Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

spynkaa
11. júl 2013

@potulka Ahoj, dakujem za info, testy mi robili z prsta a tiež som počula,že je to nepresne. Volala som inemu doktorovi a ten mi urobi znova odbery teraz už zo žily, ale neviem či mam den pred odbermi dietu dodržiavat alebo nemam, lebo ževraj aj to skresluje vysledky. Čo myslíš?

saska.t
11. júl 2013

@spynkaa staci ked sa vecer pred tym nebudes cpat nicim sladkym (rychli cukor) cukriky cokolada,moc sladke ovocie) tie vedia skreslit vysledky 😉

potulka
11. júl 2013

@spynkaa drzim palce a som zvedava, co ti nameraju, potom sa ozvi. ak ti pankreas funguje dobre, tak je v zasade jedno, co zjes vecer predtym, telo by si s tym do rana malo poradit.

spynkaa
12. júl 2013

@potulka Jasné ozvem sa 🙂

mm_mm
12. júl 2013

@spynkaa Ahoj, ta hodnota 9,7 je hodně vysoká....to nebude stačit jen vysadit sladký...

spynkaa
12. júl 2013

@mm_mm Myslíš, že bude treba riadnu dietu a sledovanie sacharidov? Alebo nebodaj inzulín?

mm_mm
12. júl 2013

@spynkaa Dieta a sledování sacharidů určitě. Vezmi si, že jsi vypila 75g sacharidů a hodnota po dvou hodinách byla 9,7. To znamená, že po hodině mohla být klidně 11-12 to je průšvih. Normální povolená hodnota je po hodině tak mezi 7 a 8. Tzn. budeš si muset nastavit porce tak, aby měly míň sacharidů a aby ses to těch požadovaných hodnot vešla. Hlídaná a kompenzovaná cukrovka není nebezpečná, ale pokud bys měla pravidelně hodnoty přes limit, znamená to spoustu komplikací pro dítě. S inzulínem těžko odhadovat, to záleží na tom, jestli se ti podaří ty hodnoty srazit...

spynkaa
12. júl 2013

@mm_mm Ďakujem za info 😖

chomik
12. júl 2013

@spynkaa ja som tiež po 2 hodinách mala 9,7 a musím si sledovať cukor...a sama vidím, že niekedy aj po pečive či cestovinách mi cukor vyskočí dosť vysoko, takže len obmedziť sladké u mňa nestačí 😖 však uvidíš, ako dopadnú opakované testy ale ako píše @mm_mm je lepšie to sledovať, ako niečo zanedbať...

chomik
12. júl 2013

Baby inak niekde som nedávno čítala, že mladé zemiaky sú vhodné aj pri cukrovke...ja sa priznám, že dnes som neodolala, zjedla som asi 5 varených zemiakov, s maslom a slaninou, zapila kyslým mliekom...aj som sa bála merať po hodine a nakoniec som mala hodnotu 6,9 🙂 narazila som aj na zaujímavý článok o potravinách a cukre, nevedno, či to bude fungovať aj pri tehot.cukrovke... http://www.katarinahorak.com/?p=547

barchee
13. júl 2013

@chomik ja som si včera tiež dala nové zemiačky, ale len také maličké 2ks nakrájané na kocky, k tomu karfiolový "mozoček" a pol uhorky a 5,1 po 90 min a 8 jednotkách inzulínu 🙂 som sa tešila, lebo zemiaky mi veľmi dvíhajú gly...ale diabetológ ma včera pochválil, že mám gly dobré, tak som spokojná 🙂 akurát ráno mi dvihol na 10 jednotiek, lebo nalačno mávam vyššie gly, tak aby som po raňajkách to mala vyrovnanejšie 🙂 ty máš len diétu, či aj picháš inzulín?

saska.t
13. júl 2013

Baby ja to nechapem,ale ja mozem zemiaky a ryzu uplne v pohode plnu porciu a vobec sa mi gly nedvihnu 😕 som stastny clovek ze ?? 😀

zuz1903
13. júl 2013

Dobry den zienky. Prosim Vas, ma niektora konkretne skusenosti s tehotenskou cukrovkou a hlavne s porodom a nasledkami po porode na dietatko? Cim viac citam, tym sa viac bojim;( Dakujem velmi pekne.

chomik
13. júl 2013

@barchee ja mám diétu, ale teda musím sa dosť obmedzovať, aby boli hodnoty dobré 😖 aj preto ma tie zemiaky tak potešili
@saska.t tak to hej, tiež by som brala...hlavne tie zemiaky mi dosť chýbajú a to ma čaká ešte pekných pár týždňov
@zuz1903 nemáš sa čoho báť...ja som mala cukrovku aj pri prvom drobcovi a keď sa narodil, tak mal 3600 gramov...je pravda, že po pôrode ho museli oživovať, ale žiaden lekár to nedal do súvisu s mojou cukrovkou, malého som prenášala a pôrod mi museli vyvolávať, pričom až následne som sa dozvedela, že pri vyvolávaní pôrodu a pri podávaní umelého oxitocínu sa zvyšuje riziko takýchto problémov pre dieťa...mne po pôrode nerobili už žiadne testy a pokiaľ viem, tak ani malému, ani nemá žiadne následky...ale ja mám problémy aj so zrážanlivosťou krvi, celé tehotenstvo som bola na injekciách, ale som si istá, že je tu veľa mamičiek, ktoré nemali žiadne problémy a rovnako aj ich drobci 🙂

saska.t
15. júl 2013

Kocky mate niektora skusenosti s grepom a egresmi/angrestmi??? Inak skusala som baklazan/lilek a nic mi to neurobilo takze mam zase o jedno jedlo viac,aby som nejedla stale to iste a mala som aj jeden knäckenbrot s arasidovym maslom,bolo tam malo cukru ale Vela tuku,ale to som radsej jedla az po poslednom merani 😅

ribana2
15. júl 2013

@saska.t mne egreše ani grep nerobia problém, ale ja mávam normálne hodnoty, že aj rozmýšlam či vôbec tu cukrovku mám

ratatooy
15. júl 2013

holky vedely jste(ja sem to nevedela)že když na gyn delaji jakykoliv odběry maji tam i vysledek glykemie ze žíly?sestra mi to řekla uplne nahodou ale řekl mi taky že sem mela lačnou glykemii v pořádku nebo spíš nižší,to je podle me taky projev cukrovky ne?

vulka
15. júl 2013

@ratatooy Tak to je poriadna hovadina. Určite to nieje prejav cukrovky.

ratatooy
15. júl 2013

@zuz1903 u nas jsme to zvládly s malinkou dietou a žadny problemy po porodu ani u me ani u malyho nebyli,parkát nás změřily ale vše ok

ratatooy
15. júl 2013

@vulka me vždycky na diabetologii řikaly že je špatne i nízká hodnota cukru

ratatooy
15. júl 2013

@vulka třeba pod 3

vulka
15. júl 2013

@ratatooy No áno, nízka glykémia je nebezpečná, ale skutočnosť, že máš u MUDr ráno nízku glykémiu, nieje prejavom cukrovky. Skôr toho, že si si už večer dávala pozor, aby si ju ráno nemala vysokú a nič nejedla. Tak to totiž robí väčšina diabetikov. Pred kontrolou nič nejedia, aby nemali zlé výsledky.

ratatooy
15. júl 2013

@vulka ja ale ješte tehu cukrovku nemám a diabetik nejsem a pišu právě to že sem o tom nevedela že se delá glykemie u screeningu nemluvim ted o klasicke diabetologicke kontrole nebo OGTT
takže večer/v noci sem určite jedla uplne normálně

mm_mm
15. júl 2013

@saska.t Já grep miluju a dávám si kousíček ke každýmu jídlu a dobrý.....A lilek manžel nedávno pekl - nakrájel ho na plátky, vždy mezi dva dal vyjíčko a plátkový sýr a hodil to na pánvičku...slast... 🙂

ratatooy
15. júl 2013

@vulka jinak u nas se klasicky test na tehu cukrovku dělá z prstu

ratatooy
15. júl 2013

@mm_mm holky a včem by vadil lilek?je to zelenina,nemá hodne cukru

vulka
15. júl 2013

@ratatooy Veď práve preto som Ti napísala, že to nieje prejav cukrovky. Aby si sa zbytočne neplašila. Je mi jasné, že nie si DIA.

vulka
15. júl 2013

@ratatooy Je to v podstate jedno odkiaľ sa tá krv berie.

ratatooy
15. júl 2013

@vulka jště ted přemejšlím že stejne sem ani u toho odběru na screning na lačno nebyla mela sem pul rohliku s máslem a čaj protože na lačno to nedávám nekam jit

vulka
15. júl 2013

@ratatooy Neviem, či som prečítala všetky Tvoje príspevky, ale trápi ťa fakt, že máš možno cukrovku? Alebo som to nepochopila? Neviem, či mám dačo poradiť (mám s cukrovkou 25-ročné skúsenosti a popritom dve zdravé deti).

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre