Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

monline
5. apr 2010

ahojte..snažím sa držať diétu, ale na mňa to pôsobí zle..už samotné "obmedzovanie sa" u mňa vyvolá psychický stav, kedy na nič iné ani nemyslím..počas celého tehotenstva som pribrala 1kg, potom som ho aj zhodila..zatiaľ malý čerpá zo mňa, stravujem sa normálne, žiadne prejedanie, vlčí hlad, ale ani nechutenstvo...ale teraz- furt myslím na sladké, pritom predtým ma príliš sladké nebralo..iste- nebránila som sa, ale vždy s mierou..svokra mi priniesla geniálne punčáky, neodolala som..ochutnala som..a aj ten maličký čokoládový som si dala..nemerala som si cukor, skôr som mala obavu, že si budem musieť tlak merať, tak som bola včera vytočená..ráno sa nám pokazila chladnička, všetko jedlo sme museli nosiť do pivnice..a podvečer nám odišiel motor na vodárničke, tak nemáme vodu...teda- od dnešného poobedia muž provizorne vodu zapojil, ale už dopredu stresujem koľko tieto opravy budú stáť..☹ konečne zajtra idem do práce, tak prídem na iné myšlienky ...

gilmorka
7. apr 2010

Dievcata, kontrolujete si niektore aj glukozu v moči? Vcera som si kupila testovacie pruzky pre diabetikov, pretoze mi v poradni v rannom moci zistili cukor, tak si to chcem kontrolovat aj sama. A dnes od rana testujem, a v prvom rannom som mala stopy cukru, to prve policko. Potom som este dve hodiny spala a po nich bol moc negativny. Dala som si ranajky a hodinu po nich som mala farbu nieco medzi negativnym a prvym polickom na stupnici. Po 3 hodinach od ranajok desiata a hodinu po nej zas slabo pozitivne. A potom som testovala dve hodiny po obede (slepacia polievka, 250 g zemianovej kase a rezen), a to uz mam tretie farebne policko z tych 4 co znamenaju pozitivny vysledok. Po obede som sa ale nehybala, len lezala, lebo sa mi skracuje krcok, tak mam oddychovat, ked citim tlak v bruchu. No som z toho dost vydesena, tak mi napiste, ktora s tym mate skusenosti, ako je to u vas. Este napisem co som uz pisala par stran dozadu, ze na zatazovom teste som bola v podstate na hornej hranici, tak mi doktorka len povedala obmedzit sladke a pozor na ovocie , ale diabetologicke ma neposlala.

simonka28
7. apr 2010

ahojte maminy.idem sa k vam pridat,sice mam diabetes od puberty.inzulin si pichavam pravidelne 4krat denne,da sa na to zvyknut.prve babatko sa mi narodilav 34.tt s mierami3980gramov a 54cm!!!toto zatial nepribera vela,ma tabulkove miery.uz sa neviem dockat porodu bo nech sa snazim akokolvek stale mam vysoke hladiny,no nesmiem sa vzdavat bo nam ostava uz kusok do ciela!kocky hlavne klud,ziaden stres bo to je najvacsi nepriatel,hadam vacsi ako keby ste si dali sladkost!za tie roky to mam fakt overene.drzim vam palceky az vam tato choroba zmizne po porode a nemusite s nou bojovat!gilmorka ja si cukor v moci meram stale,zeleny ako ta trava az mam pocit,ze sa viac uz neda!

gilmorka
7. apr 2010

A este sa chcem spytat, ked si testujete tymi papierikmi moc, to po jedle nic nepijete a nejdete napr. 2 hodiny cikat ako pri zatazovom teste, tam sa tiez nesmelo, a potom sa otestujete alebo ako to robite?
Nemam napr. jasnu aj taku vec, ked nesiem na poradnu ranny moc. Od vecera nesmiem cikat? Lebo ved ked napr. o druhej v noci pojdem cikat, a potom rano ked sa zobudim napr. o osmej pojdem zas na wc a zoberiem tuto rannu vzorku na poradnu, vysledok je skresleny tym nocnym wc, nie? Lebo ja raz za noc vacsinou chodim na wc, aj pred tehu som chodievala, tak neviem.
No vazne mam z toho teraz chaos a hlavu ako melon 😢

gilmorka
7. apr 2010

simonka28 len ked ty mas normalny diabetes s inzulinom, si trochu iny pripad ako ja. Dufam, ze ten cukor v moci sa da vysvetlit aj spomalenou funkciou obliciek, ale neviem ci sa tym mam utesovat. Fakt je, ze za tieto sviatky som dietu trochu porusila, ale teraz idem zas tvrdo na to, snad sa to unormalni. Skoda, ze nemam ako zistit, co robi cukor v krvi, na to nemam ziadny tester.
Simonka, drzim palce, nech je babo ok.

simonka28
7. apr 2010

ja viem gilmorka,ze som iny pripad.ono ked je vyssia glykemia tak automaticky sa vyskytne cukor v moci.ja ked mam glykemiu do10tak mam moc negativny len neviem ako to je pri tvojom pripade,sak skus zavolat lekarke a spytat sa,hadam by ti dala jasnu odpoved.moze to byt tou funkciou obliciek a aj tymi sviatkami,ze si viacej popapala.

jaruska8
7. apr 2010

Ahojte dievčatá, ja som si veruže povedala, že už je koniec stresom, no, tak mám to čo mám a môžem byť rada, že len toto, že nič horšie, hlavne nech je malá v poriadku. Sladkosti mi až tak extra nechutil a nejak extra ani nechýbajú. Dnes som mala super hodnoty. Bola som na dlhej prechádzke, dá sa to zvládať. Perfektné jedlo je kuracinka na hríbikoch, čerstvých s ryžou, skoro minimum sacharidov. A jem tak zdravo, že asi viac sa už nedá a tuším sa cítim lepšie ako pred týždňom. 😉 😉 😉 😉 Hlavne sa snažím myslieť pozitívne. A ako Simonka povedala, nestresovať. 😉 A moč si nesledujem, ešte to by mi chýbalo, dosť, že mám dopichané prsty, ja som v podradni cukor nemala v moči, iba po tom hnusnom teste.

kjucukovna
8. apr 2010

ahoj holky!

hlásim že porod mám za sebou 🙂 Malej se narodil 31.3. a měl 51 cm a 3050g, glykemii měl po porodu uplně v normálu, apgra měl 8,9,10 je zdravej 🙂 a já měla glykemický profil 3 den po porodu krásný hodnoty v rozmezí 4-6 (a to jsem se na šestinedělí ládovala sušenkama a mysli tyčinkama) takže je to ok. 😵

Držím pěsti ostatním! 😉

gilmorka
8. apr 2010

Blahozelam kjucukovna 😉

jaruska8
8. apr 2010

Blahoželám kjucukovna!! 😉

simonka28
8. apr 2010

ahojte maminy.aj ja blahozelam kjucukovna!no ja dnes od rana lezim v posteli,pijem zazvorovy cajik aj medipyrin som si dala.dnes moje hodnoty celkom ako tak,to bude tym,ze nemam vobec chut na jedlo.hlava mi ide prasknut,nosom sa mi neda vobec dychat a cela sa citim taka slaba!:.(hadam to coskoro prejde.

syraell
9. apr 2010

mamina
ta dieta, jak jí piopisuješ se rozhodně nedá aplikovat na každého. Jednak zjevně v každé poradně podávají různé informace a hlavně tolerance některých potravin je u každého různá. Třeba s ovocem nemám problém během celého dne, doporučili nám jiné časové rozestupy atd. Hlavně ale každý reaguje jinak, takže bych byla na paušální rady opatrná - chce to, aby každý vyzkoušel sám...Co u jednoho projde, dalšímu zvedá gylykemku.
U mě osobně dost zabírá železná pravidelnost (po třech hodinách) a cukr mi vždycky rozhodí, když si přispím a končím s jídlem později než v deset večer...
jinak máte někdo zkušenost s porodem U Apolináře - moje gynekoložka přišla s tím, že tam asi budu muset rodit, že si obvykle chtějí diabetičky pohlídat...
Držím všem palce!

gilmorka
9. apr 2010

A v tej diete od maminy je aj kompot,alebo kocka tvarohovej buchty alebo 1-2 susienky Bebe, ale ved to su veci, co obsahuju jednoduchy cukor, nie?
Ja si na obed nechcem dat ani polievku na kyselo alebo paradajkovu polievku, lebo tam ide aj troska normalneho cukru na dochutenie, a to jest nemozeme, nie? Ani take veci ako horcica,alebo majoneza, lebo tam vsade sa pridava cukor.

gilmorka
9. apr 2010

A este som zistila, ze ked si vecer na druhu veceru pred spanim asi o 21:30 dam nastruhane jablko a kiwi, aj ked neprekrocim 30 g sacharidov, ako som si to rozlozila, a celu noc uz nejdem na wc, tak rano mam cukor v moci. Neviem ci je to normalne alebo nie, lebo vy vsetky si meriate cukor z krvi, ale ja glukomer nemam, tak som chcela testovat aspon toto. A aj po obede mam este dlho,aj po vyse dvoch hodinach cukor v moci, minimalne stopy cukru urcite.

syraell
9. apr 2010

gilmorka
S tema buchtama a vubec jednoduchyma cukrama nas taky v poradne varovali. U normalniho diabetika pry sem tam nejaky sladky hrisek muze projit, ale u tehu cukrovky je to pry prisne zakazane...
Proc nemas vlastne glukometr?

jaruska8
9. apr 2010

Ja neviem dievčatá, ja mám naozaj nízke hodnoty. Super je začať deň vodou s citrónom, to naštartuje metabolizmus a keď spapám niečo viac sacharidové (cestoviny), tak to vypijem zase. Mne strašne pomáhajú prechádzky, som rada, že na ne môžem chodiť, lebo ja som tri mesiace ležala (nízko placenta). Vďaka bohu za to, že sa posunula, inak neviem. A zistila som, že keď sa jednoducho nesledujem ako šišina, tak je to lepšie. Minulý týždeň som si merala cukor ako divá, testovala som, čo môžem a čo nie, teraz to už približne viem a cítim sa oveľa lepšie. Zo stresu som minulý týždeň aj schudla, čo ma ešte viac vytočilo, teraz je to už lepšie. Napr. ja mám denne len 4 jedlá, iba ak som hladná, tak si ešte večer niečo zobnem (mlieko, oriešky, ovocie). 😉

gilmorka
9. apr 2010

syraell -nemam glukomer, lebo mna gynekologicka neposlala diabetologicke. Hodnoty som mala viac menej hranicne, takze mi len povedala ze pozor na cukry, neprejedat sa a hotovo. Ale teraz naposledy som bola v poradni a mala som v rannom moci cukor +++, co ma vyplasilo. Preto som si kupila testovacie pruzky a obcas si ho testujem sama, ako to vyzera. Aj ked to nema asi velku vypovedaciu schpnost, ked neviem co robi cukor v krvi. Aj po tom zatazovom teste som mala cukor v moci, a hodnoty som mala sice hranicne, ale neboli extremne vysoke, preto vlastne neviem, ci ma ten cukor v moci ma vyplasit alebo nie. Mozno len oblicky nestihaju.
A neviete mi niekto poradit, ked nesiete ranny moc do poradne, ci celu noc nejdete na wc? Uz som to pisala vyssie, ze ked sa neskoro vecer najem, hned potom idem spat a v noci nejdem na zachod, mala som rano cukor v moci. Tak sa mi to stalo aj na poradni a aj den po tom, to som si uz testovala sama. Ale ked sa najem napr. o 19:30, potom este normalne pijem a idem viac krat na wc, tak je rano moc ok.
Neviem ci na poradni chcu moc nalacno, aby videli ci ten je ok ked nic nezjem, alebo sa v tom moci ma prejavit ta vecera. Proste v tom mam uz naozaj chaos, cim sa nad tym viac zamyslam.

kocanda22
9. apr 2010

ahoj tehulky vedela by mi niektora napisať kde jej ten diabetes robili? Mna sestrička poslala tušim na Mlynsku........bola tam niektora......prosim odpište.....

lenocka84
10. apr 2010

ahojte tehulky

mam otazku, moze ryzovy skrob zvysovat cukor?
dakujem

syraell
11. apr 2010

lenocka84
ryzovy cukr je tzv. slozeny cukr a rika se, ze byva jeden z nejrizikovejsich. Takze ano, zvysuje a jak! Snaz se omezit ryzi a vyrobky z ni a rozhodne vaz davky...

gilmorka
11. apr 2010

dievcata a co take olivy? Nie cerstve, ale tie v naleve. Citala som zlozenie a cukor ten nalev neobsahuje. A v tabulke sacharidov, niekde v starsich strankach tejto temy bol link, a nasla som, ze nemaju vela sacharidov, len si nepamatam presne kolko. Ale par oliv k syru by sa snad dalo, nie?

syraell
11. apr 2010

gilmorka
olivy by mely byt uplne v pohode. Taky jsem maniak, takze jsem studovala slozeni a tabulky a ozkouselo - nula bodou🙂

lenocka84
11. apr 2010

syraell len ja ho uzivam vo forme tabliet, v magneziu
ryzu nejem, len to magnezium kde je priamo napisane ryzovy skrob
tak teraz som z toho uplne nestastna

uz som to testovala, 2 vecere bez magnez a dobra hladina, 2 vecere som si dala, a uz bola zvysena hladina

syraell
11. apr 2010

lenocka84
to je blby - mas ho kvuli kontrakcim? Na trhu je ale spousta druhu magneska - ja uzivala treba sacky Magnosolv - mozna ze by se nejaky bez skrobu naslo...

jaruska8
12. apr 2010

Ach ryža, mne zatiaľ v poho, nezvyšovala cukor, ale ja si jej dávam naozaj minimum, ani nie 100g na porciu, kydnem si radšej plno mäsa, to zasýti. Zemiaky som ešte neskúšala, ale vraj je to ako ryža. tak hádam poho. Najhoršie je, že ke´d si dám trochu viac sacharidov, napr. špaldový chlieb alebo cestoviny a potom nič nerobím, tak to niekedy stúpne, nehovorím, že nejak strašidelne, že 10 alebo tak. Doktorka mi povedala, že sem-tam to môže byť, ale ak by sa to veľakrát opakovalo, tak treba prísť. Ja si meriam po každom jedle dve hodiny a nemá to vystúpiť nad 7. Ale napr. na nete som našla, že zdravý človek by po 2 hodinách nemal mať viac ako 7,8, tak ja tomu už nerozumiem.

lenocka84
12. apr 2010

syreall mam si hladat priamo pre diabetikov magnezium, vraj sa aj take vyraba, dufam teda ze ho najdem, lebo inak je vsetko ok

jaruska to o 7,8 som citala aj ja, a aj napriek tomu mi dr. dala ze cielova hodnota 2hod po jedle 6,7

gilmorka
12. apr 2010

Dievčatá a cukor v moči si nesledujete?

lenocka84
12. apr 2010

gilmorka pruzky mam, obcas si zaspominam ako som obcikavala tehu testy,a obcikam aj tieto
ale vsetko ok

jaruska8
12. apr 2010

Hm, vidíš a ja sem-tam mám aj 6,8 a na to mi povedala, že to je v poriadku. tak ja už neviem, to sa nevedia dohodnúť?????? Nechápem, potom len človek stresuje. 😒 😠 A Gilmorka, ja si moč nesledujem, ani na kontrole som moč nemala, ale acetón tam bol, zdrbali ma, že nemám hladovať, akoby som to aj sama nevedela, ale môj gynekológ mi vysvetlil, že vlastne to hladovanie škodí len mne, lebo bábika si berie zo mňa všetko, teda aj môj tuk. A ešte dodal, že u mňa síce nevie, že aký. 😉 😉 Milé od neho. Snažím sa nebyť hladná, keď to náhodou na mňa príde, tak si dám mäso. 😀

ellysa
12. apr 2010

mne moja dia povedala zasa nalačno do 5,4, po hodine do 7,8 po dvoch hodinách do 6,4. 😀 Zatiaľ som sa vždy vopchala a to sa priznám, že aj hreším, napr vysokopercentnou čokoládkou, ale tak s mierou, maximálne jeden riadok, minule som mala strašnú chuť na parené buchty, tak som si jednu dala a v pohode, u mňa skôr funguje, malé porcie a pravidelne, akonáhle zjem viac hodnoty sú vyššie

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre