Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

ducky
22. aug 2010

@mmorgana Ty jsi vzorňák 😀 Ale děláš to pro mimouška a ono se na to fakt dá zvyknout. Já, měsíc po porodu, mám pořád hlad v ty "svoje" hodiny 😀 Takže jím pravidelněji než kdykoliv předtím a zatím, i když tam šoupnu denně něco sladkého, se držím na váze, dokonce jsem se dostala pod to, na čem jsem začínala těhu. 😉 Takže vydrž a vytrvej a kdyby jsi potřebovala poradit, tak písni 😉 Na těch stránkách je to ale fakt hezky napsaný. 😉

Nivalis tak rychlý cukry samo škodí a to, že je odbouráš ty neznamená, že je odbouralo miminko. Vzalo si je a tím pádem si zvykne na vyšší příjem cukrů, které ale po porodu mít nebude. Rovnou se ti taky může narodit s cukrovkou.
Samozřejmě že psychická pohoda je taky důležitá, ale pokud máš diagnostikovanou těhu cukrovku, tak by jsi ty rychlé cukry neměla jíst a měla by jsi držet dietu.
Jinak né všechny těhulky to zvládají jen s dietou, někomu to prostě tak lítá, že se přidává ten inzulín. Obecně ale většinou stačí jen dieta.

niky13
22. aug 2010

blahozelam novym maminkam, nech su deticky zdrave

@makinecka ten je ale kraaaaasny, 😀 😀 😀 este raz blahozelam. Ako jazva, hoji sa? Ja som uz teraz na nervy. V utorok poobede idem na prijem do nemocky.

makinecka
22. aug 2010

@niky13 neboj se bude to v pohodě,jizva dobrý už můžu skoro i běhat,všechno zvládám sama,akorát když kašlu tak to šíleně bolí a pak napuchá 😒 ale uvidíš že každým dnem ti bude líp a víc a víc zvládneš,nejhorší jsou tak ty 3 dny 🙂
budu držet palečky 😉

nivalis
22. aug 2010

ducky- dakujem 🙂 to som presne chcela vediet 😉 -teda, ci to babenku skodi, aj ked ja som v pohode... este raz vdaka 🙂

rozpravocka
23. aug 2010

baby, co mam robit, ked ma zacalo boliet hrdlo ☹ Lieky pocas tehotenstva neberiem a homeopatika su zase plne cukru. No a na vacsine cajov na to urcenych je napisane, ze nevhodne pocas tehotenstva. ☹ Skusala som kloktat slanu vodu, ale to je fakt nad moje sily ☹ Nemate nejaky zaruceny recept?
Inak neviete preco maju hranolky viac sacharidov ako zemiaky? Ved su predsa iba vyprazene a olej je predsa bez sacharidov, ci nie? Nie je zemiak ako zemiak?

rozpravocka
23. aug 2010

@makinecka gratulujem k Maxíkovi 😉 Je krasny

tea1909
23. aug 2010

@makinecka ten je tak krásný !! No paráda! Moc gratuluju, snad si to hodně užíváte a jsi šťasná 🙂 . Tak trochu ti závidím, že už to máš za sebou 🙂. Já už jsem z nemocnice doma, tak se teď musim šetřit.
@lio moc gratulu ! Trápili tě tam dlouho ☹ , ale teď už bude určitě všechno jen dobrý. 🙂

tea1909
23. aug 2010

@rozpravocka mě říkaly na dia, že je to stejné...brambory, hranolky a kaše (i když v kaši je trocha mlíka, tak třeba odečti pár gramů)

rozpravocka
23. aug 2010

@tea1909 praveze si myslim, ze ku kasi par gramov mozes pridat, lebo mlieko ma menej sacharidov ako zemiaky, takze vlastne znizi pocet sacharidov v kasi, ale hranolky, pecene a varene zemiaky mi pridu rovnake, takze nerozumiem tomu, ze v tabulke maju rozdielne hodnoty. Ale to je asi jedno, ja to aj tak nevázim 😀
Inak som rada, ze uz si doma 😉 Dufam, ze odteraz uz bude vsetko v najlepsom poriadku.

werunka21
23. aug 2010

@rozpravocka mě před porodem taky něco chytlo. Kup si osciloccocsinum (nevím přesně jak se to píše). Když to vezmeš v počátku, mělo by to rychle zabrat. Když to budeš brát dva dny, myslím, že cukrovka se nezblázní 😉 (nevím teda kolik cukru tam je, jestli vůbec nějaký). Dokonce mi to doporučila i Lio. Ta to brala preventivně celé těhu 🙂

rozpravocka
23. aug 2010

@werunka21 vdaka, tak to teda vyskusam. Asi predsa len mat chvilku zvyseny cukor, ako byt chora. 😀

ponyxx
23. aug 2010

Ahojte maminy 🙂, potrebovala by som poradit...doktorka mi dala ocikavacie pruzky....je mozne po zjedeni cokoladoveho mafinu z mecu mam glukozu aj ketony negativ?

rozpravocka
23. aug 2010

@ponyxx je 😀 Ja mam tiez iba tie pruzky na ocikavanie, tak som si o nich co to zistovala a prisla som na to, ze do mocu sa ti cukor dostava az pri hodnotach dlhodobejsie vyssich ako 10mmol. Takze ak mas hodnotu nizsiu, tak sa ti to tam neobjavi. Pozor vsak, uz hodnota vyssia ako 7,5 je vraj nevhodna, takze ja by som nabuduce ten mafin asi vynechala 🙂 (I ked aj ja mam nanho strasnu chut)

rozpravocka
23. aug 2010

@ponyxx a ketony sa zas vacsinou objavuju v opacnom pripade, teda ked telo hladuje a teda spracovava tuky namiesto cukrov. Co sa ti po mafine zrejme nestane. Najcastejsie sa to stava ráno nalacno.

niky13
23. aug 2010

@makinecka vdaka, tak sa ozvem , az pridem

ponyxx
23. aug 2010

@rozpravocka no jeejda, tetuska doktorka povedala , ze si mam zistovat, ci sa mi napr po zmrzke zdvihne cukor, tak skusam a testujem. A mas si to aj nejak znacit, lebo ja mam, len som zabudla ako :(

rozpravocka
23. aug 2010

@ponyxx v podstate si to znacit mam, ale iba tri dni predtym, ked pojdem k diabetologicke a to rano na lacno a potom dve hodiny (alebo 1 a pol) po ranajkach, obede a veceri. Ale v mojom pripade sa mi to fakt zda zbytocne, lebo doteraz to bolo furt negativne (teda az na tie ranne ketony v moci, ale tie som uz vyriesila posunutim druhej vecere na neskor 😀 ) No som zvedava, ze co mi zisti z krvi, ked tam najblizsie pojdem. Inak este vravela, ze ak by som sa citila zle, tak si to mam urobit, ale take nieco som este nazazila, takze neviem, ako by to dopadlo.

rozpravocka
23. aug 2010

@ponyxx A ako ti vysli vysledky toho ogtt testu? Ked ti povedla, ze mas skusat jest sladke? Lebo ja som mala 8,1 po dvoch hodkach a automaticky mi sladke zakazala.

ponyxx
23. aug 2010

@rozpravocka no ja to mam zatial tiez negativne... a dari sa ti priberat aj napriek diete? ja mam pocit, ze som schudla a to sa mi teda nepaci a s vahou stojim uz mesiac na tom istom mieste :(

rozpravocka
23. aug 2010

@ponyxx nie, pokial drzis diabetologicku dietu, tak uz vacsinou nepriberas. Ja som tiez stale na tej istej vahe (dokonca som mozno pol kila schudla) Ale vraj to zalezi aj od toho, kolko si nabrala predtym, kym si ju zacala drzat. Vraj ak si nabrala tych 6-7 kg, tak ti to uz ostane a ak viac, tak mozno aj schudnes. Ale to by mohli asi hovorit tie baby, co uz su na konci - ja to zatial neviem posudit. Niektore vraj na konci este co to pribrali, ale rapidne to uz hore nepojde. Dokonca som mala kamosku s tehu cukrovkou (nakoniec porodila chlapca 4,2kg) a za cele tehu pribrala iba 1kg. (ale ona zase nebola najchudsia) - takze to zavisi od roznych faktorov. Ale nic si z toho nerob, ze nepriberas, vraj je to uplne v poriadku - teda ak babo pribera podla normy. Ja som bola u lekara minuly tyzden a celkom sa tesil, ze som nepribrala 🙂 Vraj ak to takto pojde dalej, tak to babo by malo mat normalnu porodnu hmotnost. 🙂

jaruska8
23. aug 2010

@ponyxx No, nepoteším ťa, ja som za celé tehotenstvo ,,vďaka" cukrovke pribrala len 6 kg a v pôrodnici nechala 9, ale už ich mám skoro na sebe, lebo sladkosti sú mi teraz také vzácne. 😀 😀 😀 😝

rozpravocka
23. aug 2010

@jaruska8 vsak to je iba dobre, ci nie? 😀 Aspon si nemusela po porode chudnut 😉 A nemala si depresie z toho, ze si tucna. Ja mam kamosku (inu, ako co som spominala v predchadzajucom prispevku), co pribrala pocas tehu vyse 20kg a po porode, jej takmer vsetko zostalo.

jaruska8
23. aug 2010

@rozpravocka jasné, ja som bola spokojná. 😉 😉 😉 😉 Všetci ma chválili. 😝

rozpravocka
23. aug 2010

@jaruska8 prepac, ze sa pytyam, ale ake velke babo sa ti narodilo? Dodrziavala si dietu striktne, alebo si obcas zhresila?

jaruska8
23. aug 2010

Držala som ju fakt striktne a naozaj som nezhrešila, rodila som v 38tt a malá mala 2900g, takže tak akurát. 😉

rozpravocka
23. aug 2010

@jaruska8 fuu, tak to ta obdivujem 🙂 Ja sa snazim, co najstriktnejsie (teda sladkosti nejedavam), ale tatarsku a obcas aj kecup si dam. A takisto nevazim (lekarka mi nekazala), takze som to odvazila prvy krat a teraz uz idem iba odhadom 😉 Ale hlavne to ovocie - toho mam zakazdym viac - ale zase si hovorim, ze ho mavam na olovrat na kazdy den hned po olovrante cvicim, takze dufam, ze to spalim 🙂
Malicka mala fakt super vahu. Bodaj by to aj u mna tak bolo.

jaruska8
23. aug 2010

@rozpravocka Neboj, bude to OK, treba hlavne vydržať, prvé týždne sú blbé, ale potom to už ani nevnímaš. A inak, ono v podstate táto diéta je len dodržiavanie racionálnej stravy, takto keby sme všetci jedli, tak by sme boli zdraví a štíhli. 😀 😀 😀

rozpravocka
23. aug 2010

@jaruska8 hej, to je pravda - je to taka racionalna strava. Ale nemozem povedat, ze by om si zvykla, uz ju dodrziavam vyse mesiaca a stale som si nezvykla. Nahorsie je to vtedy, ked si na nejakej oslave (alebo staci aj na navsetve u rodicov) a vsetci jedia zakusky a ty tam len tak sedis a pozeras na nich. Ked som sama doma, tak mi ani nenapadne zobrat si sladkost, ale vtedy - no tak to su muky 🙂 Ale co uz, nejako to vydrzim - nerobim to predsa pre seba. Ale asi najviac mi chybaju sladke obedy - take buchty na pare alebo palacinky - no co uz, prezijem 🙂 I ked minule ma uz napadlo, ze si spravim celozrnne palacinky bez cukru s ovocim 😀

jaruska8
23. aug 2010

@rozpravocka Tie celozrnné palacinky by si pokojne mohla, to by sa nič nestalo. 😀 😀

rozpravocka
23. aug 2010

@jaruska8 to, že by som ich mohla, to viem, ale ci by som sa z nich aj najedla, tak to uz nie je take iste 😀 Ktovie kolko by som ich musela zjest, aby ma zasytili 🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre