Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

yvett2009
4. aug 2011

@lifinka já jsem si třeba včera večer trošku zahřešila a nastrouhala jsem si na krupičnou kaši s broskvemi čokoládu. Hodinu po jídle jsem měla 7.3 no a půl hodiny poté už jen 5.5! Do další hodiny ten cukr zkrátka z krve zmizel. Což znamená, že do příštího dne ti tam určitě nezůstane vůbec nic. Být tebou, tak si vyžádám ten glukometr. Byla bys určitě klidnější. Jinak u nás se chodí do diaporadny až do porodu a glukometr se vrací až po...

yvett2009
4. aug 2011

@petapete jak jsem tady už psala, mě zase včera naštvala ta krupičná kaše s broskví a nastrouhanou čokoládou, se kterou jsem před tím neměla žádné problémy a včera to už bylo trochu nad limit 😕 Tak neví, čím to je 😕 Každopádně mě to taky namíchlo, že jsem si pěkně zanadávala a přála, ať to mám všechno co nejdřív za sebou a můžu zase jíst normálně 😖

lifinka
4. aug 2011

@yvett2009 tak já se optám, jestli mi ho půjčí, jsem totiž značne nervózní, nějak jak ty ruce dělaj něco jinýho než podle papírů by měly!!!!

petapete
4. aug 2011

@yvett2009
@lifinka - tak já teda zatím fakt nezhřešila víceméně vůbec, držím to dost přísně, protože prostě těch pár týdnů se omezit kvůli zdraví mimina fakt dovedu a to ohrožení mimíse mi za to prostě nestojí - myslím, že i včera třeba ta čoko-rolka mi ani nechutnala, že jsem prostě v hlavě pořád měla, že bych to neměla kvůli malýmu...Vím, že to možná zbytečně hrotím, ale raději tak, ať si pak případně fakt nemám co vyčítat...ono je to teda hodně tím, že ty první tři týdny jsem prostě neměla glukometr a nemohla zjišťovat, takže jsem držela fakt naplno a přísně a teď mi tak nějak přijde zbytečný to porušovat...jako třeba tu má Lukáš Kinder čokoládky, tak si říkám - jedna ta čokoládka ma 6g sacharidů, to by se třeba po večeři/obědě přežilo, že bych si dala trochu míň přílohy a dala si "dezert"...ale pak si řeknu, že proč vlastně, že mi to nic nedá a akorát mi to pak bude o to víc chybět a že přeci jen ty dva měsíce to zvládnu vydržet i bez toho...navíc prostě mi i "vadí" ta představa, jak je na tom člověk fakt závislý, že ho to tak láká a dělá mu problém to vydržet...takže trénuju sebeovládání😀. A teda je fakt, že kdybych neměla glukometr a mimo "oficiální" měření hřešila, tak bych teda zkusila hřešit i do toho měření, abych právě věděla, že je to ok...protože to neberu, že dietu držím proto, abych měla dobrý hodnoty "na oko" do poradny, ale proto, abych tím neubližovala prckovi a nezadělávala mu na problémy - jak do startu do života (hypoglykémie po porodu, těžší žloutenka,...), tak i dál do budoucna (vyšší riziko hyperaktivity a poruch pozornosti,...). Prostě abych měla i ty hříšky "ošetřený", že jsou fajn a projdou v pohodě...a ne na oficiální měření se držet a mimo to se rozšoupávat...

petapete
4. aug 2011

@yvett2009 - já zas dnes dostala chuť na dort😖. Normálně s naší marmeládou a nějakým čokoládovým krémem, pěkně pořádně promazaný 😵. No, nechám si zajít chutě, možná si ho uděláme jako dezert k vánocům😀

lifinka
4. aug 2011

@petapete hezky jsi to napsala. 😉 prostě ten glukometr jsem ěmla mít už dávno, nevím, proč ho nedávají hned ani se mi na to nezeptala, zda mám o něj zájem nebo tak něco,.

yvett2009
4. aug 2011

@lifinka
@petapete
já taky samozřejmě moc nehřeším, kdyžtak jenom po tom obědě, kdy se to asi nějak kompenzuje nebo co, takže si fakt můžu dovolit něco malého, ale za celou dobu jsem fakt neměla klasickou čokoládu, nebo bonbony nebo tak něco - vždycky je to něco zdravějšího - jako třeba musli tyčinka bez přidaného cukru se sušeným ovocem, ten míša, případně něco jiného ze zdravé výživy, kde není žádný rychlý cukr. No a ještě, že je léto a případné chutě si nahrazuji výborným ovocem. 🙂
Přesně jak píšeš, neděláme to pro sebe, ale pro mimča. Dnes mi doktorka říkala, že by se cukrovka určitě neměla podceňovat, že neléčená může způsobovat vážné problémy - nejen, že je mimčo příliš velik nebo dokonce naopak příliš malé!, ale nemá dozráté všechny orgány - hlavně plíce a taky může být tak nějak zvláštně deformované - třeba hlava normální a velká ramena atd + ty problémy, o kterých jsi psala.

lucy56
4. aug 2011

@petapete potom daj vediet aka bola hodnota po tych spagetach,ja som este cestoviny neskusala,nemala som odvahu, mne na to ze som schudla nic nehovoria,lebo ako vidno po dnesnych meraniach malicky si rastie ako z vody,mal odhadom 1700g, takze pokial on rastie,ja nech si chudnem kolko chcem, a tesi ma ze ta vaha stoji, aspon sa nebudem gulat ako poniektore baby co vidim v poradni tesne pred terminom,ale to zas neviem ako este dovtedy dopadnem
steviu poznam,aj mi ju nukala v dia obchode,ale mne sladka chut nechyba az tak aby som nevydrzala, nesladena kavu a caj mi uz pridu normalne,aj ta krupicova kasa mi chutila iba s mliekom a kakaom tmavym

petapete
4. aug 2011

@yvett2009
@lifinka - tak dnes hodinu po obědě mám 4,9, takže nádhera...akorát to ráno no😖. Ale holt to je nervama a to moc neovlivním no...každopádně najedu zas na ty polystyreny ráno a snad to bude lepší... A přesně jak píšeš - ta cukrovka není sranda, kamarádce kvůli nepoznané a neléčené cukrovce mimčo umřelo 4týdny před termínem v břiše - prostě odešla placenta😖. To je teda až ta absolutně nejhorší komplikace, ale i to k té cukrovce patří...jako kdyby z toho bylo "jen" velké dítě, tak to člověk až tak neřeší, ale proč mu zbytečně špatnou kompenzací zhoršovat i už tak dost náročný start do života, ty děti mají co dělat, aby to "pobraly" i při normálním startu, natož s problémy kvůli matce cukrovkářce...

yvett2009
4. aug 2011

@lucy56 já dnes byla v poradně a váhový odhad mimča je 2.85 kg, takže taky tabulkové 🙂 Tak jsem měla radost.

yvett2009
4. aug 2011

@petapete gratulace k super poobědovému výsledku! tak už si můžeš jít v klidu zdřímnout 🙂
jinak já jsem si taky jednou zaexperimentovala s měřením a to tak, že jsem si vzala krev z prostředníčku a ihned poté z prsteníčku a co myslíte - no každý výsledek jiný 😀

petapete
4. aug 2011

@lucy56 - mě ta chuť taky nijak extra nechybí, ale zas si říkám, že ještě dlouho před námi a kdovíjak to bude vypadat za měsíc, tak ať mám kam "sáhnout" pro oživení😀. Mě to hubnutí/nepřibírání mě taky extra nevadí, medvídě mělo před dvouma týdnama v poradně 1100g a tabulkově přesně odpovídalo, jak by mělo průměru, takže ok...uvidíme zítra, čeká mě velký uzv, tak se uvidí...tam jde spíš o to, že pokud se hubne, tak a)buď to jde z aktivní hmoty - svalové a pak po porodu bude hrozit nárust váhy, protože ta aktivní hmota toho víc spaluje, nebo b) jde to z tukových zásob, což by nebyl zásadní průšvih, ale blbý je to u té těhu cukrovky, že to odbourávání tuků zas zhoršuje citlivost těla vůči inzulínu a tím může zhoršovat průběh té cukrovky, což je prostě fest nežádoucí...nejde až tak o to, že by tím trpělo mimino, to si z nás vysaje, co potřebuje😉. A ty špagety - jak jsem psala - 4,9 po hodině od oběda, takže nádhera (ale před obědem jsem měla jen 3,6, takže i to bylo nízký...), nicméně jsem se jich trochu bála, ale evidentně mě zatím problém nedělají....takže zítra je mám na oběd s kuřecím masem a smetanovou omáčkou (budeme jezdit po doktorech - já poradna, já diabetologie, M. chirurgie převaz ruky - tak si to nachystám už dnes večer ze zbytku těch uvařených špaget a vezmu si to do krabičky sebou, ať stíhám oběd v době, kdy ho mám mít)

petapete
4. aug 2011

@yvett2009 - hele, já se onehdy zděsila jedné hodnoty naměřené, tak jsem zkusila hned ještě jeden odběr (taťka mi už doručil další papírky, tak můžu experimentovat) a ten výsledek se lišil o 0,5mmol😖, naštěstí teda směrem dolů😀. A i ta Moravcová v poradně píše, že ty glukometry jsou prostě nepřesný dost, že je rozpětí měřených hodnot právě až 0,5mmol a je to v pořádku, takže proto mají ty limity nastavený přísněji, než u netěhu-diabetu, kde je po jídle v pohodě i 7,8, aby právě minimalizovali ty výkyvy (když je výkyv falešně nahoru a pravá glykémie je nižší, tak to ničemu nevadí, ale takhle i když naměříš falešně nižší o tu maximální výchylku, tak se pořád vlezeme do těch ok hodnot...), je tam prostě s tím počítáno a daná "rezerva"...

yvett2009
4. aug 2011

@petapete aha, tak to zní logicky. Díky za vysvětlení! 🙂

petapete
4. aug 2011

@yvett2009 - já tu prolízám právě tu poradnu na porodnice.cz, tak to tam zmiňovala Moravcová (nebo možná Krejčí) v odpovědích...A jdu spinkat 😵

yvett2009
4. aug 2011

@petapete dobrou... 🙂

lucy56
4. aug 2011

@yvett2009 to s tou rezervou som si myslela aj ja ze je tak, je to tak naschval nastavene,aby sme to proste dodrziavali v co najvyssej miere a keby aj nieco presvihneme obcas,stale sme v norme,mne dnes gynekolog povedal, ze mam lepsie hodnoty cukru ako on, celkom potesi

@petapete inak aj ja skusam rozne jedla a kombinacie lebo najhorsi je stereotyp,dnes som si robila pomazanku, s masla, syru, vajicka a naplnim tym papriky zelene a dam na veceru,nech mam zmenu,
a tiez ked beham cely den tak si nosim jedlo so sebou,lebo podla mna najhorsie je sa vyhladovat,ja som tak minule po veceri mala 3,1,co je dost uz hypoglykemia,ale len preto ze som mala zhon a nestihla som jest

lifinka
4. aug 2011

@petapete ufff, tak už žádné hřešení u mě neuvidíte, díky moc za názory, kdybych tohle vše věděla....nevím proč to ti dr, neřeknou, když jsem se jich na to ptala.Já si říkala, že prostě mimčo by bylo jen větší a ono toho tolik. 🤐

petapete
4. aug 2011

@lucy56 - no já dnes měla před obědem těch 3,6, to mi to taky dost spadlo...ale přitom jsem jedla naprosto stejně jak jindy...ale myslím, že to bylo tím, jak jsem byla ráno fakt v nepohodě, tak mi to po snídani prostě vylítlo vysoko (až přes těch 7, to jsem ještě nikdy neměla), tak se to holt rychleji "spálilo" a pak to kleslo hlouběji než normálně...po tom obědě to teda stouplo na ty 4,7, tak to je teda podle mě optimální hodnota🙂. Teď jsem posvačila chleba s máslem a šunkou, k tomu mám kávu se šlehačkou na chuť🙂. Na večeři plánuju krupicovou kaši s kakaem a broskví. Mě teda dnes udělaly radost ty těstoviny, jsem se jich bála, že to po nich vyletí, ale fajn, tak mám radost...a teda přijde mi, že nejvíc mi to stoupá po bramborách (nebo jestli jich sním nejvíc🤐), rýže i těstoviny mají u mě zatím lepší hodnoty...Já si nedávno dělala pomazánku z tvarohu - s červenou paprikou (kořením), cibulí a trochou soli, pepře, na chleba je super, ale třeba na ty různý suchary je to na houby...nebo vajíčkovou pomazánku - jen uvařený vajíčko, smíchat s máslem, příp. trochou žervé nebo tvarohu (ne pokud ji chci na snídani), osolit, přidat pažitku nebo naťovou cibulku...

@lifinka - ty komplikace neléčené cukrovky máš třeba pěkně popsaný na těch stránkách a těhu cukrovce: http://www.tehotenskacukrovka.cz/nelecena_tehot... To že je dítě "jen" velké, je ještě taková nejmírnější a nejpříjemnější komplikace a důsledek, ty ostatní vnímám jako daleko nebezpečnější a přimějí mě k tomu, že i kdyby mě ta mlsná honila, tak si to pořádně rozmyslím...

lifinka
4. aug 2011

@petapete díky, a už jsi vyspinkaná🙂?Co budeš mít k večeři?

petapete
4. aug 2011

@lifinka - vyspinkaná nejsem, akorát jsem ležela a možná chviličku zdřímla, ale teda nic moc😖...na večeři si uděláme s Lukáškem krupicovou kaši (ten ji může kdykoli, uvařím mu ji taky neslazenou a pak mu ji ochutím rovnou Grankem, já si na ni nasypu normální obyčejný kakao na pečení a rozkrájím si tam broskev). Jsem měla spíš problém teď se svačinou, na nic jsem neměla chuť...tak jsem si vnutila kousek chleba s máslem a šunkou a kávu se šlehačkou, mě to jídlo 6x denně ještě pořád dělá problém😀, sice občas mám pocit trochu hladu mezi těmi jídly a dala bych něco mezitím tím, ale zas v době těch jídel je to bída a musím se fakt kolikrát nutit...

lifinka
4. aug 2011

@petapete já mám cukinu a brambory.

petapete
4. aug 2011

@lifinka - já chtěla dělat na večeři "cukeťák" (bramborák z cukety), ale nemám doma česnek a do obchodu jsme to dnes nestihli😀, tak nakoupíme zítra při výletu do Brna, tak bude asi zítra, se na něj těším, dám tam akorát trochu mouky, jinak nic "počítacího" sacharidovýho, tak se budu moct pořádně nadlábnout😀

lifinka
4. aug 2011

@petapete bude to dobrota. 😉

lifinka
4. aug 2011

@petapete a pití, máš jen vodu, že?dr., mi říkala, že si můžu smíchat 100% džus třeba 200ml do 2l vody , ale s tím, že popíjet celý den.No nevím, zatím piji vodu obyč, nebo jemně perlivou, má trošku jinou chuť.

petapete
4. aug 2011

@lifinka - já piju jen čistou vodu, max. si třeba do toho džbánu, z kterýho si nalívám, dám vymačkaný citron pro obměnu chuti. Tohle mi nijak zásadně nevadí, já i před těhu pila převážně obyč. kohoutkovou vodu, takže jsem zvyklá...sem tam si teda udělám těhotenský čaj neslazený, spíš když je ošklivo a chladno, tak večer na zahřátí, ale jinak tou vodou nestrádám🙂

erzulik
4. aug 2011

@lucy56 zabudla som ti este napisat, ze som sa jej pytala na dia zakusky, vobec to neodporuca to tiez zvysuje cukor. Povedala mi aby som si dala radsej melon alebo zakusok- aby nebol o v nom vela plnky. Kupila som si susienky plnene trochou kremu a v strede je dzem a cukor mam v pohode.
@yvett2009 aj ja som mala do 8,5 najvyssiu ale nelutujem dala som si zakusok raz za cas to vobec nevadi
@lifinka pokial by si mu ublizovala mala by si vysoke hodnoty a ihned by ti diabeticka predpisala inzulin. Ak mas cukor v norme a dietatko bude OK mojej diabeticky som sa to pytala predvcerom ked som bola na kontrole

erzulik
4. aug 2011

Baby kolko krat za den si meriate cukor?

erzulik
4. aug 2011

@lucy56 ja som dnes cely den mala hodnoty poobede 6,3 a teraz vecer tiez, co sa zasekol glukomer...... 😀

yorinkay
4. aug 2011

Chtěla bych se vás zeptat jak vám vyšel ten test na cukrovku, já jsem měla hodnoty po hodině v normě a po 2.hodinách 7,73, u nás v nemocnici mají hranici 7,7, takže jsem nafasovala glukometr a měřím se 2hodiny po jídle. Jím jen to co jsem normálně zvyklá a mám hodnoty mezi 4,4-5,6 (jednou 6,5), takže my to přijde trochu ujeté

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre