Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

werumka
3. jan 2012

@maxkatka no asi nezbyde nic jinýho, než se vrátit k obligátnímu rohlíku 😀 Ale jinak ta aktivita - já to srovnám se sebou - když jsem jednou měla blbý játra po antibioticích, tak i "krátký skok na nákup" mi glykémii výtáhl nahoru. A to jsem nebyla ve 38. týdnu.... Tobě to asi subjektivně nevadí, ale na ty játra je to moc... zkus to zítra té doktorce taky říct. Oni někdy diabetologové vidí jen cukrovku a neumí to dát dobře dohromady s dalšíma věcma.

eyael
3. jan 2012

ahoj holky, jak se máte? co @maxkatka, už s ti to blíží 😉 jak se cítíš? vše ok? my bojujeme s kojením, vypadá to, že model trochu nakojit - odstříkat a dokrmit z lahvičky budeme muset držet ještě min měsíc, Aduš pořád ještě nevytáhne z prsu svou dávku, jen velmi výjimečně. Ale jinak roste a přibývá dobře, až mi na KO na neonatologii řekli, že jí nemám dávat tolik. No když ona si stejně víc než má hlad nevezme, takže jí o hladu nechávat nebudu, ať si je třeba trochu tlustší než říkají tabulky 😉
cukrovku si teď nemám jak měřit, ale jelikož kašlu na jakoukoli životosprávu a cpu se cukrovím a ostaním horem dolem, tipuju, že mi cukr lítá sem tam 😒 až všechno dojíme, nastupuju zas na dietu 250sacharidů, ještě si to pročtu. Potřebuju ještě shodit těhotenská kilečka 😀

maxkatka
3. jan 2012

@eyael jééé ahoj... no hele, v podstatě se cítím dobře... jen ten cukr mi dost lítá... a asi tím, jak jsem teď docela brutálně porušovala nejen dia, ale i jaterní, tak mi bylo v pondělí dost zle a včera teda trochu... dneska zatím nic... držím dietu, tak jak mám (a cukrovka si stejně dělá co chce)... zítra jdu už na monitor... dneska jsem 37+1 a docela ráda bych to už měla za sebou... "prcek" měl minulý pátek odhad už 3300g!!!! 😲 A já se dneska vážila a mám kilo hore oproti výchozí váze... ale to znamená, že jsem za prosinec přibrala celkem 3kg (na konci listopadu byla ta nemocnice, kde jsem totiž docela dost zhubla - 2kg za týden). No snad se brzo dočkám... už...

maxkatka
3. jan 2012

@werumka jo zítra jí i řeknu o tom, že mi bylo zle.... teda jí i řeknu, že jsem měla "problémy" držet dietu a jestli to fakt může být to lítání od těch jater (čemuž věřím čím dál víc)

maxkatka
3. jan 2012

@eyael jo a vy jste ještě v nemocnici nebo už doma???

mmaarrkkeettkkaaaa
3. jan 2012

@eyael vůbec se ti nedivím, že si užíváš sladkého 😀 já si taky občas "zobnu" třeba jedno vosí hnízdo za den 😀 je to fakt utrpení se přemlouvat že nesmím...ted si stejně myslím, že když má mimi všechno vyvinuté a mám ten inzulín, který mi hodnoty sníží tak to nemůže být takovej průser...A kolik jsi přibrala?

mmaarrkkeettkkaaaa
3. jan 2012

@maxkatka myslím že víc jak půl kila už určitě nepřibude...

maxkatka
3. jan 2012

@mmaarrkkeettkkaaaa no pří mém "štěstí" bude mít minimálně 4500g!!! 😢 Páč malá měla odhad těch 3500g ve 37+6 a v 38 se narodila a měla 4130g!!!!! Takže předpokládám i u druhého, že je spíše větší než menší než odhadují... 🙄 Kdyby to bylo jak u prvního, tak po prvním monitoru bude nástup do špitálu... ale u malé jsem šla o ty 4 dny později na první monitor... ale snad už to nebude trvat dlouho... dneska jdu s malou cvičit, tak uvidíme jak mi pak bude... sice jí dělám v podstatě jen záchranu, ale i tak lítám po tělocvičně sem a tam... pak se sice udrbu, ale to se přežije...

mmaarrkkeettkkaaaa
3. jan 2012

@maxkatka asi je lepší být připravená na větší a pak mile překvapená, než čekat drobka a pak porodit obříka 😀 spíš nerozumím těm nepřesným odhadům. 600g rozdíl je fakt hodně...tak třeba ti zítra zase řekne váhu a uvidíš že to o moc nebude...
to jsi ještě docela aktivní 😀 já už jsem nejraději jen doma... 😝

maxkatka
3. jan 2012

@mmaarrkkeettkkaaaa zítra by malého "vážit" neměl... po pěti dnech je to i "zbytečný"... teda říkal, že ho přeměrovat nebude... ten odhad váhy je jen orientační... oni vlastně změří hlavičku, hrudníček a stehenní kost a z toho se to vypočítá... a když se sekne o milimetr sem či o milimetr tam, tak už z toho vychází jiný odhad... jinak já jsem taky už nejraději doma, ale hold jedno dítě už mám... a tak musím být i "akční"... páč tatínek je v práci... babička zdejší buď po doktorech a nebo se svou mamkou po doktorech či má jinou zábavu... a naši za mnou nejezdí, tak musím s malou sama... protože se jinak se mnou doma nudí... ven s ní teda už nechodím... to má malá smůlu... ale to právě naštěstí nahrazuje ta školka...

mmaarrkkeettkkaaaa
3. jan 2012

@maxkatka aha, tak uvidíš no, at tak či onak ven bude muset jít a zítra se třeba dozvíš něco nového...hlavně ta játra aby byla v pohodě...
tak to my bydlíme s našima a tchýně cca 8km od nás, takže doufám že budou fungovat trochu víc 😕 a v kolik chodí manžel z práce?
ty jo dneska jsem nějak extra lenivá ☹ a to jsem si furt řikala jak se půjdu alespon projít s hafíkama když je tam tak krásně a vůbec jsem se nedokopala 😒

maxkatka
3. jan 2012

@mmaarrkkeettkkaaaa no v lepším případě jezdí po páté ze Znojma... a doma je tak kolem půl šesté (busem). V horším případě jezdí v půl osmé.... je to podle práce... a když jede autem, tak dojede ještě později, protože ho netlačí čas jít na bus... jinak tchýně od nás bydlí cca 10 minut chůze.... a naši teda ve Znojmě (10km od nás).

mmaarrkkeettkkaaaa
3. jan 2012

@maxkatka tak to když jezdí dýl, tak jsi clý den a pak s malou doma sama, co 😒 a co když to na tebe přijde, kdo tě poveze do porodnice? když bude manžel v práci autobusem...
tak to by tedy tchýně mohla být aktivnější,co když bydlí takovej kousek. a proč za tebou vaši nejezdí ? 😕

maxkatka
3. jan 2012

@mmaarrkkeettkkaaaa co se porodu týče, tak to neřeším... hodlám to řešit až to nastane.... bych se zbláznila, kdybych měla nad vším takto přemýšlet... s malou jsem opravdu skoro furt sama... teda chodí do té školky a to je záchrana pro nás obě.... a od odpoledne až do večera samy... a tatínek, když příjde, tak stejně v 90% sedne k PC a dělá dál (buď do práce a nebo pro obec - webové stránky), takže je to jako by tu nebyl.... ale zase nás v plném rozsahu živý (já nemám vůbec žádný příjem). Tchýně je aktivní až moc, ale né co se vnoučat týče... to je furt pedikůra, kadeřník, divadlo či právě doktoři atd. Nemá čas... a to je od léta v důchodu... no a naši k nám nejezdí proto, že moje mám se bojí jezdit sama autem, vlakem k nám nepojede, protože je jako goro a ztratí se i na náměstí 🙄 a táta s autem k nám taky nepojede, protože je to moc drahý... ale my k nim jezdíme minimálně jednou týdně.... Jako, kdyby bylo potřeba, tak by dojeli... třeba když jsme loni byli předloni na horách, tak mi ob den jezdili krmit kocoury a čistit jim záchod.... loni už jsme měli jen jednoho kocoura, tak "putoval" teda k nim....

werumka
3. jan 2012

@maxkatka Tak Ti na zítra držím palec! Ať vše dobře dopadne!

eyael
3. jan 2012

@maxkatka - koukám, že válčíš co můžeš 😉 určitě už se hodně těšíš na výsadek, však to máš za pár 🙂 teď už to může být v podstatě kdykoliv ne?
nás pustili domů 23/12, byl to masakr - doma nic připravené, chaoz a zmatek - však jsem odešla na KO k doktoru a už jsem se domů nevrátila, až po měsíci ☹ manžel hrubě nezvládl, je to na dlouhé povídání, ale dost nepříjemně mě překvapil. Naše starší dcerka pendlovala po babičkách a tetičkách, byla z toho dost špatná, protože tam byla v podstatě pořád sama - jak beze mě tak i bez muže, ten za ní jezdil jen občas a večer po práci. Dokonce se začala počůrávat a to už jsem v porodce hysterčila, že v nemocnici tedy tu druhou malou holt budu muset nechat a vrátit se domů bez ní, aby ta starší netrpěla. Bylo to dost psycho. Věřím tomu, že nás pustili takhle brzy domů i proto, že jsem se jim tam psychicky složila... už na to nechci vzpomínat, jen jsem zjistila, že beze mě prostě naše rodina nefunguje 😔
@mmaarrkkeettkkaaaa - jo jo bohapustě se přežírám sladkým 😅 no ony zásoby naštěstí za chvíli dojdou 😉 já za celé těhu přibrala 10kg, z toho 8kg do doby, než mi zjistili GDM. Po porodu jsem zhubla o 9kg, ale teď jak se nacpávám vším možným po té nemocniční stravě mám další 2kg zas nahoře. Ale neřeším, užívám si 😝 na dietu času dost, u kojení bych stejně neměla hubnout, aby se to nevylučovalo do mlíka...

maxkatka
3. jan 2012

@eyael no jejda.... tak to je blbý s tou malou... no ale ono se to zase srovná... uvidíš... jak s tím počůráváním to čekám taky... ale né díky pobytům jako takovým, ale prostě, že ze začátku malá nebude zvládat to, že budu dost času věnovat malému.... u vás už bude jen lépe a lépe....

eyael
3. jan 2012

@maxkatka - malá na mě visí ještě víc než před tím. První dny co jsem byla doma, měla takové hrozně plaché oči a pořád se ujišťovala, že jí někam zas nezmizím do nemocnice, pořád si hlídala, co dělá, co já na to, jestli jí nebudu za něco kárat, byla hrozně nejistá a zakřiknutá. Bylo mi z toho hrozně do pláče. Psychické strádání se u ní projevilo tím, že vůbec nejedla, byla vyhublá, nemohla nic pozřít a ani neměla na nic chuť. Teď už se naštěstí srovnala, už dokáže sníst skoro takové porce, co jedla před tím. Ono tam totiž bohužel byl i další faktor - chování a přístupu tchánovců k ní, manžel se taky nechoval zrovna empaticky a nebyl jí oporou... ani všechno nevím a snad se to ani nechci dozvědět... jen vím, že ji tam na prázdniny dávat rozhodně nebudu a Anetka k nim nechtěla jet ani teď na nedělní oběd a pro vánoční dárky. Musela jsem jí půl dne ujišťovat, že tam nezůstane, že jí tam nenecháme, že tam jede jen na chvíli.

maxkatka
3. jan 2012

@eyael no tak jasně... obzvlášť, pokud na Tobě visela už před tím... s tím já problém nemám... malá mi v klidu dá pusu a zamává... nepotřebuje mě k životu jako nezbytně... já ji teda k tomu vedla od malička... páč jsem z ní nechtěla udělat sebe... já právě nesla strašně těžce jakékoliv odloučení od mámy byť na půl dne do školky... a zvracela jsem, teploty atd. jen aby máma nikam nešla... 🙄 Takže Kristýnka od jednoho roku spávala u mých rodičů i přes noc... u tchýně teda až později.... teď si malá sama řekne, že chce k babičce spát (hlavně, když tam jsou i neteře). Spala už i u švagrové... prostě s tímto problém nemá.... a co se jídla týče, tak naštěstí taky ne-e... ač ji všude rozmazlují... takže tohoto se já osobně nebojím... malá prostě dostala od mala "výcvik" ač mi to má hodně mamin za zlé, tak fakt čerpám z toho co jsem já sama prožívala, když jsem neměla mámu za zadkem...

eyael
4. jan 2012

@maxkatka - u nás moc zvykání na cizí lidi nešlo - oboje prarodiče jsou daleko, jedni 100km, druzí 150km. Navíc tchýně s tchánem ještě pracují, moje mamka je zas invalidní, takže tam je to tak na 3dny max a fyzicky se složí. Proto jsem k našim jezdila vždycky taky, aby mamka nebyla na Anet sama. Na chůvu jsme neměli peníze a tím bylo vyčerpáno 😒 manžel hodně pracuje, jsem v podstatě na vše taky sama, takže logicky se Anet upnula na mě. Neteře nebo synovce nemáme, takže to je taky těžký. To je prostě fakt, s tím se nedá nic dělat. Sice hodně pomohla školka, tam mi ani skoro nedá pusu a maže, ale pořád potřebuje vědět, že jsem nablízku, že při ní stojím, že se o mě může opřít.

mars3000
4. jan 2012

je dulezite, aby mala vedela, ze se ma o koho oprit a na koho spolehnout...

maxkatka
4. jan 2012

Tak jsem po kontrolách bylo to zase dost náročné, ale zvládla jsem to.... Po gynekologické stránce bezezměny, CS stále 3. Monitor sice hraniční, ale zhodnocený jako fyziologický.... upozornila jsem na zhoršení svědění (do rána jsem myslela, že chcípnu), tak v pondělí opáčko včetně jaterních testů (na lačno), opět monitor a udělá dopplerem průtoky a dle výsledků krve by případně navrhl opětovnou hospitalizaci. Nebráním se ji už tak, že. Co se dia týče, tak kontrola u mé původní dr. u které jsem začínala... snídaňový inzulín teda navýšila na 16j, ale zbytek nechala. Mám se u nich stavit v pondělí jen na konzultaci hodnot, že ranní odběry mi už dělat nebudou. Lačná glykemie u nich 5,6, glykovaný hemoglobin šel teda hodně nahoru na 4,5, což znamená, že cukrovku mám cca od začátku října, což jsem byla v nějakém 22 - 24tt (jako mohla jsem ji mít už dřív, ale v těchto dnech se plně rozvinula), ale test mi chtěli dělat až ke konci října a to jestli jsem držela dietu se pozná až po porodu, že.

mmaarrkkeettkkaaaa
4. jan 2012

ahojky...
tak u mě kontrola taky v pořádku...
Jen do se dia týče, tak mi bylo řečeno, že za prvé určitě už pár dní před termínem vyvolávají a k tomu mě ještě chtějí poslat do nemocnice cca 50km vzdálené...Že prý pro maminky s inzulínem je tam v případě komplikací po porodu o miminka lépe postaráno, tak jsem z toho taková smutná...ale uvidím příští týden. Mám přinést z dia poradny zprávu a domluvit se přímo v porodnici, jestli mě tam nechají...naštěstí si toho inzulínu nepíchám tolik, tak doufám, že to půjde 😒 takže mám už jen nějakých cca 14dní než mě pošlou na hlídání... CS 3-4 což je od minule pokrok, tak by se malé mohlo jít na svět přirozeně o něco dříve...děsím se vyvolávání ☹

mmaarrkkeettkkaaaa
4. jan 2012

@maxkatka tak koukám že to v rodině nemáš vůbec jednoduché, at už se strany vašich nebo tchýně 😒 a to že na tobě není malá závislá je myslím si fajn...vem si až ted bude druhej prcek tak by určitě pěkně žárlila...takhle když je samostatná tak ti určitě se spoustou věcí už pomůže 😉 a nebudeš na všechno tak sama.
A dneska ti žádné testy na játra nedělali?

mmaarrkkeettkkaaaa
4. jan 2012

@eyael přesně tak, pokud kojíš, tak bych žádnou dietu nenastavovala...a 2-3 kg určitě nejsou nikde vidět...kojením půjdou dolů sami 😉
to s malou je fakt smutný, že to na ni až takhle zapůsobilo ☹ ono je pravda, že být u někoho, kdo se k ní zrovna mile nechová, musí být pro takového prcka těžký...ale tak hlavně že už jste doma a také věřím že se vše vrátí do starých kolejí ...

maxkatka
4. jan 2012

@mmaarrkkeettkkaaaa tak to máš dobrý, že o Tebe takto pečují... jsme dneska schválně doktorovi na gyndě nechala papír s mým měřením... a jak mám bohužel špatnou kompenzaci... ale vůbec ho to nerozhodilo...

werumka
4. jan 2012

@maxkatka Ahoj, ten jejich přístup je trochu divný. v tuhle chvíli už bys měla být pod dohledem v nemocnici (už jen kvůli cukrovce!) a měli by začít plánovat vyvolávání... a průtoky až v pondělí...taky dost zvláštní přístup.

mmaarrkkeettkkaaaa
4. jan 2012

@maxkatka na gyndě jsi nechala výsledky z měření cukru? no mně i moje dr. řekla, že příští týden uděláme utz, ale že nepředpokládá že bych měla 4kilové mimi, takže asi zkontrolu placentu a uvidíme co se bude dít dál. jsem ráda že to řeší, ale do Budějovic se mi tedy moc nechce 😖 i když pokud by měly být nějaké komplikace tak to asi bude lepší kde jsou na tyto situace připravenější...
k čemu se zkoumají průtoky?

maxkatka
4. jan 2012

@werumka tak srdíčko kontroloval ultrazvukem minulý pátek... i průtoky... takže je to 5 dní... v tomto ohledu si myslím, že je to OK, ale v kombinaci s tou cukrovkou si hlavu vůbec nelámou.... na druhou stranu mě "hlídá" zástupce primáře (je to bývalý primář - skončil letos v létě kvůli převzetí plné soukromé ambulanci po své mamince)

maxkatka
4. jan 2012

@mmaarrkkeettkkaaaa průtoky kvůli výživě pupečníkem kvůli výživě a průtoky srdíčkem kvůli funkčnosti...

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre