Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

meggietn
24. sep 2008

tanitta: aj ja som mala presne také výsledky ako ty po oboch záťažových testoch, tá tretia hodnota mi neklesla pod 9,2 po 90 minútach. Doktorke si to hovorila že máš také vysoké hodnoty?
Ja mávam po 90 min. 6,7 . Jem vela zeleniny a z ovocia len jablká. Jem každé 3 hodiny, nič si nevážim, ani mi nedali glukomer. Iba chodím každé 3 týždne na kontrolu. Ešte pojdem 8.10. asi posledný krát.
Jem iba tmavé pečivo a dietnu šunku a úplne som vysadila cukor. Inak jedávam to čo predtým, len bez cukru.

tanitta
24. sep 2008

Meggiet.. dr mala len jedny vysledky z glukozoveho.. tam bola hodnota 9,6 ... ustne som jej ze som mala aj 11....aj ja idem o 3t.. na krv.. ale ked to takto doma meriam je to este horsie...

meggietn
24. sep 2008

tanitta ked vysadíš cukor, tak by ti to malo klesnúť, možno nie hned, ale určite ti to potom klesne, neboj.
A uvidíš že o tie 3 týždne to bude už lepšie... 🙂
skús jedávať menšie porcie a 6- krát denne. 😒

tinakul
6. okt 2008

čaute 🙂 pripajám sa do klubu 😝 Ahoj tanitta - vidím, že čakáte miminko tiež na január 😉
Po vypití sladkej vody mi stúpla hladina cukru po dvoch hod. na 10,8mol 😒 no a teraz som na diete 🙄 je to ťažké, a stále mám pocit že som hladná... no asi to je sila zvyku... babenky ja sa akurát bojím len toho ako to bude s priberaním, lebo ja som málo doteraz pribrala a mám pocit ,že z diety budem chudnút... 😔 ako to je s vami??? 😕

meggietn
8. okt 2008

tinakul ja som od toho 26 tt vobec nepribrala, váha sa mi zastavila, ale to bude tou dietou. Schudnúť by si nemala.
Tiež som celkovo málo pribrala 5kg. Ale je to výhoda, bábatko si bude brať živiny z teba, len musíš jesť celozrnné chleby a rožky, tie zasýtia najviac, a jesť každé 3 hodiny.

tinakul
8. okt 2008

Meggietn díky za odpoved 😉 Si ma trošku ukludnila 😉 No ja jem tie celozrnné, alebo tmavé rožky iba, lebo by som furt bola hladná, kebyže som len na zelenine 😝 No a však uvidím aj podla teba ked máš rodiť v novembri, že kolko kíl bude mať tvoja krásavička až sa narodí 😉 Lebo tu naokolí mi každí vraví, že mám dosť malé brušenko nato, že som 26tt 😝 asi mám len depky z toho 😖
Inak dnes som bola v MC a jedna pani vychovávatelka mi náhmatkovo zmerala cukor a mala som 4,2 - mi hovorila, že občas by som si mohla kludne aj malú tabulku čokoládky dať alebo ovocný jogurt - vraj v tehu je cukor potrebný hoc len v malom množstve - jej to hovoril nejaký docent 🤐 No nevyznám sa v tom.... ale zatial dodržujem poctivo dietu a výsledky sú u diabetologičky oki.
Meggietn a aké mávaš obedíky?? A večere??? Daj nejaký tip ak môžeš, z čoho sa viac najem.... 🙄

meggietn
8. okt 2008

tinakul: ja som si nedala nikdy nič sladké, myslým čokoládu, koláče,ja som asi blbá, ale dodržujem to jak sa dá. Raz som si dala palacinky bez cukru s dia džemom, ale ani ten nie je dobrý. Vôbec by sa nemali jesť dia výrobky. Pretože to škodí bábätku.
Moje dítko má zatial 2300g, takže nejaké velké dieťa mi už nehrozí, a to je aj tá prísna dieta, keby som to porušovala, určite by bola už väčšia. A dnes mi po raňakách na dia kontrole namerali cukor 5,6.
😀 Tak som rada, už tam nemusím ísť na kontrolu, ale dietu mám dodržiavať kým neporodím. Mám sa potom objednať ked už nebudem dojčiť na kontrolu a potom sa uvidí...
Inak jem všetko čo aj pred tým, myslým maso, zemiaky, ryža, cestoviny...Ale všetko bez cukru. S 3-hodinovými odstupmi. Posledné jedlo o 18.00.
Hlavne treba vysadiť cukry. Z ovocia jem iba jablká, sem-tam som si dala aj nektarinku. Jem biele jogurty bez cukru.
želám ti vela pevnej vôle... 🙂

tinakul
9. okt 2008

Fíha meg, tak to ozaj nie je vela tých 2300g, práve toho sa obávam aj ja... lebo hore dole som pribrala tiež iba 5-6 kíl a mám malé brušenko 😝 Na jednej strane to je dobré, na druhej nie 😢 No hlavne aby tie naše detičky boli zdravučké však??? 😕
Ja tiež dodržujem dietu ako sa dá, ale mám z toho aj čudné pocity, akoby som bábu nedopriala 😔 No asi ozaj treba mať pevnú vôľu 😒
No a tebe gratulujem k výsledkom cukru- to máš dobré, že už nemusíš chodit vôbec 😉 Mne po raňajkách v minule namerali tiež 5,5 😉 ani neviem aká je norma...
A myslíš biele jogurty nízkotučné??? Lebo aj ja jedávam iba biele, ale sacharidy sú tam 10g v jednom kelimku..

meggietn
9. okt 2008

tinakul: jogurty si dávam biele activie nízkotučné , to je super hodnota 5,5 ved to má zdravý človek takú hodnotu, tak to nebudeš mať také hrozné. Ja som mala najkor 7,1 6,6 a naposledy 5,6. Tou dietou sa to upravilo.
Norma je tuším do 7,8. Ale nie som si istá. 🙂

kasis
9. okt 2008

Ahojte,pri prvom tehu som mala GDM,dost mi to skocilo hore ku koncu tehu (11-15)aj napriek diete, mala som uz nabehnut aj na inzulin, ale porodila som v ten den,ked mi ho mali nasadit.PO skonceni dojcenia som mala vysledky OK. Teraz som 2x tehu,neviem ci by som nemala ist na testy skor, gyn mi na to nic nepovedal, bo je asi dost vysoka pravdepodobnost,ze budem mat znova GDM.

tinakul
9. okt 2008

Kasis mala by si ísť skôr, lebo si riziková, ja som pri prvom dieťati tiež mala GDM a toť ho - zase ma to postihlo... no priznám sa , že pri prvom som tú dietu moc nedodržiavala, a Sophinka je sledovaná - raz ročne jej robia odber, až kým nebude schopná vypiť sladkú vodu 😖 No zatial všetky výsledky mala oki - klop,klop- len tesne po pôrode ževraj mala nízku hladinu cukru v tele.. ale nič iné.. .proste bola úplne zdravé bábenko.... tak teraz to chcem poctivo dodržiavať 😝
Megie no práveže ani ja nechápem... schválne si zoberiem do MC čokinu a dohodla som sa tam s jednou pani, že mi odmerá cukor pred a po malej tabličke čokolády nakolko to môže vyskočiť 😎
Tak sa ti ozaj pekne upravilo 😉 My sme teraz kúpili tie Vian -jogurty v Kauflande -tie majú 10g sacharidov, ale activiu si dávam tiež 😉 Dnes som si spravila šampiony s praženicou na cibulke 🙂

kasis
9. okt 2008

Tinakul,dakujem,aj Matko mal po porode velmi nizku hadinu cukru az 1,ale nikde nas neposielali na nejake speci vysetrenie,ked pojdem najblizsie ku pediatricke radsej sa spytam, inak je tiez zdravucky. Takisto na najblizsej poradni si radsej vypytam listok ku diabetologicke,nech to mam podchytene skor. No tusim sa mozem zas na dietu tesit 😝

campi
9. okt 2008

Ahoj, ahoj,

je tu nekdo, kdo na vysetreni nebyl? Případně kdo neměl žádné příznaky a přesto má intoleranci?

Moje gyn. na cukrovku neposílá, když nic nesvědčí o tom, že by ji žena měla mít (absence cukrovky v rodině, normálně velké dítě, testy z moči ok, normální nárust hmotnosti). Věřím jí, ale trochu mám pochybnost, tak si mám promyslet, jestli na tom budu trvat nebo nee.

meggietn
9. okt 2008

campi: u nás v rodine nemá nikto cukrovku, nikomu sa nenarodilo velké dieťa a mám teho-cukrovku... 😕
radšej si ho daj spraviť ten test.
tinakul: to by aj mna zaujímalo či ti vybehne ten cukor po zjedení tej čokoláde...mne nedali glukomer, tak som nevedela ako mi kolíše cukor...
kasis: tiež si myslým že by si mala byť hned zo začiatku sledovaná.

gabii83
9. okt 2008

ahojte, ja idem 16. na ten test, OGTT, ci ako sa vola. vypijem tu 100% cukrovu vodu, no dufam, ze vsetko bude v poriadku. mne totiz velmi chuti sladke 😝 😀 , ale na zubky si davam velmi pozor. snazim sa ako sa len da jest co najmenej, ak uz sladke tak kinder veci a mliecne, caj s umelym sladidlom, ovocie, alebo tie cerealie ryzove chlebicky ale samozrejme v cokolade namacane 😉 , ako inak. no ak budem mat probl. s cukrom kvoli mimcu to vydrzim, len neviem ako.
ja mala som stareho otca diabetika, a okrem toho deti buducemu ocinkovi vsetci sa narodili v velkou porodnou hmotnostou, ale nie kvoli DM, to mali v poriadku.
zatial z krvi, ani z mocu mi nezistili vyssie hodnoty cukru. uvidime.

tinakul ty kolko si pribrala? ja zatial 9-10. a strasne mi chuti jest, non - stop by som vedela jest, neviem sa ovladnut ☹ , nastastie je este vela vela ovocia, takze .....

pajmis
9. okt 2008

campi - já žádné příznaky cukrovky neměla... můj váhový přírustek je 5kg, dítě je velké tak jak má být, žádné otoky nemám, sem uplně v poho, větší žízen mě také netrápí... a přesto mi zjistili gestační diabetes... někdo prostě asi ty příznaky má a někdo ne... moč sem měla celých 7 měsíců Ok a i ted ji mám OK, ale ta cukrovka tam prostě je... já bych to nepodcenovala... tím, že držím dietu tak mám přes den cukr mezi 4-5, což je super a stačí mi dieta a nemusím si píchat inzulín... některé holky tady psali, že si sem tam dají dia čokoládu nebo dia džem... podle mě to je blbost... všechny dia výrobky těhotným škodí a to MOC-ne nám, ale dětem... má to vliv na mimčo,protože to obsahuje umělá sladidla je to chemie... já osobně si dám 2 pásky normální čokolády za den nebo ted dokonce piju kakao, vše jsem omezila, ze začátku sem nejedla skoro nic, ale to sladké si občas vážně dopřeju a hladina se mi moc nezvedá... minulý týden sem se testovala a po 2páscích čokolády sem měla cukr v krvi 5,7, takže to je ještě krásné... myslím, že to lékaři zbytečně přehánějí... mě řekli, že nemůžu ani gram cukru a ani ždibec čokolády a dokonce jen jedno ovoce denně... a já si to teda upravila podle toho jak to vyhovuje mě a cukr mám stále OK. Takže tu cukrovku bych tak nehrotila, ale zase bych ti radila tam jít, aspon budeš vědět na čem seš a uvidíš sama... já osobně to nehrotím a jím co mi chutná v malé míře 🙂

snehulienka
9. okt 2008

ahojte, dnes mi zistili ze mam gestacny diabetes, cukor pred = 4.2 po 2 hodinach 9.2..

v pondelok idem prvykrat do dia ambulancie

meggietn
10. okt 2008

snehulienka ja som mala také isté hodnoty ako ty. neboj všetko bude ok. 😀

snehulienka
10. okt 2008

megie, dik za ukludnenie. hadam hej. najhorsie su tie chute na sladke. ale co by som kvoli malickej neurobila.

katja78
10. okt 2008

Ahojte,

chcem sa spýtať mamičiek z Čiech - u vás nie je oGTT povinné? Na Slovensku sa musí vyšetriť u každej tehotnej medzi 24.-28.tt. tehotenstva.

campi
10. okt 2008

Taky se priklaním k tomu, ze pujdu. Sladky teda temer nejim, nejak spatne ho v tehotenstvi travim, ale myslim, ze me tohle vysetreni nezabije a cukr je i v beznych potravinach, tak at vim, na cem jsem. Dekuji za nazory.

katja: myslim, ze v CR povinny neni, protoze moje gyn. mně poslat nechtěla, pokud si na tom nebudu trvat..

bledulka
10. okt 2008

ahoj,jednou za čas nahlédnu na toto téma - pro mě bylo v těhotenství také aktuální....Zjistili mi GDM už v 12 týdnu (lékař mě poslal na OGTT kvůli velké rodinné dispozici co nejdřív) a přestože jsem se do normy nevešla o fous (tuším,že jsem měla 5.2 nalačno,8.9 po hodině -má být do 8.8),7.2 po dvou hod.) tak jsem dodožovala docela přísně dietu-a to nejen ,že jsem nejedla sladké,ale musela jsem si i odvažovat denní dávku sacharidů-celkem za den jsem mohla sníst 250 gramů sacharidů (40 snídaně,20 svačina,70 oběd,30 svačina,60 večeře,30 druhá večeře) takže jsem si i odvažovala chleba,množství např.lučiny na něm namazané-abych se vešla do normy...pak už člověk měl odhad a věděl kolik čeho si může dát....Je fakt,že jsem v těhotenství zhubla-ale nikdo to neřešil(byla jsem před těhu silnější) dítě bylo naštěstí zdravé,a po vyšetření po půl roce po porodu naštěstí ani já DM nemám...sice jsem musela držet dietu skoro celé těhotenství,ale stálo to za to...a on když člověk chce a musí,tak to drží v pohodě a ani by mě nenapadlo dát do pusy něco sladkého....jo a ještě dodám,přestože jsem měla vstupní odběry těsně nad normou,tak s postupujícím těhotenstvím to bylo těžší udržet glykemii v normě,kdybych dietu nedržela,tak nevím,asi by to tak dobré nebylo...jo a prcek měl při porodu 4 kila a 53 cm,narozen den po termínu (resp 2 hodiny po termínu) bála jsem se 5 kilového dítěte a jiných komplikací a fakt věřím,že jen díky tomuto jsem tomu zabránila.Při druhém těhotenství tuto dietu začínám držet ihned jak zjistím že jsem těhotná(ptala jsem se na to tehdy lékařky),nebot je pravděpodobné,že se situace bude opakovat a tak nebudu čekat až se to dozvím později....dietou miminku neškodíme a sobě taky ne ,je to v podstatě zdravá strava a nemyslím,že bych něčím strádala.....držte se a hlavně at máte na konci těch 9 měsíců v náruči zdravé miminko🙂

meggietn
10. okt 2008

snehulienka: ked mám chuť na sladké dám si jablko. Ono ked vydržíš týždeň potom sa nejak zablokuješ na to sladké. Najhoršie sú ale vplyvy okolia, mapríklad moja svokra ma vedela provokovať : ale ved si daj ten koláč jeden ťa nezabije a to bolo pokaždé ked som s nou bola, až som na ňu vybehla, že nech už skončí s takými narážkami...
ja si do úst sladké prosre nedám.

luciejadr
10. okt 2008

Katje78:
je povinné. přesně jako v tom období co u Vás 😀 mě to čeká za 14dní.

tinakul
10. okt 2008

ahojte 🙂
kasis tak to je ozaj zaujímavé, že vás nikam neposielali 😝 Ja sa teším , že tá prevencia tam je a snažím sa malej moc sladké nedávat 😉 Inak poznám aj babenky, ktoré pri prvom tehu mali GDM a pri druhom nie ... ale to sú ojedinele asi 😒 No však uvidíš 😉 Držím palce 😉
Campi - ja som príkladom dalším, že od začiatku bola moč v poriadku, v rodine nikto nie je cukrovkár, mám 28 rokov, pri prvom tehu som mala 25, a som štíhla - teda vždy som bola - 52kg a výška 170 🤐 Nechodím ani často močiť, ani nemám nutkanie na časté pitie, skôr sa nútim, akurát lúbim sladkosti, ale v poslednom čase ani tie som moc nejedla 😖 Tak neviem z čoho to je...
Meggie dám ti vediet ako to dopadne s čokoládou 😀 😉
No Gabi ty si ozaj pekne pribrala 😉 a vidím že si tiež januárovka - no ja len nejakých 5-6kg a teraz to prestalo stúpať, čo druhý týžden držím dietu ☹ Držím ti palce, aby boli dobré výsledky 😉
Súhlasim s Pajmis - ja by som si žiadne dia - sladkosti nevzala teda do úst- radšej ozajstnú čokinu 😉 Pajmis ty si fakt dobrá, že každý den čokina 😉 to máš dobré, že máš glukometer a vieš to odsledovat 😉
Snehu vitaj 😉 teba poznám z januároviek - no aj v takejto nepeknej téme sa stretávame...ale čo už, hlavne ti želám vela výdrže 😉 A kam budeš chodit k diabetologičke?? 😕 Ja chodím na Antolskú...
Megg presne si to vystihla - hlavne okolie by nás malo podržať, no aj tu sa mi každí čuduje, že nedoprajem bábu a pečú vo velkom a núkajú - detto - že ma to nezabije 😖 😠

kasis
10. okt 2008

Uha, Bledulka,to aby som zacala co najskor konat,ked to tebe tak skoro zistili a predispoziciu mam aj ja veliku ☹ , dietu som pri prvom drzala poctivo, ale až od 27tt a aj tak mal maly 4 kg a narodil sa tyzden pred terminom.Asi rovno pojdem za diabetologickou,nech mi ona spravi test a buem kludnejsia.
A s tym okolim, najma rodina furt do mna hudla, co si nedam, ze oni jakziv nepoculi o GDM, ze som si to urcite vymyslela a nechem vela pribrat, som ich ma viete kde,pre drobca, aby bol v poriadku budem aj na hlave stat, ak by muto malo pomoct.
Na sladke som v zivote nebola a ani v tehu nemusim,takze suvis so sladkym cukrovka urcite nema

campi
10. okt 2008

meggieth: nemáme náhodou stejnou tchyni? Ta moje mi neustale posílá koláče. A i když telefonujeme, tak se ptá, jaký dezert by mi udělal radost. Přitom už jsem jí asi 10x říkala, že po sladkém pečivu zvracím, že nevím, proč to tak od začátku těhotenství je, ale že sladké špatně trávím a nedělá mi vůbec dobře, tak si ho odpustím. A příště zase: "jak Ti chutnala ta buchta?".

meggietn
10. okt 2008

campi 😀 svokry sú už také...ako keby som ju počula: musíš jesť za dvoch...a tak dalej... 😝

gabii83
10. okt 2008

dakujem tinakul, no to dufam aj ja, ze budu dobre vysledky. majte sa pekne baby

pajmis
12. okt 2008

Holky, tou cukrovkou se vůbec netrapte... při cukrovce je nejdůležitější pohyt... pokud budete doma sedět na zadku, tak vám budou hodnoty stoupat ani nebudete vědět z čeho... takže ten koláč si občas dopřejte (ne každý den) ale mějte pohyb... já když si dám jeden koláček tak jdu uklidit celý byt a nebo si dám nějakou sladkost když chodím po městě a létám po obchodech... pokud se budete pohybovat, tak se cukr spálí dříve než se dostane k miminku... já mám pohyb celé těhu a přibrala sem za celé těhotenství 4kg... tak nebojte, vše se dá zvládnout... 😉

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre