Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

zuzhufka
23. feb 2011

Milé maminky s gestačným diabetom..´Mám 2 deti,za sebou 2 ťažké rizikové gravidity,obidve s gestač.diabetom..obidve približne od 19 týž.na inzulíne..3 krát denne som si pichala inzulín,počítala sacharidové jednotky..k tomu aj iné komplikácie a obidve tehot.ukončené plánovanou sekciou..Ale čo je podstatné,mám 2 úžasné,zdravé deti vo veku 4,5 a 1,5r..A to je zázrak..Moje rady..Vynechať´úplne biele pečivo,banány,hrozno,kysnuté veci,sladkosti,samozrejme umelé sladidlá..pre bábo je to jed.Veľa prechádzok,aby sa spálil cukor...Prečo môže gest.diabetes ublížiť dieťatku?počas tehot.,ak sa cukrovka nepodchytí sa môže dieťatko vyvíjať patologicky,môže dôjsť k rôznym druhom metabolických porúch,až mentálnemu postihnutiu/v krajných prípadoch/..Vo väčšine sa tieto detičky rodia s obrovskou telesnou váhou5kg a pod..ak je však diebetes stabilizovaný,je to v poriadku,akurát po pôrode má dieťatko pár dní vysoké,alebo nízke glykémie..až sa to ustáli.Malú mi pichali do nožičky každú hodinu na kontrolu cukru v krvi..bolo to hrozné..niekoľkohodinové dieťatko a pätičku tak dopichanú,že jej z nej tiekla krv..Nie je to sranda,mnohí gestač.diabetes podceňujú..ja mám rešpekt,zažila so si svoje..Tieto tehotenstvá sú väčšinou ukončené plánovanou sekciou/38-39.týž./preto,lebo po 40 týž.je už plodová vada pre bábo toxická,nebezpečná a bábo musí von..Záleží aké máte glykémie..Držím palce,ak by niekto potreboval akékoľvek rady..rada poradím..mám bohaté skúsenosti...Prajem všetkým pokojnú dobrú noc.

zuzhufka
23. feb 2011

@jantarinka Keď máš hypoglykémiu začneš cítiť tras v stehnách,pocit chvenia,mdloby,na odpadnutie..Vtedy žiadny cukor pod jazyk..to sú hlúppsti..Ideálne je hneď niečo zjesť.rožok so šunkou a tak..ak nemáš po ruke,diabetológ mi odporučil mať pri sebe vždy čistý jablkový džús..Ide o to,aby si sa stravovala pravidelne,aby si nedostala telo do stavu hypo ani hyper...Bohužial,pri zvýšení cukru necítiš nič..a to je zradné..obidve sú pre bábo zlé..Na diabetológii už vedia ako na to..Ja mám svoj glukometer už od prvej gravidity,tak som si stále cukor kontrolovala..to je najlepšie..na inzulín je ešte čas,a nie je to nič hrozné..oveľa viac ma vyčerpávalo posledné 2mes.ležať 1deň v týž.na diabetológii,keď mi robili hĺbkový glykemický profil...

bambulkabambulkova
23. feb 2011

ahojte dnes mi prisiel papierik ze mam ist do ryzikovej poradni mali sa narodil pred skoro 3mesiacmi a mal 4940g a 57cm to preto tam mame ist???

jantarinka
23. feb 2011

@zuzhufka dakujem za tvoje rady a nazor, chcem sa ta spytat, ked uz mas taketo skusenosti... mozem jest jogurty, ovsenne vlocky, maso, salaty, syry a tak? ja uz som z toho magor... zajtra idem na nejaku kontrolu, musim sa spytat, preco mi nikto nekazal nic si merat? dakujem

kaculetka
24. feb 2011

@jantarinka V jakémkoliv množství je povolená zelenina, výjimkou je hrášek, řepa, kukuřice a mrkev - s těmi opatrně. Pokud je v jídle cibule - je potřeba ji připočítat k sacharidům. Pozor na ovoce, sladké mléčné výrobky, ideální je bílý obyč. jogurt, ale i ten, s veškerými mléčnými výrobky, jako je mléko, kefír apod. v omezeném množství. Maso, ryby, uzeniny, sýry, žervé - bez omezení, pokud myslíš salát zeleninový - ano, ale bez dresinku, tam už je majonéza. Pečivo je nejlepší celozrnné, pozor na dalamánky, kornspitze - je tam na obarvení přidán karamel a to je pak šupec. Bílé pečivo je nejlepší vynechat.
Já jím denně 23 sachar. jednotek, víc nesmím, mám to rozpočítáno takhle:
snídaně 5 SJ
svačina 3 SJ
oběd 6 SJ
svačina 3 SJ
večeře 6 SJ
Mezi jídly časový odstup 2,5 - 3hod. Víc ani míň ne. A teď příklad těch rizikových hodnot: 1 SJ (sacharidová jednotka) = 1/2 cetimetrového krajíce chleba nebo 1/2 banánu nebo 1 mandarinka nebo 1/2 jablka nebo 1 malý brambor jako příloha nebo 2 polévkové lžíce rýže jako příloha apod.. Pak už jen počítám. Pozor také na zahuštěná jídla nebo polévky - je tam mouka. Na tohle všechno existuje tabulka, já už ji vyhodila, ale zkusím pohledat na netu a vložit.

jantarinka
24. feb 2011

@kaculetka dakujem za obsiahlu odpoved 🙂

zuzhufka
24. feb 2011

@jantarinka Ahoj,všetko spomínané musíš papať s malými úpravami..Jogurty v pohode,samozrejme kontrolujk oľko majú sacharidov/najlepšie sú čisté biele,daj i do noch ovaocie..s vločkami opatrne,je to stále múka..Odporúča sa Grahamové pečivo a výrobky a otrubové...,ale v žiadnom prípade nepapaj nízkotučné jogurty a výrobky!!..Ja som často robila známu smotanovú tortu,menej piškót,trošičku cukru..a glykémia ma vždy prekvapila,bola oveľa nižšia ako po rožku so šunkou,či maslom..samozrejme myslím grahamový rožok,úplne prejdi na grahamové pečivo..Polievky bez zápražky,žiadna biela múka,zákaz knedliam,cestovinám z bielej múky,skôr z tvrdej pšenice..Z ovocia obmädz banány,hrozno,hrušky,menej ryže a zemiakov,,ale dá sa pekne kombinovať..Držím palce.

zuzhufka
24. feb 2011

@bambulkabambulkova Ahoj,asi áno..malému skontrolujú glykemocký profil,hladinu cukru v krvi a uvidíte..Držím palce.zuzka

bambulkabambulkova
24. feb 2011

@zuzhufka nebude ho to boliet?

zuzhufka
24. feb 2011

Ďobnú ho do pršteka alebo pätičky..nebude ho to bolieť,skôr sa zľakne..neboj,zoberú len kvapku krvi..

jantarinka
24. feb 2011

@zuzhufka dakujem za odpoved 🙂

katarinasifrova
24. feb 2011

@jantarinka ja som jedla aj ochutene jogurty a cukor bol v pohode. a jedla som aj biele pecivo samozrejme s mierou. vela akoze tmavych chlebov a pecivo su len dofarbovane.

janyjany
25. feb 2011

Ahoj holky, můžu k vám?Jak tady koukám, tak každá píšete trochu něco jiného t 😕 řeba bílé rohlíky, to vám řekl kdo, že se nesmí? Lékař? jsem z toho docela zmatená, mně se zase doneslo, že celozrnné spíš ne a radši ten bílý. A proč ne banány a brambory a těstoviny?Naopak mám zakázané džusy, sladké jogurty....a tady se to třeba i doporučuje...
Díky za rady...

katarinasifrova
25. feb 2011

@janyjany biele aj tmave pecivo obsahuje v podstate rovnake mnozstvo sacharidov, ale po celozrnnych nie si tak skoro hladna a aj cukor stupa pomalsie.
banany, cestoviny a zemiaky obsahuju vela sacharidov takze sa maju jest len v urcitom mnozstve. napr. 1/2 banana je jedna sach. jednotka. napr. ak by si si dala na obed cestoviny, tak ich nesmies vela a za chvilu si opat hladna.

janyjany
25. feb 2011

no asi to bude spíš co lékař to názor, já mám vážit skoro všechno a počítat dle tabulky, ale nemám to na jednotky, ale na g, tak třeba zeleninu vážím také, jenom snad okurku a brokolici, avokádo... maso vejce tuky, třeba k snídani vůbec mléčné věci, ale k sváče už jo, ale vše počítat... nějak nevím, co mám jíst. dietu držím už od pátku, dva dni mi to nešlo, tak od neděle jakože doopravdy (tak skoro týden a tak tři dni mám fakt hlad...)

katarinasifrova
25. feb 2011

@janyjany jedna sacharidova jednotka = 10 g sacharidov. mliecne vyrobky sa na ranajky neodporucaju, lebo rano je najvacsi problem s mliecnym cukrom. mne napriklad mlieko na ranajky nerobilo problem.

kalo
25. feb 2011

@janyjany Já nic nevážila...od dr. jsem dostala napsaná taková ta "pravidla" jako- chleba jen půl krajíčku, rýže jako příloha jen 2 lžíce, od ovoce všeho jen půlka, půlku rohlíku, jogurtu atd. V podstatě vše, co má hodně sacharidů jen zobnout....a víckrát denně

neurologia
25. feb 2011

@janyjany
v prvom tehu som mala cukrovku teraz este neviem...ale riadila som sa radami na tejto stranke http://www.tehotenskacukrovka.cz/ , http://www.porodnice.cz/poradny/59?page=1
urcite nejest/nekupovat ochutene jogurty len biely a ten si doma zmiesas s ovocim (napr.na olovrant mozes 30 g sacharidov podla tabulky si vypocitas ze mozes teda 300 g bieleho jogurtu a do toho si mozes zamiesat napr 126 g pomaranca) zo zaciatku som mala pocit ze nemozem nic jest 😀 ale nakoniec je to len otazka fantazie...co ako skombinovat... 😉

kalo
25. feb 2011

@neurologia Já měla cukrovku v prvním těhotenství taky. Teď u druhého mám zatím cukr OK. Ale kvůli tomu prvnímu půjdu na testy už dřív, kolem už 16tt, kdyby náááhodou zase. Tak snad to bude v pohodě...Bohužel sladké mi chutná...Držím palce, ať jsou testy dobré..

janyjany
26. feb 2011

Holky díky. chodím k apolináři na těhu diabetologii, tak jim věřím specializují se na to, ale řeším rýži, v tabulce mám 27,6 hodnotu, ale když se kouknete na balení, tak ta hodnota sacharidů je okolo 78... jak to teda je? 😖

janyjany
26. feb 2011

A ještě jsem se chtěla zeptat v kolikátým týdnu Vám dělali ten zátěžák? Mě až v 29tt, není to pozdě? U prvního těhotenství si to už nepamatuju.

kaculetka
28. feb 2011

@janyjany 24.tt 🙂

silviadaisy30
1. mar 2011

@zuzhufka ahoj,mne dnes zistili tu cukrovku,a vo stvrtok musim ist do nemocnice na nejake pozorovanie.Ja mam taky problem ze posledny tyzden sa budim v noci na strasny hlad,ak sa to nedalo vydrzat tak som si namastila chlieb,ale teraz neviem co mozem jest ak pridu na mna tie stavy. 😒 dakujem za odpoved 🙂

kalo
1. mar 2011

@silviadaisy30 Hmmm.. tak zeleninku 🙂 Chleba, rohlíky, těstoviny, rýže, brambory, ovoce a mléčné výrobky neneeee...ty mají hodně sacharidůů...do toho jen tak kousnout... 😉

silviadaisy30
1. mar 2011

@kalo nooo asi budem musiet,,ale neviem aka zeleninka mi bude chutit tak o 4tej rano??? 🙂 teraz som niekde citala ze mrkvu vobec nie,a na dalsiej stranke zas ano,no asi budem musiet sama vyskusat 😒 alebo ako!!

zuzhufka
1. mar 2011

@silviadaisy30 Ahoj,pozri si moju odpoveď pár riadkov vyššie,tam som rorpísala,čo sa smie a čo nie..chlebík namastený ako píšeš,by si rozhodne jesť nemala..ak,tak jedine grahamový rožok so šunkou,syrom..Držím palce..kukni na moje staršie príspevky,ale ak budeš mať ešte nejakú otázku,napíš..pekný večer.

zuzhufka
1. mar 2011

@janyjany Biele pečivo,resp.biela múka to je to najhoršie..Z toho cukor vyletí..máš pravdu,ani celozrnné,aj to je stále len biela múka!!!LEN GRAHAMOVÉ alebo otrubové,je krásny výber.mala som gestačný diabetes v 2tehotenstvách,pichala som si inzulín,a aj teraz chodím na diabetológiu,mám glukomer,meriam si glykémie,tak presne viem,čo cukor zvyšuje.A zemiaky,cestoviny,banány a pod.to sú všetko čisté skryté cukry...pozor aj na hrušky,hrozno,melón...držím palce

kaculetka
2. mar 2011

@silviadaisy30 Mrkev se opravdu počítá mezi zeleninu s vyšším množstvím sacharidů, stejně jako hrášek, kukuřice a řepa. Jinak ostatní zelenina je O.K.:-)

katarinasifrova
2. mar 2011

@silviadaisy30 ak mas velky hlad, to znamena, ze mas nizky cukor a tam treba zjest nieco co sacharidy obsahuje. napr. kusok peciva. samozrejme nie vela. ak by si si dala cisto len zeleninu, tak neviem, ci ti to pomoze, lebo ta neobsahuje ziadne sacharidy.

pepi_petra
2. mar 2011

Ahojte koceny,tak sa k Vam pridavam aj ja.Vcera som bola na glukoznom teste a vysledky som mala taketo: Moč pozit+
Glukoza1 4,5
Glukoza2 9,5
Glukoza3 8,9
Dali mi pristroj na meranie cukru v krvi a dnes po obede som mala 6,4. Ked tu citam co mozem jest,tak sa obavam ze skoro nic. ☹ Dr mi povedala te si mam drzat hranicu do 7 mmol/l
Baby a co to znamena ked dostanem traslaka,pocit na odpadnutie?Dam si nejaku cokoladku a je mi hned lepsie.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre