Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

saronka
26. aug 2009

já mám v papírek z poradny napsáno hodinu po jídle do 7,6... jinak já když si dám třebas fidorku tak mám hodinu po jen kolem 5, ale na lačno mám pořád kolem 4,5-5 přitom přes den mám tyto hodnoty hodinu po jídle..

Barbara..jinak záleží také na hodnotě hodinu po..protože já jsem po dvou hodinách na gluk. zátěžovém testu měla 6,8 ale po hodině jsem to měla hodnotu vyšší a to 9,8 řekli mi, že můžu všechno..jen si hlídat sladké a sacharidy.. a jíst pravidelně.. ale nemusím si vážit jídlo a tak..to ne...

noemi01
26. aug 2009

edita - ako hranične???????
držim palčeky
ja som chuda a vždy som aj bola možem jesť všetko možne a nepriberem ani v tehu som nepribrala veľa do 12 kil idealna a teraz idem presne zase tak isto
ani neopucham a mama je chuda aj babka.......
namerali my po 2 hod. 5,1
a po 1,5 hod. 6,0

barbarka
26. aug 2009

mne to odmerali len po dvoch hodinach a na lacno vobec nemerali 😒

noemi01
26. aug 2009

barbarka - pišeme v rovnakej teme 😀
ja si to meram po jedle aj sa to merať po jedle
ale tie prve odberi čo robia tak na lačno

barbarka
26. aug 2009

noemi 🙂 vysledky z cukru nas spojili

editah222
26. aug 2009

Noemi - mám hraniční glyk.hemogobin 3,9% (musí být do 4) a hodnoty hodinu po hlavních jídlech (většinou jen oběd) kolem těch 7,2. Ale dvě hodiny po jídle už jsem vždy v normě 🙂 Je to blbákov i moje diabetoložka tvrdí, že můj metabolismus reaguje dost divně.

noemi01
26. aug 2009

edith - a ten hemoglobin si ako meraš?? o tom mi nič nepovedali
a po jedle som zatedy mala do 5,1 do 6,0
ja si myslim že nam len pomalšie teraz pracuje , nie????

editah222
26. aug 2009

Glykovaný hemoglobin by ti měl udělat tvůj diabetolog, je to hodnota cukru za posledních asi 6 týdnů. Nedá se ošidit. Já jsem taky vždycky měla hodnoty OK, ale posupujícím těhotenstvím se bohužel ta pitomá cukrovka může zhoršovat. Ale nechci tě strašit, neplatí to u každého.

Dnes jsem měla hodinku po obědě 5,6 ale měla jsem asi jen 40g sacharidů. Šetřím se na večer, čeká mě narozeninová oslava 😀

noemi01
26. aug 2009

editha - ja som bola včera u diabetologa prvy krat nič my nevravela
mam si to zapisovať a možno potom my spravi aj to višetrenie a čo ako sa to robi??????
jej aj ja mam tortu v chladničke ale dam si až potom ako si zmeram cukor
tak ja som zvedava ako mi to bude skakať
a ako je to s detmi čo čakame lebo čitam same zle veci je to take zle?????mne moc toho nepovedala lebo bolo veľa ludi len že mam davať pozor na sladke

deni26
26. aug 2009

baby, nestresujte, to skodi malickym, ak to s cukrom neprehanate, nic sa nedeje. Pozeram, ze hodnoty mate super, tak nie je dovod na stres. Ja sa sladkemu nevyhybam, obmedzujem, ale nevynechavam. Potom je to este horsie. Glykovany hemoglobin nerobi kazdy lekar, ja po nie celkom spravnom dodrziavani diety som mala minuly tyzden 3,1. Jednoducho to neberiem velmi vazne, ak vam nejako velmi neskacu cisla, asi je to zbytocne stresujuce. Aj mne to sem-tam vyskoci. Ale asi zalezi od organizmu kazdej z nas, na kazde jedlo mozme reagovat inak.

lenuska101
26. aug 2009

presne tak, baby, ako pise deni, ved mate perfektne cisla, niet dovod stresovat. Ja som vcera hod po bio psenicno - prosovej instantnej kasi v mlieku vyskocila na 12,7 :(

editah222
26. aug 2009

Deni - jenomže ne každá z nás má cukrovku tak v pohodě jako ty. Kdybych se řídila tvoji radou tak už jsem na inzulinu. Skoro dva měsíce jsem si nedala ŽÁDNÝ cukr, všechny sacharidy odvažuju a stejně cukrovku zvládám dietou tak, tak.
Závěry výzkumů jsou bohužel pravidivé a dost hrozivé. Dietu držím opravdu striktní, protože si chci být jistá, že jsem proto, aby moje dítě bylo zdravé udělala vše co je v mé moci.

Noemi - já se měřím 2 dny v týdnu po každém jídle (jeden den - hodinu po jídle a další den dvě hodiny po jídle), tyto hodnoty zapisuju a pak konzultuju s diabetoložkou. Taky mám papírky na diagnostiku moči na glukozu a ketony.

lubkaaa
26. aug 2009

ahojte, dnes som si konecne kupila glukomer (konečne niekde mali ten lacnejši, nie za 100€..) 😝
merala som si hodnotu po 1h po jedle a mala som 6. Jedla som mäso s hrubšim krajcom chleba a 1 kusok kolača 😕 ) pleas kde na nete su tabulky ake maju byt hodnoty? ja som sa len niekde dočitala, že u tehu zle su až nad 8, ale nič konkretnejšie.. (a čo ste pisali tuto v teme-že po hodine do7,3; po1,5hod do 7)

inak som teraz doma "na navšteve" a stretla som tetu. vraj aj ona mala GDM (pred 30rokmi) a vraj vtedy neboli žiadne diety ani kontroly, že vraj to ma každa druha tehulka.. teta ma 3 deti, (jedno nad 4kg, 2 do4kg-3,8tak nejako) a nemali žiadne problemy nikdy. cukrovku nema, ma cez 50rokov (a je dosť obezna! 😕 )..

a ... potom som stretla babku, a bolo mi povedane: joj z toho si nič nerob, to aj ja som mala..-deti mali všetko priemer- okolo3,5kg (porodila 4 deti), ma 70rokov a nema cukrovku, najštihlejšia nie je.. 🤐

noemi, podla mna je pre Teba dieta NEOPODSTATNENA, ved podľa tohho čo viem, maš hodnoty v norme,či nie?? (pri o-GTT je norma do 7,8 po 2hod)

saronka, ja by som sa na Tvojom mieste neznepokojovala nad hodnotou nalačno, veď to maš v norme. keď sa obavaš, radšej si kup diaphany na detekciu ketolatok a uvidiš, budeš určite pokojnejšia

editah222
27. aug 2009

Lubkaaa - normy jsou takové:
na lačno - do 5,5 (někde uvádějí do 5,6)
hodinu po jídle - do 7,3 (hodnoty nad 7,8 prý prokazatelně škodí miminku)
dvě hodiny po jídle - do 6,6 (ale některé studie uvádají pouze do 6,2 aby to bylo opravdu bezpečné)

Ono s tou cukrovkou v pozdějším věku je to složité. Mému otci ji doktor zjistil až v 55 letech, ale je možné že ji měl už několik let předtím. Záleží na tom jak je doktor pečlivý, ale dnes už snad testují skoro všechny (co chodí na prohlídky).
Pravděpodobnost přes 60% na cukrovku 2 dieabetu je podle mě dost, ale jestli dokážu zhubnout a cvičit (už na furt) to taky nevím. Ale pokusím se o to. Po porodu se nezačnu cpat tak jak dřív, ale pokusím se dodržovat diabetickou dietu tak jako nyní, ale ne tak přísnou 🙂

Jinak moje mamka je obézní a pohybu má velice málo - cukrovku nemá, to taťka má váhu normální a sportuje skoro pořáda - cukrovku má. 😉

deina
27. aug 2009

Ahojte, mozno vas trosku potesim - tie, ktore cakaju prve babo a boja sa, ze cukrovku budu mat aj pri druhom. Nemusi to tak byt. 🙂 Akurat som bola u lekarky a vraj vsetko je vporiadku, cukrovku nemam a nemusim dietovat. Pri prvom som mala, takze som ani necakala, zeby som ju teraz nemala, o to viac sa tesim. 😅

lenuska101
27. aug 2009

deina - gratulujem, to cloveka potesi

barbarka
27. aug 2009

preco vsade uvadzaju tie hodnoty inak, ja som mala 7,6 dve hodiny po jedle a sestricka povedala ze do 10 je to v norme, tak nechapem. na nete su tiez rozne

lenuska101
27. aug 2009

barbarka - presne tak, ako pises, vsade uvadzaju ine hodnoty. Mne moj dr. napriklad povedal, ze hod a pol po jedle by malo byt do 8,0

saronka
27. aug 2009

lubka díky za uklidnění..já mám fakt hodinu po jídle hodnoty super, a to si sacharidy nevážím, ale dávám si o dost méně než dříve..tak nevím zda stačí abych vždy po jídle ty hodnoty měla do 7,6 a neřešila to nějak hodně.. já se mám měřit 3x v týdnu dle rozpisu oficiálně ale měřím se každý den na lačno a hodinu po jídle a pak hodinu po jídle pokud stíhám a nebo když jsem si dala něco většího nebo něco nezdravého.. a vždy jsou hodnoty do 7,6 no za týden jdu do dia poradny tak uvidím co mi řeknou a taky jdu na přeměření mimíska..tak se bojím kolik bude odhad váhy

editah222
27. aug 2009

Saronka - pokud máš do těch 7,6 hodinu po jídle tak by to měla být všechno OK.

Je fakt, že každý lékař uvádí jiné ty hraniční hodnoty. Já k tomu můžu říct jen tolik, že moje hodnoty mi málokdy vystoupily nad 8 hodinu po jídle a glykovaný mí vyšel ty 3,9!! Což je hraniční hodnota, nad 4 se nasazuje inzulín. Take kdybych se nesnažila mít hodnoty nižší tak nevim, nevim.

Každý doktor používá ve své praxi jiné výsledky výzkumu, někdo jede podle starších, kde bylo uvedno, že hodnoty do 8 jsou dobré a jiní berou v potaz nové výzkumy, podle kterých musí být právě těch 7,3. Čert, aby se v tom vyznal.

mirip
27. aug 2009

Ahojte dievčatá, počuli ste o tom že citron znižuje hladinu cukru? Ja to počujem dnes prvýkrát 😨

lubkaaa
27. aug 2009

bojim bojim ☹ 😢 moja dieta asi nebola dost dobra, bojim sa, či nepoškodila mimi.. 😢 dnes som si merala 1hod po jedle (biely 50g rožok+malosladky jogurt)a mala som 8,7! ja som tieto veci doteraz v pohode jedla-vyhybala som sa len rafin.cukrom..(diabetolog mi zakazal len sladkosti, kolače,cukor, med, džemy a mam pravidelne jesť) neodporučil glukomer.. a jeden rožok a jogurt -to je predsa max.3+1,5-2SJ=max5SJ!

keby som si glukomer nekupila, ani o tom neviem 🙄 nemohlo sa mimi niečo stať? od 25-29tt? na kontrolu idem až 2.9.. čo ja budem jesť..

editah222
27. aug 2009

Mirip - slyšela jsem to, ale u mě to teda neplatí 😀

Já vím, že některým z vás připadá, že to s tou cukrovkou přeháním, ale já mám o miminko velký strach. Dlouho se nám nedařilo a pak kdy se podařilo tak se vyskytne taková blbá komplikace. Nejhorší bylo, když jsem si přečetla co všechno malé hrozí když nebudu dodržovat dietu. Občas všem připadám jako blázen, ale já si nechci nikdy vyčítat, že jsem pro ni udělal málo.

mirip
27. aug 2009

lubkaaa ja tiež nemám glukomer, mám len dietu a vynechať sladkosti, stadké vody atd. inak nič, ani o pravidelnom jedení a hodnotách sacharidov v potraqve mi nič nehovoril, len nejesť sladké...

saronka
27. aug 2009

Lubka já jsem zjistila, že odpol můžu jíst cokoliv ale dpoledne musím fakt málo..takže ke snídani jen housku s plátkem šunky a někdy si dám jen půlkuzk protože jinak mám pak vysokou hladinu...zkus si snídani rozdělit do dvou částí..

mirip
27. aug 2009

editah ja som na tom tak isto ako ty, sa bojím o baby, aj ked občas nevydržím a niečo sladké si v slabosti dám ale aj tak to nechápem, napr. švagriná mala zvýšený cukor a dietu pri obidvoch deťoch a jedla všetko aj sladké normálne a obe deti sú zdravé bez problémov............a my sa bojíme, myslím že ked sa má ničo stať tak sa stane tak či tak, mne sa napr. malá stále neotočila a sa bojím tiež že sa ani neotočí a cisarák nám to istí.............len dúfam že za tých pár týždňov si to ešte rozmyslí a otočí sa.........aj ked pochybujem, stále vystrčí hlavu hore a nohami kole dolu

editah222
27. aug 2009

Lubkaa - mě se cukrovka zhoršila až po 30tt (odhaduju), do té doby jsem mohla jíst skoro všechno.
SNídani si musím rozdělovat na 2 části a i tak můžu jíst jen hrozně málo, protože a do cca 12 hodin mi všechno co sním hrozně zvedá cukr ☹
Já vstávám v 6 ráno a dám si půlku celozrnného chlebíčku s něčím, pak si jdu na dvě hodinky zase lehnout (ale to se nemá) a pak si dám v 8 druhou půlku chleba. Mezi 10 a 11 svačím, nejčastěji jogurt s trochou musli a pak skoro normálně obědvám kolem 13 hod. Pak je to až do večera pohoda, 2 večeři mám kolem 22-23hod a pak ještě vnoci zakousnu do chleba, abych ráno neměla ketony v moči.

Je to boj, ale u jsem si na ten systém zvykla. Ale nechápu proč jsem mívala problémy s dietama, žádná nebyla tak přísná jako tahle 😀

Glukometr je super věc, já ho nemít (mám taťkův) tak nevím čím bych se řídila. Protože na proužcích na moč jsem cukr měla jen 2x a to hned na začátku když se mi podařilo mít hodnoty kolem 9!

editah222
27. aug 2009

Mirip - já mám ve svém okolí maminky, které dietu nedoržely a pak rodily miminka 4,5 a 4,7kg. To bych asi nepřežila 🙂
Obrácené polohy jsem se taky bála, ale malá se umoudřila a už má hlavičku dole (až moc 🙂 ) Držím ti palce, aby se i tvoje mimčo otočilo tak jak má.

lubkaaa
27. aug 2009

mirip a ako Ti vyšiel oGTT? mne po 2h 8,08. na kontrole (bola som zatiaľ len raz) 1,5h po jedle (2graham.rožky+maslo+salama) 7,3. tiež mi Dr. nevravel o hodnotach sacharidov ani o SJ-to som sa tu dočitala na nete. a glukomer ani nespominal.

saronka, to fakt? poobede mavaš po rovnakych jedlach nižšie hodnoty? ja mam raňajky rozdelene na 2časti. niekedy som zjedla 2rožky na raňajky naraz, teraz jem o 8. jeden kus pečiva a o 11. zasa jeden kus..

editah-to čo hrozi mimi, to je len n fakt pri dlho trvajucej zvyšenej hladine? ved hadam doktro by to tak nezanedbal.. veď ja som dodržala všetky jeho pokyny, nič zle som neurobila ☹ akurat si kupila na vlastnu päsť glukomer.. 😖

mirip- ono je niekedy lepšie ten cisarak mat planovany-možno to znie čudne, ale ja by som teraz Tvoju situaciu brala (aj keď oni sa vraj deti zvyknu otočiť aj v 39.tt) po mojom prvom pôrode.. 🙄

mirip
27. aug 2009

no my sme mali v 31tt okolo 1700gramov +,- 200g a váha ani mne nejde hore, od začiatku mám len 5,5kg navyše tak dúfam že aj ked sa fakt len občas stane že si niečo dám tak bábo nebude velké

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre