Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

mochenkaa
11. apr 2012

@hadimrska to jsem ráda že nejsem jediná komu nevěří v kolikátém jsem 😀 Odpovídám tak 5tému měsíci ne druhé půlce 7mého 😉

Holky, dělala jsem pokus. V pondělí jsme byli u babičky a dědeček má glukoměr. Takže jsem na oběd snědla asi 3 lžíce bramborového salátu, menší vepřový řízek a 1 kousek čokoládovo-máslové rolády. Po 1,5 hod od jídla při sezení na gauči jsem měla 7,8 takže vím, že moje tělo ty cukry fakt nezvládá 😒 Ale šlo mi o to, že kdyby mi v dia řekla, že jednou za čas něco sladkého nevadí (má takové nápinky) tak vím, že fakt nesmím, že se to tělo s tím nevyrovná.

sante81
11. apr 2012

@mochenkaa ahoj, aj mne zistili včera ze mám cukrovku, a som na diete 2 den a citim sa uplne slaba, neviem či telo potrebuje cukor ako energiu, ale z bieleho jogurtu a z toho čo môzem sa po 2 dnoch citim uplne slaba. sladké nepijem nejem, ovocia som sa vzdala tiez, teda jablko ako desiata ma určite nezasyti, a tak začínam so zeleninou, ešte svoje stravovacie návyky neovládam ale napr včera na večeru som si dala krajec chleba a párku a to som uz fakt bola hladna a cukor som mala 6,0, doktorka povedala ze ked budem mat cez 6, tak si uz budem musiet pichat inzulín čo ma vôbec netesí a to som pribrala len 6kg, som v 28tt a vyzerám tak na 5mesiac

mochenkaa
11. apr 2012

@sante81 teda 😕 já se mám vlézt do 7,0 což v pohodě zvládám (teda až na tento pokus 😀 ). Proč to máš tak moc přísné?? Kolik jsi měla hodnotu po OGTT? Já 11,3 a mám celkem v pohodě dietku. Nemám ani glukoměr, mám si brát jednou za 2-3 týdny (podle toho kdy jdu na KO) sama odběry z prstu a oni to pak vyhodnotí. Posílám ti svůj jídelníček včetně hodnot z minulé KO na dia 😉 v závorkách jsou naměřené hodnoty

Středa 4/4 (4,4)
snídaně: 1 krajíc chleba s gervais, cherry rajčaty (6,4)
svačina: 1/3 krajíce chleba s tvrdým sýrem, 2 kiwi
oběd: 1,5 brambory, 3 květákové placičky, 100g tvarohového dipu (okurek, cibule, tvaroh) (5,1)
svačina: banán
večeře: 1 krajíc chleba s gervais, šunkou a cherry rajčaty (5,9)
druhá večeře: 0

Jinak já jsem ve 29tt a mám nahoře 3kg, ale měla jsem nadváhu už předtím. Každopádně mi teď sestřenka (kterou jsem viděla naposledy před otěhotněním) řekla, že jsem zhubla, že mám akorát trošku bříško, ale jinak že jsem hubenější 😉

sante81
11. apr 2012

@mochenkaa no ja som bola na tom teste pred 3 tyždnami, vysledok mi povedali včera, mala som 7.9 a hned ma doktor poslal k diabetologicke. neviem o strave nič, len mi povedala 5x denne dodrziavat odstup 3 hod, jablko doobeda len ako desiatu, no ja sa s jablka nenajem, ranajkovala som okolo 7, vlastne som mala stravu prispôsobenu podla syna, jedávali sme spolu aj obed a 2 obed ked sa zobudil okolo 15tej, 2 chody mi nikdy naraz nechutili, ale teraz vraj na olovrant len jogurt alebo niečo malé, sacharidové jednotky mi nekázala počítat, mam vylučit všetok cukor, kávu pijem uz teda bez mlieka, vraj čaj sladit môzem, niekde som tu čítala ze kaiserky su farbené karamelom, a to som si ich ráno kupila 6, ze dám aj do mrazáka, teraz neviem či ich mam jest alebo nie
mlieko som pila denne aj politra, teraz neviem či mlieko môzem alebo nie a hlavne kedy je to vhodné, niečo som uz prečítala, mam nejaké info, ale názory sa rôznia
pre dieta urobím čokolvek, na kontrolu mam ist 23.4 a mam si 3x do tyždna 3x denne sledovat cukor z prsta

mochenkaa
11. apr 2012

@sante81 tak mi přijde, že tvoje dr na dia je ještě praštěnější než moje 😀 Mě taky nic neřekla, ale já se řídím stránkama www.tehotenskacukrovka.cz a radama holek tady a výsledky mám pro svoji dr v nejlepším pořádku. Já když třeba nejím víc jak 3 hod tak mi je zle, takže já jím v intervalu 2,5 hod a vychází to na 5-6 jídel denně. Když si dám na desiatu jablko, tak k tomu kousek chleba, jinak bych měla za hodinu zas hlad. Ale že můžeš sladit čaj je pěkná blbost 😕 Já si taky nic počítat nemám, ale přesto to dělám. Aspoň odhadem ať vím kolik sacharidů sním. Mě mléko doporučovala na druhou večeři těsně před spaním hrnek. Ale já mléko nesnáším, teda celkově mléčné výrobky. Takže já jím mléčné jako sýry, gervais, tzaziky nebo tvarohové dipy (oboje místo tatarky k zemiakom) 😉

boka79
11. apr 2012

@llluckaaa

hej, malaspom vzdy v norme, len niekedy ked som skusala nieco nove, ako pizzu, tak som si zmerala na skusku, a bolo obcas vyssie, ale nie podstatne..
takze hadam to bude fajn, a po porode ma 7 kg dole, cize BMI mi klesol na 27,5 takze uz nemusim velazhadzovat.. Budem sa snazit.. Aj ked pri tom strese je to tazke, ale moj muz ma kontroluje 🙂 Vsetky velkonocne sladkosti v mojom dobre zjedol sam 🙂

sante81
11. apr 2012

@mochenkaa lenze ja sa v tych sachar jednotkách vôbec nevyznam, ako mám vediet kolko denne môzem zjest? kolko ma napr krajec chleba so syrečkom a k tomu polka rajciny a kusok uhorky?
čaj sladím 2 lyzice na 2l a to pijeme obaja aj s malym, no povedala ze môzem. to je môj jediny cukor, vypijem asi liter a viac a ostatné cistá minerálka, a môze mi zaskodit muka v polievke ked robím zasmazku? čím ju mam nahradit? mliekovu polievku môzem napr fazulovu na kyslo? alebo kde si to mam nastudovat?jogurt jem len biely nesladeny, nechutí mi to vôbec a ked mam večeru o 19tej, tak čo si mám dat ako druhu večeru a o kolkej? ráno som mala az krče čo som bola hladna, ked som nemala cukrovku tak som dobla hocikedy do hocicoho, som v 28tt a mam na sebe len tych 6kg takze ziadne prezieranie, len hrozby ze budem mat velké babatko a podobné veci ako hrozia počas cukrovky mi teda na dobrej nálady nepridávaju

ciocca
11. apr 2012

@boka79
@llluckaaa Ahoj, také mám těhotenskou cukrovku a včera už se se mnou na diabetologii rozloučili - mám se měřit do porodu tak jak jsem zvyklá a zůstat na dietě, do zprávy mi napsali, že mě mají změřit po porodu v porodnici a na OGTT mám přijít do 6 měsíců od porodu. Takže koukám, že je to vážně všude jinak.

mochenkaa
11. apr 2012

@sante81 fakt si projdi ty stránky. Jsou tam odpovědi na všechny tvé otázky 😉
sacharidů máš sníst cca 250g za den (snídaně 40 - svačina 30 - oběd 60 - svačina 30 -večeře 60 - druhá večeře 30)
Klasický krajíc kmínového chleba má cca 25g sacharidů, 100g rajčat má cca 5g sacharidů, okurek má tak málo že se nepočítá 😉
100g mouky má 71g sacharidů takže v polévce nevadí, dáváš málo
já bílý jogurt nesnáším. Zkoušela jsem ho s oříšky ale ani jsem ho nedojedla, takže já si dělám jogurt naslano (jogurt, okurek, česnek)
Pokud večeříš kolem 19 hod, tak druhá by měla být kolem 22 hod. Já si na druhou večeři nedám buď nic, nebo kousek zeleniny a třeba kousek tvrdého sýra. Nebo jak jsi říkala že máš ráda mléko, tak to 😉
Hlavně nemáš mít pocit hladu!
Já jím teď s dietou mnohem víc než předtím 😀 Fakt si pořádně projdi ty stránky co jsem ti posílala. Najdeš tam všechny odpovědi 😉

llluckaaa
11. apr 2012

@boka79 Ty máš ale obětavého manžela 😀

boka79
12. apr 2012

@llluckaaa

som mu to dala precitat a bol velmi pobaveny 🙂 ale mas pravdu, aj dcera mi pomoze, ona v tehu vedela, ze nemozem cokoladky ateraz to propaguje dalej 🙂

sante81
12. apr 2012

baby dnes ráno som si merala cukor a hodnota 6,7 zjedla som kaiserku so syreckom a polku rajciny a ciernu kávu. je to vela alebo málo? doktorka ma strasí ze ak budu hodnoty vyssie ako 6 tak mi dá uz inzulín. uz aj ten čaj s cukrom nepijem a to mi práveze povolila. kde si mám nájst tie hodnoty či je to v norme alebo nie?

llluckaaa
12. apr 2012

@sante81 Ahoj, 6,7 je dobré, s takovými hodnotami po jídle se nemusíš inzulínu bát. Mrkni sem: http://www.tehotenskacukrovka.cz/tehotenska_cuk...
Já bych si raději slazený čaj nedávala. Obzvlášť, jestli se ti budou zdát hodnoty vyšší.
@boka79 Já se taky snažím držet a teď i zkouším držet dietu kvůli zhubnutí, ikdyž ty Velikonoce mi v tom udělaly díru přes rozpočet.

boka79
12. apr 2012

@llluckaaa

verim

ja dietu nemozem drzat koli dojceniu, ale aspon sladkosit sa snazim obmedzit, aj ked ranajky si dam aj nutelu, med , dzem, dzus a tak. Ale enrgiu pri malom potrebujem, ved to poznas...

sante81
12. apr 2012

@llluckaaa dakujem, len potom nechápem načo ma strasila diabetologicka v utorok, ze budem mat velké dieta ked nebudem dodrziavat dietu, pritom mi ziadne info poriadne nedala, ani o tych kaiserkách nehovorila nič, sama mi to poradila jest, a tu čítam ze su farbené karamelom, ze mam dodrzovat odstup po jedle 3 hod a nesmiem nič jest, na desiatu len jablko, no ja sa s jablka nenajem. však ešte ze existuju fora a internet, inak si musím poradit sama

llluckaaa
12. apr 2012

@boka79 Já to vlastně neznám, po porodu jsem vždy shodila jen půlku a zbytek mi zůstal. A takových 8 kilo na mě bylo dost znát 😒 Jasně, při kojení by se určitě neměla držet nějaká drsná dieta.

sante81
12. apr 2012

@boka79 ak môzem poradit, ja som pri prvom pribrala 25kg, niečo slo dole hned, lebo som bola naliata vodou, niečo zostalo a mala som 4-5 kg nadváhu. jasné ze nieje to vela, ale mala som 57kg a tych 62kg bolo len na bruchu, čo bolo vidiet. tak som prestala uplne jest sladké, a pit 2-3l vody denne. za 2 mes boli tie kila dole. a to som pred tym cvičila brusáky, pohybu viac nez dost -kočík som zodrala, a neslo to. takze mne pomohlo vysadit sladké a váha mi ostala rovnaká, nič som nepribrala naspat. po 2 pôrode budem robit to isté, aj ked uz teraz sladké nejem kvôli cukrovke, tak dufam ze ešte neschudnem do pôrodu

magdi21
13. apr 2012

Ahojte, chcem sa Vás opýtať tie, čo už máte za sebou diabetologickú poradňu, že ako to tam prebieha.Dnes mi volali z gyn.že mám zvýšené glukozové testy(ani neviem hodnotu), len že si mám prísť pre papierik na diabetologiu...Tak budem rada, ak sa niečo o tom dozviem..ďakujem.. 😉

mochenkaa
13. apr 2012

@magdi21 Asi to bude všude jinak. Ale já jsem přišla nalačno, tak mi sestřička změřila glukometrem cukr, poslala nasnídat a za hodinu a půl až dvě, že mám dojít. Jak jsem se vrátila, tak se zeptala co jsem snídala a změřila mi hodnotu zase. Teprve poté jsem šla k doktorce. Ta mi řekla hodnoty a že mám dodržovat lehkou dietu (stejně jsem si musela všechno načíst na netu 😠 ) a popsala mi, jak si mám brát před další kontrolou odběry. Pokud dostaneš glukoměr tak toto neřešíš.
Na další KO se mě zeptala, jestli je to moc přísné, řekla mi hodnoty, pochválila mě za výsledky a šla jsem. Byla jsem tam asi 2 minuty 😀

sante81
13. apr 2012

baby drzím dietu uz 4 den a cítim sa strasne slabá, chyba mi cukor ako energia, toto som pred tym nemala. dodrzujem tie sacharidy, aj ked mi vôbec takáto strava nechutí. ako ste na tom vy? ráno sa zobudím a som nenormálne hladna, čo som pred tym nemávala nikdy, medzi jedlami si dám bud uhorku alebo plátok sunky ale mam stále pocit hladu, prosím poradte, od utorka mám kilo dole

gianni
13. apr 2012

@sante81 a prečo si dávaš medzi jedlami len uhorku alebo šunku ? to máš čo za dietu ,či chceš len schudnúť,neviem síce či si pred alebo po pôrode,velmi to už nesledujem ale ja dodržujem aspon tie 2sj medzi jedlami,ja by som už ani nežila,bodaj by si nebola hladná

magdi21
13. apr 2012

@mochenkaa ďakujem moc za odpoveď 🙂 čo som sa medzitým , ale dozvedela , že tam človek prečká pol dňa, tak aj toto je pozbudivé🙂) pre tehotnú aj dosť 😒

gianni
13. apr 2012

@sante81 aha teraz som trochu niečo prečítala,no je dobré si trochu niečo naštudovať kolko čo obsahuje sacharidov ,ja som nemala presne určené kolko môžem,ale nejako som sa do toho dostala ,napr. na ranajky si dávam 60g.chleba a niečo k tomu(sunka,syr,párka...)plus vela zeleniny,vlastne zeleninu mám ku kazdému jedlu a tým sa aj dojedám,lebo som bola zvyknutá strašne vela jest,cukrovka mi ostala tak to už mám na celý život,čo už

mochenkaa
13. apr 2012

@sante81 a jsi si jistá že jíš správně? Na snídani 50-60 gramů chleba s něčím a zelenina mi nepřijde tak málo. Na svačinu sním ovoce a třeba půl krajíce chleba se sýrem, na oběd cca 150-200g brambor + maso a zeleninu, na druhou svačinu zas půl krajíce chleba s něčím a zeleninou, někdy si dám i ovoce, na večeři si dám sytější polévku nebo třeba jen brambory s tvarohovým nebo jogurtovým dipem, druhou večeři v poslední době flákám 😅 ale když už, tak třeba menší misku zeleninového salátu se sýrem. A hlady FAKT netrpím 😀
Co ti na této stravě nechutná? Vždyť je to vlastně skoro stejné jako předtím. Jen nejíš sladké, a holt si odvážíš množství přílohy na oběd (ale 200g je normální porce v restauraci!) 😉

@gianni prosím tě, já si nedávám párky proto, že nevím co k nim. Suché s pečivem mi nechutnají. Co si dávat místo hořčice, kečupu?

hadimrska
13. apr 2012

@mochenkaa Mně taky párky nejedou samotný ble, a to je mám jednou týdně povolený. Jsem si říkala možná k nim ty tzaziky, ale nevím no. ☹
Prosímtě a jak děláš ty dipy, ten jogurtovej a tvarohovej? Díky. 😀

mochenkaa
13. apr 2012

@hadimrska No právě proto si ty párky radši nedám 😀 a tzaziky k párkům 😝
tvarohový: vanička tvarohu, půlka větší cibule nebo jedna menší, 1větší zavařený okurek (na 250g tvarohu je to zanedbatelné množství, takže to neřeším), sůl a pepř. Pokud chci ať to vydrží na 2 dny tak do toho přidávám ještě bílý jogurt.
Jogurtový: většinou tzaziky 😉

hadimrska
13. apr 2012

@mochenkaa Aha, díky vyzkouším. 🙂 Ale co k těm párkům fakt nevím, možná tak jediný co mě napadá, udělat si je jako na zelenině, něco jako lečo.

mochenkaa
13. apr 2012

@hadimrska Tak já si párky dám až s hořčicí 😀 . Resp. já miluju thajskou sweet a chilli omáčku na maso a jídávala jsem ji k párkům a k tomu francouzský dresing. Jenže v obou je tolik cukru, že můžu zapomenout 😒
Můj ten tvarohový dip jí se mnou, takže se vyplatí udělat ho víc 😉

hadimrska
13. apr 2012

@mochenkaa Jaj dresink ach jo, já si zrovna dneska říkám, čím dál víc jsem unavená, ani malou čokoládku nemůžu, potřebuju z něčeho trochu energie, když nelítám po doktorech, neuklízím a nevařím, tak lítám po hřišti a věnuju se malé baví mě to, ale čím víc se blíží termín, tím míň mám energie. 😵

mochenkaa
13. apr 2012

@hadimrska tak doufám, že mě energie vydrží.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre