Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

katarinasifrova
15. feb 2011

@ihlicka ;neboj sa zvladnes to. kvoli babetku sa to oplati vydrzat. ja som tu dietu na zaciatku drzala poctivo ale musim sa priznat, ze posledne dva tyzdne som mala stale chut jest a tu som dietu porusila, ale nastastie maly je zdravy 🙂 a to je hlavne

sidluska
16. feb 2011

@katarinasifrova Neviem, ci este zabludis na tuto temu, ked uz mas po porode. Ak ano, rada by som sa spytala, aku dietu si dodrziavala (obraciam sa na teba, lebo vidim, ze si dost prispievala do tejto temy). Mne diabetolog vela nepovedal, skor sa riadim podla www.tehotenskacukrovka.cz, ako mnohe ine holky. Ide mi o to, ze ci tvoj maly sa narodil so 4 kg z dovodu tvojej cukrovky, i ked si dodrziavala dietu, alebo to bolo dane skor geneticky. Dakujem a prajem vela radosti z druheho babatka 🙂

katarinasifrova
16. feb 2011

@sidluska tehu cukrovka na maleho asi nemala vplyv. ja som mala aj prve dievcatko dost velke 3640 g a hovori sa, ze druhe dieta je vacsie.
tiez som sa riadila podla tej stranky, co si napisala. stiahla som si zoznam potravin, kde boli uvedene sacharidove jednotky a podla toho som sa riadila. vsetko som vazila a ked som jedla nieco nove, tak som merala cukor glukomerom. ja som jedla aj ochutene jogurty, aj ovocie, ale male mnozstvo. a jedla som pravidelne kazde dve hodiny.

sidluska
16. feb 2011

@katarinasifrova Dakujem za odpoved. Ja som teraz v 33.tyzdni, na ultrazvuku v 29+3 malo male 1350 g, co sedelo presne na tyzden tehotenstva, to som uz 3 tyzdne vedela, ze mam tehot.cukrovku a bola som na diete, ktoru som si sama dala, lebo u diabetologa to trvalo dlho. Na kontrolu cukru idem po mesiaci, co je zajtra, bude mi merat glykovany hemoglobin, pricom mi ani nekazal merat si doma. Ja som si vsak glukomer kupila a obcas si premeriam, hodnoty mavam az na obcasne vynimky v norme. Kontroly sa mi zdaju nedostatocne, preto aspon citam diskusiu a zistujem, ako su na tom ine holky.

marikka11
16. feb 2011

Sidluska tak já jsem měla to samé, zjistili mi těhu cukrovku a pět týdnů se nic nedělo. Já jsem si hned našla info na tehotenskecukrovce a nasadila dietu. Poslali mě na tzv edukaci, kde mě poučili o jídelníčku pro diabetiky, přeci u těhulí je to trochu něco jiného. Dali mi tam jídelníček na 225g sacharidů za den, což je pro těhotnou málo, byl to jídelníček pro diabetika 2.typu, kde se povolovala umělá sladidla, což je u těhotných nevhodné. Nad riziky pro malého tak nějak mávli rukou...nooo asi bude větší, ale to nic....O glukoměr jsem si musela dvakrát říct, tak že jó, že mi ho půjčí, ale papírky si prý budu muset koupit a stejně jsem ho nedostala, žádné přeměření, takže já pět týdnů nevěděla jak na tom s cukrem jsem, jestli stačí dieta. No a po pěti týdnech se probrali, volali mi, že by mě chtěla vidět diabetoložka, tak jsem tam šla. Okamžitě jsem dostala glukoměr, papírky zdarma, vzali odběr na dlouhodobý cukr, ten mám 3,8 chodím tam jednou týdně s dvěma profily a doktorka trvá na tom, abych si držela nízké hodnoty a divila se že už jsem v 32. týdnu, že už moc nezbývá. Říkám si, že jsem měla hned na začátku po zjištění cukrovky trvat na tom, že chci k diabetologovi. No jo no. Malej měl v 32 už 2kg, je to víc, ale prý to není tak strašný. Tak Ti držim pěsti a nedej se, ať se o Tebe hezky starají 🙂

katarinasifrova
16. feb 2011

@sidluska daj vediet kolko si mala glykov. hemog. neviem preco, ale v cecham musia mat hodnotu pod 4% u nas do 5 . ja som mala cez 4 a mne povedala doktorka, ze je to uplne v poriadku. aj mne obcas vyskocila hodnota po jedle, ale ja som merala tak 3 krat do dna. som dostala aj glukomer aj pruzky na meranie. mojim problemom boli aj ketony v moci.
drzim palce pri diete 🙂

sidluska
16. feb 2011

@katarinasifrova co sa tyka glykovaneho hemoglobinu, nechapala som tie rozdiely, myslela som, ze su v cechach prisnejsi. no surfovanim na nete som zistila, ze existuju dve metody merania: IFCC-plati v cechach, hodnoty musia byt do 4 % a DCCT-pouziva sa u nas, referencne hodnoty su 4,8 - 5,9 %. ja som mala prvy odber 5,1 % (podla DCCT), diabetolog povedal, ze to je uplne v pohode. som zvedava, ako dopadnem zajtra. (http://www.adlpresov.sk/index.php?option=com_co...). Ja som zo zaciatku merala pomerne casto, ale kedze si to kupujem sama, vyslo by ma to dost vela penazi. Tak sa snazim rozumne jest a verim, ze to bude ok.

sidluska
16. feb 2011

@marikka11 ja som sa hned objednala k diabetologovi. Na zaklade dobrej hodnoty glykovaneho hemoglobinu mi sice povedal par zasad stravovania, ale nic extra. Myslim, ze u vas v cechach sa k tomu pristupuje prisnejsie.

marikka11
17. feb 2011

S tím glykovaným hemoglobinem je to zajímavý, jak jsem psala mám 3,8, tak jsem si před doktorkou oddychla, že to je dobrý, také mám vyčteno z netu, že to má být u nás do 4. Doktorka říkala, že záleží na pracovišti a laboratoři, že například v Ústí nad Labem chtějí mít u těhotných hodnotu do 3,5 😕 U nás v České Lípě je to teda do 4. 3.8 teda dobrý, ale už mi moc prostoru nezbývá. V pondělí jdu na gyndu, tak jsem zvědavá jak malej vyrostl od těch 2kg co měl na 32.týdnu. Posledních 14 dní mi pěkně vyrostlo břicho 🙂 ale moje váha stojí. Co jsem začala držet dietu zhubla jsem 3 kg. Holky od kdy jste měli sbaleno do porodnice? Hezký den pa

sidluska
18. feb 2011

@marikka11 napis v pondelok, ako ste dopadli s vahou. v ktorom si tyzdni? ja zajtra koncim 33., na ultrazvuk idem v 36.tt.

marikka11
18. feb 2011

Ahoj, Sidluska v pondělí budu 35+0 jsem zvědavá, co se dozvím 🙂 Dnes jsem byla na diabetologii, kontrola za 14 dní a příkaz ať si držím hodnoty nízko, případně ubrat jídlo. Ale už se to krátí, už radši chystám tašku do porodnice 🙂

sidluska
18. feb 2011

@marikka11 ahoj, mala si horsie vysledky, ked ti prikazali drzat hodnoty nizko alebo ubrat jedlo?

marikka11
21. feb 2011

Ahoj, Sidluska po snídani jednoho krajíce chleba s flórou a hořkým čaji jsem měla 9,3 a pak mi ujela večeře 7,6 po nesladkých palačinkách s tvarohem a mini lžičkou džemu (jenže jsem snědla 3! a to bylo moc) a ještě tam byl jeden oběd 7,9. Tak to mi diabetoložka zakroužkovala a řekla, že to jídlo je v pořádku, ale musím si dám míň a opravdu to držet dole ty hodnoty, že už to přeci do konce těhotenství vydržím.
Jinak dnes jsem byla na kontrole u své gynekoložky jsem 35+0 malej má 2432 gr takže od poslední kontroly tj za 3 týdny přibral 432g 🙂 všechno v pohodě jen že má dilatace kliček (střeva) tomu nerozumím...pak mi dělali CTG a prý malý spal 🙂 No a kvůli té cukrovce, věku a že jsem byla na amniocentéze mě dnes předala do rizikový poradny, tam jdu příští úterý a už budu chodit jen tam. Ještě říkala, že je malej v tzv. druhé poloze a prý až začnu rodit mám se snažit ležet na pravém boku, že tím malému pomůžu a urychlím to.... To jsou věci jsem na to všechno zvědavá. A co Vy jak se máte, co je u vás a vašich miminek nového co dieta, držíte se?

sidluska
21. feb 2011

@marikka11 Ahoj, ja som dopadla u diabetologa dobre. Glyk.hemoglobin mam stale 5,1 %, povedal, ze to robim vyborne a isla som domov. Objednana som zase o mesiac, co uz bude v 38. tt, to uz nebude vela casu na napravu, ak by nebolo nieco dobre.

kalerat
22. feb 2011

lenkajiraskova Krásný den!
Chtěla bych se zeptat,jestli je tady nějaká žena,která v těhotenství měla zkušenost s těhotenskou cukrovkou.Já jsem dnes byla na gyndě a jsem ve 23.týdnu a doktorka my zdělila že mám zvýšený cukr.A že pokud do 3.týdnech to nesleze,tak si budu muset píchat inzulín.Prý si mám stáhnout na internetu Dietu pro diabetiky,ale nic jsem tam o tom pořádného nenašla.Předem díky za odpoved.Lenka

lenkajiraskova
22. feb 2011

Krásný den!
Chtěla bych se zeptat,jestli je tady nějaká žena,která v těhotenství měla zkušenost s těhotenskou cukrovkou.Já jsem dnes byla na gyndě a jsem ve 23.týdnu a doktorka my zdělila že mám zvýšený cukr.A že pokud do 3.týdnech to nesleze,tak si budu muset píchat inzulín.Prý si mám stáhnout na internetu Dietu pro diabetiky,ale nic jsem tam o tom pořádného nenašla.Předem díky za odpoved.Lenka

petuska14
22. feb 2011

Ahojko, ja som mala na lacno hladinu dobru nieco kolo 5, ale po hodine aj dvoch som mala stale kolo 8 ..takze tiez mam hodnotu trochu zvysenu, gynekologicka mi povedala ked som si volala o vysledky ze su v norme, tak teraz neviem...sama som sestricka no do tohto sa az tak nevyznam...ked si meriam hladinu cukru mam ho v norme stale kolo 5 ....takze asi mi cukor vyskoci po velkej zatazi, snazim sa obmedzit prijem sladkeho..ale tak neviem....nemate s tym niekto podobnu skusenost??

asma
22. feb 2011

@petuska14 Ahoj... moje hladiny tiez takto skakali ked som sa ajedla ono s tym sladke az tak nesuvisi ja som bola u diabetologicky a skoncila som s inzulinom aj som sa toho bala ale tak zvladame to v pohode.. Daj si hlavne pozor na ovocie to je svina v nom je skovaneho vela cukru a este cestoviny.. to su take veci co ani nie su sladke a predsa.. a taktiez maso, ziadne tučne, udene atd...

petuska14
22. feb 2011

@asma jej,dakujem, no ved to ze normalnu hladinu mam celkom v poriadku, horsie je to po zataži....tak dufam, ze to bude v poho..zatial si cukor kontrolujem , a pytala som sa diabetologicky, tak mam si davat pozor na jedlo...ale o inzuline rec nepadla, tak snad to bude oki....

asma
22. feb 2011

@petuska14 Nooo tak ja som mala hladiny okolo 8-9 a dala mi inzulin sice len minimalne... najprv ma nechala na diete tyzden a potom inzulin.. ale ako som sa toho bala tak to neni take hrozne.. a radsej ako by sa malo nieco prihodit..
no nie.. co by sme neurobili pre nase deturence..

sidluska
22. feb 2011

Tie, ktore nedostali info, ako dalej s tehot. cukrovkou, pozrite stranku www.tehotenskacukrovka.cz, je tam vsetko super vysvetlene a jednoduche na pochopenie, zaroven i rady, ako sa stravovat.

kaculetka
22. feb 2011

Ahoj holky "cukrovkářky", mám taky těhu cukrovku, zjistili mi ji cca v 24.tt, takže okamžitě dieta, každodenní měření cukru a hrozba, že pokud nestáhnu hladinu cukru 1,5hod. po jídle pod 7,2, budu si píchat inzulin.... ☹ Mazec....a to bylo přesně na vánoce. Teď už měřím "jen" 3x týdně po hlavních jídlech, sem tam mi to "ujede" kolem 8,2, ale mám super doktorku, která mě od inzulinu pořád šetří. Nejím v podstatě vůbec sladké, ani nápoje, přílohy omezuju, ovoce taky....nejlepší je maso, ryby, uzeniny, sýry a zelenina. Ze začátku šok, ale dá se to zvládnout. A ze všeho nejdůležitější je pozitivní nálada, nestresovat se!! 🙂

marikka11
23. feb 2011

Ahoj holky, jak se máte? To je zimice, ale za oknem to vypadá hezky u nás svítí sluníčko 🙂 Kaculetka s tou pozitivní náladou máš pravdu. Já včera poprvé hřešila "musela" jsem si dát kousek křehkého koláče s jabkama a pak jsem byla na návštěvě u kamarádky, která mi vítězoslavně oznámila, že má pro mě dia bábovku neměla jsem to srdce jí říct, že tu taky nemůžu a jeden kousek jsem si dala no ☹ Večer jsem z toho měla depku, ale pak jsem si říkala, že to je horší než to samotný jídlo a hodila jsem to za hlavu. Taky někdy hřešíte? 😉

kaculetka
23. feb 2011

@marikka11 Ahoj, se sladkým ani nehřeším, protože jsem na to nikdy moc nebyla, čokolády v obchodě obcházím velkým obloukem, ale ujížděla jsem vždycky na pepsi...., takže i když bych neměla, občas do sebe naleju light (za což by mě doktorka taky nepochválila). Na druhou stranu si říkám, že když tam není ten klasika cukr, malé to snad neublíží! 😒

katarinasifrova
23. feb 2011

@kaculetka pozor na umele sladidla. tie sa v tehu nesmu. ale ked si das len raz za cas, nic sa podla mna nestane. ja som si musela obcas dat cokoladu alebo nieco sladke.

kaculetka
23. feb 2011

@katarinasifrova Já vím, právě proto je to jen zřídka, takovej "úlet". Dokonce jsem slyšela, že konzumací umělých sladidel může dojít k předčasnému porodu....ale nevím, jestli to není nějaká fáma.

jantarinka
23. feb 2011

Ahojte, tak sa pridavam do tejto diskusie... Dost som sa nalakala po precitani par stran z vasich debat. Ked mi robili test na teho cukrovku, tak som z 5,5 nalacno sla na 9,9 dve hodiny po vypiti tej glukozy. Tak som bola poslana k diabetologovi, ktory mi len oznamil, ze namam sladit, pit sladene napoje iba vodu alebo nesladene sackove caje, ze to nemam prehanat s pecivom, zemiakmi a ryzou, a opatrne aj s ovocim, ze trochu ovocia denne mozem, ale nie ze tri jablka, pol kila pomarancov a tak... ale vobec mi nekazal nic merat, ani nic podobne. Takze ja vobec vlastne neviem v akom stave som a teraz sa vlastne dozvedam, ze tych rizik je viac, ja som myslela, ze len take ze bude babo velke... Zajtra tam mam ist dve hodiny po hlavnom jedle, len zaklopat do ambulancie a dat si zobrat s prstu krv, ze vysledok bude hned... mam si pytat ten glukomer, pripadne inzulin? Preco ma o nicom neinformoval? Su nejake rizika aj pre mna? Ake su priznaky toho, ze mam vysoky cukor a neviem o tom? Je mi zle, toci sa mi hlava,alebo take nieco? Prosim baby, odpiste mi niekto.... dakujem vopred velmi pekne...

katarinasifrova
23. feb 2011

@jantarinka tebe pri tomto type cukrovky nic nehrozi. je tu ale vacsi predpoklad, ze vo vyssom veku mozes mat cukrovku. malemu percentu zien ale cukrovka zostava aj po tehotenstve. tehu cukrovka moze ublizit babatku. priznaky bohuzial nie su ziadne. ja som si napriklad casom vsimla, ze ked mi stupol cukor tak mi strasne horela tvar.
ja som glukozovy test absolvovala priamo u diabetologicky a dostala som glukomer a vsetko k tomu potrebne. co a ako mozes jest si mozes pozriet na stranke www.tehotenskacukrovka.cz . ja som si kupila digitalnu vahu a vazila som potraviny. dolezite je jest castejsie a menej. ja som jedla kazde dve hodiny. odstup medzi jedlami ma byt minimalne dve hodiny.
ja som drzala dietu od 24 tt. drzim palce nech ti to dobre dopadne a dolezite je nestresovat sa 🙂

jantarinka
23. feb 2011

@katarinasifrova dakujem za odpoved... a prosim ta ako moze ublizit ta tehu cukrovka babetku??? dakujem

katarinasifrova
23. feb 2011

@jantarinka ked ma matka vysoky cukor, tak babo zacina produkovat inzulin a to nesmie. vtedy sa vraj obaluju tukom vnutorne organy. je tam viac rizik. citala som to tu na fore, ale uz si nepamatam. pisali tu o tom baby.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre