Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

janikchelsee
27. aug 2012

@maxkatka to je jasné, že se na to hnedle zapomíná, za prcka všechno stojí! já se právě snažím dovolat na dia, zda to můžu postupně navyšovat a měřit častěji, abych věděla, ale zatím jsem neúspěšná - holt pondělí.) A ještě jedu na gyndu, protože včera jsem měla pocit začínajícího zánětu močáku, tak ať mě pro jistotu zkoukne, abych to nezanedbala....

mimys
27. aug 2012

@mm_mm ahoj
no cukrovka 1 typu. na inzulínu jsem 4 krat denne. Na kontrolni test ani nedoslo, protoze uz 14 dni po porodu jsem vedela ze je zle, a sla sama pro inzulin. Měla jsem rozmazaný vidění... nepřečetla jsem na 10 metru ani značku "80"..
no a když mi pak tata pujcil od doktora glukometr, měla jsem glykemii 19. bylo jasno, no.
Nepíchám si velký dávky, ale bez nich to jaksi nejde... porád tak 6,6,6,a na noc 11.

mm_mm
27. aug 2012

@mimys Ahoj, děkuju za info.To je mi vážně moc líto. Nejspíš jsi měla k cukrovce dispozici a těhotenství jen urychlilo její propuknutí. Nebo ti k tomu řekl někdo něco dalšího? Mám ve svým okolí 2 lidi s cukrovkou prvního typu, žijou s ní léta, tak snad si co nejdřív aspoň trochu zvykneš...Měj se co nejlíp.

zmyzulka
27. aug 2012

ahoj holky, ráda bych se k vám (teda samozřejmě nerada) přidala a vyzjistila nějaké tipy a rady co je tak dobré jíst... zatím mám jen dietku, ale už mi dr. vyhrožoval inzulinem... snídaně už jsem docela vychytala, ale ty zatracené obědy! ☹ včera jsem měla po obědě 9,6 (po čočce, jen tak po lehku, bez chleba) dneska 8,6 (kuskus se zeleninou a kuřecím masem), nebo možná si dávám veliké porce, ale mám pořád hlad ☹

maxkatka
27. aug 2012

@zmyzulka nesmíš mít hlad... a případného inzulínu se neboj... jinak jsou to bohužel vysoká čísla po jídle (je to jak dlouho po jídle měřené?) ale řekla bych, že jak čočka, tak kuskus mají docela vysoký obsah sacharidů... budeš muset najet na tzv. brambory alá nějak s masem a zeleninou atd.

luly13
27. aug 2012

@maxkatka to je velmi tazke..mne sa zda, ze som hladna stale ☹ . Len cakam, kedy prejde 2,5 hodky, aby som si nieco mohla supnut.

zmyzulka
27. aug 2012

@maxkatka když já mám hlad opravdu pořád, ikdyž se najím tak mám pocit že jsem snad ještě hladovější než po jídle... asi budu muset hodně zapíjet nebo já nevím... a čočka (vařená) jsem právě vyčetla, že by měla mít ještě míň než brambory, ale asi to bylo i tím, že jsem jí snědla dost a neměla jsem k ní ani maso ani zeleninu, prostě nic, čím bych to množství jakoby naředila. ale je pravda, že po bramborách jsem ještě neměřila, zkusím to, brambory mám moc ráda, ale zase být na nich dva měsíce se mi moc nechce 😀 díky za tip, snad to bude zítra lepší 🙂

zmyzulka
27. aug 2012

@maxkatka jo a je to měřené hodinu po jídle

zmyzulka
27. aug 2012

@luly13 přesně... mám pocit, že už na nic jiného než na čas a jídlo nemyslím 😖

janikchelsee
27. aug 2012

@zmyzulka jéé, koukám, že jsi taky 30.týden jako já, kdy máš termín? Já 8.11., ale tady se nenechává do termínu, vyvolávají dříve - no, já teda budu ráda, když vydržím aspo\ń do nějakého rozumného týdne, mám prý nízko hlavičku, ale čípek zatím 4,5cm, tak snad to není zatím krizovka. Teď mi mimouš dělá v břiše přemety🙂 Asi děkuje za sváču🙂🙂
Jinak hlad ani nemívám, občas ano, ale většinou mi to stačí na ty tři hodinky.
A inzulínu se případně neboj, je to velký pomocník.....

maxkatka
27. aug 2012

@luly13 prosím Tě, ty to máš za pár... a mě vyhovovalo jíst po dvou hodinách 😝 měla jsem odpoledne dvě svačiny... ty už si s tím moc hlavu nelámej..

maxkatka
27. aug 2012

@zmyzulka přidej více zeleniny a masa... maso je kvalitní bílkovina, která Tě zasytí na dýl...

zmyzulka
27. aug 2012

@janikchelsee termín mám den po tobě, ale já v tom mám jasno, rodím na své narozeniny (28.10.) nebo na manželovi (2.11.), první dcera byla dřív o dva týdny, tak jsem zvědavá jak se trefíme 😀 a otočená ještě není, dnes jsem byla na velkém utz, tak snad se taky brzo otočí 🙂 a ty pícháš?

@maxkatka asi budu muset, já právě na to maso moc nejsem, ale co mi zbývá... musím to nějak dopilovat 🙂 dneska bude k večeři kuřecí maso s kysaným zelím a bramborem, tak snad mi to projde 🙂

misule82
27. aug 2012

@mm_mm tak jak ti dopadl ten glykovaný? Myslím, že jsi to byla ty, kdo psal, že dnes bude mít výsledek 🙂 mně se snížil z 3,5 na 3,2 🙂 tak jsem moc ráda, snad to udržím. Zítra jdu pěšo do poradny, tak si asi koupím za odměnu vdolek 😀
a jak tu píšete o vařené čočce, tak mě dělá dobře. Dnes jsem si dala přes 200 g a hodnota 5,5.

mm_mm
27. aug 2012

@misule82 Ahojky, měla jsem 30, minule 28, předtím 29 a předtím 33, tak uvidíme, co bude příště... 🙂 Čočku jsem nezkoušela, nemám jí ráda, ale zkoušela jsem někdy před měsícem hrách a to byl průšvih. Já jím skoro pořád brambory s masem a nějakou zeleninou, to je osvědčený a nelítaj mi to po tom hodnoty, ale už mi to leze krkem. Dneska jsem si výjimečně dala rejži, ale tý musím sníst vždycky míň, jinak to lítá. Teď jsem si dala k večeři 300g kuřecího a 3 kusy knäckebrotu a hodinu po jídle mám hlad jak blázen...Jinak si za odměnu dávám kus 86% čokolády Figaro, ta mi moc chutná.

mimys
27. aug 2012

@mm_mm ahoj.. no cukrovku ma moje sestra od 13 let, ta mela smulu... na me si cukrovka pockala do 39....tak jeste vlastne muzu mluvit o stesti.

werumka
27. aug 2012

@mimys Ahoj! Kolik jsi jich měla? Přes revizáka by to neprošlo? Máš nárok na 1000 proužků za rok...

moonlightka
28. aug 2012

baby ten Glukopur co si mam kupit v lekarni na ten cukrovkarsky test sa musi kupovat cerstvy alebo si ho mozem kupit den dopredu?

mmaatt
28. aug 2012

@moonlightka glukopur by mal byť prášok (hroznový cukor), ktorý ti zmiešajú s vodou a ten musíš vypiť, takže je jedno kedy si to kúpiš

moonlightka
28. aug 2012

@mmaatt dakujem to je super, lebo mam ist na 7 hod. a nechcem ist este do lekarne a tak. Takze kupim den dopredu.
Dakujem. A este podotazka, mozno mi budes vediet povedat...ake hodnoty mam cakat, co sa uz povazuje a co nepovazuje za gestacny diabetes?

maxkatka
28. aug 2012

@moonlightka no vy to na Slovensku máte trošku jinak... ale jinak jestli chceš vědět jak je to v ČR, tak koukni na www.tehotenskacukrovka.cz

moonlightka
28. aug 2012

@maxkatka dakujem

mmaatt
28. aug 2012

@moonlightka hodnoty si už nepamätám, ale aj keď budeš mať, tak sa nič nedeje, nie je to nejaký extrémny problém, akurát upravíš stravu, aby ti nelietal cukor (to ťa doktor usmerní) a vynecháš niektoré potraviny zo stravy. Akurát ťa budú sledovať, či náhodou nemáš nejaké iné problémy, ktoré tento diabetes môže naznačovať a teda aby mohli zasiahnuť včas, ak by niečo predsa len bolo. Ide skôr o prevenciu pred inými problémami. Ak chceš vedieť viac, tak si prečítaj toto http://www.zdravie.sk/sz/content/521-27758/Gest...

smima
28. aug 2012

Ahoj holky, jsem diabetička 1. typu a inzulín si píchám už 14 let a teď jsem taky jako vy těhotná. Holky, nestresujte se, že Vám někdy hodnoty povyskočí. Důležité je, aby ta vyšší hodnota cukru nebyla v těle celý den. Podle diabetických tabulek u těhotných je přípustné mít 2 hodiny po Jídle do 7,8 ono potom zase ještě klesá, a před jídlem když je to kolem 4,0 - 6,0 tak je to výborné. Beru to teda podle tabulek diabetiků, ale vůbec se tím nestresujte. Taky mi to po jídle někdy vyskočí, výjimečně mívám i kol. 9 -12, ale hned dopíchávám inzulín, abych to srovnala. A moje malá Barunka v bříšku je zatím bez jakéhokoliv problému, všechny testy i váhový přírustek je v normálu. Je pravda, že jsem musela dávky hodně zvýšit, jen pro zajímavost, první asi 4. měsíce těhu jsem ke snídani píchala kol.12. jednotek a teď už ke snídani píchám přes 30. jednotek. Takže holky klid, sama jsem odpozorovala, že stres mi cukr taky zvyšuje.. Držte se. 😉

slecnalu
28. aug 2012

Ahojte, tak pridávam aj svoju skúsenosť...
Bola som v 28tt na glukózovom teste, ráno som normálne vypila tú sladkú vodu, nebolo mi z nej zle... ďalšiu hodinu a pol mi vôbec nebolo zle, sedela som, čítala som knihu a zrazu v sekunde ma oblial pot a všetkú tú vodu som vyvrátila..... až som ostala šokovaná že čo to, keď ani zle mi nebolo...... tak ma poslali domov, že už mi krv nemôžu zobrať a mám prísť o 2 týždne, lebo skôr ten test opakovať nemôžu....keďže mám celú rodinu cukrovkárov, tak som bola dvakrát odvtedy u babky na odpich- pre istotu... stále som mala hodnotu 8 aj niečo, tak som to vravela dnes na poradni a hneď som dostala diétu s tým, že o ten týždeň idem na ten gluk. test znova 😖 a tiež s tým, že mi spravia odpich už po hodine a nie až dvoch....
Dúfam, že na tom nebudem nejako katastrofálne, len už teraz podľa posledných ultrazvukov mám bábätko väčšie tak cca o 2 týždne, takže to asi fakt vidím na tú tehu cukrovku.... snáď to nie je také nebezpečné ako mnohí strašia....

Je ešte možné že cez deň keď mi babka robila odpich s hodnotami niečo cez 8, že to tehu cukrovka nie je?

maxkatka
28. aug 2012

@slecnalu bohužel cukrovku nejspíš máš... nepíšeš o tom,kdy sis cukr měřila (jak dlouho po jídle či prostě kdy), ale tak jako tak je 8 a více "hodně" a miminko máš taky jak píšeš větší.... to bohužel asi brzo dostaneš inzulin, pokud dieta nepomůže, ale neklesej na mysli!!! Jsou horší věci na světě!!! Pro zdraví miminka zvládneme všechno... já měla malého prvně v normě a pak o týden dopředu a to už jsem píchala inzulín... narodil se ve 39tt a měl 3650g a bylo všechno v pořádku... nelituji omezování a píchání... bohužel mě to čeká i mimo těhotenství... všechny ženy (a i nějací chlapi) mají u nás v rodině cukrovku 🙄 takže dispozice mám velké....

slecnalu
28. aug 2012

@maxkatka no veď toto že dispozície mám aj ja dosť veľké.... de facto som jedna z mála v rodine ktorá ešte cukrovku ,,nemá´´ ....
keďže som teraz bola vyšetrovaná na pankreas a bola mi zistená mierna pankreatitída (podľa zrnitého pankreasu na usg a párkrát som mala mierne záchvaty po jedle), držala som tú pankreasovú diétu, čiže zo začiatku krutá 2 dňová diéta o suchároch a vode, to bolo prvýkrát čo som si merala cukor a bol niečo nad 8.... takže dajme tomu že ,,nalačno´´ hoc som si ho merala na obed....
druhýkrát to bolo pred pár dňami, po obede asi pol hodinu a tiež som mala 8 aj niečo.....

katarina822
28. aug 2012

@moonlightka nalacno do 5,6 po hod do 8,8 po 2hod. 7,6. ten prasok si mozes kludne kupit skor vecer od 18hod. nejes rano nejest nepit. drzim palce.

katarina822
28. aug 2012

@slecnalu suhlasim s
@maxkatka skus od teraz sa riadit tymto http://www.tehotenskacukrovka.cz/ukazky-z-jidel... ked si meras skus az hod a pol po jedle . a limit tam je myslim do 7,6.

maxkatka
28. aug 2012

@slecnalu půl hodiny po jídle je normální, že je cukr zvednutý.... měřit minimálně hodinu po jídle... diabetik měří po hodině a půl až dvou hodinách po jídle....

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre