Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

mochenkaa
27. apr 2012

@werumka Děkuju, mě k tomu právě vůbec nic neřekli. Jenže je to nejdůležitější hodnota, ale proč to už mi nikdo nevysvětlil. Teď jsem si tam volala a výsledek je 28, což je prý super. Mám radost 😵

@vikusik podle výsledků cukrovku nemáš, to bys musela mít ty hodnoty po vypití kolem 8 a výš 😉

vikusik
27. apr 2012

@mochenkaa ďakujem ,ukludnila si ma 😉

werumka
27. apr 2012

@mochenkaa Nejdůležitější hodnota je to hlavně pro ně, protože monitoruje dlouhodobý stav glykémie. Ale jak říkám, nejdůležitější je pro monitoring diabetiků prvního typu a diabetiků druhého typu. Za tu chvilku s těhotenskou cukrovkou se to nikdy nemůže tak pohnout. Hýbalo by se to v případě, kdy bys skutečně měla glykémie pořád kolem deseti. Normální hodnota je do 4, přičemž u těhotných diabetiček je to posunuté na 4,5. To je pak výborná kompenzace. A do 6 je to uspokojivá. V těhotenství je samozřejmě žádnoucí držet to v té skupině "výborná kompenzace", ale jsou i holky, které v pohodě prožily těhotenství s glykovaným hemoglobinem kolem pěti a nic se nedělo.

marketa137
27. apr 2012

Holky nevíte jak se dál řeší těhu když bude prosáknutí víc jak 2mm, ted mam 1,8 😒 , za 14 dní vyrostlo o 0,8mm 😒 , hlídají pak jen váhu mimča nebo je nějaká hranice při které musí mimčo ven?

denca2000
27. apr 2012

@helen3 Ahojky, já měla taky zvýšenou tu hodnotu po dvou hodinách a to 8. Byla jsem ve středu v Podolí u doktorky Andělové a dostala jsem glukometr. Já přibrala do této doby 6,5 kilo - jím pravidelně 6x denně a nemám problém sníst cokoliv. Měřím se druhý den, hodnoty úplně normální, žádná nebyla vyšší než 7,1. Na kontrolu jdu 17.5., tak jsem zvědavá, ale glukometr v hodnotě 4700 Kč mám zadara a to píchání je tedy hnus, musím si na to zvyknout. Teď se píchám do prstu tři dny po sobě, pak už jen dvakrát týdně - to přežiju.

mochenkaa
27. apr 2012

@werumka děkuju za objasnění. Takže pro mě je stejně nejdůležitější ta hodnota po jídle? Tak to jsem v háji, nedali mi glukoměr a spíš hádám 😒
@marketa137 Marki, vůbec netuším co prosáknutí je

werumka
27. apr 2012

@marketa137 Nechci mystifikovat, ale co vím, tak tohle prosáknutí je důvodem k vyvolání spolu s větším nárůstem váhy. Většinou se to snaží dohnat do toho 36. týdne a pak vyvolávají.

werumka
27. apr 2012

@mochenkaa Přesně tak, hodnota po jídle a pak hodnota ráno před jídlem.

mochenkaa
27. apr 2012

@werumka nalačno mám 4,1 - 4,6 (nejvyšší a nejnižší hodnota). Po jídle se to drží kolem 6,0 - 6,5, jen jednou to vyskočilo na 7,5. Ale jsou to údaje za 4 dny měření. Beru si krev z prstu vždy den před kontrolou a v den kontroly vyhodnotí tu nabranou krev

werumka
27. apr 2012

@mochenkaa V Tvém případě taky nevidím důvod pro glukometr. Ty hodnoty neskáčou a pakliže nehladovíš (a nemáš ketony), tak není co řešit. 7,5 je v pohodě, s tím bych si hlavu nedělala.

mochenkaa
27. apr 2012

@werumka ketony jsem měla jen jednou a to malinko. Ale to podle všeho bylo z toho že jsem v noci skoro nespala a tělo bylo zblblé. Děkuju za uklidnění, moje dia doktorka mi nic neřekne

marketa137
27. apr 2012

@werumka no váha zatim jede dle tabulek ale už je tam i větší množství plodovky tak uvidim ve středu to mam další utz. Oni říkali 38tt ale že nesmí cukrovka působit což bych chápala ale pokud cukrovka bude působit a prosáknutí se zhoršovat tak je dle mého lepší aby bylo dítě už venku ne 😉 . Už mě i stárne placenta ale dokud jsou průtoky ok a malá roste tak že to je běžný stav tak uvidim jestli se za týden prosáknutí dostane nad 2mm 😒

werumka
27. apr 2012

@mochenkaa To je jasný, po probdělé noci jsou ketony normální. To víš, oni lékaři nejsou za uklidňování placení 😀

@marketa137 No on se diabetičkám, které mají cukrovku celé těhotenství standardně vyvolává mezi 38. a 39. týdnem, i když jsou bez komplikací. Ale s komplikacemi by se mělo dřív. Pakliže bude prosáknutí nad 2mm, tak už je to indikace.

marketa137
27. apr 2012

@werumka o to mě šlo at vim co a jak 😉 , právě že pak Tomík šíleně nabral takže tentokrát říkali že to chtějí uhlídat a je mě jasný že jak to bude nad ty 2mm tak že i pak ta váha asi poletí nahoru 😒 . Tak uvidim co se dozvim ve středu 😉

mochenkaa
27. apr 2012

@werumka stejně si od pojišťovny nechají zaplatit kde co, tak to uklidnění by mělo být v ceně 😀

werumka
27. apr 2012

@marketa137 No do počáteční fetopatie plodu se počítá i to prosáknutí a větší množství plodovky, takže když to poroste, tak nemají na co čekat. Tak snad ve středu uvidíš co a jak.

@mochenkaa Tyjo, nestraš, ještě zavedou poplatky za uklidňování 😀

marketa137
27. apr 2012

@werumka jo to už mam v papírech napsáno že se jedná o fetopatii 😒 , uvidim ve středu co řeknou, ono i záleží na lékaři co a jak 😒 . Já měla fetopatii pokaždé takže jsme s tim počítala že bude i tentokrát a právě bych nerada aby čekali zbytečně moc dlouho, protože pak ty následky jsou horší než když mimčo jde ven o pár týdnů dříve.

werumka
27. apr 2012

@marketa137 A jak to bylo s prosáknutím v těch předchozích těhotenstvích? Jakmile to překročí hranici a jsi ve 35. týdnu, tak podle mě nemají na co čekat.

luciasek07
27. apr 2012

ahojky holky...dnes jsem nastoupila na dietku..moje hodnoty z OGTT byli 4,1 - 9,4 - 5,9... marně si lámu hlavu co k večeři a jak moc řešit dietu...jestli jíst normálně ,ale v menším množství a jen vysadit prostě sladký nebo se nějak stresovat..bylo mě řečeno,že cukrovku jako takovou nemám...ale že mám poruchu tolerance cukru...
poradíte trošku?? 😀

marketa137
27. apr 2012

@werumka no nad 2mm to bylo 100%, u Tomíka byla prokázaná v 34tt a váhově ok a najednou v 36tt přes 4kg 😝 takže uvidim na koho tam natrefim a jak bude vypadat utz a právě si říkam že radši dřív než dýl. minule říkal i doktor z JIRP že kdyby měl o kilo méně tak na tom bude zdravotně lépe 😒

dzej
27. apr 2012

@luciasek07 já měla hodně podobný výsledky jako ty. Moje dr to nechala být, jen řekla at omezím cukr. Až mě pak předala v 37tt do porodnice, tak ti mě hnali na diabetologii. Dělala jsem si 3x glukozovej test a musím ted do porodu držet dietu, kterou mi napsali.

zuzanka26
27. apr 2012

ahoj holky,
já jsem si včera volala na výsledky testu, a: sestra mi řekla jen ten výsledek po 2 hodinách, ten na lačno tedy nevím. Mám to zvýšený ( hodnota 8). Vůbec nic mi nikdo nevysvětlil, jen že nemám jíst sladké , pít džusy a jíst pravidelně. Nikdo mě neodeslal do žádný diabet. poradny. Fakt se mi to zdá divný, tady čtu, jak holky chodí už při hraniční hodnotě 7,8. Tak já nevím, ke gynekologovi jdu až 17.5.

mochenkaa
27. apr 2012

@luciasek07 @zuzanka26 Holky, mrkněte na www.tehotenskacukrovka.cz je to tam hezky vysvětlené. Z mé zkušenosti jsem se na těch stránkách dozvěděla mnohem víc než v dia poradně. A to jsem měla hodnotu po 2 hod 11,3 takže dost.

zuzanka26
27. apr 2012

@mochenkaa děkuju já se tam dívala, jídelníček je mi dost jasný, já mám spíš te´d problém, že zřejmě jsou to vše malé porce a já se poslední dobou cpala na co jsem přišla. tak dnes se poprvé snažím o dietu. Nemám problém vynechat dortíky v kavárně a čokoládu, ale horší je ta skladba ostatního jídla. Spíš mě zaráží ta laksnost doktorů.
Takže z toho vyplývá, že se mám do dia- poradny objednat sama asi. 😒

mochenkaa
27. apr 2012

@zuzanka26 máš tu hodnotu hraniční, takže to asi bude tvůj dr řešit až na kontrole. Jo, mělo by se jíst menší porce, ale pokud sníš oběd bez polévky, a máš brambory a maso na přírodno, tak ta porce brambor je standardní cca 200g 😉
Ale doporučuju si chvilku jídlo vážit, my jsme tak s přítelem zjistili, že ty porce byly mega 😀

werumka
27. apr 2012

@marketa137 A to když už to bylo nad 2mm tak s tím taky nic nedělali a čekali? To je teda zvláštní přístup. To je jasný, jakmile začne takhle prudce nabírat váhu, tak je to pak vždycky horší a v inkubátoru skončí tak jako tak. Tak třeba přihlédnou k těm minulým těhotenstvím a ukončí to včas. Budu držet palce.

marketa137
27. apr 2012

@werumka no oni to zjistili v tom 34tt, pak jsme měla ko v 35tt a to měl dle UTZ 2,5kg tak mě řekli že v 36+0 bude nástup asi za 9 dní no a já tam byla v 35+3 a to šel hned akutně ven. No budu se ptát jak se bude dál postupovat protože jemu paradoxně nejvíc uškodila ta váha 😒 Byl jen na vyhřívacim lůžku ale byli tak kilový mimča a bez kyslíku tak řikam že radši dřív než zase 4kg a problémy s dýchánim 😒

hadimrska
28. apr 2012

Holky a jak řešíte nachlazení, já zatím cucám hašlerky, ale skoro všude je cukr a oscilo jsem si dala, a vitamínů, myslím jako ovoce taky moc nemůžu. Tak nevím jestli trochu to nepřekročit když je člověk nachlazenej. A na jídlo teda vůbec chuť nemám.

katarina104
2. máj 2012

ahojte, môžem sa opýtať, kedy sa chodí na diabet.po pôrode?

dzej
2. máj 2012

@katarina104 u nás po šestinedělí.... opět dostaneš ten glukozovej nápoj a 3x ti berou po hodině krev 😉 pokud je vše OK, tak pak až zas za 2roky.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre