Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

boka79
19. apr 2012

@majkaa

Ahoj, no raz do tyzdna merat sa mi zda byt malo, to nemas poriadne sancu zistit, co ti cukor zvysuje , co nie, je to individualne..Neboj, musis sa len nastavit, a prinajhorsom ani inzulin nie je taky hrozny, ako sa zda. Zvladli sme to vsetky, zvladnes aj ty , hlavu hore.

mimys
19. apr 2012

@gianni ahoj
tak jsem dneska byla v Diab. ambulanci... tak konecne mam cerne na bilem... DM 1, mam diagnostikovanou, protiátky taky nasli, tak je to i na papire, no. Svuj inzulin jeste nejakej mam. Jinak vsecky mozne ostatni vysledky z krve jsou dobre, tak jsem spokojena...v ramci moznosti. Dokonce i na ledviny jsou OK, ikdyz minule byly na hranici. To o te tve stitne zlaze mi nejak ušlo, asi jsem necetla dostatecne dozadu.

majkaa
20. apr 2012

@boka79
@hadimrska no tak vcerajsie meranie
rano 7,1 po ranajkach 8,2
obec nalacno 4,7 po obede 4,7
vecera nalacno 4,2 po vecery 7,5
a pre istotu zmerala aj dnes rano nalacno tak 5,7
Mam pocit ze sa mi zdviha cukol po grahamovom rozku s maslom, lebo to som mala aj na ranajky aj na veceru a vidite ako sa to zdvihlo. Ale na obed som mala kolienka s maskom a uplna pohodicka. Tak neviem co budem ranajkovavat a vecerat, ci uz budem musiet prejst na pukancove chleby.
Ja si tiez myslim ze raz za tyzden je malo ze musim vychytat z coho sa mi zdviha.
A ako je to pred jedlom by malo byt do 6 a po jedle 2h najviac 8?

hadimrska
20. apr 2012

@majkaa Tak já mám psáno před jídly do 5,3, a po jídle do 7,2. Ale já se mám měřit hodinu po jídle.
Tak zkus klasický chléb, něco jako šumava, nevím jestli ho teda u Vás mají. S máslem a třeba Lučinu na to, nebo Kiri, nebo jen uvařený vajíčko nakrájet na chléb, i míchaný vejce jsou dobrý na snídani, a nějakou zeleninu k tomu. Já grahamové pečivo nejím, ale sem tam jím celozrnný chléb koupený v takovým pytlíčku igelitovým, vydrží dlouho. A po obědě mám stejně jako ty, hodnoty nízký, doktorka říkala, že mám jíst víc, ale já mám polívku, hlavní jídlo a zeleninový salát a funím jak už nemůžu to do sebe dostat.

mochenkaa
20. apr 2012

@majkaa Já mám mít nalačno do 5,5 (mívám kolem 4,1-4,7) a 1,5hod po jídle do 7,0 😉
Jinak já snídám kmínový chleba s gervais a k tomu rajčata, ředkvičky nebo tak
@hadimrska já už nevím co mám jíst. Okamžitě mě pálí žáha i po 1/2 rohlíku se šunkou. Větší jídlo je za trest. Třeba po obědě si musím jít lehnout jak mi je těžko 😠 a to sním cca 45g sacharidů, žádných 60g 😠

majkaa
20. apr 2012

@hadimrska
@mochenkaa baby ja mam ale pocit, ze fakt uz to bude hladovka podla toho ako hovorite tie hodnoty. Z coho bude zit to miminko. Ved toto sa mi zda naozaj strasne malo aby som jedla rano a na vecer po jednom rozku, a zeleninu skoro vobec lebo je sladka a na obed tiez malicko. Hneva ma to.

mochenkaa
20. apr 2012

@majkaa já ani 2 rohlíky dohromady nesním 😀 Tak zeleniny sním hodně a denně mám tak 2 ks ovoce 😉 Moje miminko jí očividně ze mě, protože váha mi leze šnečím tempem, ale teda nevím jak je velký, to se dozvím příští týden. Mě ale nepřijde 150-200g brambor na oběd málo 😕 ale je fakt, že už si nedám polívku.

hadimrska
20. apr 2012

@mochenkaa No to znám, mě to kolikrát dělala i voda z kohoutku, už máš hodně vysoko dělohu tak je to tím, žaludek už má málo místa a vše se vrací nahoru. Ale to přejde, bříško pak začne klesat a bude to lepší. Já zase vůbec nemám pocit žízně a musím se do pití nutit.

hadimrska
20. apr 2012

@majkaa No tak já doufám, že my přes ty tři kila mít budeme, už teď má mimi sílu, když zabere 😀 . Za to já moc síly už naopak nemám. Ale tak nějak jsem si už zvykla na tu dietu, co zbývá. Dnes si malá v obchodě vybrala výborný vdolek, celý ho snědla, ani jsem neslintala, to jsem se teda divila.

mochenkaa
20. apr 2012

@hadimrska to jsi šikovná, žes neslintala. Já bych slintala až na zem 😀
Tak já mám dost malý břich, takže Davča je asi fakt umáčklý vevnitř a dává mi zabrat. Celkově mám i močový měchýř jak těsně před porodem (musím FURT). Jak kdyby se nemohl vyvalit a být jak normální děti dopředu, ne on musí nahoru 😠 😀
Jo, a já doufám, že bude mít při porodu max kolem těch 3kg. Kvůli tomu, že jsem malá a mám úzkou pánev, tak ať nemusím rodit císařem 😉

hadimrska
20. apr 2012

@mochenkaa Já mám o dost menší břicho než při prvním těhu. Ale tak celkově jsem menší, ale má se oteplit, tak mám obavy z otoků.

mochenkaa
20. apr 2012

@hadimrska tak snad nás otoky minou. Já zatím musím zaklepat, že nic.

hadimrska
20. apr 2012

@mochenkaa Kéž by já taky nic, ale teď léčím atopickej ekzém, ale snad už se to spraví a docela mě to brní i zle z toho bylo, no furt něco.

mochenkaa
20. apr 2012

@hadimrska to je mi líto. Já mám teda od listopadu rýmu jak trám, ale to nesouvisí s těhotenstvím, to bych měla i tak (alergie), ale jinak nic. Mimochodem si dělám míchaná vajíčka s jarní cibulkou, rajčata a okurek

hadimrska
20. apr 2012

@mochenkaa Taky máme tu cibulku, tak asi zítra uděláme, dobrou chuť.

majkaa
22. apr 2012

@mochenkaa
Ahojte, citam ze sa bojite odtokom noh. To aj ja, ale hadam to tiez nepride. Dnes si meram znova, lebo zajtra zevraj mam zaniest glukomer doktorke. Myslela som si ze mi do konca tehu zostane. Dnes po ranajkach som mala po 2h 6,4 tak som bola prekvapena, miesta masla som si dala rybaciu pomazanku tak moznoze to pomohlo. Vy obe drzite len dietu alebo si aj pichate?
@hadimrska

hadimrska
22. apr 2012

@majkaa Já mám jen dietu a dnes se mi zdálo že jím rohlíky a slaninu. 😀 Už mi z toho asi hrabe. Teď měřím už jen jednou za 14 dní, ale díky tomu, že mám hezký hodnoty.
To je taky dobrý, chléb a rybičky, to mi taky nezved cukr a je to zdravý.
No já se obávám, protože poprvé my otíkalo vše ne jen nohy, ale brutálně, a prej je to neebezpečný normálně a když máš cukrovku tak o to víc, pořád se mě na to ptají a kdyby něco tak prej hned k doktorovi.

majkaa
22. apr 2012

@hadimrska mne tiez kazala len raz za 2tyzdne, ale ked mam glukomer vratit tak som si merala v piatok a dnes. Manzelovy povedali ze po 2h po jedle mozu byt hodnoty do 8 a pred jedlom do 6. Zatial som mala rano na lacno 5,8, po ranajkach 6,3 a dala osm si 1/2 hrusky tak po 2h som mala 6,0, tak vcelku dobre ak je to tak ze mozem mat do 8 po 2hodinach.
Co sa tyka oddtoku tak aj mna sa to pytaju ale neviem preco je to tak nebezpecne. Ja to citim ked uz dlhsie stojim.

sante81
22. apr 2012

baby, ktoré si meraju cukor, pichate si len do jedného prsta? alebo do viacerych? mne kazala doktorka len z jedného, ale uz ho mam dopichany a včera som sa fajn porezala. dnes som zmerala z iného prsta na obed a hodnota 4,6 a o 2 min z toho pôvodného a tam hodnota 6,0 Zajtra mam kontrolu tak som zvedava čo mi povie

llluckaaa
22. apr 2012

Ahoj těhulky s cukrovkou, zajímalo by mě, jestli jste od dr. na dia dostaly dietu i s určeným množstvím kJ, které byste měly za den sníst. Měla jste to některá? Mně předepsaly přes 10000 kJ? A jak jste dostaly informace? Na nějakém létáku?

hadimrska
22. apr 2012

@majkaa Tak to máš hezký hodnoty, jen nechápu proš ho máš vrátit, to je naprd. Já ho mám vrátit až po porodu.

hadimrska
22. apr 2012

@sante81 Já se píchám do tří, prostředníček, prsteníček, malíček a vždy z boku do vrchního polštářku.

sante81
22. apr 2012

@hadimrska tiez si picham z boku a vysli mi 2 rôzne hodnoty, skusim ešte zmerat vecer

mochenkaa
22. apr 2012

@majkaa já mám jen dietu.
@sante81 já si píchám do 3 (ukazováček, prostředníček, prsteníček), ale jen jednou za 2 týdny jak jdu na kontrolu, tak si beru odběry (nemám glukoměr)
@llluckaaa mě doktorka ani neřekla, kolik bych měla sníst sacharidů, natož kJ 😉

A propo, holky, je velký problém, když nejsem schopná sníst to množství sach? Je mi po každém jídle těžko od žaludku, z přejezení. Jenže se mi to teď stává i po 1/2 krajíce chleba 😅 natož celém. Čím mám ty sacharidy nahnat?

hadimrska
22. apr 2012

@mochenkaa Já si myslím, že přejídat se je zbytečné, akorát ti bude zle. Tak bych to nehrotila, já jak který den, někdy toho taky moc nesním. A pak třeba za dva dny mám zase velkej hlad.

hadimrska
22. apr 2012

@sante81 To mi taky dělalo právě, že ty hodnoty byly třeba po dvou minutách jiný, tak jsem to průměrověla, asi je ti tím glukometrem, mám nějaká krám. 😠

hadimrska
22. apr 2012

@llluckaaa No tak já přesně nemám kolik toho sníst v kj. Ani žádnej podbrobnej návod, jen co tak snídat a kolik oběda a tak, ale vše z netu spíš vyčteno, nebo tady na diskusi od holek.

llluckaaa
22. apr 2012

@hadimrska @mochenkaa Aha, tak to jo. Teď jsem si pročítala standardy léčby těhotenské cukrovky České diabetologické společnosti a byla jsem zvědavá, jak to je v praxi. Ale já zrovna rozpis kJ i sacharidů dostala. Asi jsem měla štěstí na doktorku.
@mochenkaa Tak jez míň, ale častěji, jestli to jde.

llluckaaa
22. apr 2012

Holky, mohla bych Vás ještě o něco poprosit? Dělám výzkum do školy, kdy chci v absolvenstké práci zjistit, jak jsou maminky s GDM informované o dietě při GDM a zda jí dodržují. Mám připravený dotazník. Kdybyste měly čas, mohly byste se na něj mrknout a napsat mi, jestli je srozumitelný a jestli Vám nepřipadá, že mi tam něco důležitého chybí? 😅 A případně ho můžete i vyplnit 😉
https://docs.google.com/spreadsheet/viewform?fo...

mochenkaa
22. apr 2012

@llluckaaa už tak jím po 2-2,5 hod 😀 jíst častěj tak jím co hodinu 😀
@hadimrska tak jo, zkusím to tak udělat. Že budu jíst trochu a když budu mít pocit hladu tak se najím. Jen je mi blbé, že mám dost už po půl krajíci chleba 😕

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre