Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

mimys
24. aug 2012

ahoj holky.. nezbydou vam nektere prouzky do glukometru ? dneska jsem byla u Dr. a jaksi mi bylo receno, ze pro tento rok mám vyčerpaný příděl :-/

saricek83
24. aug 2012

mě možná zbydou, zrovna dneska jsem si koupila nové - stály mě teda 400Kč a je jich tam 50ks. Je to pálka, ale co by člověk pro mimi neudělal. Vzhledem k tomu, že mám termín za 5 týdnů,tak myslím, že je všechny nespotřebuju. Ale co jsem tak vyčetla, tak pasují jen do toho jednoho glukometru, co mám já. A řekl ti, kolik by ti vyšlo si je koupit v lékárně?

luly13
24. aug 2012

@mimys u nas narok na pruzky ma len ta, co si picha inzulin. Ja som uz kupovala 4 balenia po 50ks. Akoze fasa palka 😒

dvestenozka
24. aug 2012

@martii07 ahoj, dovolím si komentář, sama mám těhotenskou cukrovku. nejde o to že je velůká porce, ale jde o že je to bolé pečivo a mléčný výrobek. oboje zvedá hodnoty. Měla by jsi mléčné výrobky a bílé pečivo uplně vynechat a pokud to nejde tak maximálně omezit.

maxkatka
25. aug 2012

Ahojte, dlouho jsem tu fakt nebyla... nějak nestíhám... malému bylo už 7 měsíců... už před 4 měsícema jsem měla jít na kontrolní ogtt po porodu, ale ještě stále nebyl čas... mám jen kontrolu cukru měsíc po porodu u svého praktika, protože jsem tam šla na kontrolu s játrama (ještě celý měsíc po porodu jsem důsledně dodržovala jak jaterní, tak dia dietu) a naštěstí se játra zpravila, hodnoty se normalizovaly a cukr lačný se pohyboval na 5,3... což je docela vysoko, ale nepřekročilo to normu... Do dnešního dne máme s malým problém se spaním... špatně mi v noci spí a já byla vyřízená, tak nějaké kontroly nehrozily... uvidíme, kdy se tam dostanu... už se ani necítím tak unavená jako při cukrovce... sice jsem teda zase zpět nabrala co jsem v těhu zhubla, ale nedalo se dodržovat nějaké stravování... jsem byla ráda, že když malej usnul, že jsem mohla konečně taky a né jít chystat jídlo a jíst... a pak jsem ze napráskla sladkým, abych měla chvíli energii... ale je to pár dní, co jsem si řekla, že to zkusím dodržovat alespoň trošku... ale nevím nevím...

Holky, co máte cukrovku - nepodceňujte to, ale zase to neberte tragicky!!!! Dieta není o hladovění!!!! Jíst musíte!!! Je to o naučení se kombinování potravin a dodržovat časového odstupu! Fakt se to dá zvládnout!!! Je teda fakt, že od té diety nějak nemůžu vidět rajčata, která jsem táááák milovala (pro ty co jsou tu nové jsem měla nejen silnou cukrovku a 3x denně inzulín, ale ještě k tomu něco s játrama - říká se tomu těhotenská žloutenka a byla jsem s tím v těhu i na silných lécích v nemocnici ), protože jsem jinou zeleninu kvůli játrům nesměla....

janikchelsee
26. aug 2012

Ahojky, krásnou neděli všem - můžu se za Vámi přidat???🙂 Mm těhu cukrovku od cca začátku 25.týdne, nyní jsem 30.týden, na inzulínu, ale začalo mi to zase lítat, tak budu zítra volat co s tím.....

mm_mm
26. aug 2012

Tak dneska zas celý den měřit a zítra to odvézt do poradny...Tak to jsem zvědavá, jaký překvapení mě čeká dneska...

mm_mm
26. aug 2012

@janikchelsee Ahojky, koukám, že na inzulínu je čím dál víc lidí. A to mně v poradně říkali, že 99% lidí to zvládne bez něj, ach ty jejich statistiky. A jak moc ti lítaj hodnoty?

janikchelsee
26. aug 2012

@mm_mm Tak třeba od pátku: po snídani v pátek 6.7, po obědě 9, po večeři 7.6. V sobotu 8.8 po snídani, 6.5 po obědě, 7,1 po večeři. A dnes po snídani 9.8 (ale za 10 minut 7.8, tak nevím zda chyba měření nebo jsme měla na ruce zbytek pomeranče, jsem se asi zapomněla umýt.....). Píchám jen 3 ke snídani a od včera 3 (místo původních 2) k večeři. Od zítra si zvednu ke snídani, ale chci to prokonzultovat . Normálně nemám měřit tak často, jen když je to zvedlé tak pak dva dny ještě ěřit, abych věděla zda je to zvedlé opakovaně a můžu navýšit po jednotce....Ale moc se mi to teda nelíbí......Fakt nevím co to moje tělo vyvádí....To abych se bála něco sníst a nezměřit to......

mm_mm
26. aug 2012

@janikchelsee Už jsme to tu párkát řešily, že po stejným jídle nám běhaj úplně jiný hodnoty. Je to blbý, člověk se pak nemůže spolehnout na ozkoušený jídla. Já taky měřím docela často, asi před 14 dny mi začal dělat problém chleba a každej krajíček byl přes 7, tak to teď zkouším různě kombinovat s knäckebrotama, ale po těch mám zase ketony...Tak se drž!

janikchelsee
26. aug 2012

@mm_mm jj, budu se snažit, budu sem chodit na kukajdu a pro rady🙂 je fajn vědět, že někdo s tím taky bojuje, i když tohle zrovna nikomu nepřeju.....

luly13
26. aug 2012

@janikchelsee A pri akych hodnotach ti nasadili inzulin? Lebo ja mam teda taketo skakacie bez inzulinu. Ale v pohode mi to niekedy supnr na 8,6. Tak ma zaujima,kde maju ini lekari nastavenu hranicu. Lebo mna teda nechala bez

janikchelsee
26. aug 2012

@luly13 mě ho nasadila po týdnu diety, kdy jsem nemohla sníst ani půl krajíčku chleba ke snídani ani večeři a stále jsem měla nad doporučených 7,3 hodinu po jídle. tak říkala ať se netrápím nejezením a zkusíme to s inzulínem - 14 dnů to bylo ok, alespoň tehdy, když jsem měřila, ale jak se to teď přehuplo do 30.týdne, tak to začala zase skákat, ale mám malinké dávky, myslím že zvýšení mi pomůže, jen to musím zkonzultovat co a jak s tím....

mm_mm
26. aug 2012

@janikchelsee Ty jo, to já bych měla inzulín taky, kdybych musela po hodině naměřit do 7,3. Já měřím po 1,5 hodině a mám mít do 7,6. Několikrát jsem zkoušela změřit obojí - po hodině i po 90 minutách a po hodině jsem měla třeba 7,7 a po další půlhodině 5,5. No a tím, že ta hodnota po 60 minutách doktorku nezajímá, tak já jsem vlastně v pořádku. Glykovanej hemoglobin mám 2,8, takže výbornej, dítě roste podle pravidel...Tohle mi hlava nebere...Těžko říct, co jsou přísný hranice, co je nutný dodržovat a co ne...

luly13
26. aug 2012

@mm_mm ja to mam presne tak isto. meranim po hodine vyssie hodnoty, no ked si po hodine a pol zkontrolujem, tak to ide krasne dole. ale glyk hemoglobin mi stale stupe, ale maly rastom zaostava o tyzden a pol 😒

mm_mm
26. aug 2012

@luly13 To je zvláštní...že miminko je o týden a půl zpátky. To by vypadalo, že málo jíš a držíš přísně dietu. A máš dobrý hodnoty. No ale ten glykovanej hemoglobin říká něco jinýho. Já se snad dozvím zítra výsledky glykovanýho hemoglobinu - tentokrát po 6 týdech, tak to může bejt taky pěkný překvapení....

luly13
26. aug 2012

@mm_mm ved prave. z toho som nervozna. lebo ja sa aj citim povacsine hladna. ale tak dr (ani gyndas ani diabetolog) to vobec neriesia. neviem, ci ten hemoglobin moze stupat aj vdaka ovociu. lebo tak na desiatu dam jedno(broskynu, nektarinku, slivky ci nieco pod) s jogurtom a kuk lupienkami- ale merania nepreukazuju problem. a niekedy aj poobede nejaky kus(melon, jablko). a vacsinou druhu veceru mam polku jablka a salku acidka.

mm_mm
26. aug 2012

@luly13 Ten glykovanej hemoglobin zvedají vysoký hodnoty cukru. Takže pokud opakovaně přesáhneš nějakou hranici, tak se to v tom glykovaným hemoblobinu odrazí. Myslím, že ovocem to není, pokud ti to s hodnotama nic nedělá. No, já toho ovoce taky jím víc, než bych měla, tak uvidím, co mi řeknou v poradně a dám ti vědět. Tobě nic s cukrem nedělají ani ty lupínky? To máš dobrý.

dajulik
26. aug 2012

Ahoj holky, můžu se přidat? 🙂 od pondělí jsem taky vyfásla glukometr a měřím, ale musím říct, že teda zatím se mi po žádným měření hodnota nepřiblížila k tomu stropu, který mám - nalačno 5,6 a hodinu po jídle 7,8... v Podolí mi řekli, že mám jíst jako doteď a že uvidím, co můžu kombinovat a co ne, ale samo, že si dávám bacha, sladký se snažím nejíst vůbec, a teda ovoce v malým množství... spíš mám teď problém do sebe dostat něco k snídani, protože v noci moc nespím, děloha mi tlačí na žaludek, to mi spíš vadí víc než nějaká těhotenská cukrovka...

mimys
26. aug 2012

@luly13 ahoj.. no ja vim, no... ja uz mam vycerpano, co je limit od pojistovny, proto se tu ptam... větsinou holky s tehu cukrovkou s inzulinem prašti, jen co porodi.... tak jsem se ptala, jestli nektere neco nezbylo a treba se jim to doma neválí neupotřebené. Budu muset kupovat, no.
U mě cukrovka po porodu zustala. Tak přeju, aby po porodu, bylo vse OK.

mimys
26. aug 2012

@saricek83 ahoj .. no v lekarne stoji 400, no... jen jsem se ptala, jestli je treba nekdo nedostal a uz je nepotrebuje...

maxkatka
26. aug 2012

@mm_mm
@janikchelsee

Holky, glykovaný hemoglobin je tzv. dlouhodobý cukr... a ukazuje co se v těle dělo 6týdnů až 3 měsíce zpět... (někdo uvádí 6 týdnů a někdo 3 měsíce - mě na diabetologii říkali 3 měsíce). Takže se netrapte tím, že stoupá... to znamená, že se cukr v krvi začal zvedat, ale nic dramatického... já měla na konci těhu 4,3? myslím a nikdo to neřešil... řešili spíše ketony atd. píchala jsem hodně jednotek... už teda ani nevím kolik přesně, ale už to bylo dost (tady v historii by se to našlo, páč jsem to tu stráááášně řešila a holky mi moc pomohly)..

luly13
26. aug 2012

@maxkatka to ho tu ja tak riesim. teraz ho mam 4,5.

maxkatka
26. aug 2012

@luly13 předpokládám, že když si spočítáš mínus tři měsíce než jsi teď, že Ti zjistili cukrovku... máš pár dní do porodu... to už je dobrý... neklesej na mysli!!!!

mm_mm
26. aug 2012

@mimys A zůstala ti normálně cukrovka - jako že druhýho typu? Pícháš inzulín nebo seš jen na tabletách? A je to opravdu cukrovka nebo jen zatím porucha glukózový tolerance? A můžu ještě vědět, jakou hodnotu jsi měla při tom kontrolním testu, kterej ti potvrdil, že ti zůstala? Díky za odpovědi.

maxkatka
26. aug 2012

@mm_mm zjistili jí diabetes prvního stupně a tudíž je na inzulínu.... ☹

mm_mm
26. aug 2012

@maxkatka Tak to je drsný...no, to je mi líto!

janikchelsee
26. aug 2012

@maxkatka a kolik jsi píchala jendotek? a navyšovala jsi postupně nebo hned velkou palbu????

maxkatka
26. aug 2012

@janikchelsee navyšovala jsem postupně... a dostala jsem se myslím až na 17j ke snídani? Už nevím přesně... je to více jak půl roku a na to škaredý se rychle zapomíná....

moonlightka
27. aug 2012

ahojte v piatok idem na test...ako to prebieha? mam si kupit glukopur 75 g. To tam vypijem naraz alebo pomaly? A ake mam mat hodnoty? Predtym den sa do kolkej moze jest? Dajte vediet ako ste to zvladli...ja sa na to netesim 😝

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre