Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

lucyfuk77
16. mar 2012

@maxkatka veď práve ☹ ja by som tak rada vymenila polovicu SJ za ovocie ... a dávam si jedno jablko denne (niekedy jeden banán), keď vidím v obchode jahody, maliny a pod. tak plačem ako malé decko, že nemôžem ... 😠

hadimrska
17. mar 2012

@maxkatka Tak to je taky mazec.

ilonne
17. mar 2012

@lucyfuk77 Kaiserkám se radši vyhni, jsou přibarvované karamelem, to by ti udělalo pěknou paseku. Já byla na dietě 250g sacharidů, ovoce můžeš jak píše @maxkatka. Dávej si ho k svačině a dodržuj gramáž sacharidů, kterou máš mít na svačinu. Já to takhle jedla třeba s bílým jogurtem. Nejlepší je smetanový, má nejméně sacharidů, nejhorší je light - ten je sacharidů plný.

ilonne
17. mar 2012

@mochenkaa Malý banán na sváču je O.k., taky jsem jedla.

lucyfuk77
17. mar 2012

@ilonne dakujem ;) ja to normalne nejedavam, to len nebola vtedy ina moznost. Najradsej mam musli s mlieckom, alebo bielym jogurtom a cerstvym ovocim. Ataka krupicova kasa s kakaom z horkej cokolady, mnaaaam ;)

mochenkaa
17. mar 2012

@maxkatka neomezili mi brambory úplně, ale že mám celkově omezit přílohy 😉
Dnes jsme byli na oslavě a partnerova rodina, i když jsem řekla že mám cukrovku mi furt cpala koláče 😠 a nechtěli pochopit že FAKT nebudu, chápete to?

hadimrska
17. mar 2012

@mochenkaa Bohužel chápu, 100x dokola říkám co nemůžu a furt, dokola se mě všichni ptají. Ale jako třeba že kvůli lepku buchty a knedlíky nemůžu, tak to ani po 4 letech určitý lidi nechápou a to už je opravdu moc, přitom já když vím, že někdo něco nesmí z důvodu alergie, nebo je jiný důvod, tak si to prostě pamatuju, to jsou přece hodně podstatný věci, ale tak prostě to bude lidma. 😠

mochenkaa
17. mar 2012

@hadimrska někteří fakt nemají rozum 😠 . Má smysl říkat, že mi cpali i slivovici? 😀 Taky si pamatuju co kdo může či nemůže a snažím se to dělat i tak, abych udělala to co má dotyčný rád.

llluckaaa
17. mar 2012

@lucyfuk77 Ahoj, tvoje doktorka je fakt podivná. Jenom 210g sacharidů? To bych umřela hlady. Já měla 325g a přišlo mi to tak akorát. A ovoce určitě můžeš, jen s banánem a hrozny opatrně, ostatní ne velké množství najednou, jen cca 100g. Taky bych nepreferovala nějaké pilulky, které sice nějaké vitamíny a minerály mají, ale určitě se nemůžou nikdy vyrovnat vyvážené stravě 😒
@maxkatka Já sice měla taky brambory povolené, ale teď jsem četla v jedné knížce, že mají vysoký glykemický index a jsou v krvi dřív než třeba bílá mouka nebo rýže.

llluckaaa
17. mar 2012

@hadimrska Co to znamená, že máš vysoký lepek? Jakože vysoké protilátky? A byla jsi už na endoskopii na potvrzení celiakie?

hadimrska
17. mar 2012

@llluckaaa zřejmě po prvním porodu, nebo prvním těhu, my zůstali zvýšené hodnoty, mamka to má taky, ale hodně se mi to spravilo, ze začátku jsem si to hodně musela hlídat, teď už jen mírné omezení. Mě hlídají na alergologii, jelikož mám od mala ještě astma, dělali mi různé vyšetření a na tom posledním se mi ulevilo, jinak by mě právě čekala ta endoskopie, což jsem měla obavy z toho.

hadimrska
17. mar 2012

@mochenkaa Jojo, tak například jelikož jsem těhu tak jsem na Vánoce ještě volala manželovým rodičům, teda on jim volal, že bramborový salát bez majonézy, no taky mi ho udělali, tak to bylo dorý, jenže pak najednou navečer, nevím koho to napadlo, ty dva saláty bez majonézy a i s tou majonézou smíchali a to jsem si ho chtěla dát, protože jsem umírala hlady, no tak se jelo dom, se najíst, je to jen příklad, ale prostě je to o tom jakej kdo má přístup k životu......, jinak je mám moc ráda.
No a nebo moje mamka mi cpala brusinky, tak po stý jí opakuju, že můžu jabka, kiwi a citrusy a ona, že to přece není ovoce, tak jí říkám a co by to jinýho bylo, no a takových zážitků mám, ale tak aspoň vidím, že v tom nejsem sama.

llluckaaa
17. mar 2012

@hadimrska S tím nepochopením to taky znám. Říkám, že si nemůžu dát kyselé okurky, protože jsou slazené. A máma na mě, že cukr v nich není, že je tam "jen" sacharin, tak je klidně můžu 😀

mochenkaa
17. mar 2012

@llluckaaa Luci, tak tuto hlášku jsem dnes taky slyšela 😀
@hadimrska já to prostě nechápu 😒 😉

llluckaaa
17. mar 2012

@mochenkaa A už jsi slyšela, že můžeš sladit fruktózou? Na to určitě taky dojde 😀 Na krabičce je totiž napsáno, že je vhodná pro diabetiky 😀

mochenkaa
17. mar 2012

@llluckaaa 😀 zatím ne, mám to diagnostikované teprve od čtvrtka 😀

Holky, co jíte na večeři? Já to tak zjišťuju, že těch 250g sacharidů za den budu mít problém sníst 😅 to jsem snad snědla jen v kombinaci se sladkým 😕 😀
A myslíte, že to mám dobře rozvrstvené když mám: snídaně cca 10 hod, svačina cca 12:30, oběd kolem 15 hod (jsme zvyklí obědvat později), svačina kolem 18 hod, večeře cca 21 hod a v případě potřeby ještě druhou večeři kolem 23 hod (ale tu jen někdy)??

llluckaaa
17. mar 2012

@mochenkaa Co třeba nějaké luštěniny se zeleninou? Já myslím, že to máš rozdělené pěkně, mně taky vyhovovaly 2,5 hodinové intervaly. A druhou večeři jsem si dávala pokaždé. Ty vstáváš v 10? Ty se máš! To už se mi dlouho nestalo 😒

mochenkaa
17. mar 2012

@llluckaaa dnes jsem na večeři měla zeleninový salát s balkánským sýrem a kuřecí maso (ale v tom ty sacharidy dohromady moc nejsou, vadí to moc?). Já jsem na PNce a čekám první dítě, takže vstávám tak nějak sama 😀 ale vstávám o něco dřív, nedám snídani hned po probuzení, to by mi bylo hoodně zle

llluckaaa
17. mar 2012

@mochenkaa Docela to vadí. Ty máš dietou udržovat vyrovnanou hladinu glykémie, ne dělat výkyvy. Proto bys měla jíst dlouhé sacharidy, aby se ti glukóza rovnoměrně uvolňovala do krve.

mochenkaa
17. mar 2012

@llluckaaa ha, to bude ještě složité než se to naučím. Co si teda mám teď dát jako druhou večeři ať to mám podle plánu? To je docela věda ta cukrovka

llluckaaa
18. mar 2012

@mochenkaa Já mám v plánu k druhé večeři kousek ovoce a zajíst chlebem nebo něčím takovým. Když si dáš druhou večeři, tak si přiměřeně uber množství sacharidů z jídel během dne. Já měla plán takový: 70-20-80-55-70-30.

mochenkaa
18. mar 2012

@llluckaaa a můžu mít ještě dotaz? Já vím, ptám se jak trdlo, ale je to pro mě nové a nechci malému nijak ublížit. Když mám dle tabulky na snídani doporučených 40g sach. tak jsem si dala cca 50g chleba (klasický), na to gervais a k tomu menší misku zeleniny s trochou balkánu. Mám to dobře? Vycházela jsem z toho, že čistě v chlebu bych mohla sníst 80g chleba v tom množství sach., něco jsem ubrala na to gervais, rajčata, cibulku a balkán.
To máš dost sacharidů, ale ty vlastně nejsi těhotná a máš to tak normálně, že? Já jsem si vzala tabulku doporučených sach na každé jídlo z tehotenskacukrovka.cz a tam je 40 - 30 - 60 - 30 - 60 - 30. A to se může jíst ovoce večer? Mě v dia poradně říkali že jen dopoledne 😕

marketa.s
18. mar 2012

ahojky,jsem ráda,že jsem tu našla tuhle diskuzi,byla jsem na krvi ohledně cukru,tak mi vyšlo,že na lačno jsem měla 3,4mmo/l a po 2h po vypití toho nápoje 7,9mmo/l.Doktorka mě poslala do diabetický poradny,ale jdu tam až za týden,prý mám držet dietu,ale vlastně nevím pořádně jakou.Tak sladký už vůbec nejím,čaj už nesladím,ale nevím,co přesně ještě nesmím,můžete mi někdo poradit?Moc děkuji 🙂

mochenkaa
18. mar 2012

@marketa.s to máš krásné hodnoty. Já měla 2 hod po tom blafu 11,3 😉
Já čerpám ze stránek www.tehotenskacukrovka.cz a co mi není jasné tak prudím holky tady 😀

marketa.s
18. mar 2012

@mochenkaa děkuji,to já se na ty stránky taky podívám 😉 až teď jsem se dočetla,že 10h předtím než jsem šla na tu krev bych neměla jíst a ani pít nic sladkýho a já si to neuvědomila a večer se napila sladkýho pití,tak jestli mi to mohlo vylítnout z toho,nevím. ☹

mochenkaa
18. mar 2012

@marketa.s v tvém případě, kdy to máš zvýšené minimálně to podle mě možné je, ale nevím. V dia poradně ti stejně vezmou odběry ještě jednou a tam se uvidí (ale teď už bez toho sladkého pití) 😉

marketa.s
18. mar 2012

@mochenkaa já si taky myslím,že to nemám až tolik zvýšený,ale na sladký pití atd.si už dávám hodně velký pozor 🙂

llluckaaa
18. mar 2012

@mochenkaa Jen se klidně ptej, já měla těhu cukrovku při předchozím těhu a teď si o ní zjišťuju plno informací, budu o ní psát absolvenstvou práci na zdravotní škole. 😉
Myslím, že to počítáš dobře. Měla bys započítat sacharidy i v zelenině nebo třeba v mouce, kterou zahustíš omáčku. V gervais toho asi moc nebude, tipla bych to tak na max 5g ve 100g sýru. Mně tu psali sacharidy i k večeři nebo k druhé večeři, ale ne moc najednou. Ono abys dodržela to denní množství sacharidů, tak se ti může hodit to večer ovocem dohnat. Já si ho trošku dávala.
@marketa.s Ahoj, já myslím, že ti to večerní pití moc nerozhodilo. Už tu první hodnotu máš poměrně nízkou, říká se, že hladina cukru by měla být od 3,4. Níž už je to hypoglykémie a to je taky problém. Tu stránku, co ti psala mochenkaa si určitě pročti, je moc pěkně napsaná a je tam vše důležité 😉 A hlavně prosím tě, žádný stres, ten cukr taky hodně rozhazuje 😉

llluckaaa
18. mar 2012

@mochenkaa Mně v poradně žádné další odběry nebraly 😒 Ihned mi strčili do ruky glukometr, najela jsem na dietu a píchání do prstu 😀

hadimrska
18. mar 2012

Tak já večeřím většinou chleba namzaný s něčím, a k tomu zeleninu, mě na druhou večeři říkali, jogurt, nebo mlíko(to já ale nesmím pít nezpracované), ale druhou večeři většinou nemám, nemám už na to chuť a většinou jsem pak přejezená, nebo míchaný vajíčka, nebo nějaká omeleta to je taky dobrá večeře.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre