Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

missy6661
4. máj 2011

@lemurko ahoj mna poslala gynekologicka do rizikovej poradne na Antolsku a doktor ma hned poslal diabetologovi tiež na Antolskej poliklinike staci myslim nejake odporucanie on ta objedna tak skus to tam 🙂

silviadaisy30
4. máj 2011

@gianni ahoj,no mne povedali ze banany nemozem,ani hrozno,a jablko ked tak na desiatu,ja jedavam melon a kiwi,a dnes taku zmes ,cucoriedky,vinicky a tak ale kupila som to v zmrazenom stave, 🙂 inak ako hovoris len mäso a zelenina to je ok a ryby,,,,ale uz niekedy mi to lezie krkom,musim aj normalnu stravu jest,..dnes som sa neovladla a na ranajky som si dala 2 male cerstvo upecene rohlicky take crosanty a 2 male tmave zemlicky s maslom a cukor som mala 9.4 co je pre mna strasne vysoky a aj to som bola na prechadzke 😒 ale tie knackerbroty ani ja nejem aj po nich mi vyskakuje cukor.ani to müsli nejem to je tiez vsetko cukor.je to trocha na nervy,bo uz neviem co by som jedla a potom jem blbosti 😒 tie ranajky mi robia najväcsi problem,lebo rano som velmi hladna,a bez chleba neviem co by som robila .......

lovesista
4. máj 2011

@gianni ahoj to musli na ranajky ti urcite velmi zvysilo cukor. take veci dia pacienti vobec nesmu jest ☹ a banan tiez len tvrdsi radsej. cim je zrelsi tym ma viac cukru..

renatkas
4. máj 2011

caute baby, je tu niektora co ste mali tehu cukrovku pri prvom dietati a opakovala sa aj pri druhom? Ja som este nebola na testoch, ale dost sa bojim ze aj teraz ju budem mat 😒
Inak co sa tyka tej diety, ja som nemohla jest ziadne ovocie,mala finta ako nedovolit cukrovke aby vam zvysila hladinu extremne - hned po jedeni a este dlho potom pit citronovu vodu, fakt to funguje. maly sa narodil normalny 3,5kg a 50cm. Ja som od zistenia gest.diab. pila citronovu vodu kazdy den a maly sa narodil extremne silny, mozno aj z toho vitaminu C 😀 otacal hlavicku uz v porodnici.

vivian2
4. máj 2011

@renatkas No ja som mala cukrovku pri dcere a mam aj pri tomto tehotenstve. Doktor mi povedal, ze este nemal taky pripad, ze by v prvom tehotenstve bola a pri druhom uz nie. Preto som sa uz od zacitku tohto druheho tehotenstva krotila a nejedla sladke a aj som isla skor na testy...v nejakom 19 tyzdni.

renatkas
4. máj 2011

@vivian2 a dokazes sa krotit? lebo ja nie 😒 stane sa nieco ked odmietnem chodit k diabetologovi? Aj tak pri prvom tehotenstve to bolo len o tom ze som tam stravila hodiny a aj tak mi nic nedali, musela som len dietovat a to predsa viem aj sama co mozem a co nie. S mojim malym si teraz neviem predstavit ako tam budem chodit kazdu chvilu 😖

vivian2
4. máj 2011

@renatkas No ja sa krotim tak, ze nejem sladkosti, cokoladu, nesladim atd. Ale ovocie a maly kusok kolacika si obcas dam. Ja chodim na kotrolu raz za mesiac, teda na odber a tak mi zistiju ci sa nezhorsuje ten glykovany hemoglobin, lebo keby sa ten zhorsil, tak by som si musela pichat inzulin. Vsetky tieto vysledky mam zatial v pohode. Ale u kazdej zeny sa GD prejavuje inak a niektora to moze naozaj mat vazne a tym ohrozit babatko. Je to otrava tam chodit, ale podla mna je to potrebne. Moja mala uz nastastie chodi do skolky, takze ja mam cely den volno a vsetko si obeham....ale verim, ze to je tazke, ked nemas maleho kde dat. Pozeram, ze je este malicky. No ale ja by som to rozhodne nepodcenovala.

renatkas
4. máj 2011

@vivian2 ved uvidim ako dopadne glukozovy test, pri prvom tehu mi diabetolog zapozical glukomer a ani som mu ho nevratila este, tak sa potesi ked ma tam zase uvidi 😒

gianni
5. máj 2011

ahojte,aj ja som mala pri prvom zvýšený cukor po záťažovom teste ,hrozil mi dia poradňou ,ale potom sa to už neriešilo tak neviem asi to prešlo,teraz mi zistili hned v prvom moči
lovesista aj celkom obyčajné musli sa nemôžu?som myslela že aspon trošku do mlieka
aké ste spomínali tabulky so SJ? to vám dali v dia poradni či ako? si to riadne počítate? mne prízvukovala doktorka že mám jesť všetko okrem sladkého a s mierou žiadny pozor na sacharidy....asi to každý doktor rieši ináč
silviadaisy30: si spomínala že si musíš dávať pozor lebo ti cukor aj klesá,zatiaľ som mala stále len vysoké hodnoty ale včera sa mi stalo to to po večeri hodinu som sa začala cítit zle ,tesne predtým som sa strašne nahnevala na syna ,ma totálne vytočil ,tak som si zmerala a že 3,práve som myslela že mi to vyskočí na 20 ked sa rozčúliš ale malo to nejaký opačný efekt,neviem či to malo s tým súvis,dnes tak isto v práci pred obedom som sa zase zle cítila a mala som 3,5(kolegyna mi hned šupla za lyžicu medu do úst 🙂 ),pri tom po ranajkách som mala cez 10 tak som si dala na desiatu len jablko,asi pred týždnom som sa tiež tak cítila pred obedom určite som mala tiež nizky cukor,nechápem tým výkyvom

lemurko
5. máj 2011

Ahoj, viete mi niektora poradit?
Od vcera mam glukomer, tak meriam. Mne prave povedal lekar, ze sacharidy dost obmedzovat. Vcera po veceri som mala 7,8 (mala som 100 g jahod - dovolil mi do 150 g este s niecim na veceru), mala som k tomu polku grahamoveho rohlika. Rano na lacno 5,2, po ranajkach 5,3 (ale boli fakt slabe, kusok grahamoveho rozka a prazenica). A teraz po obede, iba maso bravcove a kuracia pecienka s trochou ryze - takych 50 g a hodnota 6,5.
Dr. tvrdil, ze cukor mam mat 1,5 hodiny po jedle pod 6,5. Ja si neviem predstavit, ze mam este ubrat. Kolko tak jedavate? Nemohol by niekto sem napisat nejaky jedalnicek na den - priklad. Vdaka

bosoriak
5. máj 2011

@lemurko Ono je to velmi individualne, kazda s tehotenskou cukrovkou reaguje inak.. Pozerala si tu stranku www.tehotenskacukrovka.cz ? Tam su aj vypocty toho, co mozes a kolko. Ja mam tiez glukomer, ale uz ma to nebavilo merat stale, lebo ja mam aj hodinu po jedle najviac 6 a to si na veceru davam napr. vianocku s maslom.

silviadaisy30
5. máj 2011

@gianni ahoj,neviem preco je to u teba take extremne 😒 no mne to vysvetlili tak,ze aj preto musime jest tak casto a pravidelne aby sa ten cukor udrziaval akoze v jednej hladine,preto treba davat pozor aby tam neboli take velke vykyvy.ze aj to velmi posobi na babo,. 😒 a samozrejme ze ked ti tak velmi klesne cukor tak ti je zle,davaj pozor aby si nezacala odpadavat---davaj na seba aj babo pozor,,,,ja viem je to urcite poriadne na nervy,len horsie by bolo keby nam to aj po tehu ostalo

silviadaisy30
5. máj 2011

@lemurko ahoj no to je tak ako bosoriak pise,kazda to mame trocha ine,takze si to budes musiet sama vyskusat,co ti pasuje,aj aby si sa najedla a aby ti to moc nedvihalo cukor.mne moj doktor povedal ze po 1,5 hod akceptuju do 7.2 a 2 hod po jedle 6.5 😖 no tvoj je este prisnejsi ako moj

dai
5. máj 2011

renatkas,
ja som tiez mala aj pri malej a mam aj teraz - viac menej som to ocakavala...
inak tiez som to mala pri malej tak, ze zvyseny len pri cukrovej vode, potom uz nikdy... a to som pritom skusala aj kolac si dat na ranajky, aj cokoladu ( nemala som glukomer, takze som pokusy robila len na diabetologii pri kontrole...) Mala sa narodila v termine - 3kg
teraz tiez prvy test dopadol dobre - mam chodit kazde 2 tyzdne, tak uvidim zase za 2 tyzdne...
mne dali tu sacharidovu tabulku v diaporadni a dietu mi naplanovali podla SJ - takze na desiatu mozem napr. 2 SJ - to je male jablcko a 10 bobul hrozna napr. - vobec mi lekarka nehovorila ze ovocie by sme nemali - len ze na veceru ho nemam....
inak gianni jest treba - mne je vzdy rano zle, aj ked dlhsie ako 2-3 hodiny nejem - to mi podla mna klesa cukor, takze viem ze uz musim jest...

gianni
6. máj 2011

no dnes po ranajkách zase extrém 12,2 a zjedla som presne to isté čo včera večer a mala som 4,5(3/4 špaldovej bagety+maslo,šunka,syr,redkovka a paradajka)asi sa vykašlem na každodenné meranie a budem si len tak ako povedala doktorka sem tam celodenný profil cez víkend,som myslela že mi to upravia skôr a basta a takto týždne ubiehajú a hodnoty väčšinou vysoké,to že mi zvýši len dávky inzulínu si viem aj sama 😒

lemurko
9. máj 2011

Aku vam dali lekari hranicu, pod ktrou mate mat cukor 90 minut po hlavnych jedlach? Mne povedal 6,5 ale teda ked po obede alebo veceri mam pod tuto hodnotu, tak je to skor vynimka. Dietu neporusujem, prave opacne. Sacharidov aj tych pomalych minimalne, ovocie ziadne - vzdy to potom velmi vyskoci. Kontrolu mam az o 2 tyzdne - dovtedy si to mam niektore dni merat. Som z toho na nervy, sa bojim jest.

monulka003
10. máj 2011

@gianni ahojky, já jsem byla včera na poradně a taky si měřím cukr, začínám s tím, ale to co mi dali za dietu je hrůza, pořád to stejné dokola...každopádně mi řekli, že nesmím kombinovat šunku a sýr, možná proto to máš tak vysoké

monulka003
10. máj 2011

@lemurko ahojky, já si měřím cukr od včerejška, v poradně mi dali jídelníček, ale podle něho bych jedla jen to samé pořád dokola, co se týká ovoce, jahody prý nesmíme, můžeme jen citrusy, kiwi, jabka a tak, žádné ovoce co teď bude v sezoně-obsahuje moc cukrů.jestli chceš, písnu ti sem ten jídelníček, ale moc si nepochutnáš 😝

cottoncandy
10. máj 2011

@monulka003 čo lekár, to iný názor...mne napríklad nikto nezakazoval kombinovať šunku a syr, dokonca to tak bežne robím aj priamo na diabetológii, keď mi následne po hodine a pol berú krv, a výsledky sú v poriadku, skôr býva u mňa problém v type pečiva

monulka003
10. máj 2011

@cottoncandy a jaký typ pečiva jíš??? já miluju rustikální bulky (taková kostka tmavá posypaná semínkama)

cottoncandy
10. máj 2011

@monulka003 kým som jedla tmavé, biele alebo grahamové pečivo, cukor sa držal vyššie, tu na tomto fóre mi baby poradili jesť knäckebroty a odvtedy som mala v dia poradni dobré výsledky /držali sa okolo 4, ani raz neprekročili 5/...ja nemám doma glukomer, čiže sa nemám podľa čoho orientovať, vždy len na dia kontrole sa dozviem, ako to vyzerá...
...snažím sa diétu dodržiavať, ale keďže mám stále ketóny v moči na dve pluská, pridala som si trochu jedla, a občas zhreším tým, že si dám denne miesto jedného dva kúsky ovocia (napr. zelené kyslejšie jablko plus polka grepu a podobne), dokonca cez Veľkú noc som neodolala ani dia zákuskom, mala som už aj zopár dia keksíkov sladených iba fruktózou a dia čokoládu milku, ja viem, že by sa to nemalo, ale musím, inak by som sa zbláznila...výsledky boli aj potom v pohode

monulka003
10. máj 2011

@cottoncandy já si měřím cukr sama, v 7 jsem snídala tu bulku s máslem a šunkou a zeleninou, za chvíli se změřím a jsem zvědavá co zase bude...připadá mi, že nesmím jíst nic.... ☹

cottoncandy
10. máj 2011

@monulka003 ja som z počiatku mala rovnaký pocit, lebo aj keď mi lekárka povolila 21 sacharidových jednotiek denne, z toho na raňajky šesť, už po dvoch (nevhodne zvolených) mi cukor vybehol, čo ma hrozne hnevalo...ale už som to akosi prestala riešiť, jem striedmo, cukru sa vyhýbam, snažím sa hýbať a nemyslím na to, že mám cukrovku...máš šťastie, že máš doma glukomer a môžeš si tak doma v pohodlí zmerať...ja takú možnosť nemám...
teraz som navyše chorá a naordinovala som si homeopatický sirup od kašla, veľmi mi pomáha, ale obsahuje cukor, tak dúfam, že mi nepokazí výsledky

monulka003
10. máj 2011

@cottoncandy tak hodinu po snídani (hořký čaj a jedna tmavá bulka s plátkem šunky mám cukr 11,6, musím být pod 7,2, jinak mi dají inzulín....já fakt nevím co mám jíst....jím to, co mi napsali a je to pořád špatně

cottoncandy
10. máj 2011

@monulka003 to máš fakt dosť...ale ja by som sa ani toho inzulínu nebála...prelúskala som takmer celú túto diskusiu, normálne som na nej sedela od ráno do večera, a podľa toho, čo tu iné baby písali, ani s tým inzulínom to nie je také zlé, keby mi cukor behal, ja by som sa ho neobávala...však pre malinké je to lepšie v takom prípade nasadiť inzulín, no nie? A zasa to nie je naveky, len na pár mesiacov... možno sa ti to ešte upraví, skús sa spýtať lekárky

lintea
10. máj 2011

@monulka003 tak třeba ti nedělá dobře zrovna ta tmavá bulka, zkus si dát obyčejný chleba nebo ten knackebrot, ale ten třeba zrovna mě taky nedělal dobře. Zkus si ten jídelníček obměnit a zkoušej se po tom měřit. Mě teda dali v dia poradně jídelníček co mají normlálně lidi s cukrovkou, ale těhotný toho můžou sníst víc. A ráno teda musím snídat s mírou, ale přes den už je to pak dobrý, jen dá chvíli čas vychytat co ti ten cukr zvyšuje. I když těch 11 je dost a kolik jsi měla před tím nalačno?

monulka003
10. máj 2011

@lintea nalačno jsem si dnes neměřila, zatím to jen zkouším, ve čtvrtek si mám dělat velký test, tak jsem chtěla vědět co a jak....
teď zkusím svačinu....co si mám dat? zkusím si to i změřit, ať vím.....

lintea
10. máj 2011

@monulka003 něco zkus, já měla ke svačině moc ráda bílý jogurt a do toho kiwi nebo jahody a nikdy mi to nevyskočilo,ale já na tom jogurtu byla skoro závislá, jedla jsem ho i ke svačině odpoledne, teď už mi to skoro vůbec nestoupá tak si do něj dávám i banán.

lintea
10. máj 2011

@monulka003 no uvidíš kolik to bude nalačno, třeba máš už vysokou i tu hodnotu.

monulka003
10. máj 2011

@lintea tak před sváčou jsem měla 4,2, dala jsem si normální meruňkový kefír a hodinu na to jsem měla 5,3 (kefír bych podle nich ochucený nesměla, ale přitom mi nic nedělá)...teď před obědem mám zase 4,2, tak jsem zvědavá co zase bude

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre