Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

gianni
8. júl 2011

@ilonne díky, no tak to si mala lepšie výsledky
tak na raňajky (v práci)u mna potom vyhráva asi mix ovocie + jogurt,teraz som mala 6,4 ,ale som už po 2 hodinách hladná ako chleba s niečím,doma už môžem s vajíčkami tam to spálim ,ale v práci nie,mala som pol jablka,pol hrušky a mandarínku s jogutrom a zjedla som asi 3/4 z toho

anelisa
8. júl 2011

@mimys diky za recept, musim vyskusat 🙂
Dnes som si dala horucu mandlovu cokoladu..........dokonca som ju mala namiesto obeda, lebo bola strasne syta a uz sa mi nic potom nezmestilo do zaludka 😅 ale sme na dovolenke, tak som si povedala, ze vynimocne mozem takto bohapusto zhresit 😀

lucy56
9. júl 2011

baby poradte,neviem co mam robit uz s ranajkami, dnes jeden knacabrot s lucinou a caj ovocny nesladeny a ze 7,2, ja uz neviem co si mam dat na ranajky, ostatne hodnoty pocas dna v norme 5,6 max do 6,3, ja netusim co robim zle

mimys
9. júl 2011

@lucy56 zkus vynechat tu lucinu a dej si ,misto toho maslo a treba ředkvičky, rajce, nebo, vajičko, šunku.... uvidis...

lucy56
9. júl 2011

@mimys to moze aj ta lucina tak zvysit,lebo mne diabetologicka povedala ze natierky mozem, tak som si dala a ked si to dam s maslom mam 6,6 max

mimys
9. júl 2011

@lucy56 urcite je to tim, mluvila jsem s doktorkou a rikala, ze rano to zvysi vsecko, co je z mlika, krome masla.
takze lucina, jogurt, syry apod nechat az na svacinu. Je zajimave, ze ani nepomuze snidat dele třeba v deset.... vzdycky se to zvysi... Jak si ale vezmes rano neco bez mleka a ke svacine v deset si das jogurt, uz je to OK.

mimys
9. júl 2011

@mimys jona jeste jsem si vzpomela, ze ani ovocny caj neni dobry, protoze muze mit v sobe dost fruktozy... je to vlastne susene ovoce.... takze piju s odporem slaby cerný caj, ikdyz jsem ho nikdy jindy nepila a davam si do nej alespon citron...
Jinak tech 7,2 po snidani neni nijak moc .. to jsi jeste v norme

lucy56
9. júl 2011

@mimys ja viemm ze som v norme podla netu aj som sa pytala odbornikov na nejakej stranke o cukrovke, ale moja doktorka mi kazala sa drzat do 6.6 co je podla mna sialene, ja skoro nic koli tomu nejem aby som jej do profilu odovzdala dobre vysledky podla nej a nedala mi inzulin, ona je nejaka prisna alebo ma zastarale nazory...neviem ci je to fajn lebo uz asi chudnem a to nie je podla mna ok

mimys
9. júl 2011

@lucy56 to je teda opravdu nejaka prisna, no. To je az fanaticke. Něco jist musis. Ameris se hodinu po jidle, nebo dve hodiny?

mimys
9. júl 2011

@lucy56 mas na mailu ty tabulky

mimys
9. júl 2011

Jo jeste jsem si vzpomela holky... pokud jíte šunku.... koukejte se, co v ní je... ty co jsou zavarený ve vanickách, ty jsou napustený sajrajtem, vcetne cukru. Kupuju zasadne vazenou, co nejlepsi... ale predevcirem jsem si pekne nabehla.... vylitla mi po svacine glykemie a patrala jsem cim to je... koukám na etiketu, co mi ve SPARu nalepili na šunku..... Sunka natura... sul... bla bla.... a mimo jine GLUKOZOVY SIRUP....tak jsem vedela, odkud vitr vane...
takze na to bacha... nejlepsi je nechat ti ukazat slozeni pred nakupem.... meli by to mit vsude k nahlednutí.

skeptik
9. júl 2011

@lucy56 nic nerobis zle - to nie je ani tak tym, co jes ako tym, ze je rano - to mas kvoli kortizolu.
Skus si pre porovnanie dat jeden den ranajky s minimom uhlohydratov a uvidis, ci to ovplyvni. Napr. omeletu z 3 bielkov a 1 zltka a so syrom a hribami. Bez akehokolvek chleba. K tomu si mozes este dat rajcinu - to budes tak uhlohydratmi do 10.

gianni
9. júl 2011

@lucy56 pozerám že sme v rovnakom týždni,kolko si pribrala od začiatku? ja nejaké 4 kilá
ináč s ranajkami mám aj ja velký problém aby mi hodnoty nevyskočili velmi vysoko

lucy56
10. júl 2011

@mimys kazala mi merat hodinu a pol po jedle, tak tak meriam, tiez mi pride fanaticka,vsak ked mame cukrovku musime mat vyssiu hranicu ako zdravy ludia, sunky mi zakazala tiez,nejem ich vobec,lebo ani v tej vazenej nevies co bude

@skeptik vajicka na ranjky som skusala a bolo to fajn,tusim 6.3,ale nemozem predsa kazde rano ranajkovat vajcia
@gianni ja som pribrala 9kg zatial do tohto tyzdna

laura09
10. júl 2011

ahoj holky, zjistili mi GDM v 31. tt, mám i inzulín + dietu 275 g S, hodnoty mám pořád vyšší. Měřím se po 2 hod od hl. jídla. Začala sem na inzulínu 4-4-2 přes den a 2 na noc, po tel. konzultaci sem to musela zvednout ted mám 8-8-6 a 6 a hodnoty jsou stále 8,2, nebo např. 9, 3 v noci mám hlad i když si dávám druhou večeři skoro o půlnoci a vstávám kolem půl osmé, osmé a to mám ráno ketolátky. Dneska je mi po snídani teda mizerně. Už sem taky zažila,že sem si píchla inzulín a než uběhla doba kdy sem se mohla najíst tak mi bylo totálně zle, pot, horko, třásla sem se. Na kontrolu jdu až ve čtvrtek. Minulý pátek sem byla na gyn. zastupující mudr, za mou gynekoložku se neobtěžoval udělat ultrazvuk, i když sem mu ukazovala zprávu z dia, a znova mi pozval za 3 neděle, pako! Naštěstí jdu 21. do FN na ultrazvuk, tak snad se do té doby nic nestane...

lifinka
10. júl 2011

@mimys děkuji ti moc za vysvětlení, vidíš to mi nikdo na diabetol. neřekl, že ráno tohle nesmím....díky.Byli jsme na dovči, tak píši až teď.

lifinka
10. júl 2011

@laura09 teda to je děsný, holka drž se!

lemurko
10. júl 2011

@lucy56 to nemas take prisne hodnoty, ja mam tiez hodinu a pol po jedle a hranica je 6,5 a ked mi to vyjde takto tak skor vynimocne. Ale z labaku chodia trosku nizsie vysledky obvykle.

laura09
10. júl 2011

@lifinka nu ju, nic jiného mi nezbývá, dneska ráno to na mě nějak padlo...

lifinka
10. júl 2011

@laura09 je to naprd, ale řekni si, že to zvládneš a pak bude už pokoj a budeš se těšit z miminka 🙂 .Já byla v pondělí v diabet, poradně a výsledky, které jsem ráno odevzdala(sbírala jsem po 3h krev do zkumavek z prstů) po obědě ještě nebyly v PC u dr,tak dodneška nevím, jak jsem na tom, zda jsou hodnoty ok, či neee!Jinak mimčo na kontrolním utz vážilo už 1600g a tvé víš kolik už má?

mimys
10. júl 2011

@laura09 Noty hodnoty jsou spatne, to jo.. ale podle meho nazoru by pomohlo zvysit davku inzulinu, aby se hodnoty snizily... To ti musi ale rict doktor, to nemuzes jentak zvysit sama...
s Tou hypoglykemii to znam, ale kdyz se budes merit prubezne, muzes tomu hypu zamezit. Kdyz se zmeris po dvou hodinach a zjistis, ze mas treba 4,5 svacinu si dej hned a necekej, na treti hodinu.
mer se pred jidlem a hodinu po jidle, tak se to pry u tehuli ma delat.

laura09
11. júl 2011

@mimys já sem s mudr. domluvená na měření na lačno a pak po jídle 2 hod, protože tak se měřím pořád, tak abysme měli relevantní hodnoty ke srovnání, víš. No včra sem jí volala, zvýšila mi to na 12-12-10-10, takže na oběd sem dala už 12 pak to vyšlo ok, ale po večeři s 10 j mi vyšlo 11.0 a ráno mi vyšlo 6,0. Navíc sem včera ráno měla v moči ketony už to růžovější zbarvení a pro změnu včera večer (mám provádět 2x denně) tak sem měla cukry to první zelené zbarvení:(a to sem před tím jedla před 2 hod, v podstatě stejné podmínky jako každý jiný den. Dnes ráno nebylo v moči ani jedno....

laura09
11. júl 2011

@lifinka nevím kolik ted má, v poradně se i přes zprávu z dia na ultrazvuk zastupující murd. vykašlal. Moje mudra mi zvala ted po 14 dnech a dělala mi za celé těhu ultrazvuk pokaždé. On ni! Takže nevím no a příští čtvrtek jdu do poradny pro rizikový těhule do FN, tak tam mi ho budou dělat, do normální poradny mi pozval až na 29.7. 😠

mimys
11. júl 2011

@laura09 no snad se ti to srovna, drzim palce.
ja zase mam divny pocit z toho, ze se mi jednotky inzulinu zmensujou. Normalne se to s prubehem tehu zhorsuje...
tak je mi to takovy divny....aby mi treba neslehlvala placenta, nebo neco :-/
Zitra jdu k dr, tak se na to zeptam.. doufam, ze mimi poradne prohlidne... na UZ jsem nebyla uz asi dva mesice....

laura09
11. júl 2011

@mimys já myslela právě, že když jsou dávky nízké, tak to tělo zvládá samo a když se musí dávát víc inzulínu, tak to tělu moc nejde. A placenta selhává, když jsou hodnoty vysoké. No nevím, nerozumím tomu. Snad Ti udělají důkladný ultrazvuk, vše změří a řeknou, kolik mimčo váží. Já už taky chci vědět na čem sem, jak je velké a tak...

mimys
11. júl 2011

No je to kazdopadne divny, protoze i dr na diabetologii, je je to atypicke.
Placenta totiz normalne s pribyvajicim tehotenstvim vydava vic te latky na dozravani plic, a ta rusi ucinek inzulinu... proto nekdy telo nestiha vyrabet svuj a musi se nasadit injekce... Zhorsuje se to prave s pribyvajicim tehotenstvim... proc se to u me snizuje, to nevim... prave me jedine napadlo, jestli ta placenta vydava cim daltim min toho"vyzravaciho" hormonu a telo ten svuj inzulin zase zacina stihat vyrabet .... dost me to znervoznuje.
To je ale jen muj dohad... snad do zitrka mimi vydrzi v pohode a u dr se dozvim vic.

laura09
11. júl 2011

@mimys jo to snad vydrží v poho do zítra, hlavně se dozvíš co potřebuješ a snad budeš klidnější. Mně včera po telefonu dia mudr. taky uklidnovala, slyšela, jak sem z toho už vedle. Hlavně mi bylo po snídani hodně zle, tak už to na mně všechno padlo. Musím vydržet těch 14 dnů do kontroly na gyn ve FN, podle toho se budu řídit.

lucy56
12. júl 2011

tak ja som bola dnes na diabetologii a celkom bola doktorka spokojna s obedmi a vecerami ale ranajky sa jej nepozdavali a dnes som si nedala kavu s mliekom rano a cukor 5,5 takze kavu vyradim a hadam aj tie ranajky sa mi zlepsia, presne ako pisu na stranke tetotenskacukrovka vsetko mliecne rano zvysuje, zaujimave je ze okolo 10.00 uz v pohode,este pojdem vo stvrtok na poradnu tak dufam ze doktor kukne maleho a ze nerastie nejako prilis

laura09
12. júl 2011

@lucy56 ahojky, ale v dietě píšou, že můžeš i sýr ke snídani, tak ten vyřadit a jíst šunku a mělo by to klesnout?

mimys
13. júl 2011

@lucy56 no tak to jsem rada, ze ti to funguje. Mliko proste rano nedela dobrotu, uz to mam taky vyzkouseny na sobe. na svacinu si davam jogurt s vločkama a nic me to nedela. Zkousela jsem rano syry, ale ty zlobily taky..
tak ted uz snidam jen chleba s maslem a redkvicky, nebo rajce, sunku... a po snidani mam kolem 6... tak je to vychytaný.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre