Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

anelisa
15. máj 2011

@bosoriak hej, hej, tabulku som uz vysvetlila aj mojmu manzelovi - vraj bude drzat dietu so mnou, tak sa o to zaujimal 😀 pri varenych jedlach, kam ide milion ingrediencii si asi len budem musiet odsledovat, co mi robi/nerobi dobre, lebo to sa fakt vazit neda, kedze vacsinou varim od oka 😎
Aj ja mozem za seba povedat, ze 6 jedal je malo a to som zacala s dietou len vcera 😀
Mala si tehotensku cukrovku aj v prvom tehotenstve?

spagatice
15. máj 2011

Ahoj,
neni to tak dlouho, co jsem sem taky přispívala. Měla jsem gestační diabetes při prvním těhotenství. Akorát ta moje cukrovka ani neni moc velká cukrovka. Vyšlo mi špatně oGTT, potom jsem si jednou za 2-3 týdny měřila doma cukr před a po jídle. Měla jsem povoleno před jídlem do 5,5 a hodinu po jídle do 7,2. Vždy jsem měla hodnoty nižší. Dokonce jsem mívala hodinu po jídle nižší, než před jídlem. Dlouhodobý cukr jsem měla vždy v normě (tedy do těch 4,0). Dietu jsem nedržela! Protože jsem si vyzkoušela, že ani po sladkém mi cukr nevylítne. Syn se narodil v pořádku, bez cukrovky a měl 2.940 gramů 😅 Já jsem za celé těhotenství přibrala 1 kg.
Teď čekáme druhého chlapečka. Testy mi dělali už ve 13. týdnu. Nalačno jsem měla 6,0, takže opět jsem vedena jako diabetik 😒. Naštěstí se opakuje to, co u prvního synka. Hodnoty naměřené doma mám v pořádku a jím co chci 😉. Hodnoty dlouhodobého cukru mám také nízké. Jediné co doktorce vadí jsou ketony v moči. A proto i píšu 😉 @embabuli Vůbec se toho neboj. Neni to tak akutní. Prostě si přidej večer druhou večeři. Já mám první večeři kolem šesté hodiny. Doktorka mi nařídila ještě druhou večeři mezi 9-10. Já si dávám mléko a do něj křupky. Nebo můžeš kousek chleba a jablko 😉
Holky přeju vám, ať jste všechny včetně miminek v pořádku. Hlavně žádný stres. Já jsem poprvé několik dní brečela, protože jsem se bála o miminko a doktorka se sestrou mě tenkrát dost vyděsily. Ale pokud budete mít hodnoty nízké i bez inzulínu, tak se není čeho bát. No a pokud vám vyskočí, tak vám nasadí inzulín a je to. Hlavní je, aby jsme byly pod kontrolou a kdyby se nám tělo zbláznilo, tak aby doktor včas zasáhl 😉

bosoriak
15. máj 2011

@anelisa Aj moj manzel to drzi so mnou 🙂 Tiez som z toho bola jelen, pred obedom som pol hodinu sedela nad tabulkou a nad hrncom a ratala som. Tolko som ratala, az mi vyslo, ze si mozem dat, kolko chcem. Odvtedy sa proste najem, hodinu po jedle si zmeriam cukor a ak je to v poriadku, neriesim. Ak to v poriadku nie je, tak to jedlo uz viac nejem (alebo sa po nom viac hybem).
Pri prvom tehotenstve som ju nemala, teraz ano. Inak najhorsie su tie prve dni diety, potom uz si clovek zvykne. Raz som si odhryzla z deli tycinky a az mi tvar stiahlo od toho cukru, az mi to vadilo. A to som predtym bola maniak na cokoladu. Takze verim, ze mi to neuskodi, ale tu dietu neberiem az tak smrtelne vazne. Kym to nie je na inzulin, tak je to pohoda.
Ale az mi praskne voda, zjem celu velku Margotku! 🙂

anelisa
15. máj 2011

@bosoriak xixi, toto sa mi paci, ako si napisala: "Tolko som ratala, az mi vyslo, ze si mozem dat, kolko chcem." 😀 😀 😀 a aka Ti vysla ta hodnota 2 hodiny po sladkej vode? ja len dufam, ze sa mi to nebude zhorsovat a dieta bude stacit.

bosoriak
15. máj 2011

@anelisa Po sladkej vode som mala 8,2. Ale nalacno som v ten den mala 5,8 a to som nemala este nikdy odkedy som si merala glukomerom. Takze som tajne presvedcena, ze ziadnu cukrovku nemam, len som proste v ten den mala zvysenu hodnotu nalacno a preto aj tu druhu.
No treba asi chodit na tie kontroly a malo by to byt ok.

spagatice
15. máj 2011

@bosoriak No vidíš a kdyby jsi měla u nás nalačno hodnotu 5,8, tak už ti ten test vůbec dělat nebudou, protože by tě brali jako diabetika rovnou. To mě tak štve, že každý doktor k tomu přistupuje jinak 😠

bosoriak
15. máj 2011

@spagatice Ono je to opravnene, ale ako vravim, odkedy si meriam glukomerom, som nemala nalacno nikdy vyssie ako 5,0. A je pravda, ze niekde je ten limit vyssi a niekde nizsi, niekedy zakazuju pomaly aj dychat a inde len povedia nejedzte sladkosti. Preto sa asi treba riadit svojim zdravym rozumom.

spagatice
15. máj 2011

@bosoriak Přesně tak, jen chvíli trvá, než k tomu maminky dospějí, protože mají strach o miminka 😉

bosoriak
15. máj 2011

@spagatice To je pravda.

lemurko
15. máj 2011

Ahojte, tak ja uz dietujem poctivo treti tyzden. Ale hodnoty sa mi horsia snad zo dna na den. Na kontrole mi lekar povedal, ze mam jest viac. Zo zaciatku som strasne skrtila, lebo vzdy ked som si doma merala, tak tie hodnoty hlavne po obede a veceri vychadzali vyssie. No tak teda jem viac ale na nejakych 275 g sacharidov alebo 21 SJ sa nedostanem ani omylom. Skor tak polovicu. Dnes som si robila glykemicky profil a naberala krv aj na zajtra do labaku a teda hodnoty najvyssie od kedy si meriam. Nalacno 5,6 a potom po ranajkach 10,4 (to je rekord), obed 8,2 a vecera 9,0. Uvidim teda este ako to vyjde z labaku, ale bojim, bojim. Ten inzulin ma asi neminie.
Ked tu citam ako si niektore iba nedate sladke a vsetko v pohode, tak iba tichucko zavidim. Ja ani to ovocie nemozem. ☹

spagatice
15. máj 2011

@lemurko V některých případech to prostě bohužel bez inzulínu nejde, i kdyby jsi se rozkrájela 😖 .

e.vicca
15. máj 2011

@lemurko neboj se a jestli ti dají inzulin, nebraň se tomu. Já ho nechtěla, zuby nehty jsem se bránila, že to zvládnu jen s dietou a byla jsem nakonec tak vystresovaná, že jsem se bála i jen najíst 😒 Ke konci těhotenství už jsem snídala necelý jeden krajíček celozrného chleba. a to tak, že nejdříve jsem snědla jen jednu polovinu toho chleba a teprve za půlhodinu od první poloviny, jsem snědla tu druhou. Samozřejmě s obrovskou haldou zeleniny, ale i tak to byla vrabčí porce. Jedině tak jsem ale mohla držet ty hodnoty jakž takž v normě. Jinak moje diabetoložka tenkrát říkala, že nejvíce se ten diabetes zhoršuje okolo 28.týdne těhotenství. Koukám, že ty jsi 27, tak proto asi ty vysoké hodnoty. Taky mi říkala, že můžu jíst hodně sýrů, vajec na zasycení. Pozor na bílé pečivo, má vysoký glykemický index. Vybírej si spíš ten vlhký celozrnný chléb. Bývá balený v celofánu, krájený na teňoučké plátky. Zelenina bez omezení. Držím palečky ať to dobře s mimískem zvládnete 🙂

lemurko
16. máj 2011

@e.vicca vdaka za povzbudenie. Dnes som teda odniesla do labaku krv, tak som cakam co bude v stredu na kontrole. Ja som biele pecivo nejedla ani predtym. Jedine obdobie, kedy som si sem tam dala boli prve 3 mesiace tehu, lebo to som nic ine v sebe neudrzala.Najcastejsie mam grahamove rozky - to mi povedali na diabetologii. Zatial co som skusala chleby rozne, tak to vzdy bolo viac ako po tom rozku. Cez vikend som piekla tortu, mm mal narodeniny, taka bola krasna, ale ani kusok som si nedala. Segra mi cely vikend rozpravala, ze som masochista 🙂. A svokrovci doniesli napecene slane pecivko, cokolady, take tie omacky na grilovanie od vymyslu sveta, vsade samozrejme cukor a este kopec ovocia - hrozno, jahody.... s tym, ze vsak ja to uz tie 3 mesiace nejako vydrzim. Tak som sa na to vsetko cely vikend pozerala, ale asi aj z toho pozerania ten cukor vyskocil 🙂

e.vicca
16. máj 2011

@lemurko já vím, je to někdy o nervy, když člověk vidí, co všechno ostatní okolo můžou a ty nesmíš. Já si pamatuju, jak jsem ke konci těhu skučela u diabetoložky v ordinaci, že bych si sakra dala aspoň kousek obyčejné vánočky s máslem... tak se na mě tak soucitně podívala a řekla, tak si ji jednou za týden dejte 🙂 jenže já si pak představila tu šílenou hodnotu na glukoměru a chu´t mě nakonec přešla. Jo ještě mi říkala, že si můžu na chuť dát kostičku nebo i dvě kostičky hořké čokolády - takovou tu 70%, že ta by zvyšovat cukr moc neměla no a jinak jsem se naučila dělat různé bašty z tvarohu a z sýra maskarpone. míchala jsem si tvaroh s černým kakaem na vaření a do toho maličký kousek ovoce (na svačinku) podle tabulek. Sladké to sice moc nebylo, ale aspoň pro ten pocit a chuť čokolády. Bylo to těžké, ale teď s odstupem času jsem vděčná, že byl Martínek v termínu a váha 3620 g, což je ještě fyziologické. Takže hlavu vzhůru, když Ti dají inzulin ber, možná ti to pomůže aby ses mohla v klidu a bez stresů najíst a hlavně mysli na to, že za 3 měsíce budeš mít krásné, zdravé miminko 😉

lemurko
16. máj 2011

@e.vicca moc dakujem....

gianni
16. máj 2011

no teraz som si merala a 14,1 v robote sme mali na obed hrachovú polievku a hov.mäso,chrenová omáčka a dala som si len 2 knedle ako mi aj doktorka povedala že 2 môžem a som dopadla teda,včera som mala napr.2 knedle a segedín a hodnota v norme,poievku som si dala skôr možno preto, minule sme si na chalupe grilovali kur.krídla ,som sa dobre najedla+ 1 chlieb a zelenina a hodnota tiež v pohode,meráte si 1,5 hod po jedle alebo dve?mne kázali dve a je to rozdiel lebo raz som si zmerala 1,5 hod. a mala som cez 8 a potom o dalšiu polhodinu a bolo len cez 6,zajtra idem zase do poradne ,dúfam že mi dávky nezvýšia,ale zase ked to tak vyskočí tak je to na prd,

e.vicca
16. máj 2011

holky ještě jedno mi v poradně tenkrát říkali - pozor na různé omáčky zahušťované bílou moukou, jíškou. To je přímo glykemická bomba, která vám vystřelí cukr do neskutečných čísel. Gianni tím knedlíkem to nebude. spíš bych to viděla na tu křenovou omáčku 😖

silviadaisy30
16. máj 2011

@anelisa ahoj,ved ja som pred tym skoro vobec mäso nejedla,prilohy to bolo moje 😉 ale teraz jak tie prilohy nemozem,tak je to na nervy,sak asi za cely zivot som tolko mäsa nezjedla ako zeraz za posledne mesiace 😒 no ja si picham aj inzulin,stale vecer pred spanim,lebo na laco mam vysoke hodnoty 😒 ale je to ok,ved sa neda nic robit,,,ja si poviem chvala bohu ze aj to existuje,ved ked moje telo ho nevie produkovat v takom mnozstve ako treba,tak ho budem brat v takej forme,kvoli babätku 😉

silviadaisy30
16. máj 2011

@lemurko ahoj,ja si picham inzulin vecer pred spanim,a tie hodnoty su rozdielne.minule som si ho nepichla a hodnota normalna,no co ti poviem je to niekedy na nervy,ale co uz mozeme byt vlastne vdacne ze aspon takou formou ho mozeme brat kedze si to telo samo nevie vyprodukovat,mozno to nie je utesujuce ale je to tak.Mne povedali vtedy na dia poradni ze si musim pichat len preto ze moje telo produkuje malo inzulinu pre dieta,,, 😒 pre nma by stacilo ale pre babätko uz nie,,a povedali ze ten inzulin su vlastne ciste bielkoviny tak im verim ze je to vsetko ok.Ja len dufam ze to tak ako to prislo aj odijde 🙂 inak ja z ovocia jem kiwi,melon,to asi vse....a ked som sa pred dvoma mesiacmi vydavala,tak som si dala aj zo svadobnej torty,,, 😀 ale pred tym dom sa pytala na to dia poradkyne a ona ze v pohode,ved to nejem kazdy den 🙂 inak by som mala aj ja vycitky svedomia 😠

silviadaisy30
16. máj 2011

@gianni ahoj ja si meram hodinu a pol po jedle a hodnotu mam mat do 7.2,niekedy je to aj vyssie ale neni to take hrozne,len sa musim hybat ak si dam viac,len teraz uz mi je zatazko uz mi zacina tvrdnut brucho tak sa mi ani vstavat nechce 😉

katka37
16. máj 2011

ahoj holky , ted jsem se vrátila z poradny a mám krev a bílkovinu v moči na jeden křížek ,mudr mně postrašila cukraovkou,ale jak na to přišla?ještě se mně ptala jestli jsem nejedla včera něco sladkého,ale já sladké nemusím ani kefe si nesladím,tak nevím jak na to přišla,nevíte?děkuji 😕

anelisa
16. máj 2011

ahojte, dnes som bola u diabetologicky kvoli zlym vysledkom, na vysledku mam napisane, ze na lacno som mala len 3,57 a po 2 hodinach 8,08. Nedostala som ani glukomer, len musim chodit kazde dva tyzdne 2 hodiny po ranajkach na kontrolny test z prsta. Vraj nemusim ani vazit potraviny a pocitat sacharidy, len si mam upravit stravovanie - povedali mi presne to iste, co je aj na strankach o tehotenskej cukrovke, len s tym, ze to nemusim krvopotne rozratavat. Ale spytala som sa lekarky, ci si mozem dat s kludnym svedomim 2 grahamove rozky na ranajky a skoro jej oci vypadli, ci som schopna zjest 2 rozky 😀 tak som jej povedala, ze jasne 😀 😀 😀 smiesne, nie? 😀 tak sme sa teda dohodli, ze jeden mi bude musiet stacit 😀
a sestricka mi dovolila dat si raz za cas aj kusok langosa a podobnych dobrot, mnam 😵

gianni
16. máj 2011

na nejakej stránke som čítala že môžme jablkový závin z lístkového cesta,bez cukru len so škoricou a tie jablká,asi tak 2 ks.tak dnes som to urobila jeden pre mojich chlapov sladký a jeden pre mna diétny,dala som si 2 kúsky a hodinu po nom som mala 7,2 neni to také strašné,ale tiež to má bielu múku ako aj iné koláče,v pekárničke som si začala piecť aj chleba no ale tam tiež okrem tmavej ide aj biela múka,to si rovno môžem asi kupovať klasický čierny,tiež mi chutia tie tmavé kocky a rôzne tmavé bagety...

spagatice
16. máj 2011

@gianni Já si musím měřit cukr hodinu po jídle a musím ho mít do 7,2 😉
Na to tmavé pečivo pozor, aby bylo opravdu tmavé a ne jen obarvené, protože to je potom ještě horší než bílé 😖

gianni
16. máj 2011

@spagatice fu hodina to je dost skoro,zase čo doktor to iný názor,lebo mne to robí dosť rozdiel hodina aj polhodina, s tým tmavým pečivom som čítala že kde kade odrbávajú a pridávajú karamel.....,no ale ako to zistím?

katka37
17. máj 2011

holky nikdo mi neodpoví? ☹

bosoriak
17. máj 2011

@katka37 To som este nikdy nepocula, ze by z bielkoviny a krvi v moci niekto diagnostikoval cukrovku. Skor mi to ukazuje na zapal mocoveho mechura. Ale ja nie som lekar. 🙂
Ale viem, ze tehotenska cukrovka sa diagnostikuje z krvi a nie z mocu.

monulka003
17. máj 2011

@katka37 nevím co ti odpovědět, já jsem to neměla, ale každopádně cukrovka je v pohodě, já jsem si teď týden měřila cukr, byla jsem i na odběrech a je to ok, mám pokračovat s dietou ale nic víc

katka37
17. máj 2011

@monulka003 hm a z čeho se skládá ta dieta ,jestli se můžu zeptat? 😢

monulka003
17. máj 2011

@katka37 no to je těžký, každý to má jinak, hlavní úlohou té diety je jíst v 7h, 10h, 13h, 16h, 19h, 22h. nejíst pečivo (max chleba), jíst malé množství a omezit přílohy. Každýmu ale dělá dobře něco jinýho, mě tu dietu dali na diabetologii ale některé věci stejně nejím protože mi zvedaly cukr ještě víc.Co je důležité je ta druhá večeře v 22h, stačí bohatě 3 dl mléka, tělo pak do rána udrží jakousi míru cukru kterou vlastně potřebujeme, ten cukr by neměl moc haprovat, to je to co dělá neplechu.Na svačiny jím ovoce a zeleninu, mléčné výrobky se nesmí dopoledne.Pokud se chceš dobře najíst, udělej si třeba jako já kuřecí steak se zeleninovým salátem a klidně se nacpi, maso a zelenina nezvyšují cukr, to můžeš v podstatě neomezeně 🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre