Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

luly13
31. júl 2012

@fazolka_2012
@mm_mm baby, tak ja mam ranny moc glukozu na dv 😒 a a ketony na jeden krizik

mirucap
31. júl 2012

Ahoj, tak bych se kvám ráda přidala. Na OGTT jsem byla ve 25.tt a mynulý týden, když jsem byla v poradně mi bylo oznámeno, že jedna z hodnot je vyšší a musím tedy do diabetologické poradny. Měla jsem 4,0 - 9,5 - 4,2. Docela mě to rozhodilo. ☹ Sladké moc nejím, co jsem těhotná mi příliš nechutá. Jsem hubená, těhotenství jsem začínala na 50kg a teď mám 55Kg. Jediné co mám je genetická zátěž, kdy moje babička má diabetes 2.typu. Do PN jsem dělala zdravotní estru nachirurgii a myslela jsem si, že mě nic nerozhodí a ponesu to statečn, ale když jsem včera načetla dietu a jak si mám hlídat množství cukru, byla jsem z toho hodně špatá. Na diabetologii jsem objednaná na příští pondělí, tak čekám co mi tam řeknou.

mm_mm
31. júl 2012

@misule82 Já taky strašně ujížím na arašídech - a taky na kešu, mandlích, lískových oříšcích a tak. Dám si většinou rovnou k jídlu, někdy se neovládnu a dám si i mezi jídly. Koukala jsem na obsah sacharidů, myslím, že v arašídech bylo 14g sacharidů na 100g - to si myslím, že je v pohodě, pokud nesníme najednou půl pytlíku...

mm_mm
31. júl 2012

@mirucap Já myslím, že pro každýho je to na začátku šok, když zjistí co a jak. Navíc já jsem si fakt neuměla představit hlídat si jídlo zhruba po třech hodinách. Ještě teď s tím trošku bojuju, ale myslím, že s každým týdnem uvidíš, že je to lepší a lepší. Pak už ti něco ani nepřijde...

mm_mm
31. júl 2012

@luly13 Já jsem bez ketonů a nalačno naštěstí i bez cukru, ale je to tím, že cukr se mi drží v moči tak hodinu a půl po jídle. Kdybych to změřila kolem půlnoci, tak to tam určitě je. No ale když si zajdu v noci na záchod, tak už tam ráno není. Ale jak už jsem psala, po každým jídle ho tam mám. Včera jsem zase měla po chlebu se sýrem a meruňkách hodnotu kolem 5, ale v moči ten cukr byl...☹

luly13
31. júl 2012

@mm_mm podla mna to proste prepustaju oblicky. Cukor z krvi mavam nalacno vzdy do 5,5. Zo zily dokonca 3,8. Cele je to divne

culienka
31. júl 2012

@luly13 Ja som som tiez schudla asi kilo odkedy mi dala inzulin, inak som celkom priberala doktorke sa to asi nebude pacit. Som zvedava co na to povie moja diabetologicka.....

zdenin
1. aug 2012

to automaticky sa rodia velke deti ked ma žeta tehot.cukrovku? alebo ked sa lieči a cukor klesne tak to bude v pohode?

katarina822
1. aug 2012

@zdenin neliecena tehu cukrovka tak su deti vacsie nad 4kg. pozri http://www.tehotenskacukrovka.cz/

didulka85
1. aug 2012

@zdenin ja som pekne dietovala a aj tak som mala velke dieta. Predpokladana porodna hmotnost 5 kil sa nepotvrdila, ale aj tak bola dcera velka. Teraz pri druhom tehu som sice este na uplnom zaciatku, ale napriklad nejem ziadne sladke, zatial si doprajem ovocie a potom sa uvidi. Rada by som druhe babo mala normalnej velkosti a hmotnosti. 😅

zdenin
1. aug 2012

@didulka85 fiha no parada. tak som zvedava. som dúfala že malinka bude drobučka ako som bola ja.ved uvidim nebudem sa stresovať zbytočne podstatne bude ked sa narodi zdrava...aj ti vyvolavali porod?

didulka85
1. aug 2012

@zdenin nie, mne nastastie odtiekla voda neplanovane a hned mi urobili cisarak.
Zbytocne je stresovat sa. V prvom tehu som sa hrozne bala. Na jednom snimku z ultrazvuku som mala dokonca ze ma velkost +8tt. Strasili ma, ze ma makrozomiu. Potom ma jedna sestricka po monitore vystrasila s problemom so srdcom. Ja som mala stale ketonuriu. Cierne scenare mi vsetci malovali. Nakoniec sa narodila, nebola ani taka obrovska, bola uplne zdrava. Po cisaraku som ani s dojcenim nemala problem a dojcim doteraz. 😀
Takze hlavu hore.

zdenin
1. aug 2012

@didulka85 tak to je fajn prirodzene to nešlo?či planovali cisarak? moja mala je zatial o niečo mladšia podla ultrazvuku s porovnanim z PM

didulka85
1. aug 2012

@zdenin pri predpokladanej porodnej hmotnosti 5 kil neriskuju prirodzeny porod. Preto som isla cisarakom.
Sara bola obrovska este pred tym ako mi zistili cukrovku. Vzdy mi na ultrazvuku lekar nadaval, ze mamicky do seba pchaju kadejake vitaminy a potom sa rodia obrovske deti. Pritom ja som nebrala okrem kyseliny listovej nic.

zdenin
1. aug 2012

@didulka85 hmm ja tiež nie len calibrum si davam. ostatne len v normalnej strave 😀 tak uviime teda

luly13
1. aug 2012

@zdenin kamoska teraz porodila s cukrovkou dievcatko velke nieco cez tri kila a malo 48cm. a to dietu drzala tak, ze jedla male porcie castejsie a sem-tam si dopriala aj horalku. detto prvy syn, ktoreho mala s cukrovkou, vazil do 3,5kg.
nas maly zatial zodpoveda tyzdnu a vyvija sa symetricky. ale tak ja sa snazim drzat co najpoctivejsie.

i ked, dievcata, tie ranajky stale nad 8, ked sa mi nepodari zohnat psenicno razny chlieb, na ktory som zvyknuta. dnes som mala po hodke 8,8 a dala som si 50g cisto razneho chleba so sunkou a rajcinou. no do necelych dvoch hodiek mi to kleslo na 6,5. rano na lacno bolo 3,7. z mocu ketony na jeden krizik. cez den uz negativne. po obede cestovinach s kuracim masom a rajcinovou omackou 7,3. 😒 😒 😒

rejocka
1. aug 2012

@luly13 no my sme na tom tak nejak podobne,na lačno velmi nizky,až ma motá-samozrejme vtedy ketony v moči a potom ranajky tiež až do 9,ja už tomu nerozumiem a teraz keď som aj v nemocnici tak aj keď mám dietu tak to neni ono,ale som taká vyhladovaná,že to zjem....hlavne tie raňajky si neviem nasmerovať,nech jejm čo chcem tak to náieje dobré-hodnoty a čas ma súri nemám čas experimentovať 😒

luly13
1. aug 2012

@rejocka ja po dvoch hodinach zacinam pocitovat hlad. do troch sa urcite musim najest, lebo mi prichadza blbo. a co s tym robia v nemocke? ja chcem zajtra volat diabetologicke, lebo poradnu mam az bud. stvrtok.

rejocka
1. aug 2012

@luly13 vobec nič,prvy den mi merali tri krat,ale ako mai čas,takže väčšinou vždy pred jedlom,taže som to mala dobre,že moč mám tiež v norme-na mojich prúžkoch ukazuje ketony-no mám veľa piť a v noci jest 😉 takže nič od vtedy-som otvorená na 1prst tak som tu teraz kvoli tomu.akurát sa chcem spýtať dr.že ako je to v tomto pripade,keď mám tehu cukrovku,či neteba tie injekcie na plúcka,keˇže mi tu hrozí aj predčastný a prvého som rodila skor-na konci 36,ale injekcie mi dávali v 32-33tt,s druhým len na špičku prsta a aj tak mi dávali injekcie,tak sa chcem na to popítať-len teraz má pôrod...

mm_mm
1. aug 2012

@luly13 říká se, že když má člověk blbý hodnoty po snídani, má si jí rozdělit na dvě půlky a druhou půlku sníst až po dvou hodinách; jestli máš po obědě hodnoty v pořádku po takovýmhle jídle (těstoviny a omáčka - to já mám vždycky problém), tak jde o to jen vychytat ty snídaně...

luly13
1. aug 2012

@mm_mm Len ked ja sa uz aj po takychto ranajkach neviem dockat desiatej hodiny, aby som si dala desiatu. No teraz ma skoro vystrelo. Po dvoch racio s cottage a dvoch slivkach 9,6. Skusim este po dvoch hodkach zmerat, ci to nepadlo. Fakt si to telo so mnou robi, co chce 😢

luly13
1. aug 2012

@mm_mm teraz 6,6. Keby som merala tak, ako mi kazal prvy diabetolog, tak som v tazkej pohode 😖

mm_mm
1. aug 2012

@luly13 Moje maximální hodnota byla 9,7 a bylo to po bramboračce. Vůbec jsem to tenkrát nechápala a byla jsem z toho dost vyděšená....Je pravda, že tělo reaguje divně, pokaždý jinak.

rejocka
2. aug 2012

ja hned na ráno 6,1 nalačno 😒 ketony na jeden krížik,tak som zvedavá aké číslo mi vyjde po ranajkách po hodine,pol krajíčka chleba,syr,paprika,voda,no nevidím to dobre ☹ už nech som doma z nemocnice a idem za dia dokrorkou,ale ešte len zajtra na veľkej vizite a po ultrazvuku-či sa krčok neskracuje sa uvidí.....

adetka
autor
2. aug 2012

@luly13 zo sliviek vyskoil cukor zakazdym aj mne... dokonca aj ked som si dala iba slivky... z ovocia mi nevyskakovalo akurat ked som si dala polovicu kzsleho jablka...

@rejocka a jedla si o deviatej - desiatej veer nieco?... mne ranne hodnoty vyskocili vtedy, ked som pred spanim nic nezjedla... cukrovkarska dieta hovori o siestich chodoch... ked som si dala pred spanim nejake susienky alebo deci a pol mlieka... rano som mala ovela lepsie hodnoty

rejocka
2. aug 2012

@adetka ja som si o pol desiatej dala jogurt ananasovy a kusoček chleba-jednu kôrku,lebo mi hovorila,že keď nemám rada mlieko tak jogurt a pečivo,teraz po ranajkach mám 8,3 po hoduine a nalačno 6,1.....

adetka
autor
2. aug 2012

@rejocka mne moje diabetologicky kazali po hodine a pol... to by si mala urcite o 0,5 nizsie 😉 ... kazdy diabetolog kaze inak... dokonca poznam aj diabetologov, ktori kazu po dvoch hodinach.... ale 8,3 nie je tak zivot ohrozujuca (ani babatko) hodnota... velmi zle by to bolo pri hodnotach nad 10... a ked by si musela brat inzulin 😉

rejocka
2. aug 2012

@adetka mne sa už aj také stalo,že som mala napr.12 tak vyplašená som o minutu merala a bolo 7-nechápem ☹

adetka
autor
2. aug 2012

@rejocka poznam.... tie pruzky nie su velmi spolahlive... staci si si z prsta pred chvilkou niezo zotrela... a cukor vyskoci... ked sa merana hodnota nezdala... odmerala som si z druheho palca a hodnotu spriemerovala 😅

tanicka1976
2. aug 2012

baby je pravda ze zo zily su glykemie nizsie nez z prsta?

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre