Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

soni1
5. jan 2013

@mm_mm V stredu som bola u diabetologičky a robila mi opakovane ten test s tou "cukrovou vodou". Pred vypitím som mala 6,0 a po vypití 7,6. Podľa teba sú to aké hodnoty?

mm_mm
5. jan 2013

@soni1 Ta první není nic moc, ta druhá není úplně špatná.Ale běžně přes den nepiješ tu sladkou vodu, al jíš normálně. Takže jde o to, abys držela dietu, aby ti ty hodnoty neběhaly někam hodně nahoru. Já měla těhotenskou cukrovku půl roku, vím, jaký je to peklo, ale ta odměna stojí za to. 🙂

pinonka3
5. jan 2013

Ahoj holky, mohly byste mi poradit, kdy a jakým způsobem probíhá kontrola cukrovky po porodu? Díky!

ballenka
6. jan 2013

Ahojte aj mne zistili teh. cukrovku, este toho viem velmi malo, len jedine , ze po 2 hod. som mala 9,9. Pani doktorka mi volala 31.12. o 19.00, ze si skocila do ordinacie a nasla toto na stole, a zhruba, ze nesmiem priame cukry atd. Lenze stretnut sa mame az 8.1. a ja som z toho celkom rozhodena. Doteraz sme boli na chate. Takze som sem nepisala, len si citala v mobile zopar info.
V predchadzajucich tehu 3 x deti nad 4 kg som nemala hodnoty zvysene, lenze posledne tehotenstvo bolo v 2003., cize som bola o 10 rokov mladsia. Teraz mam 35,5 rokov.
Sladke nemam moc rada, ale zemiacky, ryzu kludne som dobry jedak🙂.
Baby poradte prosim, ako mam dodrziavat dietu, ked neviem ako sa mi sprava cukor po jedle.

llluckaaa
6. jan 2013

@kleik Ahoj, posílám trochu opožděně, ale stejně si to můžeš nastudovat a připravit si dotazy na diabetologa 😉 Docela pěkně je to popsané tady: http://www.tehotenskacukrovka.cz/tehotenska_cuk...

kleik
6. jan 2013

@mm_mm Můžu se ze zvědavosti zeptat, jaktože jsi měla těhu cukrovku půl roku? To po porodu nezmizelo?

kleik
6. jan 2013

@llluckaaa Tuhle stránku jsem už taky našla 🙂 Je hodně fajn, zatím z ní aspoň tak obecně vycházím, protože cpát se až do příštího čtvrteku, kdy mají na diabetologii volno, se mi nechtělo.

kleik
6. jan 2013

A můžou se olivy? Ty by vadit nemusely, ne? Na té stránce o těhotenské cukrovce v seznamu nejsou. Trochu váhám nad tím, co se dává do toho nálevu...ale snad by projít mohly.

mm_mm
6. jan 2013

@kleik Zjistili ji mí ve 4. měsíci. A jestli zmizela, to nevím. Ještě jsem nebyla na kontrolním testu.

llluckaaa
6. jan 2013

@kleik Olivy se můžou 😉 V nálevu není ani cukr ani umělé sladidlo. http://www.chemievjidle.cz/olivy/cerne-olivy-la... http://www.chemievjidle.cz/olivy/zelene-olivy-e...

kleik
7. jan 2013

Holky, opět bych měla prosbu na zkušenější. Skořice se může? A pokud jo, je třeba dávat si skořice jenom lehce, nebo se může pořádně?

llluckaaa
8. jan 2013

@kleik Kvůli cukrovce skořice určitě nevadí, ale v těhotenství by se neměla ve větším množství kvůli vlivu na prokrvení orgánů v pánvi 😉

petra_pf
8. jan 2013

Zdravím všechny s těhotenskou cukrovkou, taky jsem s ní v těhotenství bojovala a dnes po porodu a zátěžovém testu už mám pokoj! Držím všem pěsti a hlavně silnou vůli, ať to vybojujete, miminko za to stojí!! Nepřiberete v těhotenství a naučíte se žít zdravěji. Tak jsem to měla alespoň já. Píši to, protože, když jsem byla těhotná, moc jsem se tím stresovala a bála se, že mi to zůstane...a úplně zbytečně. Je lepší vidět ty pozitivna. Snad to někomu z vás pomůže 🙂

kleik
8. jan 2013

Je nějaké místo vpichu pro glukometr, kde to bolí méně než jinde? Např. některý prst že je méně citlivý než jiný? Asi ne, co?

marllik
8. jan 2013

Ahoj od dnes si mam pichat inzulin, napriek diete som nemala dobre hodnoty cukru. Kto mate skusenost s inzulinom, chcela by som sa opytat, ci sa da inzulin pichnut tak zle, ze sa to vobec neprejavi? Vcera som bez inzulinu mala po veceri hodnotu na glukomeri 8. Schvalne som si dala presne to iste na veceru i dnes ale s inzulinom a hodnotu som mala 8,9.. mam si pichat 3 jednotky inzulinu z pera NovoRapid Flex Pen.. Ak i zajtra budem mat take vysoke hodnoty, budem volat lekarke, ale rada by som vedela, ci mate taku skusenost, ze inzulin nezabral. Mam si na stehne urobit riasu a tak pichnut, vytlacit, pockat par sekun a vytiahnut ihlu. Ked som ihlu vytiahla kvapka inzulinu ostala na pokozke, aj ked som cakala a nevytiahla to hned.. som nesikovna , ci to nezabera, ci co? :o(

kleik
8. jan 2013

@llluckaaa díky za odpověď. Skořice je taaak dobrá 😝 To by mě bez cukrovky ani nenapadlo, že si člověk může pochutnat tak strašně moc na skořici.

llluckaaa
9. jan 2013

@kleik Ty jsi ale zvědavá 😀 Já mám nejcitlivější prsteníčky a nejmíň citlivé prostředníčky. Když jsem se píchala, tak jsem se pokoušela to nedat na místo, kde se prstem dotýkám předmětů a dát na opačnou ruku, než s ní píšu.

kleik
9. jan 2013

@llluckaaa No jo, zvědavá, mlsná, nesnášející pohled na krev....ideální kombinace pro cukrovku.

llluckaaa
9. jan 2013

@kleik 😀 Mně taky vadí pohled na krev, ze začátku jsem s tím měla trošku problém, ale člověk si zvykne a hlavně si to musí v hlavě srovnat a nedělat z toho drama. Protože (a teď píšu z vlastní zkušenosti) když bude myslet na to, jak to bude bolet, jak to bude nepříjemné a jak se z toho bude dělat zle, tak si to udělá mnohem těžší.
Pro zasmání, já když se byla nedávno nechat očkovat na žloutenku, tak jsem pozorovala sestřičku, jak si chystá injekci, pak jak se ke mně blíží a udělalalo se mi tak zle, že jsem málem omdlela 😀 A to mám za sebou dva porody sekcí, plno krevních testů a cukrovku... Jó, psychika dokáže divy 😉

kleik
9. jan 2013

@llluckaaa to dokáže. Nejvíc mě štve že zrovna po tom stresu letí ta glykemie nahoru :( Každopádně mám za sebou první pokus o měření...
Takže další zvědavá otázka 🙂 Jakou si dáváte hloubku vpichu? dala jsem si 3 (z 5) a ani kapka, tak jsem zkusila 4 (objevila se sotva nepatrna kapicicka) a s 5 tedy byla 1 kapicka, kadzopadne glukometr hlasil chybu - ze ma malo krve. Takze ja fakt nevim co ted :(

llluckaaa
9. jan 2013

@kleik Teda abych nekecala, ale myslím, že jsem měla trojku. A zkusila sis z prstu tu kapku vymáčknout? Ono by se to mělo dělat prý tak, že první vymáčkneš, utreš, vymáčkneš druhou a z té pak měříš.

zuzik311
9. jan 2013

@kleik ahoj ja mam 2,5 a boli to dost.. ale ako pisala lluckaaa tak treba to zmacknut...

werumka
9. jan 2013

@kleik Ahoj, @llluckaaa má pravdu - každý má nejcitlivější místa pro vpich jinde. Obecně se nedoporučuje ukazováček, protože je tam nejvíc citu. A nejlepší je prý malíček, ale z toho jsem za celej život brala krev asi jen dvakrát 🙂
Při vymačkávání té krve je nejlepší palcem masírovat ten prst ze spodu - jakoby kopírovat tok té krve - zespodu nahoru.

kleik
9. jan 2013

@llluckaaa
@zuzik311
@werumka V návodu psali o masírování, ale začala jsem to masírovat asi tak 1 cm pod vpichem a nic moc neteklo. To je asi málo,že? Mám teda masírovat úplně celý prst, od spodu až ke vpichu?
Holky,ale obdivuju Vás, že si to dokážete běžně měřit. Mě to nedělalo vůbec dobře.
Vpich ani nebolel, spíš jsem se lekla.

werumka
9. jan 2013

@kleik Masíruj po délce posledního článku prstu směrem k místu vpichu, ukazováčkem si přitom ten prst přidržuj.

kleik
9. jan 2013

@werumka a kolik kapek je tak zhruba třeba "vymačkat", aby to glukometr vzal? 2,3,...?

werumka
9. jan 2013

@kleik Záleží jak jsou velké a jaký máš glukometr. Ale dvě by měly stačit. Já bych Ti to nafotila, jak to máčknout, ale potřebovala bych k tomu třetí ruku 😀 Tak kdyžtak až se vrátí manžel. Jakmile budeš mít ten grif, nebude to problém.
Nemáš třeba studené konečky prstů? Odkrvené? To může pak taky způsobovat, že nemůžeš nic vymáčknout.

kleik
9. jan 2013

@werumka Studené ani ne. Ale teplé taky nic moc. Mám si je předtím trošku nahřát o topení?
Ale možná jsem z toho byla tak vyjukaná, že se mi zastavila veškerá krev v těle 🙂

mm_mm
9. jan 2013

@kleik Nastav si na tom píchátku pořádně jehličku, ona je někdy dost zasunutá, pak málo píchne a nic neteče...

werumka
9. jan 2013

@kleik Promasíruj si je pod teplou vodou. Jaký máš glukometr? Nemáš tam nástavec na odběr z předloktí? Tam je to jednodušší.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre