Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

adetka
autor
1. sep 2011

@micicka ... ja mam prikazane merat po hodine a pol... a v tabulkach pisu hodnoty po hodine a po dvoch hodinach... je to na zblaznenie 😒

dievcata... stalo sa vam, ze vam v priebehu dna skakali hodnoty aj 4 stupne?... po ranajkach (graham so syrom tkovskym salamovym) som mala 7,6 ... a po dalsej hodine a pol pred ktorou som si dala male kysle jablko kleslo na 3,8 pred obedom... citala som totiz, ze hodnoty by nemali klesnut alebo stupnut viac ako 2 stupne...

mne asi hrozi inzulin na rano... hodnoty nalacno rano mam od 5,2 do 5,9...

micicka
1. sep 2011

@adetka no veď aj ja teraz už mám po hodine a pol a ževraj mám mať max. 7,3 ale tak uvidíme! čo nameriame 😀

lucy56
1. sep 2011

@gianni aj mne sa to znizuje,az mi je to cudne, ale sme viacere tak asi to tak ma byt, lebo ja vcera 4,8 5,8 a 5,8 take super hodnoty som tiez davno nemala a to si mozem uz pridat aj kusok peciva na veceru co som doteraz mohla akurat snivat o nom, dokonca si asi musim na ranajky pridat jedlo lebo to uz klesa nejako moc,len zas nastavit presne mnozstvo tych ranajok bude zas na par dni sledovania

lucy56
1. sep 2011

@adetka no ja si nemeriam pred jedlami, ale po kazdom hlavnom jedle tiez hodinu a pol a hodnotu mam mat podla mojej dia do 6,3,aku mas mat ty po tej hodke a pol? rano najhorsie, jes aj druhu veceru, lebo ja mam rano ok hodnoty ked si dam druhu veceru,ale len nieco male, ja davam 2dl smaru alebo jogurt, a prave si v kritickom tt, az do 34 tt to stupa, tie hodnoty a musi sa fakt uplne prisna dieta drzat ale nam sa to tu viacerym po 34tt zacina zatial, nechcem zakriknut lepsit

mimys
1. sep 2011

Pozor holky, zase se to nesmi lepšit nějak podezřele moc! Kdyby jo, určitě to řekněte doktorovi!

petapete
1. sep 2011

@gianni - mě se taky ty hodnoty poměrně výrazně zlepšily kolem toho ca 34.tt, asi se už nějak stabilizují ty hladiny placentárních hormonů a tělo se s tím cukrem už může líp vypořádávat😉

petapete
1. sep 2011

@mimys - jj, toho jsem se taky bála, že dopracovává placenta, že jsou hodnoty tak ok po minulým profilu....tak jsem zkusila "zahřešit" a dala snídani fakt maximum sacharidů - těch 40g, včetně dia marmelády (s fruktozou) a hodnota byla o jednu jednotku vyšší než po polystyrenové snídani, až k sedmi, když jsem si dala "plný" oběd sacharidů, tak jsem měla 7, takže fajn, ty hodnoty jsou pořád vyšší než by bylo "normální", kdy by se pohybovaly pořád kolem těch pěti...navíc jsem byla v pondělí na té pohotovosti, tam dělala podrobně uzv i na placentu a průtoky a vše se tam jevilo v pořádku, takže asi ok a je to to "fyziologický" zlepšení cukrovky ke konci, který je v pořádku...

gianni
1. sep 2011

@lucy56 no ja si práve zvyknem dať už to pečivo na večeru asi tak polku,len na ranajky nie,teraz na večeru som si dala slede z konzervy,35gchleba,pol cibule,paradajku a pásik plesnivého fr.syru,tak neviem kolko to je dokopy,ale hádam to do tých 6,5 vydá 😉

adetka
autor
1. sep 2011

@micicka @lucy56 ... ja mam mat hodnotu po 1,5 hodine do 7,1 ... ale nalacno sa mam snazit byt pod 5,0... co sa mi nedari... po obede a veceri mam hodnoty fajn... pokial si nedam napr. jablko po veceri... tie rana su najtazsie... @lucy56 dakujem za radu... skusim... ja som mala GDM aj pri prvom tehotenstve... tam mi hodnoty do 6,9 brali ako v poriadku... chceli ma nastavit na inzulin, lebo mi obcas po obede vyskocili hodnoty nad 8 (raz nad 10)... nastastie som sa zacala viac ovladat (nechodit na obedy do ciny alebo mekacu 😅 , nejest cokoladovu tycinku namiesto desiaty a pod.) a hodnoty sa ustalili...

dievcata chodite uz do rizikovej poradne v porodnici?... ak ano... od ktoreho tyzdna... ja som pri prvom tehotenstve chodila uz od 28 tt... ale teraz by som rada az od nejakeho 32 tt... moj porodnik ma totiz pravidelne prehnal aj k diabetologicke v porodnici... lebo neveril mojej diabetologicke... a mne sa na dalsie vysetrenia nechce chodit... uz teraz okrem diabetologicky chodim na hematologiu a endokrinologiu 😒

lucy56
2. sep 2011

@mimys co znamena lepsit prilis moc, ja ked zas presne ako pise
@petapete som skusila pridat jedlo do maxima povoleneho tak mi to vyskocilo tiez na hranicu moju ktoru mam zadanu, ved sa spytam doktorky ci je to ok, ked to kleslo
@gianni ja tiez jem na veceru polku peciva ,skusila som to naranajky a nepreslo mi to, som mala 7,2 takze vecer ano ,rano nie
@adetka ja som na rizikovom od 4 mesiaca a gynekolog je primar nemocnice takze od zaciatku chodim tam

gianni
2. sep 2011

no dnes po ranajkách som to asi prehnala,že 9 😒 ,dala som si pol bieleho jogurtu s ovocím(pol nektarinka,pol jablko a dyna),potom som za malým dojedla asi 5 guličiek v mlieku,asi to vyskočilo od toho lebo aj pred tým som si dávala jogurt na ranajky a vybehlo to len asi na 7-7,5

erzulik
2. sep 2011

@lucy56 vobec sa nemusis bat ze maly by nemal byt v poriadku...moja kamoska mala cele tehu vyse 10 a maly sa narodil 4,10 a vsetko OK...jej mamina ma cukrovku.....

erzulik
2. sep 2011

@lucy56 ja mam taky pocit ze cukor sa mi trochu ustalil...lebo uz mozem jest kolac z listkoveho cesta plneny dzemom a s kavou a mam cukor do 6....

kaciatko81
2. sep 2011

ahojte 🙂
k tym rannym glykemiam, ja som na poslednej kontrole mala z labaku 4,7 a dr bol maximalne spokojny
@adetka ja mam dany limit 90min po jedle 6,0 🤐 a strazi ma stale moja doktorka...
bola som v stredu na kontrole, diabetologa zaujima ako rastie babatko. tak malo 1100g, vraj pekne zodpoveda veku. som sa bavila s dr o tom priberani, ze som len na zaciatku schudla, potom nabrala kilo a potom uz nic. tak povedala, ze je to sice nezvycajne, ale babo sa ma dobre, tak sa nemam stresovat. a mam jest maso 😝

abety
2. sep 2011

Ahoj, jsem u vás nová a prosila bych o radu..Zjistili mi zvýšené hodnoty, teď už se týden měřím, hodinu po jídlech mám hodnoty pěkný, většinou mezi 5-7, ale horší to mám nalačno, mám mezi 6-7 také☹ Mám paní doktorce zavolat hodnoty, nevíte, co se mnou udělá? Nebude to na inzulín?☹ Moc děkuju za pomoc..Bety

lucy56
2. sep 2011

@erzulik no ja dufam vsak drzim dietu poctivo tak hadam bude ok,mne tiez prejde v pohode ta dia strudla,akurat som vcera robila,lebo sice sme ju mali minuly tyzden ale mali sme navstevy tak sa mi neuslo a nikomu ani nevadilo ze je bez cukru
@abety neviem ci si davas aj druhu veceru, zo skusenosti viem ze ked este niekedy pred spanim, okolo 9 vecer si dam napr.jogurt alebo cmar tak hodnota na lacno v pohode, skus ci to nepomoze

abety
2. sep 2011

@lucy56 Moc děkuju, zkusím to...Já to mám večer stejně divný..Spíš si k 2.večeři dávám víc než mám, tak třeba proto ten skok..?Myslíte, že by mi kvůli tomu chtěli dát inzulín? Jsem ve 31.týdnu..Děkuju!

lucy56
2. sep 2011

@abety ja si davam radsej menej lebo od zaciatku ma chcela dat na inzulin a ja sa bojim si pichat tak som radsej sprisnila dietu, a nastastir som sa inzulinu vyhla, mne nevadi na tie tri mesiace jest menej, s inzulinom si mozes pridat jedla,ale to mne netreba lebo som nadvahu mala uz pred tehu a nemusim vela pribrat

abety
2. sep 2011

@lucy56 Tak to to radši taky pořádně zredukuju, inzulínu se bojím..Díky moc!!!!

abig
2. sep 2011

Ahoj holky.
Dneska píšu podruhé, pač poprvé se to neodeslalo.
Včerejší kino bylo skvělé, musela jsem se držet za bříško, abych ze sebe malého "nevysmála" dřív než bude potřeba.

Příští pátek jdu na diabetologii, tak se poptám doktora, jak to je s postupujícím těhotenstvím, protože i mě se zdá, že se i tak glykémka zpravuje. Dneska jsem spíš byla hypoglykemická, bylo mi zle a musela jsem se najíst po dvou hodinách.

Na lačno moje klasika 4,6. Hodinu po snídani (2 rýžové suchary a petapete kafe) 5,1 (minulý týden 6,2), po dvou hodinách 4,5 (to jsem si teda hned dala nektarinku).
Vzhledem k nepřekonatelné chuti na Romadur - jsem poobědvala krajíc chleba s Romadurem - do hodiny 7,2 (můj limit od dr. je 7,7) a po dvou hodinách 5,8.

@abety
Netuším, podle čeho se "ordinuje" inzulín, to se musíš poptat doktora. Taky by ti měl dát nějaké hodnoty, na které by jses měla dostat. Téměř každá z nás má určené jiné hodnoty, tak se těžko radí. Je ale lepší se doktora poptat a usměrnit jídelníček, ale s ranní glykémii fakt neporadím ...

petapete
2. sep 2011

@abety - nevynecháváš druhé večeře? Co na ně jíš? Já když jsem jedla málo v těch deset večer, příp. pak i "normálně" těch 30g sacharidů, tak jsem měla lačné glykémie skoro na hranici těch mých povolených 5,3, pak jsem zavedla "noční luxování" lednice - když jdu čurat v noci (obvykle mezi druhou-třetí hodinou ráno) a dávám si např. půl rohlíku a napiju se mléka, tak od té doby se mi lačné glykémie drží v normě...je to paradoxní, zdůvodnila jsem si to tím, že jsem asi prostě hladověla a tělo odbourávalo tuk a uměle si zvyšovalo takhle cukr v krvi, jinak mě nic nenapadlo...Pokud by ty lačný glykémie zůstaly vysoký i přes správně vedenou dietu, tak by asi nebyla jiná možnost, než aplikování toho "dlouhýho" inzulinu, co se píchá večer na noc. Sice by to bylo nepříjemný, ale lepší, než aby mimčo trpělo😉.

Dnes jsem si četla standardy české diabetologické společnosti a tam jsou uvedené hodnoty cílových glykémií při terapii gestačního diabetu - na lačno 5,5mmol a hodinu po jídle do 7,9. TAkže ty hodnoty, které požaduje např. moje diabetologička (do 5,3 nalačno a do 7,2 hodinu po jídle) jsou ještě přísnější než ty doporučení a bude to asi proto, že to počítá s odchylkama těch glukometrů, který prý můžou dělat i půl mmol jen tak - jak nahoru, tak dolu, tak aby prostě ty glykémie nepřešly přes hodnotu 8mmol, pak je to zřejmě pořád ok🙂. takže se celkem zbytečně stresuju tím, že mi po krupičné kaši vyskočila hodnota na 7,4🙂

abety
2. sep 2011

@petapete Jím na ty 2.večeře asi dost☹Chleba s něčím a pak hlavně uždibuju!Sice ne sladký, na to ani nejsem, ale sem tam pár brambůrek, sýr, kousek salámu...Zkusím tu "3.večeři":-))Moc děkuju!!!
Abig, taky moc děkuju! Nalačno mám mít do 5,5 a hodinu po jídle do 7,5..

petapete
2. sep 2011

@abety - tak možná zkus spíš tu druhou večeři "zmenšit", pak neuždibovat (hlavně ten salám, protože dost jich je vymáchaných v glukozo-frutkozovým sirupu), sýr by neměl vadit, ten se může vpodstatě bez omezení, bez počítání sacharidů...a pak až zakousnout něco během té noci...aby si tělo mohlo držet ty hladiny cukru tak nějak vyrovnaný pořád a nemuselo hledat, kde brát😉. Pokud to nepomůže, tak já bych teda volala na diabetologii, co s tím, protože bych raději absolvovala píchání toho nočního inzulínu, než se stresovat tím, že to může ublížit miminu...

petapete
3. sep 2011

@abig - prosím tě, jakou tu pupalku máš? Značku? a kolik má obsah té pupalky a kolik vit. E? Že bych to porovnala s tou mojí, kolik toho obsahuje ta🙂. Díky

lucy56
3. sep 2011

@abety ja si skor myslim ze to mas z tych bramburku, tie maju neskutocne mnozstvo sacharidov a v noci sa ti to nema kedy spracovat lebo nie je aktivne, takze skor uzdibuj nieco zdrave, ako zeleninku, syry tie sa mozu

petapete
3. sep 2011

@abig - tak to má úplně stejný složení jak ta moje, ale u mé je napsaná jen jedna tobolka denně (dokonce toho vit. E má ta moje malinko míň - jen 47g, tahle má 50g, pupalky mají stejně🙂)

A my dnes začínám 36.tt, takže opět pupíko-dokumentace🙂. Dnes jsem se i zvážila a váha +6,3kg od začátku těhu, takže se to drží pořád +-stejně🙂

abig
3. sep 2011

@petapete
Uz jsem ti brisko okomentovala v albicku!
Ja se taky dneska vazila a mam hura hura o pul kila vic nez minuly tyden, je fakt ze si davam do nosa tu tucnou slehacku, takze i tak jsem stale neco mezi 3-4kilecky. Ale pupek mam teda oproti tobe mega.

abig
3. sep 2011

Vcera vecer jsem zkusila hodne redeny malinik, opetovne v prvni chvili naval, a do pul hodky mi zacalo tvrdnout bricho a vydrzelo mi to dost dlouho.Tak bud nahoda a nebo to fakt ma vliv na ME!

petapete
3. sep 2011

@abig - já mám těch 6,5kg pořád zhruba, tak to taky jde😀. Ono se mi medvídě má kde schovávat v tom břiše, takže se nemusí klubat tak moc ven😀. Ale večer mám břicho o kousek víc vylezlý, jenže jak fotím celou dobu ráno, tak už u toho zůstanu, ať to má nějakou formu😀. Jo a maliník - na mě tak taky v prvním těhu působil, břicho mi tvrdlo a mě to bylo protivný, tak jsem koza s ním přestala...taky to pak u porodu podle toho vypadalo a porodní cesty vůbec nepřipravený😖. Takže tentokrát dnes začínám (večer si uvařím první) a vydržím to😀. Asi teď ještě ten týden dám jen jeden šálek denně, od dalšího týdne to zvednu na 2 denně a pak bych chtěla tu max. dávku - tři šálky denně (nevím teda, jak to nakombinuju ještě s těhu čajem, se asi upiju čajů😀, k tomu ještě na svačinky Caro se šlehačkou, tak budu mít hafo teplých nápojů😀)

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre