Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

evca82
6. feb 2010

mamina nebo holky potrebuju radu.

mala me od vcera zacala pri kojeni hryzat dolni dasni do prsou....boli to pekne, myslite, ze to je spatna technika kojeni?nebo nemate nejakou radu co delat aby to nedelala?

a dalsi ona by porad neco zuzlala, jak kubik od olgas, tak jsem ji dala duduna, chvili ho chce pak zase ne. nevadi ze mimi takhle maly uz bude mit dudu?jako jestli to neovllivni kojo nebo tak.

holky diky za rady, at zije konik. 🙂

pani_haf
6. feb 2010

Evi-malý dělal něco podobného, pral se s bradavkou, odpojit-malíčk do koutku a nechat chytit znova, jinak dopadneš jako já s totálně popraskanýma bradavkama ☹

dudu máme též a saje

evca82
6. feb 2010

diky hafi. jeste mam dalsi dotaz, nalily se mi prsa a jako na promak jso mekky ale tvrdsi jsou ze strany v podpazdi...myslite ze musim odstrikavat?bojim se toho zanetu....ale mliko mi samovolne netece, tak nevim zda ho mam dost ci ne

mahulena
6. feb 2010

holky, nakoukla jsem sem, omlouvam se, v Po jdu na zatezak, tedy za necelych 48 hod a vcera jsem sezrala snad kamion sladkyho vecer - opravdu tunu (buchty, milion susenek, zmrzliny a tak), hrozne jsem se prezrala, az jsem nemohla celou noc spat a jeste ted je mi spatne:(
Fakt se bojim, zda mi to nezkresli hodnoty? Prosim poradte, uplne mam z toho testu hruzu... Moc dekuju 😔

olgas
6. feb 2010

Ahoj Evi, to jsem ráda,že už jste taky doma. Myslela jsem na tebe, chtěla jsem ti už poslat i sms, jak jsi na tom. Tak porod jsi měla docela dobrý. Já jsem ten můj holkám ještě tady nepopsala, ale pokud to dneska zvládnu, tak napíšu. U nás to bylo u konce docela dramatické ☹

Můj malej si někdy odrkne a někdy ne, včera jsem tady měla doktorku, tak jsem se jí na to ptala, a říkala ,že si odbrkávat nemusí. Akorát mi malej dělá někdy to, že neodbrkne , usne a pak třeba ublinkne až když spí za hodinku. Ale je to v pohodě.O bradavku se někdy přetahujeme taky, někdy je línej si ji pořádně chytit. ale jinak prsa zatím v pohodě, natírám po každém kojení bepantenem.

Jinak k těm prsům, nevím teda přesně, ale taky je někdy mívám tvrdší z boku , tak si tak sedím a prsa masíruju , to vždycky povolí, případně chladím ledem. Taky mi mlíko samovolně neteklo, ale když začneš masírovat , tak se rozteče...

janni.ka
6. feb 2010

Evi přesně jak píše olgas masíruj si prsa když se ti zdají tvrdý mám doma dvd o kojení co mi dali v poradně a tam to je taky i ukázané jak se to dělá 😉 Týýý jo porod teda fofr,super že to byla raz dva a i manža to stihl 🙂 šikulka si 😵

mahulena to že sníš hafo sladkýho nic neovlivní až půjdeš na test tak od půl noci nebudeš jíst ani pít a ráno to vypiješ a bude.Tak at ti to dopadne dobře 😉

evca82
6. feb 2010

me prave poradila kamoska, ze se mam nahrejvat ve vane a pak si to odstriknout odtud kde to je tvrdy....jenze nevim jestli to delam dobre to odstriknuti....

olgas tak pak napis porod, hlavne ze jste ok to je dulezity 🙂 🙂 a ty dudlika si taky dala vid?taky ti vsechno zuzla?hele mame nejak podobny ty deti 😀

olgas
6. feb 2010

Holky, takže můj porod: v pátek jsem nastupovala na vyvolání, ráno mi udělali klystýr a pak dali tabletu na vyvolání, vůbec nic se nedělo. mezitím točili monitory. Taťka přišel po obědě za mnou a byl tam se mnou až do večera, pak šel domů spát. Porodním asistentkám se to moc nezdálo, že bych ten porod mohla zvládnout. Viděli to spíš na císaře, protože jsem malá, břicho moc nahoře a tak.Ale doktoři byli rozděleni na dva tábory, jedni byli pro císař, jedni byli pro to počkat a dát mimču čas K obědu jsem tam dostala jogurt a misku piškoty a k večeři jeden krajíc chleba. Toť vše za celý den. . Takže se to točilo podle toho jak se střídali služby. V sobotu ráno mi dali další tabletu , snídani jsem nedostala, místo toho mi napíchli kapačku, že prý kdyby náhodou ten císař. Stále se nic nedělo. Dopoledne i odpoledne za mnou přišel taťka. V poledne mi dali místo oběda další kapačku. Když na svačinu přišla sestra zase s tou kapačkou, tak jsem jí řekla , že to už nechci, že mám fakt hlad. Navíc doktor řekl , že na císaře nepůjdu, že porod nechají rozběhnout samovolně. Tak jsem sestře řekla, ať jednu kapajdu pošle i doktorovi. Nakonec mě od té kapačky přišla odpojit a donesla 2 krajíce chleba a k tomu bůčkovou pomazánku. 😀 😀 😀 😀 V pět (to už se přítel chystal domů, že zase nic nebude), přišel doktor, prohlídl mě a řekl, že mi píchne vodu, že začneme rodit. Píchl vodu, bylo to teda pořádný množství (myslím, že když voda praskne doma, tak se to přehlídnout nedá), pak začaly stahy , ale nic moc. Po nějaké době za mnou přišla PA a říkala, že by mi dala kapačku s oxytoxinem, aby ty stahy byly intenzivnější. To za mnou pak přišla ještě jedna PA, ke kterém jsem chodila na předporodní kurzy - docela zastává aromaterapii, tak mi mazali břicho olejem na rozběhnutí stahů (samozřejmě to nezabíralo), takže PA , která mě rodila, mi dala kapačku toho oxytocinu (bylo jí jasné , že kdyby mi ji nedala , tak bych rodila až do neděle do rána a to bych asi nezvládla už vůbec). To bylo asi 9 hodin večer. Stahy se rozběhly strašně silně, už jsem říkala ,že to nevydržím, ale oni pořád, že musím vydržet , že ještě nejsem úplně otevřená. Když jsem jim začala tvrdit, že musím na záchod, tak začali lítat. K tomu konci jsem byla už úplně mimo, špatně jsem samozřejmě dýchala, tlačila taky asi špatně. Vůbec mi to v těch bolestech prostě nešlo dýchat pomalu. Bez pomoci dvou PA a doktorky bych Kubíka nikdy ze sebe nevytlačila , skákali mi po břiše, stejně to nešlo. Pak jsem jenom slyšela,jak říkají, ať zavolají pediatra, tak jsem si pomyslela proboha co se děje, No asi už věděli, že má prcek omotanou šňůru 2x, doktorka mi jenom v rychlosti řekla, že musí použít Vax , a že mi pomůže malého vytáhnout, já že budu tlačit a ona tahat. Pak jsem jenom viděla, jak mi strašně rychle jdou ruce, malého vymotali a hned jsem slyšela jak plače. K prsu mi ho nedali, jenom mi ho na chvilku ukázali a hned ho odnesli do inkubátoru a na pozorovačku kdyby něco. Ale hlavně , že je v pořádku. Malého mi dali nakonec až v neděli ve 14 hod poprvé.

Tak to byl můj porod, holky, vy kdo to máte před sebou, tak ať vám to dobře dopadne, hlavně důvěřujte personálu. Já bych to bez nich nezvládla, a kdyby neměli takové zkušenosti, tak bůhví jak by to dopadlo.

misicka455
6. feb 2010

Olgas tak ještě, že tak a malej je v pohodě 😉

olgas
6. feb 2010

A co ty Misko? Jak zvládáš s malou?

misicka455
6. feb 2010

Jak se řiká chvilku jsi nahoře chvilku dole tak to mám smalou někdy je den super, že je malá hodná , spinká a papá a z toho je den kdy mi všechno zvrací , nespí a jen řve.

mamina
6. feb 2010

Olgas,to je tím-ta tvrdá místa z boku prsou,že malej nejsilněji saje z míst,kde má bradičku(možná to i cítíš ze začátku kojení,že tam to "táhne".Na to bacha-když by Ti to mlíko zatvrdlo,pak z toho může být ošklivej zánět a 40 teploty.Při příštím kojení si mimčo dej z boku,jakoby pod rukou,nožičkama za záda,(podepři ho polštářem,ať ho nemusíš držet).Říká se té poloze fotbalistická.Určitě ji najdeš v nějaké knížce.Pak vytáhne ta tvrdá místa.Bude to bolet,ale je to jediná možnost,jak předejít zánětu! Kdykoliv budeš mít pocit,že Ti mlíko tvrdne,prostě ho při kojení polož tak,aby k tomu tvrdému místu byl radičkou... 😉
Když už by bylo nejhůř a opravdu došlo k zánětu,musíš kdoktorovi pro prášky,ale koj dál,co nejčastějc to půjde,jinak se toho nezbavíš.(Někteří doktoři(ne všichni) chtěj,aby mamina přestala kojit,ale to je to nejhorší,jen se to tím zhorší.Když mimčo tvrdý místo vytáhne,bolí to jako čert,ale mimču to neublíží,zánět pak zmizí a ty můžeš v klidu kojit třeba 2 roky...(Znám to,taky jsem to u prvního měla. 😉 )

Evi,opravdu nejlepší je malíčkem vyndat bradavku a přiložit znovu.Stává se to,když má mimčo velkej hlad a rychle a špatně se chytne...Tak ať se daří.

ellysa
6. feb 2010

ahojte, včera som sa dozvedela, že mám tiež GD ☹ hodnota po 2h 8,3. Aj som si poplakala ale potom som prečítala vašu tému a zistila som, že ste to mnohé zvládli a bábätká sú v poriadku. Zatiaľ som v štádiu, že si mám prísť po odporúčanie na diabetológiu, len neviem, či ma pošlú k niekomu konkrétnemu alebo si mám lekára nájsť sama. Neviete mi poradiť niekoho fajn v BA? Ja chodím na gyn do Ružinova (GPN)
Inak hneď som nasadila diétu podľa odporúčaní, čo som ponachádzala na nete aj tu, tak hádam to zvládneme. 🙂

misicka455
6. feb 2010

Ellysa neboj zvládneš to 😉

ili5
6. feb 2010

Olgas, moc gratuluju, porod fuška, ale zvládlůa jsi to na jedničku, super!!! Jsi moc zašitá?
K těm prsou, já mám levé pořád v noci tvrdé jak kámen, nebo v noci nekojím, jen Nutrilon, tak mě ráno v něm rve, je jak silikonové, se ětším až mi ho vypije. Malý je ale žrout, takže po vypití je mám zas měkké jak stryk na žerdi. 😀

olgas
6. feb 2010

Ili, zašitá jsem ,ale PA říkala, že mě nějak extra nenastřihávali. Akorát teď doma přemýšlím, jak dlouho se to asi tak bude hojit. Někdy můžu sedět v pohodě, někdy jenom na polštářku. Taky si občas říkám, aby se mi ty stehy nenatrhly, tak nevím. Sice říkali něco, že v pohodě udrží všechno, ale nevím jestli můžu věřit. Ještě jsem neměla ani odvahu se podívat , jak to vypadá.
Ili, nechceš sem dát nějakou fotečku?

mamina: jo tu boční polohu u kojením využívám taky.

Evi, malá Linduška je moc hezká, dívala jsem se do tvého fotoalba. 😉

Holky a co spagi? Ta tady dlouho nebyla.

janka2110
6. feb 2010

Ahojte dievcata.Tak ja som bola vcera na kontrole u dia.a vyzera to ze asi si budem musiet pichat inzulin ☹ cukor mam vzdy rano vysoky... ☹
V piatok idem znovu tak sa rozhodne.Inak dietu sa snazim dodrziavat.aj ked sa mi uz stalo ze 2 krat som si dala sladke proste som nemohla vydrzat.
Gratulujem vam k babatkam 🙂

smarti
6. feb 2010

Ellysa, neboj, určite to zvládneš. Ja som mala presne tú istú hodnotu. Ja idem v utorok na prvú kontrolu, mám diétu niečo cez dva týždne, i keď je pravda, že dnes som ju vôbec nedodržala, taký som mala blbý deň. Uvidím, čo bude v utorok po odbere. Mne tiež pomohlo toto fórum, lebo info, ktoré som dostala od dr. boli mizerné a viac ma vystrašila, takže som bola z toho na nervy, ale tu som sa ukľudnila.
Janka2110 a akú máš tú rannú hodnotu?

ellysa
7. feb 2010

misicka, smarti ďakujem za povzbudenie 🙂
ešte mám otázočku, smie sa káva?samozrejme nesladená s troškou mlieka?ani ju veľmi počas tehu nepijem ale včera som dostala chuť, no bála som si ju dať 😕
dúfam, že až k pichaniu inzulínu nedospejem, už si pichám každý deň clexane na zrážanlivosť krvi, však už by som si to nemla kam pichnúť 😒

olgas
7. feb 2010

ellysa: kávu si určitě můžeš dát, klidně s mlíčkem.

janka: no když by to jinak než s inzulínem nešlo, tak nic nenaděláš. holky to tady taky zvládly, tak se neboj.

ili5
7. feb 2010

aHOJ,
FOTĚČKY CHCI DÁT, ALE NEUMÍM JE ZMENŠIT, TAK MI NECHCE VZÍT. dNES VYSKOUŠÍ DCERA, JINAK TO POŠLU baRBI NA DISKUZI A ONA JE ZMENŠÍ.

olgas
7. feb 2010

Ahoj lli,

já zmenšuji fotky přes Zoner Editor, kliknu na fotku pravou myší ,otevřu ji v Zoner Editoru a tam se dá měnit velikost fotky. Ale mě to vzalo fotky normálně ve velikosti z foťáku.

janka2110
7. feb 2010

ahojte.
smarti ja byvam v Italii a tu sa to inak meria teda tie cisla su uplne ine ako na sk.norma je rano na lacno 90.to mam obcas vyssie.Ale potom si musim merat hodinu po ranajkach a to jem naozaj co mam napisane v diete a norma je 140.ja mam skoro vzdy 190-200.

mamina
7. feb 2010

Janka,já to mám po ránu na lačno taky v pořádku a vylítne mi to po snídani.Doktorka odmítla čekat,jestli mi to sleze dietou a vnutila mi inzulín. 😠
(Ale utěšuju se tím,že mi dala Novorapid,což je nějakej super rychlej inzulín,kterej ovlivní jenom tu snídani a jinak jsem zatím v poho... 😵 A protože moje dia je koza,tak jsem se ptala na gyndě i pediatričky,jestli miminku hrozí nějaké nebezpečí,že mě tím pořád dia straší.Obě mi řekli,že ty dávky mám tak nízký,že i malý děti toho inzulínu potřebujou víc a že když budu dodržovat dietu,bude mimčo naprosto v pořádku.)
Píchám si to ráno 15 minut před snídaní do stehna.Když se teď po snídani změřím,tak už je to v normě.Zvedá mi to mouka a mouné výrobky,takže jsem se s dr. dohodla,že ke snídani sním jen půlku předepsaný dávky a za hodinu zbytek a cukr je pak fajn.A to prej nevadí.Ubrat můžu,rozdělit můžu,jen toho nesmím sbodnout víc... 😉
Teda,včera jsem zahřešila.Dělala jsem rodince langoše s česnekem,sýrem a kečupem.No,a protože je taky miluju,neodolala jsem a jeden sežrala... 😔 😉 A cukr mi vyskočil až na 8,1,mrcha jedna. 😖 Ale pochutnala jsem si. 😉 😀 😀 😀 Tak mám do porodu vystaráno...
Jo,mlíko do kafe si dej,ale radši až po obědě.Kafe nevadí,ale mléčnej cukr-laktoza-se hůř tělu dopoledne zpracovává a pak je glymča zbytečně vysoká. 😉

laskonka
7. feb 2010

elllysa ja chodim do Ruzinova k dr. Vojtkovej, som s nou spokojna je tam aj super sestricka. Mne povedala sestricka od mojho gynekologa, ze ona je tam najlepsia, co sa tyka hlavne tehucukrovky.

janka2110
7. feb 2010

mamina..ja mozem na ranajky suchare alebo biely jogurt,s mliekom. podla diety co mi dali.ja si dam suchare nakolko po jogurte mam este viacej a potom trochu mlieka a potom si dam kavu s mliekom.samozrejme bez cukru.a cukor mam vysoky...ale citam ze ty pises ze rano kavu bez mlieka..no neviem to asi nevypijem.bez cukru mlieka...brrrrr 😖 neviem teda co by som este mohla na ranajky?co jedavate vy dievcata?

zuzanka.j
7. feb 2010

ahojte. stretla sa uz niektora z vas z pokazenym glukomerom? dnes mi vyslo po obede 3,6 ale bolo to asi malo krvi tak som premerala a vysledok bol 6,6 co by sedelo. a teraz po veceri a este aj sladkej napolitanke vyslo 3,4 tak som premerala a bolo tam 4,0 a hned nato z ineho prsta 3,6. je to normalne take odchylky? merala som samozrejme z urcenym casovym odstupom po jedlach. teraz neviem ci tomu vobec verit... 😒

zuzanka.j
7. feb 2010

ten stroj je asi fakt mimo. teraz po dalsej pol hodine nameral 5,9. 😲

mamina
8. feb 2010

Janka,mě DOKTOŘI nezávisle na sobě říkali,že i když v tý dietě mám mlíko napsaný i na dopoledne,že si ho mám nechat až na odpoledne,protože dopoledne ho tělo špatně zpracovává,takže si ho mám nechat do kafe po obědě,hrnek můžu k odpolední svačině i k druhý večeři půl hrnku.Takže ke snídani jen hořkej ovocnej nebo bilinkovej čaj a chleba s máslem.Můžeš k tomu třeba i půlku rajčete.A cukr mi po snídani klesnul na nádherných 6,1. 😵 A celej den to je hodně podobný. 😵 Včera jsem měla k obědu pečenou krůtu,bramborový knedlíky,špenát a kyselý zelí a za hodinu jen 6,8.Nádhera,ne? 😀 😀 😀

lena27
8. feb 2010

ahoj holky, o víkendu nám nešel net tak jsem nemohla ani nakouknout. ještě jsem nedočetla vše.
olgas s tím zánětem v prsou mám docela dost zkušeností a vždy jsem to rozehnala bez doktorů. od té doby co jsem měla první zánět tak jsem měla vždy v mražáku tvaroh. ten jsem si namatlala na kapesník na to bolavé místo a přikrila plínou.třeba po hodině měnit. tvaroh vytahuje horkost. kojit pouze z toho bolavého prsa a druhé odstříkávat. před kojením to tvrdé místo rozmasírovat olejíčkem- raději manžel, já na to neměla.pokud se zánět chytí v čas tak jsem vždy měla do 2 dnů po bolesti.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre