Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

mochenkaa
4. apr 2012

@strihalka já bych asi mohla jíst víc, ale do mě se víc nevleze 😀 už tak si připadám, že jím jak cirkus. Nikdy jsem tolik jídla nesnědla 😅

strihalka
4. apr 2012

@mochenkaa wauuw , tak to mozna aj zavidim😀 ja si jdu dat treti veceri :D

hadimrska
5. apr 2012

@mochenkaa Tak hezký jídelníček máš. Já byla včera na očním vše OK, no a sestra i doktorka to stejný, že mám malý bříško, že není možný, že už tak brzo mám rodit, rifle obleču i rourový co jsem si koupila někdy ve 4 měsíci, což u prvního těhu jsem měla rifle tak na tři měsíce a pak jsem musela kupovat o číslo větší. JInak mi váha zase kolísá, před dvěma týdny na gyndě jsem měla tak 66, včera už ale 65, no pořád se mi to tam nějak hejbe ta váha, tak uvidíme kolik to nakonec bude, včera horko nádhera, ale tak furt kontroluju nohy a ani trochu neotekly, i když jsem furt někde lítala, to jsem ráda, při prvním těhu jsem byla celá totálně oteklá. Asi si taky udělám ty tzaziky, úplně na ně mám chuť. A máš dobrý, že můžeš víc druhů ovoce než já. Ale tak někdy zhřeším a dám si jednu jahodu od malé, ale to je tak všechno. 😀

mochenkaa
5. apr 2012

@hadimrska mě vlastně žádné ovoce nezakázala. Jen v menším množství (ale stejně jím jen banány, jablka, pomeranče a mandarinky). Já si právě koupila skoro rourové těhu kalhoty, a teď je mám poměrně volné 😀
Ty tzaziki si dej, já bych je mohla furt, navíc je to jediný způsob, jak do sebe dostanu jogurt 😅

hadimrska
5. apr 2012

@mochenka A to že nestíháš svačinu, to já kolikrát taky ne, máme buď doktory, já nebo malá a nebo zařizování a to se fakt nedá někdy a chodíš docela často na kontroly, já jdu teď až po měsíci, tak jsem zvědavá co a jak.

mochenkaa
5. apr 2012

@hadimrska tak jsem po kontrole. Nalačno 4,1 - po snídani 6,4 - po obědě 5,1 - před spaním 5,9. Byla jsem pochválena, že to dodržuju pěkně 😀 Takže další KO za 3 týdny.
Akorát mi tam vyskočil Aceton v moči 0-1. Ale vzhledem k tomu, že jsem jedla kolem 21:30 z hladu to nebylo. Spíš špatným spaním/nespaním 😒
Jo, a váha stejná jako před měsícem. Takže mám od začátku těhotenství + 2,9kg 😀

hadimrska
5. apr 2012

@mochenkaa No to jsou fakt hezký čísla, ale koukám, že máš taky jako já nejvyšší hodnoty po snídani. A ta váha to je mazec, já jsem sice o kus dál v těhu, ale mám tak plus 6kg, někdy 7, ale záleží jak jsem najezená. Já si spíš říkám, že aby mě teď už tam nehonili častěji, kvůli tomu, že se mi blíží termín, ale tak snad ne. Taky furt čučím na váhu, protože by mi mělo přibývat plodové vody a mimi roste rychleji, furt čekám kdy to najednou skočí a ono nic.

mochenkaa
5. apr 2012

@hadimrska DR mi říkala, že je to po snídani ta vyšší hodnota normální. Že to mají skoro všichni.
Ta váha mazec je, a tentokrát mi gyndař ani nenadával že málo přibírám (minule se na mě škaredě díval), asi to s cukrovkou bere jinak.
Tak asi plodovka a miminko přibírají, ale jde to z tebe, ne? Nebo aspoň mi to tak vysvětlovali. Že ty hubneš, ale miminko přibírá 😉

majkaa
5. apr 2012

@hadimrska tiez som citala ze vajcia sa mozu na 100 sposobov.
Bola som uz aj v nemocnici a pozrel maleho a povedal ze je zatial tak velky ako ma byt, ale ze treba sledovat kazde 2tyzdne babo a ze ak bude velke tak az od toho 30tt sa to ukaze na sone.
@vianocnystromcek praveze nie. Ale podla toho co som citala tak som drzala asi hladovku. 😒 .
@mochenkaa no ja som mala rano na lacno 5 a potom po hodine 10,4 a po dvoch 10,9 ale zobrala mi hned aj krv. Lebo mi hovorila co vsetko nesmiem, ze smotany, vyprazane, sladke, ovocie len obmedzene a to vobec nejedavam. Zobrala mi krv ze ak sa stravuje normalne, ze mi to vyskocilo len po zatazi, ze normalne take hodnoty nemusim mat. No a dnes sa to potvrdilo, z krvy som mala hodnotu 4,9 a povedala ze norma je od 4-6, takze idealne. Len ze to sladke obmedzit co skoro nejem. Povedal ze o 2 tyzdne mam si prist pozicat glukomer a urobi sa kontrola, ze lepsie je to sledovat. Boze taka som rada.
Inac ked som kukala tvoj jedalnicek, tak zasa na mna by toho bolo strasne vela tolko zjest.

mochenkaa
5. apr 2012

@majkaa na mě je toho taky moc sníst. Ale asi to tělo tolik potřebuje, protože nepřibírám.
Mě smetany a podobně nezakázali. Jasně, nedělat denně smažené (vyprážané) ale jinak vařit normálně, jen menší porce a vyhnout se cukru v jídle a hlavně se vyhnout dia výrobkům. Ovoce jíst míň, ne 3-4 kousky dohromady ale jen 1.

hadimrska
5. apr 2012

@mochenkaa Tak to porodíme a budou z nás asi modelky. 😀 Teda s vytahaným pupkem.. 😝 No mě zatím na váhu nikde nic neříkali, jen jakože dobrý na diabetologii a, že se mám snažit celkově maximálně do porodu přibrat 10-12 kilo, tak jsem si říkala, snad to dám a nepřekročím to, snad to taky tak bude. ještě 8 týdnů máme na přibírání. Jo a měla jsem ty tzaziky mňam. To já můžu.

hadimrska
5. apr 2012

@majkaa Já byla mimi měřit teď nedávno ve 30 týdnu, a mělo 1500g, Mudr. říkala, že je akorát, tak uvidíme co na to na diabetologii, pak se budeme zase vážit ve 34 týdnu, teda doufám. Ale neměj strach, já slyšela, že některý maminky na té diabetologii jim tam chodí s tak šílenýma hodnotama, a jsou teda na inzulínu, ale v nemocnic si je nenechávají, to už by muselo být. 🙂

hadimrska
5. apr 2012

@mochenkaa Koukala jsem ale, že jíš rohlíky to ti dovolili, mně říkali jen chleba, žádný světlý pečivo? A taky nevím jak je to s obalováním, jestli si jednou za čas můžu dát řízek ve strouhance nebo obalovanej květák, nebo vůbec ne.

boka79
5. apr 2012

@hadimrska

Ahoj, ja teraz s malym velmi nestiham, len citam, stale ma to nejako zaujima 🙂

Ja si myslim, ze ty si urob dietu, aka ti bude vyhovovat a po ktorej budes mat dobre hodnoty. o znamena, ze si daj rezen a zmeraj si cukor a uvidis, jedna horsia hodnota Ta nezabije a budes vediet co a ako. Rohlik, to je pravda, vyhana glykemiu.
Ale trochu obalene myslim neuskodi, skus si dat trochu menej prilohy..

Ja som to brala tiez velmi vazne, mala som len zoparkrat o 0,1 vacsiu hodnotu, ako mala byt..
A babo malo skoro 4 kg, genetika... V 30 t. merane 1600 g.

A ja som pribrala len 1 kg..

hadimrska
5. apr 2012

@boka79 Díky za radu, my budeme taky určitě větší, mám to v rodině z mojí i manželovy strany, jsou větší miminka.
Zkusím si to pak změřit co mi to udělá po obýdku. 🙂
No 1 kg, a to ti na to doktoři nic neřekli?

boka79
5. apr 2012

@hadimrska
nie, lebo som mala nadvahu, lekarka bola spokojna, teraz mam ako ked som sa vydavala, bmi mi kleslo skoro o dva, co je fajn, dufam, ze to nenaberiem zasa spat..

Ja osobne som po rezni nemala zly cukor, mala som pohodine, ked sa mi dobre mari kolo 6,3..

Ale rozky ma zabili...

Aj u nas je to v rodine, z otcovej strany su piati muzi vyse 1,90 m a my zeny sme tiez bvysoke a ja a moj muz sme sa narodili s 4,5 kg..

A moja prva dcera mala 4088 a to som si myslela, ze som ju vypasla.. Teraz som si davala pozor a aj tak bol maly rel. velky, ale stale v norme.

mochenkaa
6. apr 2012

@hadimrska tak já doufám, že k 10kg celkem se ani nedostanu. Ve 29tt mám 3 kg, tak snad ne 🙂
Mě rohlíky nezakázali, vlastně nic kromě sladkého 😒 ale hodně se řídím tím seznamem na těhotenskacukrovka.cz a tam je v tabulce povolených jídel kde počítáš sach. klasický rohlík. Já je teda moc nemusím, radši mám chleba, ale občas to beru jako změnu ať mi ten chleba neleze aj ušima 😀
Strouhanka je tam taky v seznamu, takže se podle mě jednou za čas může. Podle mě, když to bude jednou za 2-3 týdny tak by se nic stát nemělo, ale je to jen má úvaha 😉
@boka79 já doufám v menší miminko. Já jsem měla při narození ve 39tt 2,5kg a partner ve 38tt 2,7kg. Tak snad náš malý nebude moc velký 🙂

hadimrska
6. apr 2012

@mochenkaa Tak to vypadá, že budete mít mini mimi 🙂 Já myslím, že my budeme mít zase aspoň přes 3,5kg. No a 10 kilo je furt nic, kam se hrabě moje první těhu a 25kilo, ale shodila jsem to a měla pak i ještě míň. 🙂 😀 Taky záleží jak se ke konci začneš nalívat vodou, někdo hodně otíká a někdo vůbec, já rodila až na konci srpna a to bylo fakt horký léto, nohy od rána jsem měla jako slon, přes to léto je to fakt masakr.

mochenkaa
6. apr 2012

@hadimrska já doufám, že bude mini 😵 . Jsem malá a mám malou pánev, tak mi furt vyhrožují císařem pokud by byl velký 😒
Tak, rodit mám na konci června. Ale jestli bude tak jako předchozí roky léto jen v květnu, červnu a půlce července, tak se horku asi nevyhnu 😀

sante81
10. apr 2012

baby prosím vás o nejaké info - tiez mi zistili tehotensku cukrovku, mam si 3x denne merat cukor a 3x do tyždna. chcela by som nejaké rady čoho sa mam v strave vyvarovat. nemám čas teraz googlit na nete, lebo sa začínam otvárat a mam lezat s vylozenymi nohami a to mam ešte 2 a pol ročné dieta. za akékolvek rady budem vdacna. a ešte by ma zaujmalo či môzem pit mlieko a jest jogurty, cítala som vraj obsahuju laktozu ktorá by sa tiez nemala

boka79
10. apr 2012

@sante81

Ahoj nemusis googlit, len si pozri stranku www.tehotenskacukrovka.cz a tam mas vsetko.

Mozes mlieko, ale na ranajky to zvykne dvihat cukor, takze trebars ako svacinu, a jogutry - biele, nemaju rychle cukry.

Pozri tu stranku, tam mas vsetko o strave pri cukrovke

sante81
11. apr 2012

@boka79 dakujem za vybornu stránku, uz som ju prečítala skoro celu, a dost mi to pomohlo. ešte raz velká vdaka

gabuska36
11. apr 2012

ahoj ja som mala hodnoty ešte vyššie až 10,7 a aj v moči okolo 14...mam druhe dieťa a taktiež ma vystrašili...tak som dodržiavala dietu nie zase až taku prísnu..denne som si merala cukor....a v pohode pribrala som len 7 kg za cele tehotenstvo, takže ma to aj vyhody...sledovala som čo to može znamenať pre dieťa..a neboj sa nič hrozne....bud v klude....mam zdravu dcerku a všetko vratane porodu prebehlo uplne v pohode a ani vahu nemala velku...xixixi takže teš sa z tehotenstva.....a uvidiš všetko bude ok!

boka79
11. apr 2012

@sante81
neni zaco

boka79
11. apr 2012

@llluckaaa

ahoj, som sa Ta chcela opytat, ako to je s oGTT, mal by sa robit po 6 t.?

len si neviem predstavit ked plne dojcim, ako to zrealizovat, tak dlho nepit a potom skoro tri hodky u lekara, ved tie vysledky su dojcenim aj skreslene, ci?

Ako sa to robi?
Inak ako sa mate?

hadimrska
11. apr 2012

@boka79 Ahoj tak to Ti teda neporadím toto, vím, že někdo na něj po šestinedělí posílá, jinej zase ne, ale s tím kojením, to si spíš myslím, že bys měla jít až nebudeš kojit.
Jinak dnes jsem byla na kontrole a mám hezký hodnoty, tak zase až za měsíc, a doktorka na mě koukala jak sova když jsem jí řekla v kolikátém týdnu jsem, ale to oni koukají všichni, že na 8 měsíc teda nevypadám vůbec. 😀

llluckaaa
11. apr 2012

@boka79 Ahoj, s tím ogtt si nejsem jistá, zkoušela jsem ty informace hledat ve standardech České diabetické společnosti, ale nenašla jsem to. Asi to bude každá diabetologie dělat jinak. Já mám mít OGTT až po roce od porodu, po šestinedělí mi jen měřila sestra glykémii na kontrole na dia a vlastně ještě v porodnici mě měřili - z toho jim vyšlo, že dobrý, takže mě už nikam neposílali.
Taky si neumím představit, že bych to měla absolvovat jako kojící - unavená, vysátá a ještě tam několik hodin trčet 😝 Asi nemáš glukometr, viď? Že by sis ten test zkusila udělat doma - kdybys měla hodnoty vysoké, tak bys to pak nějak zkoušela řešit s doktorama.

boka79
11. apr 2012

@llluckaaa

ahoj, mam glukomer, len to nie je presne, preto
raz som si merala glykemiu po sladkych ranajkach inkl. nutella a dzus a po dvoch hod. 5,2 , po hod a pol 6,7, takze sa to zlepsilo.. Takze asi tiez pojdem neskor...

ono aj s tym nepit je na prd...ked kojis, musis...

Asi si to urobim, ked bude mat tri mesiace a nebude stale vysiet na prsniku 🙂

boka79
11. apr 2012

@hadimrska

super, ze sa drzis,

co sa tyka bruska, to nic neznamena, moje bolo tiez mensie ako pri prvom a Lejka vazila len o 100 gramov viacej ako maly...
Neboj . bude ok

llluckaaa
11. apr 2012

@boka79 On je sice glukometr nepřesný, ale na toto měření stačí. Zkus si koupit glukopur a rozmíchej si ho 75g ve vodě, změř před a po 2 hodinách a budeš mít jasno 😉 Po dvou hodinách 5,2 je krásná hodnota, tak se nemusíš bát na ogtt nemusíš tolik spěchat 😉 A nebo když sníš něco opravdu sladkého a hodně, tak si to zkusmo změř, kdybys měla cukrovku, tak to bude na hodnotách vidět. Ale já myslím, že už cukrovka nebude, tobě se jí dietou dařilo dobře držet pod kontrolou a neměla jsi tak vysoké hodnoty, ne?

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre