Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

foofee
23. jan 2014

@werumka ved prave to, ze som nevedela, nakolko je to relevantne, dakujem 🙂 odkedy sa meriam (cca od polky decembra) mam priblizne rovnake glykemie bez ohladu na to, co jem, dokonca aj po sladkom

chlouie1253
23. jan 2014

ahojte maminky..Chcela by som sa opýtať mamičky ktoré máte tehotenskú cukrovku, aké majú byť správne hodnoty cukru počas dna a na lačno ked si meriate cukor glukomerom? Ráno som mala 5,2 a za obedom 2 hodiny 8,8... test v 26týždni bol ok, ale mám pocit ako keby mi cukor stúpol až teraz v 31.. dakujem za odpovede

chlouie1253
23. jan 2014

Ahojte..Chcela by som sa opýtať mamičky ktoré máte tehotenskú cukrovku, aké majú byť správne hodnoty cukru počas dna a na lačno ked si meriate cukor glukomerom? Ráno som mala 5,2 a za obedom 2 hodiny 8,8... test v 26týždni bol ok, ale mám pocit ako keby mi cukor stúpol až teraz v 31.. dakujem za odpovede

jpetraa
23. jan 2014

@chlouie1253 ahoj, každá diabetologie to má jinak...já se řídím dle toho, že nalačno hodnoty do 5,3, hodinu po jídle do 7,2. dvě hodiny po jídle 8,8 mi přijde hrozně moc.

petulaptt
23. jan 2014

Tak ja mam tiez za sebou glukozovy test s vysledkom najprv po dvoch hodinach s hodnotou cez 1O a potom s odstupom asi 10-15minut s hodnotou 7,9, takze musim navstivit diabetologa. Neviem nakolko presne bolo meranie u gynekologa, no uz diabetolog to hadam s urcitostou povie ci mam alebo nemam tehotensku cukrovku a co dalej

jpetraa
23. jan 2014

@petulaptt s hodnotou po 2 hodinách přes 10 ji určitě máš:o(

petulaptt
23. jan 2014

@jpetraa ale tak bol to odber z prsta, mozno u diabetologa to uz tak nebude, ci? nemoze byt? nejake baby pisali ze tieto glukomery vedia niekedy zvelicovat a potom u diabetologa s kvalitnejsou vyzbrojou im ukazalo normalnejsie hodnoty...ale moze byt lebo uz 2 mesiace mi aj v moci ukazovalo viac cukru

werumka
23. jan 2014

@petulaptt Na glukometru může být odchylka, ale ve své podstatě spíš v rámci desetin. Pokud jsi měla 2 hodiny po testu 10, tak je to bohužel dost přesvědčivé. Takovou odchylku nemá ani glukometr.

petulaptt
23. jan 2014

@werumka aha, no dobre, ved som len skusila...ci nahodou...... Zajtra sa objednam a uvidim ako bude u diabetologa a co mi zakaze papat vsetko ☹

werumka
24. jan 2014

@petulaptt Uvidíš, proměříš si nějaké dny, jak glykémie reaguje na různá jídla. Nedá se nikdy dopředu říct, jaký bude vývoj - někdo má ty hladiny konstantní skoro až do porodu, někomu se to prudce zhorší, i když na začátku byl test jen hraniční. Ale je to jen na pár týdnů, to se dá zvládnout, neboj 🙂

petulaptt
24. jan 2014

@werumka vdaka, na utorok som objednana zatial nie na vysetrenie ale ukazat sa a potom mi povie co a ako dalej, zatial mi odporucila si prestudovat jednu stranku aby som bola v obraze

werumka
24. jan 2014

@petulaptt Určitě je lepší, když tam půjdeš už s nějakou představou co a jak. Podívají se na výsledky testu, zapůjčí glukometr, naučí Tě s ním pracovat. Co jíst a nejíst je vždycky lepší tak nějak vysondovat na internetu a z různých zkušeností. U diabetiků 1. a 2. typu bývá k dispozici nějaký edukační pracovník, ale u žen s gestačním diabetem se to příliš neřeší.

petulaptt
29. jan 2014

@werumka
@jpetraa baby a vy ste cukrovkarky? Dostala som glukomer a na zaciatku sa mam teraz merat tyzden, 4x denne, aby ziskal obraz ako to so mnou vypada. Viem ja vobec ovplyvnit vysoke hladiny cukru nalacno? Po jedle je mi to jasne, viem to uz nejako upravit tym co jem, ale nalacno, asi aj nic, co? Chcel aby som mala nalacno do 5,5 a mam tak 7,1.....

maaky
29. jan 2014

@petulaptt ahoj ranni hodnota se ovlivni tim co jis vecer a taky v kolik hodin to jis i dlouhe hladoveni zpusobuje vyssi cukr v krvi rano

petulaptt
29. jan 2014

@maaky Tak vecerala som rybu na prirodno s trochou pyre najprv o siestej a este jednu taku mini porciu toho isteho o deviatej kedze spat som isla az o jedenastej a bola by som vecer z tohto este hladna. Bolo to zle? 😒

maaky
29. jan 2014

@petulaptt hladova spat jit nemuzes to je mi ted naposled rikala diabetolozka ze je lepsi si dat hrnicek mleka na noc a pyre na noc no nevim ja vecerim jenom nejaky syr nebo sunku se zeleninou a k tomu 60 g zitneho chleba , teple vecere jsem vynechala protoze se mi to spatne pocitalo

petulaptt
29. jan 2014

@maaky Tak si skusim dat teda nejaku studenu veceru a uvidim ci to bude lepsie, dakujem

maaky
29. jan 2014

@petulaptt ja si vetsinu jidel vazim a pocitam kolik ej to sacharidu a da se to docela dobre udrzet , ale uprime desna otrava 😀

petulaptt
29. jan 2014

@maaky Veru je to tazke udrzat, hlavne ked je clovek nauceny sa inak stravovat. Uz nech je april. Ty to mas uz tusim za par 🙂

maaky
29. jan 2014

@petulaptt doufam ze to porodem skonci 🙂 a pak uz budu moct jist zase to co me napadne 🙂

petulaptt
29. jan 2014

@maaky aj ja sa na to tesim 🙂 hoci, uz si navzdy budeme muset davat pozor aby sme nejako extra nestupali s cukrom, lebo uz mame podla diabetologa 70%nu sancu ze by sme mohli mat casom cukrovku 2. typu ak si nedame pozor, no uz to hadam nebudeme muset az takto obmedzovat, len to neprehanat....

jpetraa
29. jan 2014

@petulaptt to máš nalačno docela dost...já mám k 1. večeři většinou to co na oběd,jen menší porci a nbo zeleninoej salát s kusem masa třeba. na druhou večeři před spaním kolem půl 11 bílej jogurt nebo hrnek mlíka. Nic nevážím ani nepočítám.

petulaptt
29. jan 2014

@jpetraa ani ja som nevazila, no tu druhu veceru som mala fakt tu rybu asi fakt na 6x do ust a pozri rano 7,1, bude to hodne tazke ☹ som z toho jemne zufala...

werumka
29. jan 2014

@petulaptt Ahoj, prvořadě bych si koupila proužky na moč DIAPHAN a tu moč ráno kontrolovala - pokud tu vyšší lačnou glykémii máš z hladovění, ukážou se Ti tam ketony a bude potřeba nějaké jídlo přidat. Pokud budeš mít stále takto vysokou lačnou a ketony negativní, přičemž večer nebudeš dělat opulentní hody, tak pak bude asi na řadě inzulín na noc.

petulaptt
29. jan 2014

@werumka Pruzky som vlastne dostala lebo mam na ne narok, glukomer mam aj pasiky do neho od lekara a teraz je mi zbytocne na ne cikat, ked prvy tyzden si musim 4x denne merat glukomerom, zapisovat to lekarovi aby mal prehlad a poslat mu to mailom. Ved uvidim co mi k tomu povie. Mam si merat rano nalacno a dve hodiny po ranajkach, obede a veceri. Ale teraz po ranajkach uz som celkom v norme, to mi povedal aby som mala do 7,8 a mala som tych 7,7, tak som sa v podstate este zmestila. Len teda mala som mat nalacno do 5,5 a bolo 7,1. Uvidim ako to pojde dalej...

werumka
29. jan 2014

@petulaptt To sledování ketonů jsou hlavně pro Tebe, aby sis vyladila, kolik jídla sníš na noc. Zítra ráno si je změř. Co jsi měla ke snídani?

petulaptt
29. jan 2014

@werumka tmavy rozok s maslom a sunkou a pol poharika obycajneho mlieka. A ked si mam aj tak rano nalacno zmerat aj z krvy, nie je to zbytocne? Ved vlastne zistim to iste, ci nie??? Ci nerozumiem tomu?

werumka
29. jan 2014

@petulaptt Nene, protože glukometr změří cukr v krvi, ale nikoli ketony - ty jsou právě ukazatelem, zda nehladovíš, což se z glykémie u těhotných někdy špatně poznává - protože ketony samy o sobě zvedají glykémii.

petulaptt
29. jan 2014

@werumka Aha, tak si skusim rano nalacno zmerat aj toto a uvidim. Ale neviem ved ked som posledny krat jedla tesne pred deviatou daco, pred jedenastou isla spat a vstala rano o osmej tak som nehladovala, ci to mam pripadne este v noci daco jest??

jpetraa
29. jan 2014

@petulaptt po 2 hodinách 7,7 je o.k.? já teda mám nařízeno za hodinu po jídle mít do 7,2..

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre