Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

mm_mm
4. okt 2012

@petka035 Já jsem se zkoušela ptát diabetoložky, proč jsou vlastně škodlivý, ale nic moc jsem z ní nedostala. Dostávají se přes placentu k dítěti a můžou nějak narušovat jeho vývoj, ale to bys je musela mít dlouhodobě. No a vznikají tak, že tělo nemá sacharidy, tak začíná spalovat tuky a jako vedlejší produkt toho spalování tuků vznikají ketony. Víc k tomu nevím. Taky se mi občas stane, že se mi objevěj, ale naštěstí jen občas. Teď kupodivu ne, i když jsem příjem sacharidů dost snížila, protože se mi cukrovka v posledních týdnech dost zhoršila a nechtěla jsem skončit na inzulínu...

petka035
4. okt 2012

@mm_mm no ja sa skúsim popýtať svojho diabetologa čo on na to,sestrička na gynekologii dnes usúdila,že to mám zvýšené asi preto,že dieťa tlačí na pečen 😖 a teda skúsim si zohnať tie vyšetrovacie papieriky na moč

helabella
4. okt 2012

@mm_mm -- nalačno jsem 3x překročila limit 5,5, naposledy jsem měla 6,2 😝 Ono už předtím se mi to drželo průměrně 5,3-5,5, takže nic moc.
Jinak jsem dneska teda vyfasovala inzulín. Mám začít na 2 jednotkách a podle měření případně přidávat. Minule jsem měla maximum 5 jednotek, tak snad to taky teď půjde udržet takhle dole.

mm_mm
4. okt 2012

@helabella Já měla taky limit 5,5, ale my tu máme hodně povolený limity po jídle, měříme až po 90 minutách a můžeme mít do 7,6. Když jsem párkrát zkoušela měřit po hodině (což po mě nikdo nikdy nechtěl), tak jsem se nestačila divit, kam ty hodnoty lítaj. Ale jak říkám, tady to nikoho nezajímalo, jinde bych měla inzulín. Proto mě právě zajímalo, za jaký hodnoty (třeba i po jídle) už ti doktorka nasadila inzulín....A kam vůbec chodíš na diabetologii? Já už teď nikam, od 37.tt nás nekontrolujou... 🙂

mm_mm
4. okt 2012

@petka035 Fakt? Taky to slyším poprvé.... U nás ty papírky na moč mají normálně v lékárně a nejsou moc drahý, tak se zeptej, určitě je seženeš.

petka035
4. okt 2012

@mm_mm no ja tie ketony tiež pripisujem tej cukrovke, to len ona mi tak zdovodnila a to mi príde,že sa vyzná 😕 pozriem dnes v lekárni 😉

helabella
4. okt 2012

@mm_mm -- já mám po jídle limit 7,5 po hodině a půl. Jak jsem to měla ve druhém těhu (to jsem měla špatný hodnoty po jídle) už si nepamatuju, ale teď mám inzulín na noc právě jen kvůli těm lačným hodnotám. Po jídle to mám úplně v pohodě, kolem 6 za tu hodinu a půl. Já chodím v Praze do Motola a kontrolujou nás tam až do porodu.

tinka_21
4. okt 2012

Ahojte, tak dnes som bola prvýkrát v diabetologickej poradni. Hneď pri slovách o tom, že sa nesmie cukor a umelé sladidlá pre diabetikov tiež nie, som sa spýtala na stéviu, ktorú ste mi tu poradili... A celkom ma zaskočilo, že lekár ani nevedel čo to je, sestričky že už o tom počuli, ale že je to vraj strašne sladké takže to určite musí mať kopu sacharidov. Lekár nakoniec niečo začal googliť, a keďže si nebol istý, volal priamo na gynekológi, či tam s tým majú skúsenosti a odpoveď gynekologičky bola "nič nové neskúšať v prvých dvoch trimestroch tehotenstva"... Tak som z toho jeleň teraz 😀 Máte niektorá teda potvrdené priamo od gynekológa lebo z diabetlogickej poradne, že stévia sa počas tehotenskej cukrovky užáavť može??? inak ju už mám doma v poličke 😉

moon1979
4. okt 2012

@helabella
referenčné hodnoty sú síce stanovené rôzne podľa toho aké laboratorium a kde, ale všeobecne platí norma od 4-6 norma ... nerozumiem, prečo by 5,5 mal byt problem?

helabella
4. okt 2012

@tinka_21 -- já to znám mimo těhotenství, v době těhotenství jsem to nikdy neřešila, tak bohužel neporadím. Ale našla jsem následující:

"Dobrý den, mám těhotenskou cukrovku. Chtěla bych se zeptat na váš názor ohledně používání umělých sladidel, případně DIA výrobků a dále na možnost použití sladidla ze Stevie sladké. Děkuji.

Umělá sladidla v těhotenství nejsou vhodná - nebyla spolehlivě ověřena jejich bezpečnost. Stevie by měla být ok. Pokud je mi ale známo, přípravky z ní nejsou v EU povolena. Myslim ale, že je to vlivem lobby konkurence. V Japonsku se s úspěchem používá celá desetiletí. Opravdu by mě zajímalo, proč se v řadě potravin a léků (například v různých sirupech) pro děti, včetně těch nejmenších, ve velkém používají sladidla typu sacharinu, aspartamu, cyklamátu a spol., o jejichž bezpečnosti stále panují pochyby, zatímco přírodní stevie je zakázána."

Ale jestli dobře počítám, tak už jsi téměr ve třetím trimestru, ne? 😀 😀
Mimochodem, já byla dneska taky neplánovaně v Motole, šla jsem si pro ten inzulín, tak jsem si na tebe vzpoměla, ale bylo mi blbý zkoumat čekající maminky, jestli některá nejsi náhodou ty 😉 😀

helabella
4. okt 2012

@moon1979 -- ale těch 5,5 by měla být hranice nalačno, ne? Aspoň tak mi to vždycky bylo řečeno a našla jsem to i na webu.

tinka_21
4. okt 2012

@helabella Tiež si vravím, že už som v 3.trimestri pomalými kročikmi tak prečo nie 😀 a v konečnom dosledku sestrička povedala, že to mám skusit a sama zistím ked si zmeriam že ako na tom som ;) A kedy si tam bola? ;) Ja som si mamičky tiež obzerat nechcela, ale prekvapivo som tam prišla prvá aj ma prvú vzali.

lumari
4. okt 2012

@tinka_21
Ahoj, mne stéviu diabetologička doporučila, ešte dokonca mi ju núkala, ale ja som nechcela, kedže som ju mala doma....dokonca v čakárni ambulancie majú niekoľko letákov o stévii.....áno ona ako rastlina je prirodzene sladká, ale je to spôsobené jej vlastnosťami, nie cukrom.....ja som dokonca vypila z nej celý pohár čaju, mala som chuť na sladké a hodnoty cukru úplne v pohode....pokiaľ máš glukomer, tak po jej užití si odmeraj glyčku a zistíš, ako telo na ňu reaguje. Doktorka mi ponúkala stéviu ako sladidlo z lekárne, ja ju ale používam ako sypaný čaj, takže žiadna chémia 🙂
Samozrejme je to ale na tebe, či ju budeš používať, ja si ju dávam, len vtedy, keď mám príšernú chuť na sladké (to sa mi stáva málokedy), lebo z tmavej čokolády mi je zle 😝

lumari
4. okt 2012

@helabella
áno stévia bola zakázaná a to bolo len kvôli lobingu farmaceutických firiem, ale nakoniec sa ozvalo veľa ľudí, ktorí ju používali a podarilo sa tento zákaz zrušiť, opäť je povolená.....je to podobný lobbing farma firiem, ako pri cholesterole...laboratórne znížili referenčné hodnoty, len aby pacienti museli užívať statíny skôr a tým ryžovali peniaze.
Je smutné, že všetky firmy používajú v mnohých potravinách éčka, umelé a dokonca škodlivé látky ☹ , teraz si už človek vôbec nie je istý, že či vôbec zje nejaké zdravé potraviny, ako napr. momentálne sa prevalila kauza s olivovými olejmi 😒

werumka
4. okt 2012

@mm_mm Nevím jak k těm chybám dochází - ale tehdy blekotali něco o špatně zředěném vozorku 😀 S takovým gylkovaným hemoglobinem bych si tu čokoládu dala klidně i znova 😀

@tinka_21 Stévie rozhodně glykémii nezvedá. To bych byla první, komu by se po ní zřítily hodnoty cukru 😀

helabella
4. okt 2012

@tinka_21 -- byla jsem tam kolem 10:30, měla jsem s sebou malého v kočárku 🙂 Příště jdu 1.11. zase na půl jedenácté.

tinka_21
4. okt 2012

@helabella Tak to sme sa museli tesne míňať, lebo kočík som si teda nevšimla a odchádzala som tak nejak10,30-10,40. Aj ja idem 1.11. na 10,10. Tak to sa nabuduce hádam aj stretneme ;) Myslím že vela Sloveniek tam nebude, tak ma ked tak oslov ;)

mm_mm
4. okt 2012

@werumka Já bych si jí klidně dala, 🙂 ale mám po ní šílenou žízeň. Prostě cokoliv, co má tuky, mě úplně dehydruje....Dneska jsem snědla plátkovej sýr a bylo to fakt děsný, s cukrem to nehlo, ale ta pekelná žízeň... ☹

moon1979
4. okt 2012

@helabella na svk su normy od 4 - 6 takze aj 5,9 je ešte ok 🙂 ale ani 6.1 nie je tragedia 🙂 čo sme mali glukomery, všetky mali toto rozmedzie ... tak neviem

jablkov
5. okt 2012

Ahoj holky vy co máte těhu cukrovku prosím poradte.Mě byla také zjištěna i když mi test nebyl proveden správně.Nyní si měřím hladinu glukometrem na lačno mám 4,1 max může být 5,5 hodku po jídle 5.5 max může být 7,1 2 hodky po obedě mám mezi 4,6 -5,5 max může být 6,6.Takže ok ale mám strach že mi doktorka doporučí inzulín když to mám takhle nízké co si o tom myslíte?

vvia
5. okt 2012

@jablkov neblazni bud rada, ja ani glukomer nemam, chodim na merania iba raz za 2tyzdne pred ranajkami a hodinu a pol po ranajkach. na lacno mavam od 5 do 5,5 a po jedle mavam tak 5,7. vzdy mi poviem iba, to je dobre dalej drzat dietu.

werumka
5. okt 2012

@jablkov Neboj, inzulín se dává na vysokou glykémii. Na nízkou ne 🙂 To bys jí po něm měla ještě nižší 🙂

@mm_mm S tou žízní je to zvláštní. Já osobně mívám takový stavy, že při glykémii kolem 4 mmol/l mám šílenou žízeň a naopak, když mám třeba někdy nad deset, tak žizeň nemám vůbec.

jablkov
5. okt 2012

je tak to jste mě uklidnily a co se dává na nízkou glykémii?Holky potřebovala bych ještě poradit stává se vám co si měříte glukometrem že máte z každého prstu jinou během 5 minut ?To by nemělo být jiné

mm_mm
5. okt 2012

@werumka Já mám poslední dobou vysledovaný, že je úplně jedno, kolik mám cukr, žízeň většinou nemám, ale mám jí, kdykoliv si dám něco tučnějšího...a stačí i malý množství

werumka
5. okt 2012

@jablkov Nízká glykémie se bere až tehdy, pokud máš glykémii 3,1 a níž. Ty ji máš normální. U měření je potřeba první kapku krve otřít a testovat až ze druhé, pak by k těmto skokům docházet nemělo. Ale i tak se bohužel stává, že z kapilární krve ukazuje glukometr špatné hodnoty.

jablkov
5. okt 2012

To jsem z toho jelen to mi nikdo neřekl ž ebych měla první kapku krve otřít.Nemůže na to mít třeba vliv teplota rukou?

jablkov
5. okt 2012

A nevíš jak velké skoky jsou tolerované?

werumka
5. okt 2012

@jablkov Teoreticky ano, protože pak tam ta krev pomaleji cirkuluje. Ale určitě zkus tu první kapku otřít. Anebo pokud máš nástevec na předloktí, tak zkus brát krev odtamtud.

jablkov
5. okt 2012

A co je lepší teplé ruce nebo studené nebo tak akorát?Potřebovala bych ještě poradit co by jsi si myslela o testu ogtt provedeném takto vzali nám krev za půl hodiny nám dali vypít tu tekutinu a už za hodku a půl místo dvou hodin nám brali krev.Dá se takto provedený test považovat za správný?Dá se provést ten test i v 28 týdnu?

werumka
5. okt 2012

@jablkov Tak měly by být zahřáté co nejvíc. No a jaké hraniční hodnoty mají pro ten test po hodině a půl? Správně by se měly dělat dva odběry - jeden za hodinu od vypití glukózy, a druhý za dvě hodiny. A oba by se měly dělat ze žíly. Ve 28. týdnu je to v pořádku.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre