Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

mm_mm
10. júl 2012

@mravcica Je to šunka, kde je velký procento masa. Ta, co kupuju, má 90%. Někdy se špatně shání, tak koupím kolem 80%. Čím víc masa, tím kvalitnější šunka a tím míň místa tam zbyde pro nějaký další "věci". Když u tý šunky nebude napsáno, že je od kosti, tak se zeptej na obsah masa a vem si tu, která bude mít nejvíc.
Jakto že ti zjistili cukrovku takhle brzy? Mně na ní přišli v 16.tt a to jsem si připadala jak exot mezi ostatníma, kterým na ní přišli od dva měsíce později...

lucuschka
10. júl 2012

Potřebovala bych radu - lékař mi již dříve na křeče v lýtkách napsal Magnosolv, ale teď nevím, zda ho můžu užívat i když mám tu těhu. cukrovku... je to dost sladký roztok, tak by mne to zajímalo nebo jaká je alternativa na ty křeč... děkuju za radu 🙂

mm_mm
10. júl 2012

@petapete Tak jsem zavítala do Hypernovy a chtěla si koupit tu marmeládu. Od Schwartau jich tam měli spoustu, ale tu tvojí dietní bohužel ne. Tak jsem si koupila nějakou od Schneekoppe, taky jahodovou, taky slazenou fruktózou. Už jsem si jí dala na svačinu, je moc dobrá, hodnotu jsem měla 5,7. Ale čekala jsem popravdě víc, protože jsem po ní měla docela žízeň, tak se s tím tělo možná pralo. Jinak to dneska nebyl mů jedinej hokus pokus. Snědla jsem k obědu 3/4 pizzy - čtyři druhy sýra os Nowaca. Je to úplně slaboulinký těsto, sacharidů na 100g asi 22g, z toho cukry snad 1,5g - takže pohoda. Hodnota 6,0 - to mívám i po zdravějším jídle někdy víc. Dneska večer si dám rybu, abych trošku ulevila svědomí. Sice jsou ty hodnoty v pohodě, ale mám pocit, že ta strava není úplně OK. Když k tomu připočtu, že si ke každýmu jídlu dám dvě hrstě arašídů a včera jsem snědla košík meruněk, to už je skoro na facku...Tak zítra zase najedu na zdravou stranu. Koupila jsem si šunku prosciutto cotto - 93% masa, tak snad bude dobrá...

mm_mm
10. júl 2012

@lucuschka Já jsem na křeče v lýtkách dostala Magnebene 6 a potom později nějaký jiný magnézium - taky v tabletách.

michaela334
10. júl 2012

@adetka a ja mam ties cukrovku tehotensku a som na grahamovych roskoch jablkach dijetnej salami dokonca ked jogurt jest tak iba biely z ovsenymi vlockami strasne cosi ale musime vydrzat po porode azda zmizne ......

ameliejulliette
10. júl 2012

@lucuschka Na tom Magnosolvu je uvedeno, že je vhodný i pro diabetiky... Já to mám jako radostnou událost každého dne - jedna sladká "limča" ráno, jedna večer 😀

llluckaaa
10. júl 2012

@lucuschka Já na křeče v lýtkách dostala vápník v rozpouštěcích tabletkách. Taky jsem si říkala, že je to nějaké sladké a snad to nevadí na cukrovku. Ve složení jsou ale jen umělá sladidla 😝 Pro těhotné sice nic moc, ale lepší než prokňourat půlku noci kvůli bolestem 😉

mravcica
10. júl 2012

@mm_mm dakujem za vysvetlenie 🙂

mne cukrovku sleduju od posledneho porodu, lebo maly mal dost vazne problemy po porode a pripisovali to tomu, ze som prekonala tehotensku curkrovku, ktora nebola zistena a tym padom ani liecena. Teraz, ked som ostala tehu, tak som mala skorsi termin u diabetologa ako na gynde, tak mi hned nasadil dietu, glukomer atd, Ale aj napriek dietovaniu, mam ten cukor vysoky, v piatok idem na kontrolu, tak som zvedava, co mi povie. Ked mam uz teraz problemy s cukrom, tak co bude ku koncu. takze podla mna som v predchadzajucom tehotenstve tu cukrovku prekonala, aj ked mi moj gynekolog tvrdil, ze to nie je mozne, ze by na to neprisli.

a ako tebe zistili tu cukrovku uz tak skoro? tie testy sa robia podstatne neskor

mm_mm
10. júl 2012

@mravcica Měla jsem pořád velkou žízeň, tak mě tam gynekolog poslal dřív. V rodině nikdy žádná cukrovka nebyla, takže docela překvapení. Já jsem se taky bála, že když mi to zjistili takhle brzo, tak určitě skončím brzo na inzulínu, ale zdravotní sestra říkala, že to tak být nemusí. Dietu držím 2 měsíce, měla jsem nějaký krize, kdy jsem si říkala, že to prostě nevydržím, ale pak to zase bylo lepší. Teď to na mě padá jen občas. Spíš mi vadí to hlídání si intervalů mezi jídly. Ráda bych se najedla, když mám hlad a ne když zrovna uplynuly zhruba 3 hodiny od předchozího jídla....No, musíme to zvládnout, co nám zbývá. Já mám ve svým okolí spoustu známých, který tuhle cukrovku prodělaly a i teď dvě, který jí mají. Jedný z nich dělali testy normálně kolem toho 25. týdne, to jí neměla a pak ještě ve 33. týdnu (protože mají cukrovku v rodině) a to už jí cukrovku potvrdili. Takže je možný, že se u tebe v tom předchozím těhotenství objevila až třeba ke konci...

mm_mm
10. júl 2012

@michaela334 No, vidíš, a mně bylo řečeno, že vločky v žádným případě...Každý doktor říká něco jinýho... ☹

mravcica
10. júl 2012

@mm_mm my cukrovku v rodine mame, a test mi robili vtedy urcite iba 1x, to bol jediny vysledok, ktory som mala v poriadku za cele tehotenstvo a nakoniec ani ten nebol v poriadku ☹ Ja som mala tu krizu posledny tyzden, dnes som zacala byt zas troska viac v pohode klop klop, dufam, ze mi to vydrzi na dalsich 6 mesiacov 😀

culienka
10. júl 2012

Ahojte aj mne zistili cukrovku, už dva mesiace som na diete, ale včera manžel piekol muffiny s grahamovou mukou, ovsenymi vločkami, ovocim s ovocnym cukrom, manžel že fuj a ja že mňaaam, ale mohla som zjest iba dve ☹

mm_mm
10. júl 2012

@culienka Takhle jsem si já zkusila dát kousek štrůdlu bez cukru. Manželovi to vůbec nechutnalo, já to snědla, pochutnala jsem si, ale hodnota cukru mi natolik vylítla, že si i o štrůdlu bez cukru můžu nechat zdát...

luly13
10. júl 2012

@mm_mm ja ked mam hodku po jedle pod sedem, tak oslavujem,ze ake super 😅 .

mm_mm
10. júl 2012

@luly13 Já až budu ve 31.tt, tak budu asi taky tyhle hodnoty slavit. Mně se ta cukrovka bude ještě hodně zhoršovat. Tobě už tolik ne. Tak se drž, ať je cukr co nejlepší a dieta co nejpohodovější. 🙂

llluckaaa
10. júl 2012

@mm_mm Ty nesmíš jíst ovesné vločky? A řekl ti doktor proč? Já jedla vločky s jogurtem a banánen každý den ke snídani a hodnoty jsem měla pěkné.

sante81
11. júl 2012

baby tak ja uz mam skoro 3 tyždne po pôrode, malinka sa narodila o 17 dni skôr, váha 3330g a 51cm. pôrod hodka a pol a ziadne komplikácie. je fajn pocit konečne zjest to na čo mam chut, a preto vám drzím palce aby ste vydrzali az do konca, jediné pozítívum v tej cukrovke vidím len v tom ze som rodila o tie 2 tyždne popredu, aj ked to bolo všetko spontánne

hadimrska
11. júl 2012

@sante81 Moc gratuluju. 😀

mm_mm
11. júl 2012

@llluckaaa Podívej se na obal a zjistíš...je tam strašně moc sacharidů, dáš si trošku a je po svačině, už se ti k ní nic dalšího nevejde. 🙂 A na banán mě upozorňovali taky - banán a hroznový víno není prej vhodný. Když banán, tak zase jen půlku a z toho se fakt nenasvačím. No a vzhledem k tomu, že bych ovoce měla jen jednou za den, tak ho "nevystřílím" tímhle způsobem...

lucuschka
11. júl 2012

@ameliejulliette jojo, četla jsem, že je to pro diabetiky, ale obsahuje to nějakou složku umělého sladidla - dihydrát sodné soli sacharinu a to sice nevadí normál diabetikům, ale při těhu. cukru. by se neměli ždná sladidla ani ta umělá - mi bylo řečeno... proto jsem to raději nadnesla jako dotaz 🙂

ameliejulliette
11. júl 2012

@lucuschka Jo jo, já vím, že by se neměly, ale já to beru tak, že když je to a) vhodné pro diabetiky, b) vhodné pro těhotné... 😅 Zeptám se na to dnes v dia poradně 😉 Doufám, že mi Magnosolv nezatrhnou, páč jiné magnézko na mě účinkuje nesrovnatelně míň ☹ Dám vědět.

adetka
autor
11. júl 2012

jaj dievčatá držte sa... ja som mala tehucukrovku pri obidvoch tehotenstvach... vydrzala som: baby mali vahu akurat (3,15 a 3,25)... 😉

tanicka1976
11. júl 2012

pekny den maminy,
neviete mi poradit ci ranajsia na lacno glykemia 5.3 mol je ok?

vdaka.

bojujem s vami, meriam si drzim dietu, je to trapenie.. 😒

mm_mm
11. júl 2012

@tanicka1976 Limit je do 5,6 - takže se tam vejdeš. Já mívám kolem 4,4.

luly13
11. júl 2012

@tanicka1976 neboj, to je ok. A cez den si na tom ako?

tanicka1976
11. júl 2012

@luly13 cau, no cez den hod alebo hod a pol po jedle do 7..viac som nemala..ale ja jem take male porcie ze az...

zemiaky, ryzu vobec, len hrubozrnnu cestovinu, po nej som mala 7..rano si dam pol hrubozrnnej zemle s uhorkou...

no dnes som mala rano 5.3 a potom pred obedom 5.4..som si odmerala pred jedlom...po ranajkach som bola v bazene s dcerou, zabudla som merat 😀
inak po jedle mavam 6.5 mol, 6.7 mol to je tak cca do dvoch hodin co sa najem..

inak zijem v dansku a test OGTT som mala po dvoch hod 8.3mol a povedala dr. ze vsetko pod 9 mol nie je cukrovka a ze je to ok..
cudne je to..

a taaak mam samodietu, samoliecbu, cez net kupeny glukomer papieriky a meriem, testujem, dietujem...podla tehotenskacukrovka.cz
ak bude viac skakat hore idem k dr. nech so mnou nieco robia

llluckaaa
11. júl 2012

@mm_mm Já si dávala ke snídani tři lžíce ovesných vloček, což je cca 45 gramů, když se to zalije vodou a přidá jogurt, tak je toho celkem dost. Tak hodně sacharidů je ve všech obilninách, ale neznamená to, že by se neměly jíst, ne? Navíc ovesné vločky mají i relativně dost vlákniny, jsou dobré na trávení. Na banán mě taky speciálně upozorňovaly, ale dávala jsem si jen pár koleček do těch vloček pro chuť a problém to nikdy nebyl.
Jinak já myslím, že jedna porce ovoce denně je málo 😉

mm_mm
11. júl 2012

@llluckaaa Jo, to já si taky myslím, že je to málo, ale takhle mi to řekli...Ale zeleniny můžu skoro neomezeně, jen mrkev si můžu zakousnout občas. 🙂 Já ten banán ani moc nemusím, takže to, že má hodně cukru, mě zrovna moc netrápí, stejně ho nevyhledávám. Ty vločky mě trošku mrzí, ale mně by 3 lžíce nestačily, navíc nemám vyzkoušenej jogurt k snídani, jestli by mi to nezvedlo glykémii...45 gramů vloček - to vychází asi kolem 35g sacharidů, jestli si to dobře pamatuju...jenže mně by to asi fakt v tomhle množství k snídani nestačilo...

llluckaaa
11. júl 2012

@mm_mm Když přidáš třeba ještě nějaké oříšky a semínka, tak by to mohlo být sytější. Já na tuhle snídani byla zvyklá už před tím, tak by mě hodně mrzelo, kdyby mi to nedělalo dobře. Ale stejně jsem musela upravit poměr ingrediencí - ubrat množství banánu a přidat vločky.

tanicka1976
12. júl 2012

@adetka blahozelam...mali akurat velkost..
snad aj ja a moje babo skonci happy endom 😎

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre