Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

petapete
29. jún 2012

@llluckaaa mléko jo, ale třeba u tvrdých sýrů je to dělaný nějakýma hnusnýma procesama, takže rozhodně je lepší Eidam min. ten 30%, v žádným případě ten 20% - to už je fakt hnus...Já právě nějakýho toho "šéfkuchaře" viděla nedávno v Sama doma, ještě tam zdůrazňoval, že na pánev nalejeme olej - nejlépe olivový extra virgin 😖 , ale na druhou stranu v Jste to, co jíte už právě i Havlíček měl potřebu to naopak konečně říct na plnou pusu, že rozhodně ne za studena lisovaný oleje na tepelnou úpravu, byl snad první, kterýho jsem to konečně slyšela říct🙂. Taky si často mažu spíš ty sýry typu gervais, než tuk...ale třeba pod marmeládu jedině máslo 😵

llluckaaa
29. jún 2012

@petapete Aha, tak to jo, nemáš náhodou nějaký odkaz na tu výrobu? To by mě zajímalo 😉
Jj, ve Jste to, co jíte to pěkně vysvětloval. Podle toho, kolik šéfkuchařů má očividně nadváhu, tak bych je za odborníky na zdravou výživu fakt nepovažovala 😀

petapete
29. jún 2012

@llluckaaa na ty sýry odkaz nemám, četla jsem to někde v nějaké papírové podobě a už nevím, kde...Ale bylo to tam pěkně vysvětlovaný, mmj. třeba přirovnávaný k ostatním "odbourávacím" procesům, jako je např. odstraňování kofeinu z kávy (kdy v důsledku ta odkofeinovaná káva je víceméně škodlivější než slabá kofeinová - vymývá se to tam nějakýma hnusnýma chemikáliema, který tam pak v určité míře v tom zbytku "kávy" zůstávají...)

lucuschka
30. jún 2012

@petapete
@llluckaaa já chodím do dia poradny k dr. Žáčkové a od nutriční poradkyně jsem dostala dietu na max 225 g sacharidů, kde je to vše rozepsaný a tak na jídla po celý ´den ☹ Drželi jste se toho svého dietního rozppisu striktně nebo jen tak od oka? Přesné gramy všeho jídla, ovoce, zeleniny... 🙂 Já se snažím, ale je to dost složité 😒 Fakt mám strach abych neublížila mimišovi... ☹

luly13
30. jún 2012

@lucuschka Ja si vazim len prilohy. Maso,zeleninu nie. Ovpcie davam tak od oka- to som v prvych dnoch prevazovala. A este chlieb obcas hodim na vahu,lebo maju krajce riznu gramaz. No i tak viac ako jeden 40g krajec nedavam, lebo potom mi hodnota vyskoci mierne nad.
Ja sa teraz desim dovci. idememe do hotela a fakt netusim,ako sa tam prestravujem.

kaaccka
30. jún 2012

Taky vám v těch vedrech tak lítá cukr? Po jídle, po kterém bych měla tak kolem 6 mám teď mezi 8 a 9. Nevím co s tím...

mm_mm
30. jún 2012

Holky, vy který se v tom trošku vyznáte, prosím o radu. Když sním něco malýho sladkýho a nezvedne mi to hladinu cukru nad tu povolenou hranici, je to problém? Myslím tím, jestli je problém, když si třeba dám kousek sladkýho pečiva k svačině. Udělala jsem to předevčírem a hodnotu jsem měla 5,1 - tak jsem si říkala, jestli bych si to pečivo takhle občas k svačině mohla dát. Vím, že jsou to rychlý cukry a že pak po nich mám brzo hlad, ale 2 hodiny to určitě do oběda nebo večeře vydržím. Ta hodnota je nižší, než když si dám nějakej zdravej oběd nebo večeři. Tím se nějak nechci obhajovat, jen se snažím si tu dietu udělat snesitelnější, protože posledních pár dní je pro mě docela těžký se udržet a odolat úplně všemu. Samozřejmě nechci nic zanedbat ani ohrozit dítě, ale taky se nechci zbláznit...Hne to s dlouhodobým cukrem, když bych takovouhle hodnotu měla i z jinýho jídla?

mm_mm
30. jún 2012

@kaaccka Já jsem zas vysledovala, že mi to lítá, když mě bolí hlava. Ale v tomhle vedru mám kupodivu hodnoty nižší než obvykle mívám. Každýmu to lítá asi trochu jinak.
Dneska jsem snědla k snídani chleba s tvarohovou pomazánkou, kus salátkovky, ředkvičky a docela dost oříšků a měla jsem jen 4,4. Tak jsem koukala dost nevěřícne...

kaaccka
30. jún 2012

@mm_mm já jsem měla snídani v pohodě, ale to vedro nebylo, po obědě (vývar ve kterém bylo trocha těstovin a pečivo) měla 8.4 :o(. nevím co s tím... Máme tu ale strašné vedro, přes 30 stupňů a kmarádka, co má normální cukrovku říkala, že ve vedrech jí to taky strašně lítá..

mm_mm
30. jún 2012

@kaaccka A jaký pečivo jsi k tý polívce měla? Já můžu akorát Šumavu, po rohlíkách mi to taky už vyběhlo a po jednom rádoby celozrnným chlebu taky. Vedro je šílený, my máme naštěstí přízemní byt, takže tu odpoledne mám jen 24. Mně zase v tomhle vedru lítá tep, včera jsem ho měla pořád kolem 110.

kaaccka
30. jún 2012

@mm_mm mě pečivo problém nedělá, měla jsem stejné k snídani a pohoda a na oběd problém...

petapete
30. jún 2012

@lucuschka dodržovala jsem si gramy sacharidů (resp. třeba k snídani jsem musela mít míň, než povolené množství, jinak mi to lítalo k horní hranici, tak jsem nepokoušela). Ale měla jsem nad těch 200g sacharidů denně určitě, jsem to vlastně "doháněla" ještě tou třetí večeří, resp. noční svačinou🙂. Takže jsem si vážila přílohy k hlavním jídlům, pečivo, zpočátku i ovoce (to už jsem pak ze zkušenosti odhadla, kolik tak může mít jablko, broskev,...)

@mm_mm pokud ti sladký nezvedne glykémii, tak by to neměl být problém😉, pro tebe je prostě podstatný držet tu glykémii v co nejvyrovnanějších hodnotách...Jediný, co by mohlo být třeba rizikový, tak aby ti to po tom "rychlým" cukru z jednoduchých cukrů ta glykémie pak do dalšího jídla vydržela v rozumné výšce a neklesala moc dolů...ať nejdeš třeba na hranici hypoglykémie, aby tělo nemělo pocit, že si musí někde ten cukr vytvářet...ale já třeba taky v pohodě mohla ty čokoládový závitky (pečivo) na svačinu s bílou kávou, po tom jsem měla glykémie krásný, na večeři krupicovou kaši (neslazenou, ale s ovocem), na snídani rohlík s máslem a marmeládou,...to vše mi v glykémiích nedělalo problém a tudíž to bylo úplně v pohodě. Naopak jsem třeba nemohla párky - po těch mi glykémie vylítla dost vysoko, ačkoli obsahem cukrů bylo jídlo v normě...S dlouhodobým cukrem ti to nic neudělá, ten je vlastně výsledkem průměrných glykémií (glykovaný hemoglobin může být v normě i třeba u blbě kompenzovaných diabetiků, kteří lítají z hypoglykémie do hyperglykémie, tzn. pokud budou mít jednou glykémii 2,5, podruhé 9, tak jim to v průměru udělá pěkný číslo,ale přitom nejsou kompenzovaní...proto taky nestačí "jen" ten glykovaný hemoglobin stanovení, ale je důležitý dělat aspoň jednou, dvakrát týdně glykemický profil, aby se vidělo, že jsou ty hodnoty "srovnaný").

petapete
30. jún 2012

@kaaccka to počasí určitě může ovlivnit glykémie...asi s tím nic moc nenaděláš, zřejmě na to citlivě reaguješ, ne zbytečně je v těchto dnech ta bio-předpověď na st.3, tzn. nejhorším - je to pro organismus náročný se s takovým počasím vyrovnat a každý reaguje jinak, někomu zlobí tlak, jinýmu cukr, dalšímu třeba ten tep...jenže to je vnější vliv, který bohužel neovlivníš, neporučíš mu...

mm_mm
30. jún 2012

@petapete Děkuju za info. Zkusím to vychytat. Já jsem se doteď držela a fakt jsem si nedala nikdy nic, ale poslední dobou se mi nějak hůř ovládá a v krámu jsem dneka byla nějaká nepříčetná, když jsem viděla něco sladkýho. Tak si zkusím naordinovat třeba 3x týdně něco malýho sladkýho, co mi nebude dělat problém. Před většinou jídel mám zase svojí základní glykémii, to znamená něco kolem 4,4. Tak to zkusím s tím sladkým udělat tak, že změřím po něm i před dalším jídlem a uvidím. Jedinej problém je opravdu to, že to moc nezasytí. TA krupicová kaše mě moc neláká, protože tam bych asi to granko na oslazení hodně postrádala, ale ta marmeláda mě taky dost láká, tak uvidím. Dneska jsem si dala svoje milovaný pelmeně se sýrovou omáčkou a čekala, co ta hora mouky udělá, ale naštěstí jen 5,8. TAk si říkám, že na mě to horko má možná opravdu obrácenej účinek. 🙂 Tak ještě jednou děkuju.

petapete
30. jún 2012

@mm_mm ono je to fakt strašně moc o ozkoušení, protože každý reaguje úplně jinak na stejné věci...takže proto taky neexistuje univerzální návod, dieta, kterou stačí držet "do slova" a bylo by to ok, protože prostě každýmu ten cukr vyletí po něčem jiným...takže zkoušet, zkoušet, zkoušet, hledat si svou cestu, svůj způsob, jak si vyhovět chutím a přitom "beztrestně" - já si třeba mohla dělat klidně i ten štrůdl, co doporučuje Moravcová - jen listové těsto, jablko, skořice, příp. trocha ořechů, kokosu,...A to jsem mohla úplně beztrestně na sváču se sklenicí mléka, trochou šlehačky, kávou nebo čajem si určitý kus dát a to teda chutě na sladký uspokojilo naprosto perfektně a cukr na doslazení v tom fakt vůbec nepostrádáš😉

luly13
30. jún 2012

Mne napr vyletela glykemia po ranajkach nad tych 10, ked sme vecer pred tym boli s malym na pohotovosti a v noci som ho stale kontrolovala a skoro nic nespala. A na druhy den som musela do prace. Si myslim, ze to bol stresovy cukor. Moze byt,nie? A este mi napr zcysuje redkovka. Tu ked som si dala na ranajky ci veceru, tak mierne poskocila nad hranicu.

mochenkaa
30. jún 2012

@luly13 mě stres taky vyhnal hodnoty vysoko 😉

mm_mm
1. júl 2012

@petapete Já ten štrůdl zkusila a měla jsem hodnotu 9,2. Takže tohle pro mě bohužel není...Ale jak říkám koblížek s marmeládou a hrnek mlíka....5,1. 🙂

petapete
1. júl 2012

@luly13 určitě může být vyšší glykémie stresem - už jsem to tu psala, přijde mi, že to rozpoložení ovlivní skoro víc než dieta - tzn. pokud nejsi v pohodě, stresuješ se,...tak cukr letí vysoko bez ohledu na to, co (ne)jíš, proto to nejdůležitější je snažit se být v pohodě a klidu, vyhnout se veškerým stresujícím záležitostem, příp. se je snažit fakt minimalizovat...

dancul80
1. júl 2012

mozem sa spytat. stale premyslam ze aku hodnotu mam, lebo na papieri je len 1 a to cP-GLU1 7,3 a neviem ci je to z prveho ci druheho odberu?

dancul80
1. júl 2012

@petapete jo diky za tipy. kedysi som dodrziavala dietu resp nabehla som na zdravy pomer BST a schudla 10kg. teraz si zapisujem co jem aj s pomerom tychto 3veci a sledujem sacharidy, kolko je cca povolenych? 200kcal?

lucuschka
2. júl 2012

Ahoja...dnes po ránu 5,8 před snídaní a po snídani 9,1 KRIZE.... vypouštím mléčný výrobky ze snídaně-už žádný mlíko nebo sýr, ačkolik je to napsaný v jídelníčku.... snad i to horko dělá svý....ale je to děs ☹

luly13
2. júl 2012

@lucuschka mne dnes vyskocil na 8,2. ale nad ranom som sa nezobudila na jedlo. takze to davam za vinu tomu. ked jem nadranom, tak sa mi hodnota krasne drzi do tych 7. skus ju zaviest a uvidis...

lucuschka
2. júl 2012

@luly13 děkuju za radu 🙂 já jím snídani okolo 7:00 a zatím to bylo před snídaní do 4,3 a po snídani okolo 7,1 až 7,8 -většinou chleba dle gramáže, máslo k tomu měkkej nebo tvrdej sýr nebo gervais a někdy i mlíko 200 ml - jinak nevím, co jíst abych splnila napsané zadání diety a obsahovalo to vše co má...

luly13
2. júl 2012

@lucuschka ja tiez tak. o siedmej ranajky. ale jeden chlieb s maslom a zeleninou, pripadne vajce na nejaky sposob alebo sunka od kosti jeden platok. a tiez tie glykemie na lacno boli v poriadku a ranajky takto vyskakovali. no ako som si zacala davat okolo stvrtej nadranom polku sucheho chlebu, pripadne racio a zapila s deci mlieka, tak sa to upravilo.

lucuschka
2. júl 2012

@luly13 chm chm, stojí to za zkoušku... díky 🙂 docela mě ty ranní hodnoty vyděsily 😒

mm_mm
2. júl 2012

Tak koblih s marmeládou, docela dost pocukrovanej a k tomu hrnek mlíka a hodnota 4,4. To jsem blázen...Tak snad touhle zprávou moc neprovokuju.

mm_mm
2. júl 2012

@lucuschka Vyhodila bych to mlíko...

lucuschka
2. júl 2012

@mm_mm ráno asi jo, jinak ale nee - zbožňuju mlíko obzvlášť teď v těhu... 😉

dzio2
3. júl 2012

Ahojte som v 32tyz t , a vcera sonm bola uz po 2x koli vysokemu cukru u diabetologicky , 1x som mala hodnoty , na lacno-5, hodinu po glukoze ,11,8, po dalsej hodine nalacno , 8,9, .....vcera som mala nalacno 7,3 a 2hodky po jedle 10,5, buducu stredu mam ist na dalsi test , a dietujem , najhorsie je ze ma dokina neskutocne vystrasila , povedala ze dietatko po narodeni moze aj zomriet , neskutocne sa bojim , ani poriadne neviem co mozem jest a co nie ,dnes mi je neskutocne zle od zaludka asi nervy pracuju , cio vsetko hrozi mimi? poznate niekoho komu to zle dopadlo? ohladom tehu? co mozem papat a pit? dakujem vam

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre