Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

mimys
15. aug 2011

@abig chlebem po ránu to nemusí být ... zkus to jeste jednou a bez toho goudy... sýry a vubec vsecko mlecne dela po ranu paseku

micicka
16. aug 2011

@petapete ja som sa pred glukotestom tehu cukrovkou vôbec nezauoberala, takže som nevedela o týchto skutočne veľmi veľkých rozdieloch!
ja prijímam všetko tak ako príde a snažím sa nelámať si hlavu už dopredu (nevravím, že toto je správny prístup). ak je glukózový test v zozname vyšetrení, tak ho absolvujem a som rada, že ma tam doktor pošle...
zistila som, že je zbytočne sa trápiť a moc uvažovať - mám za sebou dva potraty, samozrejme bez zistenia príčiny, pichám si clexane a sem tam sa pripojí ešte nejaká maličkosť. no a teraz sa na mňa prilepila aj tehu cukrovka. je to proste tak a som rada, že ma budú sledovať! aj keď tie rozdiely v hodnotách ma dosť iritujú, ale vďaka vám tu si nájdem "vlastné" hodnoty a stravovanie a prispôsobím sa. to že doktor chce meranie po 2 hodinách - no prečo nie, ale ja pre seba radšej zmeriam aj po hodine, to že on mi dal hranicu 7,8 supeeer, ale radšej sa zmestím to tých prísnejších 😉

petapete
16. aug 2011

@neimed - ano, spousta těch vyšetření je stresujících a zvyšují "nepohodu" maminek při čekání na výsledky atd...ale mám dvě kamarádky - jednu tady u nás v místě bydliště, její dcera chodí s Lukášem do školky a druhou netovou - ani jedna na ogtt nebyla, cukrovku jim neodhalily a oboum se bohužel stala ta nejhorší komplikace nekompenzované těhu cukrovky - miminka jim umřela v děloze - jedné čtyři týdny před porodem, druhé týden před termínem. Důvodem bylo předčasné odumření placenty v důsledku neléčené cukrovky...takže kdyby tohle vyšetření a můj stres z něj mělo zachránit byť i jen jedno jediný miminko, tak to za to prostě stojí

petapete
16. aug 2011

@micicka - tak já jsem zas člověk, který nehodlá jít úplně do neznáma a přijímat veškeré zákroky a postupy, jen proto, že se dělají a chci vědět, co mě čeká a jak to probíhá, takže jsem se zajímala už předem - stejně jako o ostatní vyšetření a procedury ohledně těhotenství. Navíc dost kamarádek test podstupovalo a jak jsme se o tom bavily, tak ty rozdíly jsou fakt tak obrovský, že prostě to člověku nedá...

lucy56
16. aug 2011

@petapete boze to je ako mozne ze to nemuseli absolvovat, na sr tusim skoro kazda chodi, a veru radsej byt odsledovana a porobene testy aj ked ja som tiez ten typ co ho tie testy strasne stresuju, mavala som dokonca na zaciatku pred tym genetickym testom take stavy ze som vobec nespavala ale aspon maju deticky pod kontrolou

petapete
16. aug 2011

@lucy56 - ono je to v seznamu doporučených vyšetření, ale nic v těhu není povinný, dodnes někteří doktoři to bagatelizují a řeknou, že pokud není riziková anamnéza, tak není důvod to podstupovat, že stačí stanovení glykémie na lačno (tu má ale bohužel zvýšenou jen menšina těhu-cukrovkářek😖). A ta jedna to má za sebou už asi před pěti lety, kdy ten test ještě vůbec nebyl rozšířený (já s Lukášem v těhu taky ještě nebyla, to se posílali jen těhule nad 30 a ještě spíš "výběrově")

lindulak
16. aug 2011

ahojte, ja som mala tehu cukrovku, ale asi len takú miernu, lebo keď som upravila stravu - jedla som menšie porcie sacharidov a častejšie, tak to bolo v pohode. sladké som aj tak nejedla, lebo mi bolo od začiatku tehu zle a všetko sladké sa mi zdalo hrozne príkre. V 37 tt sa objavila preeklampsia a tehu skončilo sekciou, ale dopadlo to dobre, ja aj bábo sme zdravé. V ďalšom tehu by som mala test absolvovať už v 1. trimestri, fuj 😝 A ešte - nemáme v rodine vôbec cukrovku, ani nie som obézna.

lindulak
16. aug 2011

@micicka no podľa týchto tabuliek by som aj ja bola v pohode, ja som to mala len mierne zvýšené hodnoty.

ilonne
16. aug 2011

Ahojte, tak mě ty snídaně fakt začínají dělat docela problém. V sobotu 7,2 a dneska 7,4. Nicméně jsme na dovče, takže fakt beru všechno odhadem. Dneska už se vracíme, tak uvidím zítra doma.
@petapete Zkusím asi tyhle polystyrénový chleby.
@mimys Díky za tip na marmošku, dneska už jsem se na vajíčka nemohla ani podívat.

petapete
16. aug 2011

@ilonne - já už si na ty polystyreny kupodivu docela zvykla a ani mi nevadí...jako jsou chutnější než knackebroty rozhodně🙂. A marmeládu tu Schwartau Diat mám taky, malinovou a včera jsem ji zkoušela na ten trhanec, jakj sem tu popisovala výš a glykémie po večeři 5,0 😉. Tak ji zkusím někdy i na chleba, co to udělá🙂

micicka
16. aug 2011

@petapete no otváram oči čo si tu napísala o tých známych, čo im z dôvodu nezistenej cukrovky zomreli bábätká. 😔 to je hrozné! a len preto že sa neurobil nejaký test! volakedy si ženy možno vybavovali po známosti takéto testy a teraz, keď má každá nárok, tak sa tomu chcú vyhnúť...

petapete
16. aug 2011

@micicka - jj, je to hrozný a o to horší, že se tomu dá vlastně poměrně snadno a bez nějakých zbytečných trápení nebo problémů zabránit😖. Já akorát nechápu, proč se ti doktoři v tomhle nemůžou nějak shodnout a stanovit nějaký jednotný pravidla - ať pro tu diagnostiku a navrhnout jednoznačný provedení ogtt, aby bylo prováděno standardně a správně a pak i pro tu léčbu - dietu, protože co někteří doktoři přikáží za dietu (úplně vynechání sacharidů, kolikrát až málem na hranici vyhladovění těhulí, nebo naopak "jen" vynechat sladkosti a zbytek neřešit, stejně tak ty různý hodnoty glykémií, co se ještě toleruje a co už je moc...tak to zůstává rozum stát opravdu. Nemít internet, tak se z toho člověk může tak akorát zbláznit a neví stejně nic😖

micicka
16. aug 2011

@petapete tak tomu nerozumiem ani ja, ako je to možné, že sú vo všetkom takéto rozdiely! je to smutné, lebo potom si niekedy pacienti pripadajú ako pokusné králiky. ale asi je škoda sa nad tým rozčuľovať. musíme si určiť vlastné hodnoty a hotovo 😀 tak toto som napísala dosť odľahčene, ale bohužiaľ, my tento systém nedokážeme zmeniť 😖

petapete
16. aug 2011

@micicka - jj, zní to sice blbě, ale holt je to tak...musíme si najít svoje hodnoty, svoje stravování,...já jsem celkem ráda, že na té "mojí" diabetologii mají ty limity přísnější, než aby to nějak "zanedbávali". Budí to ve mě důvěru v tom, že je fajn, že jak to máme nastavený, tak i když se sem tam hodnota přešvihne třeba dietní chybou, pokusem..., tak se vlastně o nic moc nejedná, protože jinde mají hranici vyšší i normálně...a s tou dietou - to je to stejný, já si to počítám podle těch stránek doktorky Moravcové, řešit to podle toho, co mi dali v Brně v dia poradně, tak asi jen hubnu a hubnu a mimčo "trávím" keto-látkama...takhle nestrádám (asi ani moc nepřibírám, což mi teda vůbec nevadí🙂) a ketolátky mám z moče naprosto krásně negativní, takže pohodička 😵

gianni
16. aug 2011

to tak ja dnes po tých ranajkách(zeleninová pomixovaná polievka) 6,4 konečne som sa dostala po týždni pod hranicu 7,tak že to vychádza že si mám dať bezsacharidové ranjaky( i ked som do nej pomixovala aj jeden malý zemiak)ale zase každé ráno len polievku 😒 , ale som už čakala že si po tých 2 hod. niečo dám do žalúdka,budem to asi striedať s nejakou zapečenou zeleninou či čím

petapete
16. aug 2011

@gianni - já dnes taky snídala polívku😉. Ale vývar kuřecí s masem, zeleninou a krupicovými nočky a po snídani taky 6,4😀

gianni
16. aug 2011

@petapete no to som ešte tiež nikdy nejedla polievku na ranajky ale čo už človek nespraví čo?
ja mám dnes na obed v práci slepačiu polievku a pečené stehno,kaša ,kompót,ale kašu si dám len trošku bez kompotu,som si doniesla zel. šalát

petapete
16. aug 2011

@gianni - to máš dnes můj včerejší oběd😀, my měli stejný😉. Teda se salátem, ne kompotem. Já tu polívku právě dala, abych měla nějakou změnu a ne furt ty polystyreny...

yvett2009
16. aug 2011

@editah222
@saronka
ahoj holky, vidím, že vy dvě už máte mimča a že jste si tudíž už jednou těhu cukrovkou prošly. Chtěla jsem se zeptat na průběh porodu - museli vám jej vyvolávat? Mohly jste něco jíst/pít v průběhu porodu? Já si nedokážu představit, že bych se ničím nemohla posilnit - jen vodou - ta mi moc energie nedá ☹ Co třeba ten hroznový cukr? To je asi pro nás pasé, že? Já bych se moc chtěla vyhnout vyvolávání, takže už několik týdnů piju maliník, papám lněný olej, baštím homeopatika (ty od včerejška) 🙂 Díky za jakékoliv rady a tipy 🙂

saronka
16. aug 2011

@yvett2009 ja mela fakt rychlovku,jeste pred TP,vyvolavat chteli,ale v terminu kvuli tlaku. Behem porodu jsem nesmela pit,kvuli pripadnemu CS hodne mi tlak vyletel.Sofi pak po porodu dostala 5ml mlicka. Edit mela i inzulin,tak nevim jak u ni to bylo.

petapete
16. aug 2011

@yvett2009 - Ivi, jaký máš ta homeo na ten porod nakonec? Já mám zatím jen ten ricinus na kojení potom...hroznový cukr prý ne, psala to Moravcová, že nic sladkýho (čokolády, cukr...) během porodu, že je pak mimi výrazně vystaveno nebezpečí hypoglykemických stavů po porodu a i kolikrát nutnosti podat infuzi glukozy, takže já to raději vydržím...myslím, že např. jablko, banán, rohlík s něčím,...by bylo v pohodě - v rámci toho, že si to dáš jako klasickou pravidelnou stravu, na kterou jsi zvyklá v těhu, takže hodlám pak mít nachystaný něco takovýho (jasně, že si nebudu doma při kontra mazat rohlík, ale prostě pečivo máme doma vždy, šunku nebo sýr k tomu taky, tak to prostě z lednice přehodím do tašky k porodu a tam si to "zobnu" - pokud stejně vůbec nezakáží jídlo kvůli riziku císaře...ale já poprvé rodila 19hodin a za celou tu dobu mě ani nenapadlo, že by se mělo jíst, vůbec jsem neměla hlad ani chuť, vůbec mi to nepřišlo, měla jsem akorát děsnou žízeň, ale hlad fakt ne....takže počítám, že to bude podobný😉

yvett2009
16. aug 2011

@saronka Díky moc! Já jsem taky jenom na dietě a fakt doufám, že se mi podaří rozjet přirozený porod bez vyvolávání. Pokud bys tedy neměla vysoký tlak, tak by ti porod nevyvolávali? Mně teda moje doktorka minulý týden řekla, že se nemusím obávat, že většinou počkají až do TP a někdy i pár dní po TP a až poté přistoupí k vyvolávání, ale kdoví, co mi zítra řeknou v porodnici.

yvett2009
16. aug 2011

@petapete Díky za info, Peťo. Jo, alespoň ten banán nebo jablko by určitě pomohlo. To si s sebou taky vezmu. Stejně nevím, jestli budu mít vůbec chuť na ten žvanec 🙂 ale vodu teda určitě s sebou budu mít. Jinak, jak jsem tady někde četla, epidurál se cukrovkářkám podává přednostně - to by bylo super. Já o něj budu mít určitě zájem a hned to taky oznámím na příjmu - teda, pokud to bude přirozeně. A v Bohunicích je zdarma - říkali nám to při infoschůzce. 😉

yvett2009
16. aug 2011

@petapete jo promiň, ještě ty homeopatika - začala jsem brát tu arnicu montanu. Pět tabletek denně. Tak uvidíme, jestli to k něčemu bude. Jinak existují ještě nějaké speciální, které se podávájí přímo během porodu.

petapete
16. aug 2011

@yvett2009 - jj, ty speciální jsem četla, ale to by prý měl přímo "napočítat" homeopat konkrétně...Epi vím, že je v Bohunicích zadarmo, já ho teda budu mít i doporučený od MUDry kvůli předchozím záležitostem, takže i kdyby se platil, tak by se to zřejmě psalo stejně na pojišťovnu v mým případě...a právě taky jsem kdesi četla, že u cukrovkářek se spíše doporučuje a "vnucuje"😀. Já o něj měla zájem i u Lukáše, hlásila to hned...i nabrali krev...ale tím jsem skončila, pak mi ho nedali kvůli nepostupujícímu porodu, že by to úplně "zazdil" a přestalo by to, takže jsem musela bez. Jako taky to šlo přežít, takže ono to nějak dopadne 😎

saronka
16. aug 2011

@yvett2009 tak to nevim,mam ho od 21let,takze jsem zvykla 🙂 a jinak jsem myslenky na jidlo nemela. Az po porodu a to nam donesli jidlo,piti,mela jsem silenou zizen.

yvett2009
16. aug 2011

@petapete já se na to zítra v Bohunicích určitě zeptám - teda jestli se té kontroly dočkám. Jestli tam vůbec těch cca pět hodin vydržím čekat 😒 Manžel mi slíbil, že za mnou kdyžtak přijede a bude mě psychicky podporovat 🙂

yvett2009
16. aug 2011

@yvett2009 myslím, že se zeptám na ten epidurál - jak to je s cukrovkářkama. Ty homeopatika asi raději v průběhu porodu brát nebudu - to bych musela mít nějakého zkušeného homeopata na lince, nebo ještě lépe přímo na porodním boxu 😀

petapete
16. aug 2011

@yvett2009 - tak přeju, ať to není až tak hrozný a půjde to rychleji😉

neimed
16. aug 2011

@petapete ano, ved aj ja druhy krat idem na testy, lebo v labaku nieco dosrali a tak si to musim zopakovat a zase dve hodiny sediet po vypiti glukozy.. ale samozrejme si to absolvujem, pretoze mi zalezi, ci mam glukozu v poriadku.. ja len, ze je to fakt stresujuce stale nieco riesit, mam za sebou uz aj amniocentezu a to cakanie na vysledky.. proste to vsetko..
nech uz je to za mnou a nech uz mozem mat syna doma.. 🙂 a hor sa do dalsich problemov..

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre