Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

martii07
31. aug 2012

Misule82je to jako kdyby jsi mluvila o mě.....taky jsem to skoro obrečela když jsem zjistlila že mám těhu cukrovku!musím říct že hřeším skoro denně a modlím se aby to nezanechalo žádné následky na miminko.......jsem prostě závislák na sladkém....

misule82
31. aug 2012

@martii07 hned je mi líp, když vím, že na tom takhle nejsem sama 😉 většinou jsem četla, jak to holky přísně dodržují a bylo mi hrozně. Přišla jsem si jako macecha.... jenže prostě sladké je pro mě droga...

luly13
31. aug 2012

Baby a co homeopatika a v nich obsiahnuta sacharoza ako ucinna latka? Mam desnu nadchu a neviem, ci ich mozem 😒

A ehmmm v chladnicke mam milku pre diabetikov,co som dostala, tak si kazdy den hadzem kocku do pusy 😅
@misule82
@martii07
Ja sa len modlim, aby mi diabetes nezostal aj po tehu. To by bolo pre mna strasne

maxkatka
31. aug 2012

@luly13 jídlo pro diabetiky (včetně DIA čokolád) v těhotenství "NESMÍŠ"... obsahují umělá sladidla, která nejsou pro těhotné vhodné! Mě diabetoložka říkala, že si mám dát raději s cukrem než s umělým sladidlem!

petka30
31. aug 2012

@maxkatka práve som to pozerala bol to oGGT s 75g glukózy, aj gynekológ sa čudoval prečo chodím na kontroly k diabetológovi s týmito výsledkami
PGT je porucha glukózovej tolerancie

petka30
31. aug 2012

@katarina822 pri prvej som nemala cukrovku - a test bol zo 75g glukózy

martii07
31. aug 2012

misule82 přesně tak sladké je pro mě droga....a když ho vidím tak jsem jak smyslu zbavená.....no a ještě kdyby mi zůstala i po těhu,jak píše luly13 tak to už teda nevím co bych dělala,ale tak to by bylo už jenom o mém zdraví,ale teď je to i o zdraví prcka!Jenom by mě zajímalo jak to bude probíhat po porodu u mě i prcka jak nás budou vyšetřovat kvůli té cukrovce...holky nevíte některá?

luly13
31. aug 2012

@maxkatka No je tam pisana fruktoza ako najrada cukru a inulin ako vlaknina.

luly13
31. aug 2012

@martii07 Mne povedali, ze po porode budu sledovat maleho, aby u neho nenastala hypoglykemia. V tom pripade by ho museli hned od prvych hodin dokrmovat. Ja mam ist o pol roka znova na test a kontrolu k dia. Potom pravidelne kazdy rok az do aleluja. Mozem jest sladke, ale s mierou a zit zdravo. Takto ma instruovala diabetologicka na poslednej poradni.

tanicka1976
31. aug 2012

@luly13 neboj bude dobre 🙂
uz dva dni po porode ked klesnu trosku hormony budes mat cukor ok...
za vsetko je zodpovedna placenta, ked sa jej zbavis, zbavujes sa aj cukrovky.. 🙂

mm_mm
1. sep 2012

@maxkatka
@misule82
Potěší, že v tom nelítám sama...🙂 Já mám období, kdy je to úplně v pohodě. Ovládnu se, nemám problém jít kolem sladkýho a nic to se mnou nedělá. No ale pak přijde to druhý, kdy jsem úplně nepříčetná, když vidím cukr v jakýkoliv podobě a to teď bohužel už pár dnu trvá. Včera už jsem byla přesvědčená, že mi z toho hrábne. Kupuju si 86% čokoládu, z počátku jsem si dávala kostičku, pak štráfek, teď už klidně i dva. Ve štráfku jsou 4g cukru, tak si furt říkám, že to není moc a že je to vlastně nejmenší zlo, který můžu udělat....Pryč jsou ty doby, kdy jsem dodržovala tříhodinový rozestupy mezi jídlem, poslední dobou jím po 2 hodinách, jinak bych chcípla hlady. No, do toho ta čokoláda a ne úplně málo ovoce, no a taky celkem tučný jídlo, kterým si kompenzuju to, že nemůžu sladký...hmmm...nějak se mi ta dieta začíná vymykat...

luly13
1. sep 2012

@mm_mm ale dlhodobe hodnoty mas super, tak sa zas tak netrap. Aj my matky sme len ludia 😎 .

adetka
autor
1. sep 2012

dievcata... nebojte: vasine z vas sa po porode cukor znormalizuje... uz na druhy den po porode rusia dietu 😉 ... a podla mojej diabetologicky len 5 percentam ostava cukrovka v roznej forme...

mne zial pol roka po kazdom porode namerali mierne zvyseny cukor - glukozovu intoleranciu (co vsak suvisi aj s mojou poruchou stitnej zlazy)... takze chodimk k diabetologicke kazdeho pol roka az rok...

maxkatka
1. sep 2012

@martii07 pokud si nepícháš inzulín, tak pro Tebe porodem končí dieta... a pokud měříš glukometrem, tak den po porodu ještě měříš (či dva) a pak jdeš až na kontrolní test... u prcka by měli přeměřit cukr a myslím, že pokud nebude nějaký problém u porodu, tak bude pár hodin pod dozorem a to je vše... pokud si pícháš inzulín, tak je to v podstatě stejné ale s tím, že porodem přestáváš aplikovat inzulín a sama si pohlídat, jestli změřili prckovi cukr, kolik byla hodnota a jestli mu něco dali... můj malej měl dolní hranici, tak mu dali 30ml Beby hned ( někde dávají glukozu).

mm_mm
1. sep 2012

@adetka
@maxkatka

Naše diabetoložka říká pacientkám, že po porodu se drží dieta dál a teprve když máš za sebou kontrolní test (a na ten jdeš, až když přestaneš kojit), tak pak teprve můžeš přestat s dietou.

maxkatka
1. sep 2012

@mm_mm 😕 tak to slyším poprvé... i s tím kojením... já měla jít po třech měsících na oGGT, ale dodneška jsem tam ještě nebyla (a malej má 7,5 měsíce)...

mm_mm
1. sep 2012

@maxkatka Já jsem to taky nevěděla, ale kamarádka, která je těhotná a má taky GDM, je teď ve 37.tt, byla naposledy v diabetologický poradně, odevzdala glukoměr a dostala tyhle instrukce...

adetka
autor
1. sep 2012

u nas v porodnici odmeraju zenam cukor po porode.. a ak je v norme... jes vsetko... mne dokonca diabetologicka zakazala po porode drzat dietu - kedze hodnoty pop jedle pocas tehotenstva boli pod 10... lebo " z coho sa mi bude tvorit mlieko?"... ja aj teraz... z hodnotami 7,7 dve hodiny po zatazovom teste pol roka po porode... nemusim drzat dietu - ale iba si strazit vahu a trosku obmedzit muku a kolace 😉
@mm_mm
@maxkatka

mari88
1. sep 2012

ked tak citam vase komentare ani neviem co si mam o tom mysliet,ja si picham inzulin preto si myslim ze je to horsie ako iba dieta hodnoty mi skacu hore dole.ja to vlastne nechapem mynuli tyzden bola som na oslave vsede kopec zakuskoch torty tak som si dala a zo vsetkoho.Muz my hovoril nech si ani nejdem merat hodnoty lebo odpadnem,no hodnoty boli 5-6,a teraz staci nech ziem toho viac namiesto jeden krajec chleba dva a uz mam 8-9.som z toho cela zufala.

martii07
1. sep 2012

Tak jsem z toho jelen....dneska na snídani,jeden rohlík tmavý sypaný semínkama,namazaný žervé a hodnoty po hodině a půl 9,4!a za 15 min. to kleslo na 8,4 tak to je mazec je to můj rekord.a to jsem si říkala že už to bude jenom lepší.minulý týden jsem byla na diabetologiii a dle dr.mám hraniční hodnoty.mám dodržovat dietu a měřit a když by se to zhoršilo dojít a že mě nasadí inzulín....jinak už nechodit....tak to tam asi budu muset zajít a inzulínu se asi nevyhnu..co myslíte holky je to asi dost,že 9,4?

audi1986
1. sep 2012

ahoj těhulky, ráda bych se zeptala, jestli se u některé z vás v souvislosti s cukrovkou v těhotenství objevily prasklé koutky? Moc děkuji - mám je již měsíc prasklé a rozlízá se mi taková hnusná červená vyrážka do tváří, ale na test na cukrovku jdu až za dva týdny, jen jsem někde na netu četla, že by to spolu mohlo souviset....

maxkatka
1. sep 2012

@martii07 nedávej si celozrnné pečivo.... vyhazuje hodnoty hodně vysoko... buď klasickou šumavu chleba a nebo takový ten tmavý žitný chleba... V Kauflandu stojí cca 19Kč a je ho myslím 6 plátků - takové kostky to jsou ten chleba... vzhledově něco takového http://www.danfood.cz/obchod/product.php?id_pro... Ten my tak cukr nevyhazoval... pak jsem ho teda taky nesměla a jedla jsem pouze klasické bílé rohlíky (měla jsem složitou dietu - diabetickou - šetřící - s nízkým obsahem cholesterolu a vlákniny).

maxkatka
1. sep 2012

@mari88 přesně vím o čem píšeš... já tento problém řešila až do porodu... inzulín a hodnoty skákaly... po jídle, kde jsem si myslela, že to MUSÍ vyskočit strašně moc, tak to bylo zvýšené a po jídle, kde jsem myslela, že to bude OK, tak to byla katastrofa 😢 Až do porodu se mě nepodařilo zkompenzovat... ale jak píšu výše, dietu jsem měla k inzulínu strašně složitou... v nemocnici mě dietou "dohnali" k velkým koncentracím ketonů v moči 🙄 v těhotenství jsem strašně zhubla - k porodu jsem šla o kilo lehčí než jsem vůbec otěhotněla! a po porodu jsem měla o 11kg míň než před těhotenstvím! (bohužel mám vše zpět ☹ , ale teď malej začíná konečně spát, tak chci zase začít omezovat jídlo - sladké a za pár dní k tomu opět začnu zase chodit na aerobik).

maxkatka
1. sep 2012

@audi1986 v souvislosti s cukrovkou jsem o tom neslyšela... ale v souvislosti s těhotenstvím ano - tzv. těhotenské dermatitidy... je to asi hodně nepříjemné... já teda svědění celého těla (bez vyrážky) měla ke špatným jaterním testům a byla jsem kvůli tomu i hospitalizovaná a užívala silné léky a držela k tomu dietu... rozhodně to sděl svému gynekologovi při kontrole... třeba udělá jaterní testy... jinak mi na to svědění dávali buď Dithiaden a nebo Prothazin (obojí v těhotenství)

maxkatka
1. sep 2012

@martii07 jo a ještě, snídaně bez mléčných výrobků! Dávej si spíše lehce máslo a šunku či vajíčko atd. žervé nechej ke svačině...

mm_mm
1. sep 2012

@mari88 Já jsem dneska ráno měla šílenej hlad a pocit, že se z toho snad zblázním. Tak jsem snědla 3 plátky knäckebrotu, namazaný máslem, obložený šunkou, k tomu salátovou okurku, půlku grapu a kus 86% čokolády. A pak jsem si řekla - tak a děj se vůle boží...prostě nehodlám hladovět. No a hodnota 5,2. A pak si někdy pro změnu dám menší krajíček chleba a k tomu skoro nic a mám hodně přes 7. Takže blázinec...

audi1986
1. sep 2012

@maxkatka děkuju, já jí to už říkala na minulé poradně a tam mi řekla, že se s koutkama u těhotných nesetkala a že neví, čím by to mohlo být...no ted jdu za týden, tak to asi do té doby zkusím vydržet a uvidíme, snad to teda nebudou ještě i játra...ale je to fakt protivný - vypadám jak klaun a navíc to děsně svědí

mm_mm
1. sep 2012

@martii07 9,4 už je docela hodně. Ono jde o to, jestli se ti to objeví jednou nebo opakovaně. Já jsem během měsíce naměřila jednou 9,7 a jednou 9,2 a sestra se tvářila celkem normálně. S glykovaným hemoglobinem těchhle pár hodnot taky nic neudělaj. Spíš jde jen o to, aby sis to nenaměřila každý druhý den...

mm_mm
1. sep 2012

@martii07 Tys to skoro obrečela, když jsi zjistila, že máš cukrovku a já ne skoro, ale úplně. 🙂 Tenkrát jsem přišla domů s pocitem, že nemůžu skoro nic jíst. Cejtila jsem šílenej hlad, doma samý nepovolený věci, tak jsem začla bulet a šla si lehnout...prostě hysterka... 🙂 Manžel tenkrát prolistoval intenet a zajel na nákup a první dny mi dost pomohl. Fakt mě to vzalo...

misule82
1. sep 2012

@mm_mm jako bych to psala já🙂 já už si dávám kostičku 86% po sváče, po obědě i po večeři. Spočítala jsem si, že má necele 2 g sach, tak to snad nemůže být ani znát. Jinak ráno jím taky po 2 h, protože mám hrozný hlad.... a hodně doháním tučným taky.... je to i proto, že nedodržuju těch 200 g sach, tak to nahrazuju tukama. Poslední dobou si dělám vždycky nějakou kuřecí směs se zeleninou a šlehačkou a na brambory si dám rozpéct tak 2 plátky sýra, aby mě to zasytilo....
Jo a po porodu mám zkušenost takovou, že mimčo kvůli cukru píchli jen jednou a mě vůbec nekontrolovali. Jen jsem měla "nemocniční" dietu. A taky mě tahle dieta vůbec nenaučila stravovat se zdravě, naopak!!! Začala jsem jíst sladkého víc než dřív 😠

Jinak holky mě se cukrovka ještě zhoršila, už 2x jsem si ráno po snídala napíchla 7,8 a 7,2. Takže jako u Klárky moje tělo nezvládá cca 17 g sacharidu, takže budu muset chleba půlit. A to je fakt na oběšení, 25 g chleba je tak 2x kousnout a pak moct jíst až za 2 h.....to budu teprve chcípat hlady. Myslela jsem, že už se to nezhorší a zase jo!!!

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre