Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

makinecka
30. máj 2010

@werunka21 já myslím že to máš správně záleží kolik máš povoleno sacharidů,já mám jako ty 🙂

ellysa
30. máj 2010

ahojte, dlhšie som tu nebola, hlásim, že už máme dcérku na svete a cukrovkový test po pôrode dopadol dobre aj jej aj mne 🙂 , narodila sa dva týždne dopredu a mala 2920 g, takže žiadne veľké dieťa.
Držte sa babuľky, nebojte vydržíte to až do konca a inak už som mala aj koláčik po pôrode ale pravdu povediac žiadne vymetanie cukrární nehrozí a ani ma to neťahá, asi som si už zvykla 😉 😉

makinecka
30. máj 2010

@ellysa gratuluju 🙂
já už se těším až budu mít chlapečka taky u sebe 😵

ducky
30. máj 2010

Weru aha, tak já mám svačiny 30 g. Kolik máš na den sacharidů? 😲

@makinecka Maki některé holky palačinky jedly, v těstě nemáš cukr, pokud vím, tak když si dáš s ovocem a třeba nesladkou šlehačkou, tak by to mělo být dobrý 😉

@ellysa Moc gratuluji, jak k dcerce, tak k úspěšnému zbavení se cukrovky 😉 Tak ať vám malá dělá jen samou radost. 😵

emers
30. máj 2010

ahojte,
jo jo, ty palačinky si taky dělávám, akorát bacha na to jako u všeho, že i v té mouce jsou už samo o sobě samozřejmě nějaký ty sacharidy 😉
jinak mně se ty hodnoty te'd ke konci těhu zlepšují, na diskuzi tu holky psaly, že někomu se to po 36. týdnu zlepšovalo nebo resp. aspoň nezhoršovalo, tak nevím, ale asi krizovku mám za sebou 🙂 anebo si to tělo na ten inzulín pěkně zvyklo a už neblbne, nevím, každopádně jím daleko víc sacharidů než třeba ve 32. týdnu (to jsem měla cukr vysoko snad i po kedlubně a 😀 ) prochází mi to teď moc pěkně. U inzulínu už dávky asi 3 týdny nezvyšuju přitom, stačí jak to nastavili tenkrát. Zajímavý. Snad je teda vše ok.

makinecka
31. máj 2010

holky já ty palačinky jíst nebudu ty budou jen pro manžu 🙂
já nevím jakou dietu má werunka,ale já mám na 275g sacharidů,takže na snídani 45g,svačinu 45,oběd 65,svačinu 40,večeři 60 a druhou večeři 20g takže pohoda tam se může sníst spoustu věcí 🙂
vy co jeste na inzulínu to máte asi horší že 🙂
navíc mě dr znova zopakovala že cukrovku nemám,jen poruchu tolerance cukru a můžu jíst co chci,jen počítat sacharidy tak nechápu 😅

werunka21
31. máj 2010

@makinecka, @ducky mám úplně stejnou dietu jako Makinecka

makinecka
31. máj 2010

@werunka21 a hodnoty máš dobré pořád pokud to takto dodržuješ?

makinecka
31. máj 2010

já to někdy nedosáhnu ty sacharidy a někdy se pěkně naprásknu tak snad to nelítá 😅
@werunka21 a hubneš nebo si váhu držíš,já napřed kilo shubla,ale měla ketony tak musím víc jíst a pomaličku to kilo nabírám,anebo mám stejně 🙂

werunka21
31. máj 2010

@makinecka Maki, já mám k tomu i inzulín. Nemám moc proužků, tak testuju jen jednou za týden jak nařídila dr. Měla jsem problém se snídaní, ať jsem dělala co jsem chtěla, vždycky jsem to měla vysoké. Tak jsem vysadila ráno pečivo a nasadila Wasa knackebroty a při posledním měření všechny hodnoty pod 7,8 (ale jen po hlavních jídlech, svačiny neměřím). Váha šla samozřejmě dolů cca 2-3kg. Ketony mám taky, já si je nijak nekontroluju jen v poradně jednou za měsíc a sestřička jen že je to tou dietou a inzulinem.

ducky
31. máj 2010

Holky aha, tak já mám 250 g sacharidů, tak to potom jo 😉

@makinecka Maki teda nechápu, jaký je rozdíl mezi poruchou tolerance cukru a těhu cukrovkou 😲 Navíc když jsi skončila na stejné dietě jako my. 😅

mollyweasley
31. máj 2010

No, porucha tolerance je o tom, že hodoty po vypití glukózy jsou mezi určitou hranicí, teď ty čísla nevím, ale střellím - třeba do 7 je to normální, mezi 7 a 8 je to porucha tolerance, od 8 je to cukrovka. Takhle to ale funguje u netěhotných, doktor říkal, že těhotné se více sledujou, proto při hodnotách, kdy by s diabetikem vůbec nikdo nemluvil, už těhotná dostává glukometr, pokyny, dietu, musí chodit na kontroly. Normální diabetik si klidně může dovolit mít po jídle občas 10 a nikdo nestraší nějakým inzulínem, jakmile to ale má těhotná, už ji ženou po všech čertech.

makinecka
31. máj 2010

no já měla po dvou hodinách 8 tak co já vím,dokonce mi na tom průkazu to slovo diabetik škrtla 😅
mě nevadí že mám dietu,to není tak strašný,akorát to sladký no v těhu jsem dost mlsná,ale vydržím to hlavně že bude chlapeček v pořádku 🙂
zatím mám hodnoty dobrý a nízký,ale třeba se to rozjede,uvidím 11.6 to mám další kontrolu a den předtím si beru krev 🙂

ducky
31. máj 2010

@mollyweasley Molly aha, tak to je zajímavý, ptž to bych taky teoreticky mohla mít jen poruchu. Limit po hodině je 8,8 a já měla 9,2, takže žádná děsuplně vysoká hodnota. 😅

Maki jsem vlastně ve stejném rozmezí jako ty, mám o 0,4 víc než byl limit, ptž po dvou hodinách je limit 7,6. Tak to je fakt vtipný. Takže prostě podle mě máme obě těhu cukrovku, jen tvůj lékař to nazývá jinak 😀 😀
Ono je to ale stejně jedno, důležité je zdraví našich dětí 😉

makinecka
31. máj 2010

@ducky já si právě taky myslím že ji mám,proč bych tam jinak chodila a musela držet dietu 🙂 ona ta dr je taková hodná a asi sem se tvářila nějak tragicky tak mě chtěla povzbudit,dietu mám stejně tak co 😀

mollyweasley
31. máj 2010

Já mám podle tabulek taky jenom poruchu tolerance, ale doktor říkal, že se nesmím dívat na žádné stránky o normální cukrovce, jenom na ty o těhotenské, ať nejsem zmatená. No, samozřejmě jsem se podívala a postupně jsem teda přišla na to, že u těhotných je fuk, jak se co nazývá, jakmile jsou přes limit, už mají cukrovku a basta. Pro jistotu.

ducky
31. máj 2010

@makinecka Maki tak dobrý, už jsem si říkala, že je to nějaký divný 😀

@mollyweasley Molly mě to právě takhle řekli taky, jakmile je jedna hodnota zvýšená, je to cukrovka a hotovo. ☹ Ale je to jedno, jak to nazývají, důležitá je léčba. Hele co dneska snídaně? Byly bonbónky? 😀

syraell
31. máj 2010

ducky
odkud mas ty limity? Me teda Moravcova urcila limit: Hodinu po jidle: 7,3! Jakmile mam k osmi, uz me dost honej a pres devet je teda docela palka ☹

fifinna
31. máj 2010

Ahojte. Som na tejto stranke prvy krat. Tehotensku cukrovku mam uz vlastne po druhy krat. Troska som si to tu naskôr precitala a chcem vam napisat , ze mne kazala diabetologicka prist po prvom tehotenstve na kontrolu po ukonceni dojcenia a robila mi znova test s cukrovou vodou a vysiel mi dobre, ale aj tak mi odporucila celozivotnu dietu, lebo ze raz tam uz nejaka porucha bola, takze, ak by som sa nezdravo stravovala, prejedala sa a pribrala by som, tak by som mohla dostat tu starecku cukrovku. A pri kazdom tehotenstve mi vzdy vysiel zle len test na cukrovu vodu, kde to nazyva gestacna porucha glukozovej tolerancie, no a kazda kontrola s ranajkami mi vysla uz potom dobre a tam mi pise, ze gestacna porucha glukozovej tolerancie bez progresie, stav stabilizovany, dieta dalej potrebna. Takze tehu cukrovka a porucha tolerancie je to iste. Som iba na diete, môzem zjest kolko chcem okrem sladkeho , 5 X za den a veceru mam mat o siestej, najneskôr do siedmej, tak sa cudujem , ze mate este aj druhu veceru. Samozrejme, ze aj ja ju mam, inak by som musela ist spat o siedmej aby som neumrela od hladu.

makinecka
31. máj 2010

mě říkali že limit po dvou hodinách je 7,6 po hodině bohužel nevím

didulka85
31. máj 2010

No tak ja mam nakazane druhu veceru jest o desiatej vecer. A kedze som mala hodnotu viac ako 10, tak to nevolaju poruchou ale cukrovkou.
Uz neviem co mam robit, tie ketony mam v moci stale. Som zvedava co na to o tyzden povie diabetologicka.
Dnes som si po obede dala 3dcl mlieka a kakao (nie granko ale horke kakao bez cukru) a hned na to 2dcl mlieka s bezkofeinovou kavou. Hodnota 5,9. Asi som to s tym mliekom prepiskla.

makinecka
31. máj 2010

já druhou večeři nemusela,ale měla sem ketony tak musím a jím ji kolem deváté,správně bych měla asi v deset ale to už teda spím taže ji jím po dvou hodinách a zatím jen rajče a ketony nemám tak uvidím jeslti to vydržím 🙂

didulka85
31. máj 2010

@makinecka bud rada... Ja mozem zjest aj celu svinu a ketony mam. 😀
Uz som vyskusala asi vsetko. Nie ze by ma to bavilo... Ale moj manzel sa v tom vyziva a povedal, ze on zisti, z coho nebudem mat ketony. Este ze ho mam... Lebo mna nebavi vymyslanie toho, co mam jest.

makinecka
31. máj 2010

mě se dr ptala co na tu druhou večeři jím a já že půlku rohlíku,nebo zeleninu a ona že si můžu dát mlíko,nebo jogurt,,ale to už si asi zkoušela,vůbec jinak nevím a co ti na o řekl tvůj dr na ty ketony že je máš pořád?

didulka85
31. máj 2010

Povedala mi, ze si mam dat jogurt. Po jednom jogurte som mala ketony na maxime. Tak som si dalsi den dala 2 a nepomohlo. Na mna velmi mliecne vyrobky nezaberaju. Polka rohlika mi bolo tiez malo, cely rozok tiez... Skusala som maso, vajcia, zeleninu.
Doktor mi povedal, ze tam bude nejaky iny problem. Ze treba nasadit inzulin. Diabetologicka sa inzulinu boji ako certa. Stale mi hovori, ze mam viac jest.

makinecka
31. máj 2010

to je divný a proč se toho diabetoložka bojí?to nechápu proč když sou pořád ketony se nasazuje inzulin 😕

didulka85
31. máj 2010

Netusim... Pripada mi to tak, ako keby sa v tej tehotenskej cukrovke nikto nevyznal. Ani doktori sa nevedia zhodnut.
O diete ani nehovorim... Kazdy doktor povie nieco ine, vsade pisu nieco ine...

werunka21
31. máj 2010

@didulka85 Inzulín na ketony? Možná proto, abys měla možnost se více najíst. Jiný důvod mě nenapadá, když máš hodnoty pod kontrolou. Já mám taky ketony a nikdo to nikde neřeší, tak proč zase jiní to řeší až moc? Taky tomu nerozumím, ale už to neřeším...Musela bych se z toho zbláznit 😅

didulka85
31. máj 2010

Mne tvrdia, ze su horsie ketony ako cukor.
Moj najvacsi problem je, ze neviem vymysliet co jest 8 krat za den...

radula75
31. máj 2010

já jsem kvůli ketonům taky dostala inzulín.Jedla jsem mín abych měla dobré hodnoty,ale pořád se objevovaly ketony,tak mi nasadila inzulín,tělo nesmí hladovět...

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre