Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

aininka
20. jún 2012

@luly13 mne toto robila ryza aj zemiaky, musela som ich vylucit. Ryzu som nahradila tou hnedou ryzou...
@mmlenka podla mna sa neboj ten glykovany hemoglobin je v poriadku aj takto tesne. Hmm, to som si neuvedomila, ze sa tam nedostanete, myslela som, ze koniky su prepojene... Neda sa ani prihlasit pod svojimi udajmi?

mmlenka
20. jún 2012

@aininka Je, tak super, sice to pri prvnim zobrazeni pise, abych se zaregistrovala, ale jde se nastesti prihlasit i s ceskymi udaji. Tak se jdu nechat inspirovat 🙂

luly13
20. jún 2012

@aininka Ty si kontrolovana v madarsku? Pre info, kolko po jedle ti kazali merat cukor a do akej hranice drzat? Lebo sa mi zda, co stat, to ine odporucania. A tym cukorovym melonom myslis oranzovy nie cerveny , ze? (Aka sugestivna otazka 😀 )
Ja som vcera nasla chlieb, co sa mi zda ok po dnesnom rane. A nasla som aj 'sumavsky' chlieb vyrabany na slovenslu a v zlozeni cukor a rozne emulgatory 😲

aininka
20. jún 2012

@luly13 ano, zijem v Budapesti, vydala som sa sem. 🙂 Kontrolovat sa mam hodinu po jedle a maximalna hranica je 7, ale uz aj na 6,8 sa tvarili, ze je to koniec sveta... Tak sa mi to nakoniec darilo drzat pod 6. Ano, oranzovy, cerveny sa moze, vdakabohu, pretoze na nom prezivam tieto horka 😀.
Ten cukor v chlebe nemusi byt hned tak problematicky, pokial je ho napriklad 2g na 100g vyrobku, on sa totiz niekedy pridava aj do kvasnic, aby chlieb vykysol. Niekomu to zdvihne cukor, niekomu nie. Tie emulgatory vidim ako horsie zlo.

pami27
20. jún 2012

Ahojte dievčatá, náhodou som zablúdila na toto fórum, lebo aj ja som mala v tehotenstve cukrovku. Držím všetkým palce. Zaujímalo by ma či mám pri prípadnom druhom tehotenstve väčšiu "šancu", že sa cukrovka zopakuje. Ak by som bola v budúcnosti ešte tehotná mám si dávať na cukor pozor už od začiatku? Je tu niekto, komu sa to zopakovalo?

luly13
20. jún 2012

@aininka hodinu po jedle pod sest? pomooooc 😅 asi idem fakt menit lekara. ten moj mi povedal, ze kym mi to nebude pravidelne skakat nad 9, som v klidku. ale neviem, co potom baby, ktorym nedali glukomer a odoberaju si vzorky raz za dva tyzdne v jeden den 6krat...ved tie nemozu mat sajnu, ako sa im "dari" v diete

aininka
20. jún 2012

@luly13 ja tiez nemam glukomer, mne merali kazdy tyzden v poradni a dolezity bol aj ten glykovany hemoglobin, ten ukaze, ci dlhodobo tu dietu dodrziavas dobre.... Ja som mala zo zaciatku stresy, ze to nemozem kontrolovat, ale nakoniec to vsetko ide dobrym smerom. Tiez mi robili pravidelny ultrazvuk, ci babo nerastie prilis.

luly13
20. jún 2012

@aininka neviem, ci by to pre mna nebolo menej stresujuce, nemat ten glukomer doma. lebo takto ako skoci hodnota, som total v strese. a k tomu mi niekto povie, ze aj tak tie glukomery pri nizkych hodnotach nie su presne 😖 . o glykovanom hemoglobine mi bolo povedala, ze mam ako zdravy clovek. hodnota sa ku mne nedostala 😒

mmlenka
20. jún 2012

Tak ja mam povolene hodnoty do 7,3. Ale i kdyz jsem mela v jeden den 7,6 a 7,9, tak na to nic nerekla. Az pri hodnote 9,1 se dost zarazila. To uz neslo svest ani na nepresnost glukomeru.

luly13
20. jún 2012

@mmlenka po hodine?

mmlenka
20. jún 2012

@luly13 jj, po hodine

aininka
20. jún 2012

@luly13
@mmlenka
podla mna v tom vsetci maju mismas, kazdy hovori nieco ine.... 😖

petapete
20. jún 2012

@mmlenka u toho glykovanýho hemoglobinu vůbec neřeš těsně netěsně...tam je prostě hranice pro těhotný 4 a pokud budeš mít i třeba 3,9, tak je to ok, ona je ta hladina u těhotných hodně ponížená, u netěhotných diabetiků se i při hodnotách mezi 4 a 5 mluví o dobře kompenzované cukrovce, takže klid, máš to v poho😉

@luly13 ty hodnoty po obědě máš vyšší...těžko říct, proč...většinou naopak oběd bývá nejlíp snášený a nejspíš projdou různé hříšky...možná bych zkusila párkrát na oběd spíš víc maso+zelenina a méně té přílohy (tu fakt spíš jen tak "pro okrasu", co to udělá). Jaký máš po obědě režim? hejbeš se?

petapete
20. jún 2012

@pami27 údajně pokud máš v jednom těhu těhu cukrovku, tak je skoro jisté, že v dalších těhotenstvích ji budeš mít opět😖. Pro už jednou potvrzené těhu cukrovkářky se doporučuje absolvovat ogtt už koncem prvního trimestru, pak znovu v tom klasickým termínu a pak - pokud jsou tyhle oba dva negativní, ještě jeden kolem toho 32.-34.tt, kdy se hodnoty nejvíc horší (hladiny placentárních hormonů způsobujících rezistenci na inzulín dosahují vrcholu), takže určitě víc hlídat a spíš počítat s tím, že se gestační diabetes bude opakovat...

luly13
20. jún 2012

@petapete no ved to je asi ten kamen urazu. Ze po obede usavam maleho a som v polohe lezmo a vacsinou zaspim s nim. Dnes som aspon riady umyla, dlazku zmietla az po tom sla ulozit. No evidentne nepomohlo. Len casovo ten obed proste neviem nastavit 😖

petapete
20. jún 2012

@luly13 aha vlastně, to už jsi psala, to je blbý☹. Tak leda fakt u toho oběda skrouhnout sacharidy na minimum a dát si třeba až po vyležení s tím, že to pak rozhejbeš a uvidíš, co to udělá...protože až k devíti, resp. i nad tu hranici nad těch 7,5 třeba by se to určitě nemělo dostávat moc často...

martuli
21. jún 2012

@luly13 U nas je to to same, po obede chodim uspat maleho a pokazde usnu s nim, ale cukr po obede jsem nad hranici nemela nikdy, u mne je problem po snidani a dneska i na lacno, vecer jsem usnula bez druhe vecere a to pak je prusvih ☹
Drzim pesti, at se ti to srovna, ja uz to mam za par a budu si prat, aby pak test dopadl dobre

luly13
21. jún 2012

tak ja mam dalsi problem ☹ . nedalo mi a volala som dr, ze aku vysku som mala toho glykovaneho hemoglobinu. a opat, ze uplne v poriadku. tak som ho poprosila, nech mi da cislo. ze 5,1. a norma je do 6,6. ze sa nemam stresovat a vidime sa o tych 6tyzdnov. no ja som v totalnom strese a to asi hladine cukru neprospieva 😢 . uz som rozhodila aj siete po znamych, ci nepoznaju diabetologa venujucemu sa tehu cukrovke, no zatial neuspesne.

@martuli ja mam zase na lacno od 4do 5. no po jedle mi to skace. dnes na ranajky krajec chleba, vajicko na tvrdo , plat papriky a sup ho po hodine 7,3. moze to byt aj ten stres? lebo fakt sa mi zda, ze sacharidov v jedle nemam tolko, aby to robilo taku neplechu ☹

martuli
21. jún 2012

@luly13 Urcite to je i stresem, muj tatka ma cukrovku a pokud je ve stresu, cukr mu lita jako blazen, pokud je v klidu, je to v pohode.
Ja kdyz byla na "dlouhem cukru" tak mi rekla sestra hodnotu 39, a ze to ej OK

llluckaaa
21. jún 2012

@aininka To jsi měla fakt extra přísnou dietu. A řekli ti, proč ti tolik dali? Tady v ČR by to snad ani nemohli předepsat, těhotetné nemají s množstvím sacharidů na den klesnout pod 200g.

llluckaaa
21. jún 2012

@pami27 Ahoj, bohužel máš téměř jistotu, že se ti cukrovka objeví i v dalším těhotenství. Jak píše @petapete, testuje se dřív a pokud se cukrovka neprokáže, tak se test ještě později zopakuje.

rejocka
21. jún 2012

ahojte dievčatá aj ja som dnes volala za vysledky cukru a mám sa zajtra zastaviť mám zvýšené ☹ teraz som chorá a beriem atb,myslíte,že to môže skreslovať????

katarina822
21. jún 2012

@rejocka ano moze test sa vykonava ked si uplne zdrava mala si povedat ze si chora a test si mala podstupit ked budes OK ziadne prechladnutie je to zatazovy test. na tvojom mieste po vylieceni by som opakovala test ..........

rejocka
21. jún 2012

@katarina822 ja som aj hovorila,že ešte beriem atb,že to nevadí,že to nemá vplyv-no v letáčiku od atb čítam,že abnormálne hodnoty vysledkov testov krvi,moču a cukru.Som v 26tt a zatiaĽ som pribrala 5kg. a ty si mala aj v prvom tehu cukrovku?Lebo ja v predtým s chlapcami nie...

mravcica
21. jún 2012

ahojte, citam vas uz dlhsie. som v 10 t.t.. v poslednom tehotenstve som pravdepobdobne prekonala tehotensku cukrovku, ktora mi nebola zistena a tym padom ani liecena. Maly mal po porode dost vazne komplikacie. Od porodu chodim na kontrolu na diabetologiu a mala som hranicne hodnoty, takze som bola na beznej diete. Hned ako som teraz otehotnela, mi dal glukomer a cukor si meriam. Chcem sa vas spytat na ta tie sacharidy. Mme dal taku tabulku s potravinami, kde jedna jednotka tej ktorej potraviny sa zapocitava za 1 SJ - su tam udane g a kj. Napr. rajciny su nezapocitatelne, tie mozem jest kolko chcem. ale tusim som niekde citala, ze to tiez az tak nie je. Tych SJ mozem zjest 14-15 denne. Ako vas citam, vy to tu pocitate nejak uplne inak. Mohli by ste mi v tom prosim poradit, lebo stava sa mi, ze mi to tiez niekedy lieta okolo 7. Ozaj a ja si mam merat po 1,5 hod. vopred vam dakujem

katarina822
21. jún 2012

@rejocka ano mala . ja som bola len prechladnuta a volala som a ma preobjednala ze musim byt upne zdrava na tento test..

petapete
21. jún 2012

@luly13 a nemáte na Slovensku nějak jinak ty hodnoty glyk. hemoglobinu? Vím, že u něčeho je tam hodnocení podle jiných kritérií než v ČR a jsou tam ty toleranční hodnoty jinačí (vyšší)...ale už si nepamatuju, jestli je to zrovna ten HbA1c...Každopádně konzultace i jinde by neuškodila😉. Jak už jsem psala o tom stresu - má na glykémii sakra velký vliv, skoro bych řekla, že významnější, než občasný dietní prohřešek...a s tou snídaní - 7,3 jsi ještě těsně kolem normy, to je docela ok, ale možná zkusit vynechat fakt to čerstvý pečivo, mě tohle snídaně dělali v těch nejhorších týdnech těhu taky, vůbec jsem nemohla pečivo čerstvý...to až pak po tom 35.tt jsem se mohla zas "rozšoupnout"...

@rejocka ta atb by mohla mít vliv na výsledky ogtt, nicméně bych to asi raději brala jako že vyšel pozitivně a přistupovala k tomu tak, že těhu cukrovku mám, opakovat ogtt bych už neriskovala (pokud tu cukrovku máš, tak je to naprosto zbytečná a i může být zbytečně komplikující zátěž pro organismus...takže bych klidně šla na dia, pokud můžeš, nafasovala bych si glukometr a měřila glykémie...pokud je budeš mít ok, tak není v podstatě důvod pro nějaká extra omezení a ta cukrovková dieta určitě neublíží a není nikterak problematická (navíc pokud budeš mít hodnoty ok, budeš si moct i klidně dopřát sem tam něco sladkýho...a budeš v klidu...). Osobně zastávám názor, že raději zbytečně držet tu dietu (která fakt není nikterak strašná), než něco zanedbat a podcenit...Jinak já v prvním těhu asi těhu cukrovku neměla (na ogtt jsem tehdy ovšem nebyla odeslaná), ale neměla jsem žádné komplikace, Lukáš měl pár dnů před termínem 3150g a 49cm, takže se zřejmě cukrovka nekonala...a teď podruhé mi vylezla z ogtt - dost hraniční (první dvě hodnoty úplně v normě, třetí - po dvou hodinách - o desetinku nad normou), ale byla jsem ráda nakonec, že to vyšlo takhle a ne naopak - hraničně negativní a pak by to bylo bez sledování...Jinak to, kolik jsi přibrala, vůbec o ničem nevypovídá, já do 28.tt přibrala ca 6kg, pak od zahájení diety do porodu už víceméně nic (nejdřív jsem malinko zhubla a to pak v posledních týdnech dobrala zpět, takže rodit jsem šla s +7kg cca)

@mravcica tuším, že 1SJ = 10g sacharidů v potravině. Ale pokud to tak je, tak těch 14-15SJ je podle mě při těhu málo, měla bys mít příjem min. kolem 200g sacharidů denně. Rajčata obsahují zhruba kolem 5g S/100g, takže to není zas tak málo, aby se mohla jíst úplně bez omezení, je vhodné je do příjmu sacharidů započítat...velmi doporučuju tabulky s přehledem obsahu sacharidů - základ je na tehotenskacukrovka.cz, další se dají vypočítat v různých e-kalkulačkách denního příjmu, např. na flora.cz i jinde...a minimálně zpočátku si to poctivě měřit, počítat, vážit,...ať získáš přehled, kolik toho sníš...s měřením po 1,5hodině nemám zkušenosti, měla jsem měřit po hodině od jídla s tím, že hodnota neměla být přes 7,2mmol/l...takže po hodině a půl už to odpovídalo o dost méně...

luly13
21. jún 2012

@petapete uz som si volala k inej dr,len tym,ze ideme na dovcu,potom ona, tak mam termin az 17.7. Ale stale lepsie nez 27. U toho, co som sledovana teraz. U nas napr ogtt robia z prstu. Na poradni dr moravcovej som citala,ze u vas je nariadenie robit test z krvi zo zily. Ze z kapilarneho odberu su az 25% odchylky.

petapete
21. jún 2012

@luly13 no hele, ono u nás je jakýsi doporučení a neboj, že by se všude dodržovalo...je spousta míst, kde i u nás dělají odběr z kapilární krve, příp. se vynechává odběr v 60.minutě, jinde přímo doporučí jít se projít nebo jinou fyzickou aktivitu, což je taky kontraindikovaný, protože se glukóza víc spaluje a tím může vyjít falešně pozitivní...takže ani tady to není úplně ideální a musí si to člověk sám zjistit a příp. trvat na správném provedení...

luly13
21. jún 2012

@petapete tak som nasla,ze u nas sa vo vacsine udavaju vysledly v mmol/l a u vas v %. Cize do 6 mmol/l je hodnota zdraveho cloveka. Asi by som sa fakt mala skludnit 😅 .

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre