Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

andran
1. dec 2013

@zdenikmar a dívala si se třeba na netu , kolik má zhruba mimčo teď vážit. Já se dívám na net - www.maminkam.cz a tam je to vždycky napsaný, kolik by mělo zhruba vážit a měřit. Mě taky dr. říkala, že prý utz jsou nastavené různě a může tam být i půl kg rozdíl...., mám taky strach. Ale nesmíme se stresovat, snad to dopadne dobře... já mám termín 9.2. a snad to bude něco málo před termínem a ne dřív... ☹

andran
1. dec 2013

@mishell8 jo a ještě jsem zapomněla, na večeři si ještě dávám zeleninu , cca 150g

mishell8
1. dec 2013

@andran Ďakujem veľmi pekne 🙂

andran
1. dec 2013

@nininka23 já taky nebudu rodit, jak jsem zvyklá, ve Šternberku, ale v Olomouci ve FN, protože tam chodím do rizik. poradny - píchám si fraxiparine na ředění krve a teď chodím i do diabetologické poradny. Ale asi je to lepší, kdyby něco, tak jsou vybavenější a nemusí pak mimčo převážet (to se nám stalo u Lucinky, ale to jsem nic takového neměla - prošedávala při krmení - zapomínala dýchat, byla hodně malá - 2,40kg), tak mám strach, ať mimouš není moc malinkej, když teď držím tu dietu. A chtěla jsem se Tě zeptat, jaké jsi měla hodnoty, pokud sis je měřila - 2 hodiny po jídle, že ti nasadily inzulín? Nebo jen na základě těhu cukrovky?

nininka23
1. dec 2013

@andran No já mám po jídle hodnoty dobré, mám povoleno do 7,7 hodinu po jídle a 6,6 dvě hodiny. Většinou mám tak 6,2 - 6,8 tu hodinu po jídle. Beru inzulin jen na noc, protože mám vysoké hodnoty nalačno (mezi 5,5 -6) a doktorce se to moc nelíbilo. Začalo mi to minulý týden. Nám mudr. taky říkal, že malá je drobnější...ale dívala jsem se do tabulek a váha odpovídá týdnu těhotenství, tak nevím. Já bych samozřejmě rodila raději "doma" , ale taky si říkám, že asi vědí, proč mě chtějí tam a hlavně ať je vše v pořádku.

andran
1. dec 2013

@nininka23 tak mě zase říkala sestra a dr., že prý dvě hodiny po jídle do 7 je dobré, tak fakt nevím. Jsem opravdu zvědavá, co mi zítra řeknou, až jim předložím tabulku s měřením. Ráno na lačno před snídaní mám tak 5,2; 4,7; 4,6;, tak jsem zvědavá.... je fakt, že mám obavy, ještě si píchat inzulín. Už mi to píchání stačí - do stehen ráno a pak ještě kontrolovat cukr..., ale co by člověk pro mimčo neudělal že? ale chutě teda mám.... to jo. A když jsme na oslavě, tak se všichni ládují, já si odhadnu, co bych tak mohla, pak čekám dvě hodiny, pak zas si něco dám... ☹ a v mezidobí, když je nejhůř, tak "zobu" zeleninu

nininka23
1. dec 2013

@andran No já to taky ne vždy ukočíruju...prostě občas mě přepadne mlsná..i když většinou se odbudu nějakým ovocem...chodím co 14 dní na utz, tak mě uklidňuje, že malá je bez známek těhu cukrovky. Jinak to píchání inzulínu je opruz, ale není to tak hrozné. Rozhdoně jsem ale ráda, že jej mám jen po dobu těhu a ne na furt. Jinak lačný hodnoty máš nádherné...já měla asi 3x i 6,9 hned po probuzení.

rilwen
1. dec 2013

@zdenikmar vím, že se stabilizuje, jen jsem přesně nevěděla, kdy se láme. Jsem ráda, že už se to blíží a že jsme se s diabetologem dohodli, že tak jak, je to nastavené teď, už to "spolu doklepeme". 🙂 Krásné hodnoty. Taky jsem v pokušení občas si dát něco, co bych neměla, ale pořád se bojím.

zdenikmar
2. dec 2013

@andran dívala jsem se na net a všude píší jinou váhu...to už abych dělala průměr,Podle mého doktora je o týden a 4 dny větší,ale prý to nemám nějak řešit,že ty ult.u každýho doktora jsou jiný.To na rizikovce pořád řeší že je větší,chtěli mi dát inzulín aby tak nerostl,ale na diabetologii řekli že né,že při dietě mám hraničně nízké hodnoty,mám tak kolem 5,2- 5,6 po jídle.Jednou týdně mi to vyskočí na 6,8-jako dnes po snídani a nevím čím to je-stejné pečivo-stejná snídaně jako předevčírem a to jsem měla 5,6 po snídani...Kolikmíváš tak obědě hodku?

zdenikmar
2. dec 2013

@nininka23 naš malej váží 2,2kg a jsme o 2 týdny mladší než vy.Zatím jsem jen na dietě,a doktorka byla ve čt na dia spokojená a podle ult. je malej taky v pořádku,nemá zádné známky diabetického dítěte,jen je větší-že je větší mi říká můj doktor od srpna a to jsem ještě o cukrovce nevěděla-a taky se kluci v rodině rodí velcí-tak se snažím uklidnit tim že bude jen větší a v pořádku.Rodit v plzni mě chtějí nechat kůli tomu že je větší,že prý by mohl mít komlikace s adaptací po porodu-tak uvidíme 19.12 to jdu na kontrolu.

werunkas
2. dec 2013

@zdenikmar ahojky tak já jsem byla dnes na kontrole na gyndě na ultrazvuku a malá má 2100 g, doktorka mi řekla že se vše vyvíjí podle toho jak má a žádné velké miminko prý nemám, takže já jí budu určitě věřit a taky si myslím že jim ty přístroje neměří až tak úplně správně a jsou to jen hrubší odhady té váhy, takže bych ani nestresovala....zítra jdu na diabetologii tak uvidím jak mi výjde test z moči a krve...

zdenikmar
2. dec 2013

tak to jsi mě uklidnila,jsem ve stejným týdnu a malej má jen o 100g víc a tomě pořád straší,že je malej moc velikej doktoři-já dnes byla pro výsledky na gyndě z krve-krevní obraz-a nějak mi nevišli 3 hodnoty a dostala jsem na 15 dní léky a pak prý další až do porodu...a můžu se tě zeptat jak citíš pohyby-mě malej hlavičkou tak štouchá dole,až mě to bolí jak při kontrakci....dle doktora vše tak jak má být a mám jen citlivou dělohu

jpetraa
3. dec 2013

holky a jak často chodíte na kontroly na gyndu na utz?? všude čtu, jak se chodí při cukrovce častěji aby se prcek sledoval a já byla ve 30tt a jdu až ve 36:O( tak přemýšlím, jestli se tam nějak vnutit..

werunkas
3. dec 2013

@jpetraa já chodím na kontrolu na gyndu co 14 dní a to samé i na diabetologii..

werunkas
3. dec 2013

@zdenikmar myslím že žádné velké dítě nemáš, nvím proč každý doktor má jiná měřítka ☹ měli by se už konečně sjednotit...pohyby cítím normální malá mě taky tlačí ale nijak moc to nepociťuji, furt se jen vrtí 🙂

jpetraa
3. dec 2013

@werunkas aha...já jsem z té dlouhé doby na gyndě dost rozpačitá, tak nevím, jestli se tam nějak nevnutit,jen nevím jak. v tom 30tt mi říkala, že je malá o týden větší,ale že to je normální odchylka od normy, která se neřeší ani u necukrovkářek, že to tak prostě může být. to měla malá dle měření cca. 1300 g. Na dia jdu příští týden,ale teda taky po měsíci...

rilwen
4. dec 2013

@jpetraa
@werunkas
Na gyndu jsem chodila každé dva týdny, teď je to jednou za týden do porodnice na monitor (tam už ale ani nevyšetřují vnitřně, jen natočí křivku, tlak, moč a to je vše). Na ultrazvuku jsem byla ve 32tt (2300g) a pak až ve 35tt (3000g). Měla bych stihnout ještě jeden kvůli případnému vyvolávání porodu před termínem, ale nevím, jak to s tou laxností chtějí stihnout. Protože jestli vyvolávat, tak na to mají dva týdny a fous... To doufám, že už dřív porodím sama. 😉
Na diabetologii chodím každý týden (jeden na odběry a druhý na konzultace).
Malý je větší o cca 2 týdny, ale zatím si s tím nikdo moc hlavu nedělá.

petruldo
4. dec 2013

Ahoj, mám tiež tehu cukrovku a teraz mi diabetologička požičala glukometer. Bola som veľmi v šoku keď som zistila že po raňajkách - graham rožok, maslo a 4 kolieska kvalitnej a drahej šunky /zn. Krásno/ bola glykemia 8,5, po tých istých raňajkách, len lacnejšia šunka 9,5. Viete mi poradiť dáku šunku po ktorej nebudem mať takú vysokú glykémiu?

andran
4. dec 2013

@zdenikmar já si hodinu po obědě neměřívám, vždy dvě hodiny po jídle. V pondělí jsem byla na diabetologii a říkala, že hodnoty jsou pěkné, i když mi to dvakrát za těch 14 dní vyskočilo na 7,7. Jinak říkala, že na lačno mám kolem těch 4,7 a že je to dobré. Ale včera jsem měla pořád nějak celý den ppo jídle ty dvě hodiny 6,5; 6,4; 6,9 a tak, až jsem z toho byla celá nervozní. Asi to bylo tím, že jsem dost polehávala. Dnes jsem makala od rána, celý dopoledne jak šroubek, vysávání, vytírání, převlékání, vaření, pečení štrůdlu a pod. a drží se mi to zas na 5,2 , ráno 4,4;, po svačině 4,3, takže asi i ten pohyb je důležitý. Ale je fakt, že mě bolí třísla, jak to bříško těžkne, tak jsem to asi přepálila ☹ Na utz půjdu za 14 dní měřit mimčo, jak to vypadá, jestli je velký. JEště mi říkala, že když to tak půjde dál, tak od 35.týdne to asi přestane řešit, že to pak už neletí nahoru a kdyby bylo mimčo třebas malý, jak mě straší moje doktorka, že se jí zdá, že bude drobnější, nevím teda, z čeho usuzuje, tak že dietu držet nebudu. Tak uvidíme. Ale to je stejně už po vánocích, tak je to jedno.... ☹, ale člověk se stejně hlídá, aby neublížil mimi.

andran
4. dec 2013

@nininka23 já taky dávám ovoce, ale dávám si, když mám dobrý hodnoty před jídlem, i sladký, ale podle váhy co mám v seznamu a počtu VJ. je tam i celej perník, ale ten má 3,5 nebo fidorka a nebo nějaký ten oplatek, bebe sušenky atd. Já bych to bez toho občas nedala. 14 dní jsem vydržela, to jsem měla jiný jídelníček, od kamarádky a nevěděla jsem, co jíst , ale co mám teď tady tento seznam, tak si to odvážím nebo odhaduju.Tak se přiznám, že hřeším, ale bylo mi řečeno, že můžu. Dokonce mi Dr. na diabetologii říkala, že i nějaký to cukroví o vánocích můžu, si to proměřím a uvidím, co a jak a kolik můžu..., tak jsem zvědavá. Člověk je opatrnej. Jak jinak. 🙂

andran
4. dec 2013

@petruldo hm, tak to nevím, asi Ti šunka nedělá dobře, nebo fakt nevím, já jím jakoukoli šunku, ale někdy snídám i jen rohlík a půl s máslem a čaj nebo mléko nebo chleba a půl s máslem a mazacím sýrem. Zatím se to drží, takže fakt nevím, jakou šunku poradit ☹ a máš pravdu, píšou, že pravá šunka od kosti je ta nejlepší....

petruldo
4. dec 2013

@andran ja tomu tiež nerozumiem, a vajcia jesť každý deň by asi nebolo vhodné. budem skúšať ďalej, hádam tú "dobrú šunku" nájdem 😀

jpetraa
4. dec 2013

@petruldo já bych hlavě zkusila rozdělit si snídani na dvě porce...mívala jsem po snídani stejný hodnoty,ale přišla jsem na to, že mi to dělá chleba:O(

petruldo
4. dec 2013

@jpetraa vyskúšam, muž mi povedal, že sa mám na to vykašľať a miesto šunky jesť slaninu /staročeská z Krásna je bez konkurencie 😀 , tá mi glykémiu nezvyšuje.
ešte si otestujem iba graham rožok s maslom a uvidím.

jpetraa
4. dec 2013

@petruldo já myslím, že šunkou to není..ale zkus..

consti
4. dec 2013

Ahoj holky, jen v rychlosti. Nakonec jsem porodila o měsíc dřív, respektive jsem musela na akutního císaře (malému haprovaly ozvy, špatný monitor atd. to je na delší povídání). Nicméně po porodu měl hypoglykemii, takže nedostatek cukru, tak nevím, jestli jsem tu cukrovku vůbec měla a jestli jsem mu tou dietou spíš neškodila... 😝 Naštěstí je vše v pořádku a Oliverkovi je dnes měsíc a zítra se měl narodit 😀 😉 .

cottoncandy
4. dec 2013

@petruldo a nedvíha ti glykémiu ráno skôr ten rožok? Ja mám opäť tehotenskú cukrovku, mala som ju aj v prvom tehotenstve, a vtedy som pravidelne mávala ráno zlé hodnoty napriek tomu, že som dodržala predpísaný počet sacharidových jednotiek. Napokon som zistila, že mi to robí akékoľvek pečivo, ale iba ráno. Vymenila som teda grahamové rožky, ktoré som najčastejšie jedla, za adekvátny počet knäckebrotov, a výsledky boli v poriadku. Teraz to už ani neriskujem a jedávam hlavne tie knäckebroty, iba večer si môžem dovoliť aj biele pečivo bez toho, aby mi cukor vyletel.

petruldo
4. dec 2013

@cottoncandy to neviem, keď idem na kontrolu na dia, tak jem graham rožok s maslom a vareným vajcom, glykemia je 6,7. minule som doma jedla rožok+praženicu+4 plátky opraženej slaniny a glykémia 5,5 /viem že to má na svedomí ten tuk/, takže ešte otestujem ten samotný rožok a uvidím.

jpetraa
4. dec 2013

@cottoncandy mně dělá zle pečivo i odpoledne, i večer:O( knackebroty jsou ještě horší než chleba:o( takže já jím ráno snídani na 3x, kdy sním dohromady tenkej krajíc.

jpetraa
4. dec 2013

@consti já myslela, že hypoglykemie je právě známka toho, že máš cukrovku...hlavně že jste oba v pořádku! kolik malej vážil?

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre