Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

katarina822
28. aug 2012

ja si mam merat az po 2hod. ale meram si aj po hod. a pol. ja nemozem vobec pecivo maximalne pol kuska chleba ak by som zjedla cely tak po hod. a pol mam okolo 8.a vobec mlieko. inak polievka a hlavne jedlo po hod. a pol nemam viac jak 7. zatial dufam ze nebudu horsie hodnoty. len neviem skusala som aj grahamove pecivo aj lanove dviha my cukor... 😝

misule82
28. aug 2012

Holky, minule jste se bavily o echu srdíčka plodu. Já byla dneska a mám nějakou hodnotu té přepážky 0,39 k 34 tt. Je to hodně špatné?

saricek83
28. aug 2012

@misule82 mě to tam udávali v procentech. Dostala jsi nějakou zprávu pro gynekologa?

misule82
28. aug 2012

@saricek83 mám napsáno IVS 0,39 pro 34. týden a , zbytek je ok a závěr septální hypertrofie jako projev GDM
Říkal, že prý to je lehce nad normu, ale chtěla bych vědět, jak to máte vy. U první dcery si vůbec nějaká tahle čísla nepamatuju...

mm_mm
28. aug 2012

@misule82 Já ty procenta mám taky u toho IVS, tak možná to bude jakože 39%, těžko říct...

saricek83
28. aug 2012

já tam mám napsáno IVS 125%, LVOTO O. Hypertrofická kardiomyopatie diabetického plodu méně významná.

luly13
28. aug 2012

@katarina822 Skus chlieb bevit. Ten mam odporucany aj od diabetikov. Pripadne je este jeden v tescu skoro cisto razny.

petka30
28. aug 2012

Čaute baby. Bola som na OGTT- hodnoty 4.5 - 7,9 - 6,2 diagnóza PGT, čo som teda preštudovala o tehu cuktovke na internete, tak som žiadnu z hraníc neprekročila- no pani diabetologička ma aj tak naháňa každý druhý týždeň na kontrolu po jedle (nikdy neprekročím 5mmol) - fakt zabitý deň- podľa mňa.
Tak ako je to s tými hodnotami? Alebo pani doktrorová naháňa pacientov aby mohla vykázať poisťovni?

maxkatka
28. aug 2012

@petka30 co je diagnoza PGT? Dělala Ti test s 75g glukozy a nebo jen 50g? Na Slovensku ještě docela často provádí tzv. O'Sullivanův test - ten je právě jen s 50g a tam myslím po hodině nesmí hodnota jít přes 7,8... takže pokud to byl jen tento test, tak dle toho Ti diagnostikovali cukrovku....

mimys
28. aug 2012

@werumka ahoj 🙂
no prave ze tech 1000 je uz pryc... merim si casto. Dr mi doporucuje pred a po jidle, coz je nerealny aby to vyslo... ted merim alespon pred jidlem, ale nekdy potrebuju i mimo... vzdyt to asi taky znas.

werumka
28. aug 2012

@mimys To je pravda, pokud takhle meris kazdy den, nebo aspon vetsinu dni, tak to vychazet nemuze... Skoda, ze nejsou nejaky specialni tabulky pro diabetiky, kteri maji cukrovku kratce - tam by nebylo od veci mit narok na vic prouzku. Ja uz jich ted treba standardne tolik nespotrebuju, jen kdyz je nejaka mimoradka 🙂 Jakej mas glukometr?

mm_mm
28. aug 2012

@saricek83 No, je vidět, že chodíme na stejný oddělení 🙂, mám tam to samý - jen s výjimkou IVS 110%, ale to se v úterý určitě změní...

misule82
28. aug 2012

@mm_mm
@saricek83
aha holky, tak to vím prd🙂 no snad to špatné nebude, budu tam chodit až s malou po porodu....

saricek83
28. aug 2012

@misule82 já si spíš myslím, že to máš jako 139%. Protože když ti řekli, že to máš lehce nad normu a mě řekli na 125%, že to mám v normě. Ale nevim. Jedno je ale jistý, že to není vážný, to by ti hned řekli.

katarina822
29. aug 2012

@petka30 ak ti bol robeny test z 75g glukozy a mala si hodnoty nalacno do 5,6 po hod do 8,8 po 2hod. 7,6. co si viac nemala nemas tehu cukrovku ale ako pise maxkatka neviem ake su hodnoty pri testovani s 50g glukozy........v ktorom tyz. tehu si a pri prvom babetku si mala tehu cukrovku ak ano mozno preto chce diabetologicka od teba tie kontroli

@luly13 dik skusim pozriet v tescu 😵

saricek83
29. aug 2012

Ahoj spolucukrovkářky 🙂 , vím, že už tady tenhle dotaz jednou byl, ale pořád v tom nemám jasno. Nechodím na diabetologii, hodnoty mi kontroluje jen gynekolog. Mám si měřit glukometrem vždy jeden den v týdnu. Zajímalo by mě, jaká je ta hranice, co už je špatné, co vám řekli v dia poradně. Mám se měřit 1,5 hodiny po jídle. Je tam i nějaká spodní hranice? Párkrát se mi i stalo, že jsem měl hodnotu lehce pod 4.

mimys
29. aug 2012

@werumka ahoj.. no prave, ja to jeste nemam vychytaný,no. tak je to takova moje berlicka, kolik mam pichnout, nebo kolik snim... taky mam casto hypo, tak musim merit casto, kdyz je mi jen trosku divne.... tuhle takhle jedu autem a nejak mě prejede horko a tak divno... tak si rikam.. co to?? zastavim, zmerim... no a co myslis .. 2,5..! no tak jsem byla rada, ze mam glukometr porad sebou. protoze jindy se mi zase stane ze je mi divne a tak si zmerim a ono treba 11.. tak si nikdy nemuzu byt jista, jestli hypo, nebo ne... Je to zvlast v takovych dnech, kdy litam a neco zarizuju a treba si myslim, ze jsem snedla neco vic, protoze jsem si jentak neco koupila v terenu a vubec nemam hlad... mam pocit, ze mam hodne a ono treba pod 3... Jindy zase si myslim, ze to bude v pohode, protoze jsem skoro nejedla a ono sup 12.. Cert aby se vyznal, no... ja vim, ze clovek ma jist porad stejne a pocitat chlebove jednotky... snazim se v ramci moznosti... ale i tak mam pocit, ze je to nanic... ta moje mrcha si dela co chce... jednou pusti svuj inzulin, někdy je liná.... alespon takovy mam z toho pocit.
Mam performa nano a jak jsem tak koukala, je uplne jedno, kterej glukometr clovek ma, je to u vsech prouzku stejna cena :-/

luly13
29. aug 2012

poznate tuto stranku? mozno aj nieco pre nas www.mixit.cz . skoda, ze som ju objavila na konci 😅

mm_mm
29. aug 2012

@saricek83 Já mám mít do 7,6 po 1,5 hodině a na tu spodní hranici jsem se ptala teď v pondělí a byla mi řečeno, že to nemám řešit - nejsem na inzuínu ani na tabletách, takže do klasický hypoglykémie upadnout nemůžu. Už jsem párkát taky naměřila pod 4 a bylo mi vždycky špatně.

werumka
29. aug 2012

@mimys To je jak u mě v bleděmodrym. Je to daň za nízkej glyk.hem. Já když ho mám pod 4,5 a tak hypa nepoznávám vůbec. Teď posledně jsem měla 4,7 a to je taková nejzazší únosná mez. Taky mám někdy pocit, že nemůžu mít hypo a ono ejhle (třeba včera večer). Nejhorší jsou ty chvíle, kdy se přihláší třeba stylem, že začnu mít rozostřený vidění. A moje reakce na to nikdy nebývá o nic lepší, protože jak jsem zpomalená, tak si nějak neumím "uvědomit", že mám hypo 😀 Někdy jsou dny, kdy potřebuju měřit třeba i 12 krát denně (stalo se, že jsem měla celou krabičku inzulínu, která byla nějak "cinklá" a ten inzulín nedotahoval). Jinak mě teď revizák schválí další proužky, takže jestli chceš, mám jich dost, můžu Ti krabičku poslat. Mám taky performu nano.

lucuschka
29. aug 2012

Tak já jsem dnes absolvovala poslední kontrolu na diabetologii ( další až ukončím kojení ) a těhu.cukr. bych měla mít díky dietě pod kontrolou, co je ovšem horší, tak mi objevily vysoký cholesterol, což je docela na pytel a bude se to také řešit až po ukončení kojení... Přitom jsem díky těhu.cukru. jedla a vařila dietně v páře a nejedla nic moc tučného 😒

misule82
29. aug 2012

@lucuschka tak mě by můj cholesterol taky zajímal, protože u mě je to naopak. Nedostatek sacharidů doháním tukama. Hodně jím k ovoci kysanou smetanu, často si dělám kafe s 12% šlehačkou, tučnější sýry... 😒

helabella
29. aug 2012

@lucuschka -- mně v minulým těhu říkali, že těhotný mají cholesterol vyšší obecně a nijak to neřešili. Ale je fakt, že jsem to prý měla zvýšený jen trochu.

maxkatka
29. aug 2012

@lucuschka v klidu s cholesterolem... já měla ke konci těhu taky hodně vysoký, ale těhotný ho můžou tuším až 15! Já měla k deseti... a to jsem držela fakt striktní dietu bez tuku... musela jsem kvůli játrům! Po 6ti týdnech byla kontrola a už šel dolů... měla jsem hraniční...

lucuschka
30. aug 2012

@misule82
@helabella
@maxkatka bylo mi řečeno, že mám cholesterol okolo 10 a měl by být okolo 5... Uvidím, jak se to vyvine po porodu a pak až po ukončení kojení 🙂

gianni
31. aug 2012

@werumka
@mimys
ahojte baby,už som tu strašne dlho nebola,ale kukám že ste verné tejto diskusii,dočítať vás nemám šancu,ostatné baby ani nepoznám ,ešte si pamätám @maxkatka
včera som si zase pripichla nočný o jednu jednotku viac a ráno aj tak 9,1 ma už porazí a hladná som bola ráno už jak vlk, ako povedala mimys tú jednu jednotku neni rozoznať ,skúsim dnes pripichnúť ešte jednu

moonlightka
31. aug 2012

ahojte, robili vam test aj s jedlom namiesto pitia tej glukozy? Comu sa to v jednotkach vyrovna?

mm_mm
31. aug 2012

Ach jo, tak jsem se dneska prostě neovládla a dala si po obědě sušenku. Znáte to - takovou tu až zvířecí chuť, kterou je strašně těžký, ba až nemožný přemoct? Byla jsem utahaná z práce, napůl hladová (a to jsem byla po obědě) a tak jsem po ní prostě šáhla. Teď jsem hodinu kmitala po bytě a uklízela, abych co nejvíc toho cukru spálila...☹

maxkatka
31. aug 2012

@mm_mm když už "ujedeš", tak si to nevyčítej! Známe to každá z nás!

misule82
31. aug 2012

@mm_mm já tě naprosto chápu, já hřeším dost často ☹ každý den mám aspoň kostičku hořké čokolády a všude možně uhryzávám něco sladkého.... Já jsem óbr velký milovník sladkého a tohle je pro mě velký trest. Normálně se mi i o sladkém zdá 🙂 minule jsem ve snu pořádala hody na loupáky, koblihy a ták. Už mi vůbec nestačí něčeho kousat, ale potřebuju se pořádně nabagrovat.... nebo sním i o bramborových knedlících, rajské... tak jsem si postěžovala 🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre