Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

mravcica
6. júl 2012

@pejullka tak to gratulujem cerstva maminka 🙂
cvicili sme 4x denne vojtovku 1a1/2 roku, a okrem toho som mu rucicku vzdy pred cvicenim masirovala, rehabilitacna mi aj odporucila tret mu tu rucicku uterakom, aby som mu stimulovala nervy, boli to vycerpavajuce mesiace, ale stalo to za to. Zo zaciatku, ked s nou nehybal vobec, sme mu s nou aj cvicicili my, mal ju aj o moc chudsiu ako tu zdravu. Inak v babatkach je cela diskusia o pareze plexus brachialis. Pisali sme si tam a pozvbudzovali mamicky s tymto problemom.

pejullka
6. júl 2012

@mravcica u nas to vypada lip, rucku zveda v lokti, i prstiky, raminko se mi zda obcas taky, kdyz se rozcili, tak mava rukama poradne. Ceka nas emg 24.7. tak uvidime, v jakemm je to stavu

kaaccka
7. júl 2012

No mě kvůli cukrovce posílají v Podolí na častější ultrazvuky kvůli váhovému odhadu jestli mimčo moc rychle neroste.

werumka
7. júl 2012

@pejullka Ja jsem taky z Motola utekla a uz jsem tam pak chodit a navic jeste rodit striktne odmitla 😀 V mensi nemocnici to byl jednak vetsi komfort a druhak v te poradne meli cas vsechno probrat a zhodnotit. Ale myslela jsem to z hlediska toho dodrzovani predpisu z hlediska prenatalnich vysetreni. A ani v jine porodnici v rizikovce kontroly srdicka nedelali.

petapete
7. júl 2012

@tertery můžeš to zkusit a uvidíš, co ti to udělá s glykémií - je ale potřeba měřit nejen tu hodinu po jídle, ale taky si pohlídat, jak bude vypadat následující den lačná a i třeba po snídani (může se ta dietní "chyba" projevit i takhle později, než se s tím tělo vypořádá). No a pokud projde, tak gratulace, sem tam si můžeš dopřát na "rozšoupnutí"...já takhle třeba po 35.tt, kdy se standardně lepší hodnoty, mohla běžně snídat klasický rohlík s máslem a marmeládou 😵

petapete
7. júl 2012

@mm_mm s tím cukrem - ono je to právě u těhu-cukrovky blbý i když je zvýšený "jen" krátkodobě, ale často...prostě blbý jsou právě ty výkyvy hladiny cukru - mimino se s tím pak neumí "poprat" a neví, jak má vlastně produkovat inzulín atd...a k těm odběrům - podle těch nejnovějších stanovení se má právě určovat tak, jak to popisuje Moravcová, jednoduše z toho důvodu, že se zjistilo, že stanovení JEN po dvou hodinách je naprosto nedostačující i těhotenské cukrovky. A naopak se to v současnosti už většinou dělá automaticky - např. v Brně ještě před nedávnem dělali odběr jen po dvou hodinách, v "mém" těhotenství už byl automaticky dělán i po té hodině a právě jsem se bavila se svou gynekoložkou, že měli nějaký seminář na gyn-por. klinice pro "obvodní" gynekology, kde jim právě zdůraznili tu nutnost testování i po hodině a ať to příp. dopisují na žádanku, aby bylo pojištěno, že ten odběr v labině udělají...Někde ten odběr jen po dvou hodinách dělájí jen proto, že u standardních diabetiků je tahle hodnota dostačující a holt některá diabetologická ambulance je sto let za opicemi a odmítá si připustit specifika těhotenské cukrovky, která prostě jsou a je potřeba k tomu tak přistupovat...takže je vhodno si pohlídat sama za sebe právě to, aby byl test proveden tak, jak odpovídá aktuálním doporučením a nikoli se spolehnout na to, že v laboratoři přeci vědí, co je potřeba...

tertery
8. júl 2012

@petapete Díky za odpověď, já ani žádný měřák nemám, dali mi jen nějaké tabulky s přepočtem, ale přijde mi to, že to je pěkný zmatek. V té tabulce je napsáno, že 4 kusy palačinek jsou 2 jednotky a já můžu mít na večeři 6. Což jako znamená, že můžu sníst 12 palačinek? Fakt hrůza jsem z toho rozladěná. Na svačinu 4 a doktorka, tak s evám třeba vejde jeden rohlík a magnum. No chápete to? 😕

mm_mm
8. júl 2012

@petapete Co na tohle říct...Já četla vyjádření právě MUDr. Moravcový, že ona (oni) by byli pro to, aby se zavedlo měření po hodině, ale že většinou se k tomu zatím ještě nepřistupuje. Já chodím do Masarykovy nemocnice v ÚL, což je největší centrum v kraji, tak se mi nějak nechce věřit tomu, že by zrovna tahle nemocnice něco zanedbávala... Uvědomuju si, že tím, že se ten odběr po hodině neudělá, tak vlastně některý pacienti proklouznou. Těžko říct, z čeho některý centra vycházej, když ho nedělaj. Stejně jako v prenatální diagnostice, i tady se každý řídí tak trošku svými pravidly. Myslím, že kolem těhotenský cukrovky je víc otazníků než jen to, kdy dělat odběr. Přijde mi tahle oblast dost nedotažená, a proto i tady na fóru se objevujou strašně odllišný přístupy doktorů v jejím léčení. Vezmi si jenom to, že každá máme určený jiný limity, do kterých se máme vejít při měření a taky, že někdo měří po hodině, někdo po hodině a půl, někdo po dvou....Těžko říct, co je správně. Já mám měřit po hodině a půl, z počátku jsem si říkala, že je to možná dost pozdě, že cukr už spadne, ale pak jsem udělala párkrát pokus - změřila po 60 i po 90 minutách a zjistila, že to, kdy je nejvyšší hodnota, je hodně proměnlivý...

petapete
8. júl 2012

@tertery to je teda fakt divný, určitě magnum na svačinu je hooodně zajímavý doporučení od diabetologa😖. Být tebou, tak uvažuju, jestli není někde v okolí lepší ambulance, příp. se fakt aspoň řídit tím rozpisem diety podle Moravcové...

@mm_mm vím jen, jaká je situace v Brně, kde ještě na rozhraní let 2010-11 dělali právě odběr jen po dvou hodinách (byla tak kamarádka, která rodila v červnu) a v červenci 2011 už dělali odběr i po hodině a bylo mi řečeno, že právě podle nových doporučení zavedli ten odběr v 60.minutě, aby zachytili opravdu všechny (většinu) diabetiček...já právě chtěla, aby ten test byl provedený - když už na něj jdu - tak tak, jak je vhodno, aby se dalo na výsledky spolehnout (tzn. odběr na lačno, po hodině i po dvou, odběry ze žilní krve - někde berou taky jen kapilární, což je hrubě špatně, ty hodnoty jsou dost jiný po té zátěži), takže jsem si to "hlídala" a dozvěděla se tohle. Byly jsme s tou kamarádkou na stejným pracovišti, jen opravdu v rozmezí pár měsíců a už ty pravidla byla jiná...Ta nekonzistence péče je a je rozhodně blbá, ať už to měření v různých dobách po jídle, nebo i ty hodnoty "limitů", kde si každý diabetolog určuje vlastně to, co ho napadne jako správný...nicméně u těch limitů - tam je to celkem různý pracoviště od pracoviště i proto, že ta glykémie, odkud je považováno za "nebezpečnou" je kolem těch 8mmol/l...jenže glukometry jsou dost nepřesné a proto je daná ta hodnota nižší (obvykle kolem těch 7,2-7,3mmol/l, aby bylo zajištěno, že i při chybě glukometru směrem dolů se pořád ta těhotná vleze do těch 8mmol po jídle a nejde ta hodnota výš...). Pro mě je pořád výrazně lepší si prostě zařídit i ten odběr v 60.minutě, aby byla větší jistota toho záchytu diabetu (dost holek už po dvou hodinách tu hodnotu má v normě, zatímco v 60.min. to vyleze a tu cukrovku pak v tom těhu mají...), raději bych byla sledovaná zbytečně, než abych "proklouzla" falešně negativním výsledkem a těhu-cukrovka pak ve zbytku těhotenství probíhala...a i v místech, kde rutinně ten odběr v 60.min. nedělají není problém - stačí, aby obv.gynekolog na žádanku, kterou na vyšetření bereš, připsal poznámku, že žádá i odběr v 60.minutě a oni ho pak musejí udělat...

mm_mm
8. júl 2012

@petapete Já když jsem šla na test, tak jsem ani nevěděla, jak se má správně dělat. Informace k němu a k těhotenský cukrovce jsem začla zjišťovat, až když se mi potvrdila. Tím pádem mi vůbec nepřišlo divný, že mi krev berou jen dvakrát a už vůbec mi nevadilo, že mi ji berou z prstu. Takže i kdybych pro sebe chtěla udělat maximum, v tu dobu by mi chyběly informace... No, vím to pro příště. I když si stejně neumím moc představit, že jim do toho na dia budu kecat a tlačit gynekologa, ať mi tam připíše ještě nějakej další požadavek. Doktorka, co má na starosti těhotný diabettičky v Ústi, je fakt uznávaná kapacita. To jméno je známý široko daleko, tak nevím, proč pořád dělá ty odběry takhle. Nejspíš je přesvědčená o tom, že je to tak správně. A i můj gynekolog k ní docela vzhlíží.
Jinak já měřím po hodině a půl a vejít se musím do 7,6 - což je zatím poměrně snadno proveditelný, když teda pominu to, že mi to za 2 měsíce 4x vyletělo, ale to bylo daný nevhodným jídlem...

mm_mm
8. júl 2012

@tertery Já chci taky, aby mi řekli, že můžu Magnum... 🙂 Mně sestra bokem řekla, že si můžu občas dopřát koblihu...nevím, co je občas, ale měla jsem jí za 14 dní 4x. 🙂)) A s cukrem to nic moc neudělalo.

petapete
8. júl 2012

@mm_mm no tak já jsem taková povaha, že než na něco jdu, tak si zjistím, co to obnáší...takže jsem věděla předem, co a jak...s mou gyndařkou mám fajn vztah, takže jsem se s ní o tom v klidu bavila a řekla jí, že bych byla ráda, kdyby byl provedený i odběr v 60.minutě, neměla nejmenší problém mi to na žádanku dopsat, nevidím na tom nic špatnýho a nikam jsem ji rozhodně netlačila...Uvidíš, jak ti ty hodnoty půjde udržet v těch kritických týdnech, v 24.tt jsem ještě ani nevěděla, že cukrovku mám (a nejspíš jsem ještě neměla, až v 28.tt jsem na ogtt měla jen jednu hodnotu o pouhou desetinu nad limit) a v těch týdnech kolem 30.tt jsem měla hodně co dělat, abych se udržela v těch hodnotách do 7,2 hodinu po jídle (ale držela jsem to tam, jen asi jednou jsem měla 7,4 po rozšoupnutí se na večeři😀, jinak jsem nikdy neměla nad limit). Mě zas v pohodě prošlo na svačinku ten čokoládový závitek, to jsem si dávala s bílou kávou a s cukrem to nehejbalo nežádoucím směrem 😵

mm_mm
8. júl 2012

@petapete No, je mi jasný, že se to bude zhoršovat. Tak si zatím užívám to, že je to v pořádku. Teď už nechci moc experimentovat. Za týden jdu zase na odběr glykovanýho hemoglobinu, tak ať se tam ty moje hříchy neobjevěj... 🙂

petapete
8. júl 2012

@mm_mm jj, to je jasný - je zbytečný cokoli omezovat, dokud to prochází😉, k tomu není důvod😉. já taky jedla víceméně pořád docela stejně - to, co bylo ozkoušený...až když mi z toho v profilech začali hodnoty klesat, tak jsem zkusila třeba ten rohlík s marmeládou atd...To jsem teda už zkoušela s nadšením, protože ty ca 4týdny "polystyrenů" ke snídani mi stačili a je fakt, že od porodu jsem se na ty Racio chlebíčky ještě ani nepodívala...

mm_mm
8. júl 2012

@petapete Ještě mě napadá, nevíš, proč se nemají jíst salámy? Manžel dostal nějaký dárkový balení tvrdých salámů, zkoukla jsem etiketu a tam bylo, že obsah cukrů je 0,1g na 100g. Takže kvůli tukům? Já bych si tu marmeládu taky dala, jsem pořád v pokušení, tak uvidím...🙂

petapete
8. júl 2012

@mm_mm já teda salámy normálně jedla (resp. ty, co neobsahují cukr, takže ty, co má tvůj manžel bych si klidně s rozumem dala😉). Jako nemají se jíst - stejně jako spousta jiných věcí prostě proto, že jejich konzumaci nelze doporučit ani normálně, není to zdravá strava,...ale to zas mi v ohledu k těhu cukrovce přijde jako poměrně zbytečný omezení - normálně si dej v rozumné míře, asi těžko ztláskáš štangli na posezení, takže bych se toho nebála😉. Příp. si zkus změřit potom glykémii, protože mě třeba k hraničním hodnotám vylezla glykémie až k horní hranici, obsahovali cukr (jsem si říkala, že kolik toho cukru můžou obsahovat...no a stačilo to na hranu...). Marmeládu zkus - pokud ti nevadí koblih, tak by to mohlo projít😉. Já si kupovala Schwartau Diät - nejlepší je jahodová 😵, ona neobsahuje řepný cukr, ale "jen" fruktozu, takže je vhodnější - je to vlastně jako kdyby sis dala to množství cukru v ovoci, což tak nevadí, jak ten řepný cukr😉

tertery
8. júl 2012

@mm_mm No hrůza, ani mi nedali žádný měřák, tak vůbec vůbec nemám odhad, bílé pečivo pry normálně-tady každý píše jak mu to po čerstvém rohlíku a bagetě vyskočí, co mám teda dělat vůbec nevím.

Holky, někdo tady psal o krupicové kaši. Jíte? Jen ta instantní děcká s myšičkou a bez granka? To by mi chutnalooooo.

mm_mm
8. júl 2012

@petapete Děkuju za tipy. Tu marmeládu zkusím někde koupit a změřím to. Mám za sebou měřící den a všechno se vešlo do limitu, tak si teď dám trochu šlehačky s ovocem....za odměnu... 🙂

mm_mm
8. júl 2012

@tertery Než se trošku rozkoukáš, tak bych se držela malinko zpátky... Takže z pečiva jen Šumavu, ta je prověřená, nic nedělá, pokud si dáš vždy jen jeden krajíc. Krupicovou kaši jsem nezkoušela, mně by to bez granka stejně nechutnalo.

petapete
8. júl 2012

@tertery já si dělala krupicovou kaši - měla jsem naměřenou porci - tuším to bylo 250ml mléka, 25g krupičky do toho, bez cukru a bez granka, dá se na to dát skořice nebo jsem si k tomu klidně dala ovoce - nejlepší byla s nakrájenou broskví - vlezlo to do gramáže sacharidů k hlavnímu jídlu - oběd a večeře a dobrý😉. S tím měřením...záleží na tobě, jak moc jsi z cukrovky "vystrašená", já byla rozhodnutá, že pokud mi glykometr nedají, že si koupím nějaký ten obyčejný, dají se koupit i docela levný, např.: http://www.lekarna.cz/shop.php?action=search&tx... a máš jednoduchou možnost, jak si sama hlídat hodnoty a nebýt ve stresu, co ti glykémie dělá...já bych kupovala...

@mm_mm mě třeba v těch týdnech po 30.tt dělala zle i ta Šumava, naopak po tom 35.tt mi nevadila ani ta, ani rohlíky...takže to prostě chce fakt ozkoušet...Marmošku fakt doporučuju - je narozdíl od spousty jiných "dia" výrobků bez sladidel, takže se může i v těhu a fakt ta jahodová je výborná, obsahuje kousky a je chuťově moc dobrá...měla jsem i malinovou, ale ta mi zdaleka tak nechutnala...a jak jsem objevila tu jahodovou, tak další už jsem nezkoušela🙂

tertery
8. júl 2012

@petapete To jsem nevěděla, že to jde jen tak koupit. To není špatný nápad. A neublíží to nějak, nemusím se radit s doktorem. Nejsou tam nějaká omezení? To se můžu jen tak píchat?

petapete
8. júl 2012

@tertery no jasně, že se můžeš "jen tak" píchat, omezení nejsou žádná...je to z prstů, takže prostě píchneš tou lancetou do posledního bříška prstu, ne úplně doprostřed, ale malinko stranou...možná nejlíp - pokud ti nikdy neodebírali takhle tu glykémii, tak se třeba poprvé stavit k praktikovi nebo k nějakýmu známýmu zdravotníkovi (příp. si někde "odchytit" takový ty, jak provádí čas od času měření různě v hyper-super obchodních centrech😀), aby ti ukázali, jak si odebrat...ale jinak je to jednoduchý, není potřeba ani dezinfekce, nic...jen umyješ ruce teplou vodou s mýdlem, utřeš a pícháš😉 a máš kontrolu a můžeš si zjišťovat, co ti který jídlo dělá😉

mm_mm
8. júl 2012

@petapete No, ještě mi řekni, kdes jí kupovala. Mám kolem sebe spoustu hypermarketů, ale tuším, že všude jí mít určitě nebudou...

petapete
8. júl 2012

@mm_mm myslím, že ji budou mít všude, je to Schwartau a ten bývá v těch hyper-super snad všude, já kupovala určitě v Globusu, viděla i v Tescu a Intersparu...tady je složení + obrázek - akorát je to meruňkový, ty jiný se mi nedaří na netu najít...: http://www.chemievjidle.cz/dzemy-zavareniny/sch... a nebo ještě vím, že mi jedna holka radila tyhle St.Dalfour: http://www.chemievjidle.cz/dzemy-zavareniny/st-... , ty jsou taky bez přidaného cukru, je tam jako "sladidlo" hroznová šťáva, což je zas celkem vhodná možnost, akorát je potřeba ty sacharidy z marmelády počítat do celkového příjmu sacharidů a počítat tu marmeládu vpodstatě jako ovoce🙂

mravcica
9. júl 2012

ahojte, chcela by som od vas poradit, co jedavate na ranajky. som este len v 13 tt, od 5 tt som na diete, a grahamove rozky, chlieb, vajcia uz nemozem ani vidiet. A ked si predstavim, kolko ma toho este caka ..... Mliecne vyrobky sa nesmu, sunky sa nesmu (tie mi zrovna ani moc nechybaju) - posledny tyzden mam strasnu krizu, hlavne z tych ranajok. diky za vsetky rady

mm_mm
9. júl 2012

@mravcica Já jím vždy plátek chleba, potřu ho Ramou a dám si na to plátek šunky od kosti (tak 60% snídaní). Když už mi šunka leze na nervy, tak si ji tam nedám a dám si jen chleba s máslem (tak 20% snídaní). Párkrát jsem si udělala vajíčko, párkrát pomazánku s tvarohem (cukr mi nezvedla), párkát nějaký sýr. Snídaně jsou fakt na vymejšlení nejhorší. Mně spíš ale vadí, že se nemůžu ničeho dobrýho napít, tak piju jen vodu, protože než hořkej čaj, tak raději nic...

mravcica
9. júl 2012

@mm_mm prosim ta, a co je to ta sunka od kosti, dost casto to tu spominate, a ja neviem, o com hovorite 🙂

vladuska99
9. júl 2012

mňa to čaka buduci pondelok..som zvedavá ako dopadnem lebo mi sladké moc chuti:( 😒

luly13
9. júl 2012

@mravcica to je meno sunky. Normalne v masiarstve vypytas sunku od kosti. Stoji cca 10e/kg. Aj mne ranajky lezu krkom. Frcim na tom vajicku a zelenine. A teraz sme na dovci a ja trpim ako kon, ze sa nemozem dovolenkovo prezierat 🙄

mravcica
9. júl 2012

@luly13 ja som vajicka nikdy nejak nemusela.... ked si predstavim taketo ranajky este 6 mesiacov - takuto krizu som este nemala - je mi normalne zle od zaludku, ked si spomeniem na tie ranajky.

uzivaj si aspon dovolenky, ked sa uz nemozes riadne najest 🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre