořádku??? 🙂

evulinkab
27. okt 2008

pajmis- ještě nevím ☹ volala jsem dnes několikrát k dr. na výsledky a nemohla jsem se dovolat.Ale tak s tím jsem mohla počítat, moje dr. pracuje v jednom centru, kde dovolat se je téměř nemožné.Takže se výsledky dozvím až ve středu, stejně mi ještě brali krev minulý týden v poradně, tak se tam stavím ve středu pro všechny výsledky.No a dám vědět ju. 🙂

mirjanka
27. okt 2008

test mám čerstvě za sebou na 25.týdnu...třikrát vzorek moče, třikrát odběr krve z prstu, doma mě pálila žáha a pak jsem vyzvracela oběd
testy vyšly dobře

pajmis
28. okt 2008

mirjanka - tak to gratuluji 😉 akorát mě po té štávě bylo taky hodně špatně... doma mě taky palila žáha a šíleně mě bolelo břicho... a do sebe sem nedostala nic, akorát se mi taky dělalo na zvracení...nezvracela sem, pač sem měla v sobě jen tu humus vodu 😒 ale je odbře, že ti to vyšlo OK... můžeš jíst co chceš 😉 Tiše závidím 🙂

tizianna
28. okt 2008

Baby, prave som bola na glukozovom teste a som z toho trochu nervozna...po vypiti glukozy po 2 hodinach sa mi indikatorovy papierik zafarbil od mocu do zelena, zatial co rano bol zlty...doki povedal, ze to este nemusi nic znamenat, vraj krv moze byt v poriadku, ale aj tak mam obavy...a vysledky budu az o tri dni...viete mi poradit, znamena zelena farba cukrovku ? vopred dakujem 🙂

petkakrutik
28. okt 2008

Ahojky, holky, přidávám se k vám se svou zkušenoatí. NA oGTT jsem byla minulé pondělí, hodnota nalačno byla 4,4, po 2 hodinách 9,4. K doktorovi jdu až pozírří, takže zatím nemám žádné instrukce. Spéš jsem se chtěla zeptat, ejstli jste na tom někdo podobně jako já - já moc nejím, všechno pidi porce asi 4x denně, nízkotučná strava, sladkého minimálně, ovoce taky tak 1 kousek denně, banány vůbec (před 6 lety jsem hodně shodila a od té doby mám takové stravování). No a tak mi přijde, že ten testík nemusí být úplně přesný, když stejnou dávku glukozy dostane někdo, kdo jí normálně a jeho metabolismus je zvyklý pracovat s jiným přídělem jídla (a energie), když já mám spalování pomalé a 75 g čistého cukru - to do sebe nikdy nenarvu, až teď při tom testu. Tak mi přijde logické, že si moje tělo naráz během 2 hodin neumí s tolika cukrem poradit??? Dietu nevím, jakou bych měla fakt držet, kdyby doky běděl, jak jím, tak mně ještě vynadá, že je to málo. Zatím jsem přibrala 4,5 kila... 😒

petkakrutik
28. okt 2008

Ještě jsem chtěla napsat, že před 2 týdny mi brali na pohotovosti krev na krevní obraz, protože se mi dělá slabo (z nízkého tlaku) a to jsme byla po snídani - takové, jakou jsem zvyklá jíst, trochu ovesných vloček, půlku jablíčka a asi 150 ml nízkotučného mléka - krev mi brali asi hodinu a půl po jídle a hodnota byla 5,6.

pajmis
29. okt 2008

Ahojky evu, tak co, jak si teda dopadla???

achy
29. okt 2008

Ahojte,
dneska jsem po oGTT testu ( hodnoty 5,1-10,8 -8,9) zítra jsu na další odběry krve, dostal jsem glukometr a mám si 7x za den změřit glykemii, v pondělí mám dojít pro výsledky a dr. mi řekne co se mnou dál, dietu mi doporučil ihned.
taky mě pálí žáha, ještě te´dka🙂

evulinkab
29. okt 2008

No nevím ☹ Jela jsem si pro výsledky dnes dopoledne a sestřička mi řekla, že to tam ještě nemají, at si zavolám příští týden...Ach jo no...už jsem to chtěla vědět, no co nadělám.

evulinkab
29. okt 2008

Pajmis...a ty držíš "jen" dietu?A nebo jak se to potom po zjištění cukrovky dál řeší?Musíš si sama brát krev denně z prstu nebo já vubec nemám představu. 😒 Já vím, že zbytečně plaším, ale raději se informuju zavčas, než budu vědět výsledky.Je možné, že to bude v pořádku, ale já jsem tak trošku hypochondr 😀 , tak raději vždycky počítám s tím horším a navíc, když jsem měla tu moč zakalenou taky...no nevím.Sice nepatřím do rizikové skupiny, je mi 23, u nás v rodině cukrovka není, atd...tak se toho bojim.Navíc mám dojem, že mám pořád hroznou žízen a to je prý příznak cukrovky...No každopádně až budu vědět výsledky, určitě je sem napíšu, možná že se ještě stavím v pátek u doktorky, jestli to tam už mají a když ne, tak příští týden.

pajmis
29. okt 2008

evi - já držím je tu dietu... chodím každé 2 týdny na kontroly a den před tou kontrolou si beru krev z prstu... poprvé po mě chtěli 9 odběrů za den... na lačno, hodinu po snídani, hodinu před obědem, hodinu po obědě, hodinu před večeří, hodinu po večeři, před spaním, ve 2-4hod. v noci, a v den kontroly ráno na lačno. Dali mi 9 zkumavek a štítky a nabrala sem krev do zkumavky a označila štítkem, kdy sem si to brala a dala do lednice... a tenhle velký profil sem si brala 2x a ted na poslední kontrole sem měla už malý profil... už sem nemusela 9x za den, ale jen 5x za den... a právě, že všechny testy mi dycky vyšli dobře... i po obědě, po věčeři sem měla hladinu cukru kolem 5mmol/l, takže sem zůstala jen u diety...a ještě půjdu do poradny naposledy. Říkali mi teda, že mám ukázkové profily... ale tak jako já si třeba občas dám sladké... třeba ted sem snědal celý švestkový kompot a tam je taky cukr... ale minule jak sem si brala tu krev z prstu tak asi půl hodky před odběrem sem snědla půlku čokolády Milky 🙂, půlku snickers, a lentilky 😔 a hádej, jak mi vyšli testy.... po tom všem, co sem snědla mi z krve vyšla hladina cukru 4,9mmol/l... a to jak mi Dr. řekla, tak sem na ni vypleštila oči jak je to možné, že mám tak málo... a řekla sem, jí že sem jedla sladké... tak nevím čím to je... ona mi teda na to neodpověděla.... ale neboj...všechno se dá zvládnout...já do té rizikové skupiny patřím 😔 je mi sice pouhých 20let, ale v rodině u nás mají cukrovku babička, děda ji měl a můj otec... takže já to mám dědičné... ale mám ji slabou... ale pokud by mi jedna jediná hladina cukru ukázala kolem 8mmol/l a více, tak by mi nasadili inzulín... takže ted už mi ten inzulín snad nehrozí... neměj strach, já sem se toho taky strašně bála a hodně sem to obrečela... a ted to beru tak nějak v klidu... pokud si dám sladké, tak mám potom hodně pohybu nebo jdu ven a ten cukr se spálí rychleji než stihne k malému dojít... a nebo sem to ze začaátku dělala tak, že pokud sem zhřešila, tak sem si dala plátek citronu... to sráží cukr... a v poradně mi řekli, že můj chlapeček je malinký... takže tlusté miminko mi prej nehrozí... tak tomě celkem uklidnilo 🙂 Tak hodně štěstí, ale určitě napiš jak si dopadla... ale určitě se ničeho neboj... bude to OK. papa 😉

feather
1. nov 2008

Ahoj holky, už jste mi párkrát dobře poradily a tak se na Vás obracím znovu 😀

Nemám sice cukr v krvi, ale mám ho v moči (naposledy na 4 křížky) a tak mám nařízenou dietu.
Tak nějak vím co můžu a co ne, ale jsem trošku zmatená z ovoce..... Existují nějaké tabulky kolik sacharidů které ovoce obsahuje (např. mandarinky)?? Dívala jsem se na netu, ale bohužel se mi nepodařilo nic najít.

Vím, že nemůžu hroznvé víno, banány, švestky.....a mám upřednostňovat citrusové plody, kiwi a jablka.

Možná, že to jen zbytečně moc řeším..... 😖

pajmis
1. nov 2008

feather... tak o tom ovoci teda nevím, kolik obsahuje sacharidů... ale myslím, že mandarinky obsahují mnohem méně než třeba broskve, nektarinyk, švestky...atd... a tohle ovoce já právě mám hrozně ráda 😒 ale jako občas si dám... nějak tohle vůbec neřeším a to tu cukrovku mám - narozdíl od tebe... takže podle mě, jestli máš chut na mandarinku, tak si klidně dej... já sem si nedávno dala navečer půl kila mandarinek na posezení a celou noc sem chodila po bytě, pač sem měla překyselený žaludek a vracelo se mi to vrchem když sem ležela... tak sem celou noc chodila po bytě 😠 no tak už to na večer nepřeháním, ale přes den si klidně dám pár jablek nebo i ty mandarinky... tak bud v poho a moc to neřeš... já jím tak nějak od všeho trochu... sem tam i sladké a na diabetologii mě ještě pochválili jak mám ukázkový cukr... tak bud v klidu 😉

laola
1. nov 2008

Feather, mrkni na www.flora.cz, tam je tabulka toho, co za den sníš. Tak si tam zadej ovoce, pak vyber druh a ono Ti to spočítá, kolk sacharidů obsahuje 😉

laola
1. nov 2008

Teda ne tabulka, ale E-kalkulačka

snehulienka
2. nov 2008

caute, bola som po 2tydnoch na kontrole a brali mi krv zo zily a potom aj s prsta nalacno a hodinu po jedle. vysledky boli vrAaj dobre.zo zily to bol volajaky profil za 6 tyzdnov ci co, bolo to 4,99 a tie dalsie 4 a 6,cele nieco.lekarka ze to je dobre, ale ze sa jej nepaci, ze lezim na pn kvoli krcku, ze to potom cukor reaguje inak ako ked clovek beha hore dole..

petkarutik, ty si ja ja, ja som mala podobne vysledky..
pribrala si uplne malicko, ja 8kg.neboj, nejako to zvladneme.

feather
2. nov 2008

Holky díky moc Vám všem 😀

tinakul
3. nov 2008

čaute 😉
Megg dnes máš termín 😅 😉 No páni, ale to ubehlo... myslím na teba a daj vediet určite ako si dopadla oki??
Ja som bola dnes na dia na kontrolu a výsledky ukážkové, moč negatívna - nalačno 4,0 a po jedle 5,2 mol .. 😵
No papám ovela viac a odkedy som nasadila +2 sacharidové jednotky, je to ok. 😉
No a ešte niečo, som sa pýtala svojho dr. ked som bola na uzv, či malé priberá, kedže ja vôbec - ja mám len cca +6-7 kíl a on premeral bábo a že cca 1700g 😵 Tak to ma ukludnil, lebo som sa bála, aby aspoň tisíc malo.. a on že zatial to je v norme 😉
Feather banány by sa nemali, ale hlavne zelené kyslasté jablčka 😉
Pajmis, díky za radu, ked sa poriadne najem tak behám a robím všetko možné a fakt tie cukry sa spália rýchlejšie 😉
No neviem, ale ja čo som dostala na diabetologii tabulku o sacharidových jednotkách, tak 1ks mandarinky má až 125g 😝

petkakrutik
4. nov 2008

snehulienka, já myslím, že do 10 kilo se vejdu, ještě mám více jak 4 do zásoby. Taky mi přijde, že ty testy jsou strašně paušalizované a neberou ohled na životní styl jednotlivce. Když se někdo necpe sladkým ani jídlem vůbec, tak mu přece slinivka pracuje jinak než někomu, kdo do sebe rve horem spodem, ne? Třeba pro moji švagrovou nějakých 75 g čistého cukru není žádný problém, když zbaští pekáč zapékaných nudlí k obědu, zatím co já půl dezertniho talířku... Můj doky mi na tu hodnotu nic moc neřekl, jen, že to bude hlídat sám a pokud by začal být nějaký problém, bude to řešit. Já byhc chtěla vidět, jak bych dopadla po tom jídle po hodině, kdybych si dala svoji kalsickou snídani ovesné vločky, nízkotučné mléko a kousek ovoce. Protože když jsem tak byla na pohotovosti (kvůli tlaku), z krevního obrazu mi naměřili 5,6 právě cca hodinu po snídani. A to jsem se ještě dofutrovala máslovou sušenkou...

evulinkab
5. nov 2008

Ahojky holky,
tak jsem byla pro výsledky z té těhotenské cukrovky a naštěstí je to ok 😉 Tak jsem moooooc ráda!!

evaviki
5. nov 2008

Ahojky,
ja si idem vziat vysledky zajtra, vraj mam zvysene hodnoty, takze musim niekam k internistovi. Neviete niekoho poradit v Prahe??? Idealne P10 a P2.
Dakujeeem

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre