Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

kleik
9. jan 2013

@werumka Wellion Calla. Ještě to po večeři zkusím z toho prstu, promasíruju pod teplou vodou a po vpichu budu taky masírovat. Na nástavec z předloktí mrknu, ale já se to prostě musím naučit i z toho prstu, to jinak nejde

llluckaaa
9. jan 2013

@kleik Ještě mě napadlo, jestli třeba ruku nedržíš směrem nahoru, že by se odkrvila. Ale asi je to blbost, kdybys jí měla nahoře, tak by se do ní asi blbě píchalo 😅

werumka
9. jan 2013

@llluckaaa Počkej, Ty ses píchala s rukou dolu? To nějak nechápu - já mám ty prsty vždycky vodorovně... ale to by se stejně asi nestačily odkrvit za tu chvilku...

@kleik Já zkusim pořídit tu fotku, třeba Tě to inspiruje 🙂

kleik
9. jan 2013

@llluckaaa tak při píchání mi směřovaly prsty nahoru 🙂 To mě vůbec nenapadlo, že by to mohlo mít vliv na odkrvení. Holky díky, jste zlatý. Zkusím všechny ty vychytávky s masírováním a příště při píchání teda nasměruju prsty dolů a snad to po večeři půjde.
Přijdu si teď jako největší tele na světě 🙂

llluckaaa
9. jan 2013

@werumka Ne, dolů ne 😀 Vodorovně, jako když se třeba měří tlak 😉

llluckaaa
9. jan 2013

@kleik Ne, já je neměla dolů, jen prostě přirozeně rovně opřené o podložku.

kleik
9. jan 2013

@llluckaaa @werumka Tak jsem měřila po večeři. Holky, já mám radost!!!! Šlo to. Sice až na 4. vpich. U prvních dvou ani kapka krve, u třetího kapka, která hned vyschla. U toho posledního vpichu jsem se naštvala a místo jemné masáže jsem vyvinula takovou silnější masáž (to se má masírovat silněji?🙂 ) a dvě kapky to hodilo. Mám radost jak malá holka,že jsem to zvládla, protože já pohled na krev nesnáším a měla jsem z toho strašnou hrůzu.
No a další velká radost je, že jsem v normě. Takže dvojitá radost 🙂

llluckaaa
10. jan 2013

@kleik To je dobře. Brzy na to budeš mít svůj grif a ani ti to pak nepřijde. Mně už to přišlo pak tak normální, že když jsem se měřila pak někde venku, kde byli lidi, že jsem nechápala, proč na mě zírají s otevřenýma pusama 😀
Já to mačkala docela hodně. A vlastně i když jsem se píchla, tak jsem na tu věc s jehlou (jmenuje se to nějak? teď si nevzpomínám 😅 ) hodně tlačila a prst si tak zmáčkla. Poprvé mi to předvedla sestřička na dia a pak už jsem to dělala podle ní a šlo to vždy.

kleik
10. jan 2013

@llluckaaa aha, to já při píchání jenom přiložila, nemačkala. Ale dnes v dia poradně mi to ukazovala přímo doktorka a taky to teklo až na 3. pokus a až na vpichu 4 (z 5).
Porovnávaly jste si některá dietu podle www.tehotenskacukrovka.cz s dietou podle vaší poradny? Naše dia poradna to má oproti těm pražákům o dost mírnější. Sacharidů 275 na den, ale hlavně co mě překvapilo, můžu i sladkosti, pokud si pohlídám, kolik jich sním. Samozřejmě ne moc, je to udávané v gramech, ale podle těch pražáků se ty volné cukry nesmí vůbec. Měřit mám až 2hod po jídle (pražáci jednu). Jak je možný, že se to tak liší?

llluckaaa
10. jan 2013

@kleik Já dělám výzkum o dietě při těhu cukrovce a divila by ses, jaké jsou v rámci republiky rozdíly 😉 Množství sacharidů předepisují diabetologové různé, nejčastěji je to právě 275, občas 250 a některé vyjímky dávají i 325 a můžou dát i jinak, obzvlášť pokud se budou držet nových standardů od diabu 😉 Mudr. Moravcová má v té dietě takové specifikum, že se ke snídani nemají jíst mléčné výrobky, ale přitom ostatní je doporučují. Jinak je to dost podobné. Jednoduché sacharidy - tzn. cukr, med, atd. do dia diety při těhu cukrovce určitě nepatří (ale samozřejmě to neznamená, že když si trochu dáš, zboří se svět, tohle je dost individuální) a vždycky mě překvapí, že je na některých diabetologiích povolí 😒 Měření je taky různé, některé holky dokonce psaly, že měří po hodině a půl 😀

kleik
10. jan 2013

@llluckaaa O mléčných výrobcích ke snídani právě taky nic neříkali (resp. o zákazu). A nejčastěji se tedy měří jak dlouho po jídle? Ta hodina?

adriene
10. jan 2013

Ja chodim holky na diab do Podoli a tam tedy mlecne vyrobky poranu nedoporucili... jinak merim nalacno a pak hodinu po jidle.

kleik
10. jan 2013

U nás je teda ještě jedno specifikum, automaticky se nefasuje glukometr, ale krev se odebírá do malých zkumavek, ty pak jdou do laboratoře.

llluckaaa
10. jan 2013

@kleik Myslím, že ta hodina bude asi nejčastější, ale po dvou se měří taky často.

llluckaaa
10. jan 2013

@adriene Chodíš k Mudr. Andělové? O té jsem slyšela, že jí mléčné výrobky po ránu nevadí. Ale třeba změnila názor 😉

mm_mm
10. jan 2013

Po dvou hodinách se standardně měří u normální cukrovky, ale v těhotenství to zpracovávání cukrů probíhá jinak, proto se ten čas měření zkracuje...

adriene
10. jan 2013

@llluckaaa Ano, Dr. Andelova... prave ta mlecne vyrobky poranu nedoporucila.

kleik
10. jan 2013

A můžu se ještě zeptat, jak to děláte s jehlama (lancetama)? Měníte po každém vpichu? Myslela jsem, že by se to tak mělo, aby se nezanesla do krve nějaká infekce, ale v poradně říkali, že můžu jednou klidně několikrát.

werumka
10. jan 2013

@kleik Jéje, já mám jednu lancetu klidně několik měsíců 😀 Dokud necítím, že je tupá 🙂 Zas takový přídel nemám... a hlavně by se to blbě měnilo před každým měřením.

werumka
10. jan 2013

@llluckaaa Hele, s tím bojuju půlku života - že nevím, jak říkat tomu peru s jehličkou 😀 Jednou se tomu říkalo glukolet, ale to byla konkrétní značka. Ale když se někdo neurazí, tak říkám nastřelovačka 😀

kleik
10. jan 2013

@werumka A já na ně dneska škaredě koukala, že mi dávají jen 10 lancet 🙂

kleik
10. jan 2013

Ale už jsem dneska testovala glukometrem bez úhony. Ta masáž je fakt účinná. Akorát jsem zvědavá, jak budu bojovat s těma 7 zkumavkama, do kterých se ta krev má nakapat, "aby jí tam trošku bylo"....

werumka
10. jan 2013

@kleik Oni Ti nedali takové ty skleněné kapilárky? Tam té krve zase tolik nepřijde. Ale neboj, to půjde 🙂 Podívej, jak jsi od včerejška pokročila 🙂
Tak 10 lancet na těhotenství bohatě stačí 🙂

kleik
10. jan 2013

@werumka Dostala jsem plastové zkumavky, moc velké nejsou (ne jako klasická zkumavka, když berou krev v laboratoři), ale 1 kapka tam taky stačit nebude 🙂. A když vím, kolik mi práce mi včera dala 1 kapka pro glukometr.... Ta "kapilárka" to je taky taková menží zkumavka?

werumka
10. jan 2013

@kleik Jsou takové úzké, asi 3-4 cm dlouhé? To je zase teda metoda... správně by se měly dávat takové trochu tlustší s roztokem a k tomu asi 2cm dlouhá skleněná trubička, která tu krev z té kapky nasaje a pak se celá hodí do toho roztoku.
Měly by tam stačit tak tři kapky, víc není potřeba. Hlavně to uchovávej v chladu.

llluckaaa
10. jan 2013

@kleik Já jsem těch 10 lancet ani nevyužila. Navíc pár jsem půjčila i jiným lidem (třeba manželovi a tátovi), když jsem je po domácku testovala na cukrovku 😀

llluckaaa
10. jan 2013

@werumka Jo, nastřelovačka zní dobře (ale není to taky přístoj na nastřelování náušnic?). Taky by se tomu mohlo říkat jehelníček 😀

werumka
10. jan 2013

@llluckaaa Ty jsi úplně stejně úchylná jak já 😀 Taky měřím členy rodiny 😀 A syna teda taky 🙂

werumka
10. jan 2013

@llluckaaa Tk já náušnice nemám, takže nevím, ale asi je to jedno - nastřeluje to obdobně 😀

llluckaaa
10. jan 2013

@werumka Hele jak se rozkřiklo, že mám cukrovku a glukometr, tak chtěl změřit kdekdo včetně kamarádek 😀

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre