Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

mmaarrkkeettkkaaaa
23. dec 2011

@werunka21
@maxkatka tak já koukala co máme doma a je to ten Kandisin, tak ten ne.e hm tak až příští týden se dostanu do města tak se pozeptám, děkuji.
@maxkatka ani mi o tom nemluv, já si dneska dala k snídani kousek vánočky s mlékem, s tím, že tchýně mi udělala s minimem cukru extra a za hodinu 9,5 (sice bez inzulínu), ale hold ji asi bude muset zbaštit někdo jinej. S těma rozdílnýma hodnotama po stejném jídle mám občas to samé, je to zvláštní 😒

elisisse
23. dec 2011

@llluckaaa aha tak takto to je. tak to uz mam za sebou lebo krv mi zobrali, aj som tu glukozu vypila len ona mi brala dalsiu krv po hodine a ten posledny krat to nebola ani hodina. mozno preto boli tie hodnoty take vysoke. vsak prave ja sa nejako neobmedzujem len nepijem sladene vody a sladkosti mne ani nejako nechutia. 😉 tak tam sa nemusim tolko obmedzovat.

maxkatka
23. dec 2011

@elisisse hele, už po hodině jsi měla přes 9 u toho oGTT, takže tam už je jedno jestli jsi měla nebo neměla vyšší hodnotu... jen jedna vyšší "stačí" a už máš cukrovku... protože i kdyby to dělali o 20 min. později či o kolik Ti to brali dřív, tak by ses z 10 na 7,6 prostě nedostala ani omylem...
Povolené hodnoty jsou tyto...

Normální hodnoty glykémií při testu jsou:

do 5,5 mmol/l nalačno,
do 8,8 mmol/l za 1 hodinu a
do 7,6 mmol/l za 2 hodiny po vypití roztoku.

Až budeš dělat teď znovu odběry do těch jejich ampulek, tak se přesně řiď dle jejich pokynů (hlavně to uskladnění - já si to stále nedovedu totiž představit JAK se toto uchovává tak, aby nedošlo ke zkreslení výsledků).

maxkatka
23. dec 2011

@mmaarrkkeettkkaaaa hele, takovéto jídlo si nemáš dávat k hlavním jídlům... ale ke svačině... a hlavně pak neměřit 😉 Ber to tak, že nejsme stroje... a i na té poradně jsem se dočetla, že jednou zvýšená hodnota (kór když je to něco takového) není nic život ohrožující... Vem si, co bych měla pak já 😖

Blbý je, že si nevybavuji, kolik jsem si ráno píchla inzulínu... já už to dělám tak "automaticky", že nevím jestli jsem píchla 10 nebo 12j. Chtělo se mi spát, ale kvůli jídlu jsem vylezla, abych neměla tak moc rozházené denní rytmy... ale zaboha si nemůžu vybavit, kolik jsem tam namotala... 🙄

mmaarrkkeettkkaaaa
23. dec 2011

@maxkatka vánočku ke svačině 😀 no tak to bych měla pěkné hodnoty po svačině, to by mi do oběda nestihlo absolutně klesnout. jsem pk sváču úplně vynechala a obědvala za 4hodiny 😒 aby se to nějak snížilo...každopádně tyto hodnoty jsem už párkrát měla a kdo ví, kolikrát je máme když neměříme, co ☹
tak ono jestli 10nebo 12 je asi jedno ne? nebo myslíš kvůli tomu že jsi měla ty výsledky vyšší?

maxkatka
23. dec 2011

@mmaarrkkeettkkaaaa jo tak po 10j jsem právě měla přes osm... jak dneska... ale včera po těch 12j to šlo hezky dolů... ty dvě jednotky už je docela rozdíl... dneska dělám profil... takže po oběde mám 5,9... pečené kuřecí stehno s pěknou porcí rýže... Takže ty obědy jsou u mě fakt pohoda... jako jediná hodnota (teda pokud bych si nedala něco co fakt nesmím, ale když je to dle norem cukrovky, tak je to OK).

Jo kdyby jsi si to dala ke svačině, tak pak stejně pícháš před obědem inzulin... a to samé u odpolední svačiny, takže by se to udrželo a po další hodině jsi určitě šla už k hodnotě 7... takže se toho tolik už neboj...

Jo a jak Tobě malou sledují? Jak často máš ultrazvuk??? Já teda každou návštěvu u gynekologa... Zajímá mě, jak má malá odhad váhy...

mmaarrkkeettkkaaaa
23. dec 2011

@maxkatka hele naposledy mi dělala dr. utz 31+5 a to měla 1770g takže prý v normě...a od té doby ne. Ted ve středu jdu na ko a to mi bude dělat monitor, takže nepředpokládám že by mi dělala utz. myslím že to nijak nesledují 😒 uvidím až jí řeknu o inzulínu.
jo to je vlastně pravda že když by se to zvýšilo tak pak to srovnám inzulínem..hm to mě nenapadlo.
Myslíš že fakt ty 2 jednotky jsou takovej rozdíl? když se vezmeš že jsou to 2 kapičky vid 😀 tak udělej pokud do třetice, píchni si 12j a sněz to samé a schválně kolik bude..

llluckaaa
23. dec 2011

@elisisse Obávám se, že ty vysoké výsledky se dají vysvětlit jedině tím, že máš cukrovku. Přešvihla jsi obě hodnoty - po hodině i po dvou hodinách. Ikdyby ti tu druhou dělali trochu dřív, pořád je to víc, než bys měla mít. OGTT je určitě přesnější než měření po domácku nebo nošení krve k doktorovi. Bohužel ti nezbývá než se smířit, že cukrovku máš. Škoda, že ti nepůjčili glukometr. Bylo by to měření teď mnohem jednodušší a věděla bys přesně, na čem jsi.

maxkatka
23. dec 2011

Tak aktuálně PO večeři 6,7... to je dobrý... ale je taky fakt, že jsem se teď nezastavila... což na játra mám ležet... ale když lehnu, tak zase cukr "nevýjde" 😢 Ale dost slušně mě bolí břicho... bože... snad zítra rodit nebudu - ještě... musím vydržet!!!! Minimálně zítra!!!

maxkatka
23. dec 2011

Holky, tak po osmé hodině jsem totálně zhřešila!!! Dala jsem si natvrdo VELKOU čokoládovou figurku z kolekce... Jestli ji někdo máte doma, tak to prostřední MEGA velké prasátko!!!! No dobrých 50g čokošky!!! a jen pro zajímavost jsem si změřila!!!! a prostě TO NECHÁPU!!!! Cukr jen 5,8 😲 Kudla, tak když si dám rohlík, tak mám pomalu cukr 9 a když si dám čokoládu, tak mám 5,8!!!! 😨

gianni
24. dec 2011

baby prajem vám šťastné a veselé Vianoce(cukor mi už teraz lieta do nebies 😉 ,ale nemám už prúžky tak nemeriam,možno dobre ,možno zle)

maxkatka
24. dec 2011

takže taky přejeme ŠŤASTNÉ A VESELÉ Vánoce....

ale jinak po snídani opět k prdu... opět to vyšplhalo nahoru... 8,9!!! A to 100% po 12j!!! 😖 A opět stejná, ale nachlup stejná snídaně... 🙄

mimys
25. dec 2011

holky.. přeju Vám krásné Vánoce!! ať vás cukr nezlobí 😉

suzi8
25. dec 2011

@mmaarrkkeettkkaaaa tak do porodu uz nie je vela dni 🙂 drzim palceky, aby vsetko dobre dopadlo 🙂

mmaarrkkeettkkaaaa
25. dec 2011

@suzi8 mockrát děkuji, budeme doufat 😉

jinak není fakt nic horšího než mít cukrovku přes Vánoce, jestli je někdo, kdo opravdu nezhřešil, gratuluji ☹
@maxkatka asi budeš muset jíst místo rohlíků čokoládu 😀

maxkatka
26. dec 2011

Holky mě ten cukr tak strašně lítá ☹ to je úplně šílený.... a to dietu držím... sice "ujedu" na cukroví, ale "jen" ke svačině... ale jak se jezdí po návštěvách a jen se sedí, tak je to úplně na prd... 😢

llluckaaa
26. dec 2011

@maxkatka Za chvíli už bude klid, ještě pár dní a vyrazíš. Už máš domluvený termín? Myslím, že jsi to sem nepsala (nebo jsem to přehlídla). A nebo budete zkoušet přirozeně? Jak to teď s vámi vypadá - pořád myslí doktor, že by to šlo?

maxkatka
26. dec 2011

@llluckaaa no na kontrolu jdu v pátek 30. Zatím to vypadá na přirozený porod bez vyvolávání... když se játra "uklidnili" po lécích... gynekolog mi cukrovku vůbec neřeší... a tím, že malej má odhad váhy v normě, tak ho to netíží...

maxkatka
26. dec 2011

@llluckaaa jediný co mám OK glykemii je po obědě.... Jinak je všechno v prčicích...
měřeno na lačno, po snídani, po obědě a po večeři, kde je N - neměřeno
dávky inzulinu před snídaní 12j a před večeří 7j na noc stále 10j... ta lačná glykemie byla už OK a teď to zase vylezlo nahoru... ☹ Je fakt, že chodím spát až kolem půl jedné ráno... a vstávám cca v 8...

22.12. 6,0 - 6,6 - N - 7,7
23.12. 5,9 - 8,7 - 5,9 - 6,7
24.12. N - 8,9 - N - N
25.12. N - 7,7 - N - N
26.12. 5,6 - 8,5 - 5,9 - 9,0

llluckaaa
26. dec 2011

@maxkatka Tfuj tfuj, ať máš dobré zprávy a tentokrát to probíhá bez problémů.
To je dobře, raději přirozeně, když nejsou žádné komplikace. Pokud je váha v normě, tak je to opravdu nezajímá...
Hm, nemáš jednoduché to ukočírovat. Navíc teď při tom cestování, odpočívat se taky asi moc nedá... Hlavně že mimčo bude v pořádku, za tu námahu to stojí.

werumka
26. dec 2011

@maxkatka Ahoj, ten pozdní spánek dělá moc. Bohužel. Dokud jsem si píchala injekce, tak když jsem měla v době, kdy už jsem měla naběhnutý noční inzulín, větší aktivitu (tj. jinou než spánkovou), tak se ten inzulín spotřeboval rychleji a tím pádem už to mělo vliv na ranní glykémii. Pokud jdeš spát později, tak si zkus ten inzulín třeba o hodinu posunout.

maxkatka
26. dec 2011

@werumka no já si ho píchám kolem jedenácté místo desáté... páč v deset si na to málo kdy vzpomenu...

werumka
26. dec 2011

@maxkatka A v kolik si pícháš ten před večeří? Ona bohužel játra a glykémie spolu vždycky souvisejí, takže to v tom může dělat binec, pokud by se Ti ty hodnoty nějak hýbaly. Další faktorem je únava - při té je vždy vyšší potřeba inzulínu. Někdy i víc, než by člověk řekl. a pokud jsi teď unavená a chodíš později spát, tak to vypadá spíš na tohle. Ono někdy chvilku trvá vypozorovat, co na Tebe má větší vliv. Na mě třeba nemá ani takový vliv nemoc, jako únava. To vždycky musím přidávat inzulín.

maxkatka
26. dec 2011

@werumka ten před večeří píchám kolem šesté... někdy v sedm... taky záleží CO děláme a kdy se vrátíme domů... není to vždy ve stejnou dobu... ač se o to snažím...

Unavená v poslední době nejsem... právě naopak... normálně pokud nedám deset hodin spánku, tak jsem KO a teď po 6ti hodinách a jsem vyspaná... odpoledne na mě teda únava dolehne, ale pokud je "akce", tak ne-e... ono když se i doma hýbu, tak je glykemie docela OK, ale tím, že se snažím na játra držet klidový režim, který mám předepsaný, tak glykemie letí nahoru... a jinak mám už 3tí týden docela brutální rýmu... teda nemám až tak ucpaný nos, ale to co vysmrkám mě úplně zaráží!!! Na rýmu trpím celoročně, ale toto je fakt extrém... dneska jsem si chtěla koupit už Bioparox, ale nekoupila, koupím ho až ve středu a musím si začít stříkat, aby to už odešlo... protože tušit JAKOU barvu má mozek, tak budu tvrdit, že si vysmrkávám ten... 😖

maxkatka
26. dec 2011

Jo a tím, že jsem měla glykemii jakou jsem měla, tak jsem v půl desáté sežrala ze stromečku opět čokoládu... 😢 dvě čokoládové šišky... takové ty veliké... a glykemie po hodině a půl 6,5 😕 Takže já asi fakt začnu buď požírat čokošku místo rohlíků (ač tu teda na játra taky nesmím, že) nebo fakt nevím... 😔 Já se chci "normálně" najíst a mít normální glykemii!!! 🙄

werumka
27. dec 2011

@maxkatka Jo, Bioparox mě taky zachránil 🙂 Mohla Ti ta rýma vlézt na dutiny a to pak glykémie skáče. Ale i tak to neskáče zas nějak brutálně. Podle všeho je miminko ok, tak se nemusíš stresovat. Ona ta čokoláda jde rychleji do krve, ale taky se rychleji vstřebá. Už to máš za pár a brzy se normálně najíš 🙂

maxkatka
27. dec 2011

Tak mi to nedalo a volala jsem do poradny... samozřejmě konzultace s jinou dr. (ta co za mnou chodila na odd, když jsem ležela v nemocnici) a hned mi teda inzulin navýšila... no možná zítra jak pojedu k rodičům, tak skočím i do nemocnice ať se přímo mrkne na ty hodnoty, protože dneska po snídani 9,1 ☹ a to je STÁLE STEJNÁ SNÍDANĚ! Na lačno opět 5,6, tak mi to taky zvedla o 2j na 12 na noc... takže snídaně mám dát 14j a k večeři 10j.

Podle zítřejších hodnot se rozhodnu jestli tam zaskočím...

elisisse
27. dec 2011

@llluckaaa no uz sa s tym vyrovnavam, bolo by to jednoduchsie ale take sluzby asi slovesnke zdravotnictvo
neponuka :( bolo by to fajn keby som stale vedela na com som. ale co uz.....

elisisse
27. dec 2011

@maxkatka aha tak toto so ani len netusila. takze tam by ten cas ani nemohol ovplyvnit vysledok..... vsak prave sa riadim tym co mi povedali len tie hodnoty su ako keby neboli ani moje.... teda tie druhe. jedine ze by sa pomylili a dali mi ine vysledky.... :( tak som zvedava co mi povedia teraz.

werumka
27. dec 2011

@maxkatka To je dobře, žes zase narazila na tuhle "ženu činu" 😀

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre