Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

joa.n
5. jún 2013

@mm_mm
jo jo.. ty baštím taky.. 😉

vlci_mak
5. jún 2013

@jipal Ahojky, já mám ty ranní nalačno taky zvýšené, většinou přes 5,5 a kupříkladu dnes dokonce 6,4. Možná v tom byl stres, ale i tak nalačno mívám přes 5,5 a po snídani přes 7,5... Doktorka mi říkala, že ke snídani prý nemusím vůbec žádné sacharidy, když mívám odpoledne a večer hodnoty v normě. Prý stačí zelenina a nějaké bílkoviny. Tak to budu tento týden zkoušet. Příští středu mám klasickou poradnu, kde pak doktor změří mimíska, jestli moc nepřibírá a uvidím, jak ráno po té snídani. Hrozí mi inzulinem, protože mám do porodu ještě cca 50 dní, což je prý dost a může se to ještě hodně zhoršit. Ale ty zvýšené hodnoty nalačno se jí nelíbí, že to už prý je snad o játrech, že to nezvládají či co. Jsem z toho jelen.

mm_mm
5. jún 2013

@vlci_mak To, že je cukrovka už rozjetá, se právě ukáže na těch ranních hodnotách...

Já jsem se dneska neovládla a dala si krokety...a jsem magor, naměřila jsem šílenost, už to neudělám...nakopala bych si.

vlci_mak
5. jún 2013

@mm_mm Rozjetá znamená, že už ji mám jako fest pořádnou nebo že mohla být už před těhu nebo že mi po těhu nezmizí?

Já už z toho jídelníčku taky šílím, nevím, co bych furt vymýšlela a chutě mám teda úplně nehorázné. Doktorka mi povolila 85% čokoládu, takže si "za odměnu" sem tam ždibec dám, naštěstí mi to cukr nezvedá.

mm_mm
5. jún 2013

@vlci_mak Zpočátku je člověk schopnej to ukočírovat dietou. Když už to tělo nezvládá, tak se to právě nejdřív projeví těma zvýšenýma hodnotama nalačno. Myslím, že to vůbec nic nevypovídá o tom, jak to bude po porodu. Teď seš v těch nejblbějších cukrovkářských týdnech, cukrovka se prostě horší a člověk se může někdy snažit sebevíc, tak už to prostě neuhlídá. Ty lačný hodnoty se nejblbějš kontrolujou a nejhůř se s nima něco dělá...

mravcica
5. jún 2013

@vlci_mak ja som mala tiez tie lacne hodnoty stale vyssie, od 4. mesiaca som bola na inzuline, a po porode sa to upravilo. Takze to vobec nemusi znamenat, ze ti cukrovka ostane po porode 😉

selina.j
6. jún 2013

Tak opět zavítám mezi vás...Dnes jsem se až zhrozila. Hodnota na lačno 6,9!! Je pravda, že teď v noci nespím, ale i občas zapomenu na druhou večeři, takže to bude asi tím. Ale tenhle konec mi teda dává zabrat. V úterý budu rodit a začínám brouzdat po netu a číst diskuze o porodu cukrovkářek. Dítě může mít i křeče z abstinence cukru, špatně vyvinuté orgány, nebo se narodit mrtvé 😢 Asi to dělají hormóny a můj pesimismus, ale stejně pořád myslím na to nejhorší.
Nemáte tu už některé za sebou porod s těh. cukrovkou?

llluckaaa
6. jún 2013

@selina.j Ahoj, za sebou to mám já 🙂 Jsme teď oba v pořádku. Nedávno porodila kámoška s cukrovkou a taky oba dobří 🙂
Tak pěkně klid, žádný stres, určitě to u tebe taky dopadne dobře 😉

mm_mm
6. jún 2013

@selina.j Prosím tě, neblázní. Moje spolužačka je doktorka a říkala, že dřív měla lačná hodnota normu do 7. Až v posledních letech se to takhle zpřísnilo. A myslíš, že se všechny děti, který byly na týhle hranici, rodily mrtvý nebo s problémama?

mm_mm
6. jún 2013

Jinak moje lačný hodnoty se začly točit kolem 5. Tak jsem dneska ve 3 ráno při cestě na záchod snědla půlku chleba a půlku párku a ráno 4,3. Takže ty noční "večeře" asi fakt k něčemu budou...

selina.j
6. jún 2013

@llluckaaa
@mm_mm
No blázním...jsem strašnej nervák. Spíš jsem i tak trošku vyblázněná od doktorky. Je recht, že to je poslední týden...ani ne, tak bych to měla hodit za hlavu...Asi mi šlo i "podporu" dalších a zkušených. Díky za uklidnění a omlouvám se mojí "blbost" 🙂

A ty noční večeře asi taky nasadím. Na mě se doktorka dívala fakt divně když jsem hlásila, že si dám občas zeleninu i v půlnoci, ptz prostě jdu spát až ve dvě ráno. Pak mi vyhrožovala s inzulínem (jednou dávkou) večer a to právě první lačný poránu. Že jsem se nedostala pod 5,5...ale zároveň mi řekla, že ten mi stejně nedá, ptz jedna jednotka se prostě nedává. Takže trošku protiřečení.

Teď vypnu a začnu řešit až po porodu, prý se má do půl roka na odběry a podle toho mi nahlásí na jak velkej zátěž. test potom půjdu.

Všem cukrovkářkám přeju ať jim vycházejí hodnoty a těhulkám s cukrovkou, aby se vše po porodu srovnalo 😉

jennyparadise
6. jún 2013

@selina.j Ahoj, taky jsem nedávno rodila s těhu cukrovkou a to docela silnou - měla jsem 4x denně inzulín a řekla bych i vysoké dávky, pořád jsme ty hodnoty s doktorkou naháněly, abych se vlezla do limitu a vysoké lačné glykémie jsem měla celé těhotenství (už při odběrech v prvním trimestru) i přesto, že jsem si pak píchala noční inzulín. Porod mi teda vyvolávali kvůli tomu inzulínu 10 dní před termínem, ale jinak bylo miminko z hlediska cukrovky úplně v pořádku - dokonce o 300g menší než první, glykémie úplně v normě, tak neboj, bude to dobré 😵 Glykémie každému občas trochu vyletí a ty normy jsou docela přísné, ty závažné komplikace bývají u nekompenzované cukrovky.
Mně se spíš teď trošku nechce na to kontrolní OGTT 😅 Ale musím se dokopat.

mm_mm
6. jún 2013

@selina.j Za ten tejden už se podle mě nemůže nic stát. Při nekompenzovaný cukrovce dřív vypovídá službu placenta, ale tu za tejden fakt nezlikviduješ. Dětem cukrovkářek dvě hodiny po porodu berou krev, aby viděli, jestli náhodou nemá dítě hypoglykémii (kvůli tomu, že bylo zvyklý na větší dávky cukru). Kdyby jí náhodou mělo (a to už bys fakt musela mít vysoký hodnoty), tak dostane glukozu a budou ho hlídat.
Jinak rozumím, že šílíš. Já taky šílela a začínám i teď. I když teď jsem trošku víc nad věcí, protože vidím, že věci nejsou tak horký, jak se zdaj.

potulka
6. jún 2013

ahojte
dnes som sa dozvedela, ze glukozovy test, ktory mi robili pred 2 tyzdnami, cize v 27. tt, mam pozitivny. prvy odber pod 5, ale druhy po dvoch hodinach cez 9. docitala som sa, ze spolahlivejsie su odbery zo zily - mne to robili z prsta. prve tehotenstvo som mala po tejto stranke OK (tiez odbery z prsta), som chuda - pribrala som doteraz 5 kg a dohromady mam 49, ziadne pocity smadu ani extremnej unavy, ani chut na sladke... proste nic ma nevarovalo, ze by mi to malo tentoraz vyjst takto blbo. gynekolozka ma posiela k diabetologovi, co samozrejme urobim, ale mozem mu "nadiktovat", aby si to este raz preveril a to riadnym zilovym odberom? nasla som si cesku stranku o tehotenskej cukrovke - je tam odkaz na online poradnu dr. Moravkovej a Krejci. neviete prosim, ako sa tam posiela dotaz? treba sa zaregistrovat a potom to pojde? vdaka.

mm_mm
7. jún 2013

@potulka Já tu poradnu pročetla celou a měla jsem ten pocit, že už nefunguje, ale nevím. Poslední dotaz byl nějakej starší, ale je to už pár měsíců, tak nevím.
Mně to vloni taky brali z prstu, letos ze žíly a za tři týdny jdu znova a zase mi to budou brát z prstu. Prostě někde jsou praštěný a nepoučitelný a pravidla nerespektujou. Ten žilní a kapilární odběr se sice může lišit, ale jestli jsi měla hodnotu přes 9, tak cukrovku asi máš, s tím nic neuděláš. Osobně bych na tvým místě ten odběr neopakovala, je to zátěž pro dítě.

llluckaaa
7. jún 2013

@potulka Ahoj, spíš si myslím, že dělat další test by byla zbytečná zátěž 😒 Sice je lepší dělat ze žíly, ale jen tak ti to v prstu tak vysoko nevyleze 😒 Mně taky brali z prstu a cukrovka to byla. A že jsi štíhlá a nemáš žádné příznaky, to taky bohužel nic neznamená. Máš někoho v rodině s cukrovkou?

jija
7. jún 2013

@potulka ahoj, podle informaci, ktere jsem si kvuli tehotenske cukrovce nasla loni na netu tak s takovou hodnotou to neni cukrovka, ale spatna glukozova tolerance - treba tady:http://vysetreni.vitalion.cz/ogtt, nekde jsem nasla i lepsi vysvetlebi, ale ted to nemuzu najit. Neberu kazdou informaci z netu jako pravdivou, ale toto mi potvrdila i kamaradka lekarka. Ja mela hodnotu 8,9 ale vsichni se chovali jako ze cukrovku mam, lepsi dodrzovat zbytecne dietu nez ohrozit dite🙂 ale na druhy test bych nesla

mm_mm
7. jún 2013

@jija Mimo těhotenství by to byla jen porucha glukozový tolerance, ale v těhotenství se to hází všechno do jednoho pytle. Hodnoty kolem 8 a 9 ti mimo těhotenství neublížej, ale miminku bohužel můžou, takže jak se dostaneš přes těch 7,7 po dvou hodinách, seš prostě diabetik 🙂

potulka
7. jún 2013

dakujem vam vsetkym za odpovede. @jija @llluckaaa @mm_mm ano, aj ja som nasla informaciu o tej intolerancii, ale tiez aj to, ze je to v podstate jedno, dietne opatrenia su tie iste. jasne, ze pre babatko to urobim, musim vsak povedat, ze som z toho znacne znechutena a najradsej by som uz mala porod za sebou. 🤐 tie pocitania a kalkulovania... mam hlavne strach, ako budem priberat, kedze s dietou sa skor chudne a ja uz fakt nemam kam chudnut. z tych potravin, ktore su absolutne nevhodne pri gestacnom diabete nejem ani normalne skoro nic, len do kolacov pochopitelne davam cukor. ale ani udeniny, ani polotovary, ani sladene napoje, kavu ci caj nesladim, cukrovinky jem len velmi zriedka, sledujem zlozenie vyrobkov. no proste keby som jedla kadejake humusy, poviem si, ze to mam za to, ale toto mi pride hodne ironicke. u nas v rodine sa cukrovka nikdy nevyskytla, ani som nemala nikdy problem s cukrom - chodim niekolkokrat do roka na celkove odbery kvoli artritide, vzdy som to mala ukazkove, takze je to zrejme vysostne problem tehotensky. jediny rizikovy faktor je, ze mam uz 35. no nic, idem si najst diabetologa a uvidime, co on na to. vdaka este raz.

llluckaaa
7. jún 2013

@potulka Jestli slazené věci nejíš, tak pro tebe dieta nebude těžká. Ono to není zas tak složité, jak se to na začátku zdá. A z toho hubnutí nemusíš mít strach - hubnou ty, které mají z čeho hubnout 😅 , já přibrala i s dietou 14 kg a moje kámoška 20 kg 😀
Ono je to skoro jedno, jak ses stravovala před těhotenstvím - vliv má na cukrovku hmotnost, ale zdravá x nezdravá strava moc ne. Já se snažila jíst taky zdravě a proto jsem pořád nemohla pochopit, proč cukrovku mám. A sladké ani moc nemusím. I jsem si myslela, že cukrovku nemáme v rodině - rodiče mi pořád tvrdili, že ji nikdo nemá, až pak jsem na ně zatlačila a chtěla vidět výsledky krve, tak se ukázalo, že můj táta diabetik je (ale stejně mi pořád bude tvrdit, že diabetik není, protože "1. nepíchá si inzulín, 2. nechodí na diabetologii, ale ošetřuje ho praktický, 3. dr. mu říkal, že nemusí držet žádnou dietu 😀 ).

mm_mm
7. jún 2013

@potulka Ženský si často říkaj - kdybych nejedla tolik sladkýho, neměla bych cukrovku - jenže to je blbost. Prostě buďto tu dispozici máš a pak se cukrovka během těhotenství probudí a nebo nemáš a pak si můžeš sníst cokoliv a cukr máš v pořádku. Známa jedla v těhotenství třeba půl sklenice nutely a když zkoušela měřit cukr, vycházelo to kolem 4-5, já bych měla 20. 🙂
Placenta produkuje hormony, který působěj proti inzulínu a na slinivku je to záhul. Buďto se s tím vyrovná nebo ne. Já v rodině taky žádnou cukrovku nemám, je mi 30, 10 let jsem dělala závodně sport a stejně tu mrchu mám. Připouštím, že jsem teda jedla jak čuně, ale to fakt vliv nemá.

llluckaaa
7. jún 2013

@jija Musím oponovat, hodnota 8,9 při ogtt v těhotenství je jasná těhotenská cukrovka 😅
Kritéria pro ogtt mimo těhotenství jsou jiná, tam bys spadla do porušené glukózové tolerance (=prediabetu).

llluckaaa
7. jún 2013

@mm_mm Jj, přesně tak 😉

mm_mm
7. jún 2013

@llluckaaa No, s tím hubnutím nebo nepřibíráním....Já doteď nepřibrala ani gram (kvůli tomu, že omezuju sacharidy) a už na mě na minulý kontrole koukali blbě a někam si to poznamenávali. V minulým jsem přibrala 7kg a teď to víc určitě nebude...A to se fakt cpu, jenže asi ne jídlem, po kterým se přibírá. No, vyzáblina nejsem, ale 63kg na 167cm taky není nějak extra hodně, tak nevím, jak to s tou váhou bude...

potulka
7. jún 2013

nuz, ja som mala pred otehotnenim 44 a teraz mam 49. vzdy som bola tintitko. 😅 posledny mesiac som nepribrala nic, ale brucho rastie. dieta je od zaciatku o tri dni vacsie, presne ako prvy syn. pri prvom tehotenstve som tento problem nemala, pribrala som 12 kg.
som zvedava, ako sa k tomu postavi lekar, ci bude podobny tej ceskej stranke, alebo ci bude taky o nicom, ako obcas lekari byvaju (a ako som aj tu o niekolkych citala). mozete mi prosim vas napisat, ako to vyzera, ked sa cpete jidlem? ( @mm_mm ?) z toho, co som si citala, sa mi skor vidi, ze moc sa vyskakovat neda a ze je clovek furt hladny. ako sa napriklad da preratat taky normalny obed, ktory budem mat dnes? uvarila som celozrnne cestoviny, na to omacku z cerstveho hrasku, smotany na varenie, cesnaku a maty + parmezan. polievka bude kalerabova s kukuricnou krupicou a trochou masla. ako mam vediet, kolko g sacharidov to je, ked je to uz zmiesane? 😅

llluckaaa
7. jún 2013

@mm_mm Hlavní je, že nehubneš. S tvojí váhou přibrat 7 kg je dobré. Ale nepsala jsi, že jsi jedla míň sacharidů, než jsi měla? Teď nevím, jestli jsem si tě s někým nespletla 😅
Tady byly holky, co začaly po dietě hubnout, ale co vím, tak všechny měly nadváhu. Ty s normální váhou jen nepřibíraly moc rychle. Já startovala na 59 kg a měřím o cm víc než ty. Ta moje kámoška byla na začátku těhu štíhlá.
Prostě kdo má nějaké tukové zásoby, tak už nepotřebuje tolik během těhotenství natvořit.

llluckaaa
7. jún 2013

@potulka Tohle je jak u koho. Někdo má u té diety hlad a naopak jiný zase problém všechny sacharidy sníst. Já měla dietu s 325 gramy, takže jsem si mohla dopřávat 😉

llluckaaa
7. jún 2013

@potulka Můžeš to počítat podle výměnných jednotek a rámcového JL. Jeden mám tady: https://www.modrykonik.cz/fotoblog/llluckaaa/cl... a nebo by ti měl dát dr. na diabetologii. Když jíš nějaké jídlo, měla bych přibližně vědět, kolik čeho tam je 😉

potulka
7. jún 2013

@llluckaaa takze ta hranica sa stanovuje podla coho? hmotnosti?

mm_mm
7. jún 2013

@llluckaaa Mně nikdo neřékl, kolik mám jíst denně sacharidů. Když jsem se na to ptala v diaporadně, tak na mě koukali jak na vola - jako ježiš maria, proč byste to vážila? Průšvih je, že mi proleze najednou jen max. 30g, takže jich prostě sním jen tolik, co glukometr dovolí. 🙂 Jim tak 7x-8x denně, hejbu se kolem 200g sacharidů. Vím, že je to málo...

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre